سنجش های آماری هفته

سنجش های آماری هفته

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر آبان ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر آبان ماه

نتایج آخرین نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت» حاکیست که مهمترین موضوع مورد توجه روحانیون مربوط به سیاست داخلی بویژه عدم توجه نمایندگان مجلس به رفع مشکلات معیشتی مردم بوده است. در این رابطه، اظهار نگرانی‌ برخی از روحانیون در رسانه اجتماعی خود باعث واکنش‌های قابل توجهی از طرف مردم شده است. عده‌ای از روحانیون نیز موضع خود را در مورد رفع فیلترینگ فضای مجازی در رسانه‌های اجتماعی بیان کردند. نتایج نظرسنجی‌های مربوطه از مواردی است که در این گزارش مطرح می شود.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول آبان ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول آبان ماه

بررسی‌های سایت «مردم و روحانیت» در قبال موضع‌گیری روحانیون و به خصوص خطیبان نماز جمعه در مورد مذاکره کردن نشان می دهد که تنها ۴۸ درصد رأی دهندگان موافق سیاست مقاومت در برابر مذاکره هستند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اخیر مهر ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اخیر مهر ماه

حدود ۸۶ درصد از مخاطبان با تشویق کشورهای درگیر در منطقه قره‌ باغ به مذاکره، موافق هستند و امتناع از دخالت در امور کشورهای منطقه را استراتژی مناسبی می دانند.

نتایج مقدماتی نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت» در طول دو هفته گذشته حاکی از آن است که مهمترین موضوع مورد توجه مردم، مشکلات اقتصادی و معیشتی بوده‌ است. از تاریخ ۱۵ تا ۳۰ مهر ماه سال ۱۳۹۹، بیش از ۱۴ هزار رأی از سوی مردم ثبت شده است. در مجموع، سایت ما حدود ۲۱ نظرسنجی در خصوص سخنان روحانیون انجام داد. شایان ذکراست که تعدادی از این نظرسنجی‌ها هنوز در جریان هستند.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول مهر ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول مهر ماه

۶۱ درصد از شهروندان ایرانی، با اقدامات دولت جمهوری آذربایجان در بازپس‌گیری اراضی قره‌باغ مخالفند

براساس ارزیابی ۱۹ نظرسنجی در سایت «مردم و روحانیت» در دو هفته اول مهر ماه، نتایج مقدماتی حاکی از آن است که مهمترین موضوع مورد توجه روحانیون، درگیری‌‌های اخیر در منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره‌باغ بوده‌. در ضمن، ۷ نظرسنجی در خصوص این درگیری‌ها که مابین ارمنستان و جمهوری آذربایجان انجام گرفته، و برخی از نظرسنجی‌ها هنوز برای شرکت‌کردن شما کاربران محترم، باز هستند. از دیگر موضوعات قابل توجه دو هفته اخیر، شعار روحانیون بر علیه توطئه‌های دشمنان انقلاب ‌اسلامی، مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد سیستماتیک بود.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر شهریور ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر شهریور ماه

بیشتر روحانیون به جای تمرکز و توجه بر مشکلات مربوط به ویروس کرونا و شرایط بهداشتی کشور به امورسیاسی بین‌الماللی توجه داشته‌اند

 

در طی دو هفته گذشته، سایت «مردم و روحانیت» حدود ۲۰ نظرسنجی در خصوص سخنان چهره‌های مذهبی و سیاسی انجام داد. به این ترتیب، موضوعات مختلف روز کشور و جهان، از طرف هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا مطرح شده‌است. نقطه نظرات آنها درباره چالش‌های سیاسی شامل قرارداد صلح بین اسرائیل و کشور‌های عربی و همچنین سخنان دیگری در باره مذاکرات با غربی‌ها نیز شنیده شد. قابل ذکر است که برخی از روحانیون به موضوع «نیاز جامعه مدرن به دین» پرداختند. اظهارات حجت‌الاسلام احمد واعظی در این خصوص توجه بسیاری از مخاطبان سایت و کاربران رسانه‌های اجتماعی را جلب کرد و باعث شد مباحثات بیشتری در فضای مجازی صورت گیرد. از طرف دیگر سخنان رئیس جمهور در مورد پاندمی کرونا، خدمات مسئولان نظام در قبال رفع مشکلات مردم و نفوذ جمهوری اسلامی در جهان همچنین موضوعات حائز اهمیت بودند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول شهریور ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول شهریور ماه

هفته امر به معروف و نهی از منکر و هفته دولت، اظهارات جالبی از طرف مسئولان را به همراه داشت. توصیه‌های برخی از روحانیون محترم در مورد وظیفه مردم در مقابل مسئولان ناکارآمد و حتی مطالبه‌گری از مسئولان، موضوع‌های قابل توجهی بودند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی مرداد ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی مرداد ماه

نتایج نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت» در طول دو هفته گذشته حاکی از آن است که مهمترین موضوع مورد توجه روحانیون، مشکلات اقتصادی بوده‌است. هفته گذشته پدیده «گشایش اقتصادی» که تنها با تکیه بر سخاوت مردم انجام پذیراست، توسط برخی از مسئولان و روحانیون بعنوان طرحی برای نجات از سراشیبی رکود اقتصادی، پیشنهاد شده‌بود. مسئله کسری بودجه سال جاری نیز معضلی شده که در حال حاضر بین سه قوای نظام اختلاف به وجود آورده‌است.

ادامه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول مرداد ماه

 حدود ۱۷ هزار نفر در نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت» در دو هفته اول مرداد ماه شرکت کردند.

یررسی و ارزیابی نتایج ۲۰ نظرسنجی‌ انجام شده در طی دو هفته گذشته،  نشانگر آن‌است که مخاطبان سایت «مردم و روحانیت» بیشتر به موضوعاتی شامل برگزاری یا عدم برگزاری مراسم فرهنگی و دینی، تورم ارز و نوسانات قیمت‌‌ها در بازار، توطئه‌های دشمن و مقاومت در برابر آنها و نهایتاً، به موضوع شیوع ویروس کرونا، توجه داشته‌اند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی تیر ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی تیر ماه

ارزیابی‌های سایت «مردم و روحانیت» نشان می‌دهد که بیشترین نظرسنجی‌هایی که در طول دو هفته‌ی گذشته مورد توجه کاربران سایت قرارگرفته‌اند، نطرسنجی‌های مربوط به امور اقتصادی بود که شامل مسائلی چون عدم نظارت مسئولان بر قیمت‌های بازار، اقدامات وزارت امور خارجه درباره دیپلماسی اقتصادی و پدیده حضور «مافیای اقتصادی» پشت پرده است. شایان ذکر است که به گفته‌ی حجت‌الاسلام حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، این مافیای اقتصادی به‌دنبال فقیر کردن مردم است.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com وضعیت روحی روانی مردم نسبت به شرایط اقتصادی کشور

گزارش ویژه | وضعیت روحی روانی مردم نسبت به شرایط اقتصادی کشور

فقط حدود ۲۰ درصد از مخاطبان نظرسنجی‌های سایت مردم و روحانیت از مواضع سیاسی روحانیون در عرصه‌های اقتصادی و معیشتی کشور ناراضی هستند. اما آنها به آینده اقتصاد کشور، آن‌قدرها هم «امیدوار» نیستند.

خروج آمریکا از برجام، تحریم‌های اقتصادی و هم‌چنین عدم طرح دیپلماسی تجارتی، در این سال که «سال جهش تولید» نامیده‌شد، متأسفانه صد راه پیشرفت کشور شده‌است. اما محدودیت‌هایی مثل تعطیلی بازار‌ و ادارات نیز که در پی شیوع ویروس کرونا اتفاق افتاد، در چشم‌انداز آینده اقتصاد کشور، بی‌تأثیر نبوده‌است. نتایج نظرسنجی‌های مربوط به سخنان روحانیون محترم در این هفته نشان می دهد که اکثر مردم نسبت به مواضع اقتصادی آنها رضایت دارند، اما تنها ۱۷ درصد به وضعیت اقتصادی کشور در آینده «امیدوار» هستند. این در حالی است که نمایندگان مجلس یازدهم فشار زیادی برای حل مشکلات اقتصادی کشور را تحمل می کنند.

این هفته سایت مردم و روحانیت ۵ نظرسنجی در خصوص موضوعات اقتصادی، معیشتی مردم و نوسانات قیمت‌ها در بازار انجام داد که تاکنون حدود ۲۳۵۰ نفر در آنها شرکت کرده‌اند.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول تیر ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول تیر ماه

در دو هفته گذشته سایت مردم و روحانیت ۲۱ نظرسنجی انجام داد. بیشتر آنها مربوط به موضوعاتی مانند مبارزه با فسادهای مالی، رانت و اختلاس، مشکلات معیشتی مردم، ناکارآمدی دولت، شرایط رکود اقتصادی کشور و نقش رهبر انقلاب در اقتصاد کشور و نحوه‌ی مدیریت آن بود. در این میان، تعدادی مقاله و یادداشت‌ با موضوع‌های متنوع دیگری نیز در سایت ما منتشر شد. با مشاهده لینک‌های ذیل، می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی خرداد ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی خرداد ماه

در دو هفته آخر خرداد ماه، سایت «مردم و روحانیت» نتایج ۲۰ نظرسنجی مربوط به سخنان روحانیون در مورد مهم‌ترین مسائل روز را مرور کرد. بر اساس داده‌های سایت ما، تقریباً ۴۵ درصد نظرسنجی‌ها در طول این مدت مربوط به فسادهای مالی و تخلفات اقتصادی بوده‌اند. شایان ذکر است که تعداد زیادی از مخاطبان ما به موضوعات متفاوت و گوناگون دیگری نیز توجه داشته‌اند. در بین موضوعات برتر دو هفته اخیر، مسئله متوسل شدن بعضی‌ از مسئولان نظام به افراطی‌گری به جای گرایش به آرمان‌های انقلابی، نظارت داشتن بر نهاد روحانیت، مشارکت یا عدم مشارکت مردم در بازار بورس، فعالیت‌های حوزه نسبت به نیازهای جامعه و فاصله گرفتن مسئولان از مردم را می‌توان نام‌برد.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول خرداد ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول خرداد ماه

در دو هفته گذشته یکی از مهمترین موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفته بود، عدم وجود یک سخنگو برای مجلس خبرگان رهبری بود که البته تا به حال این قضیه یکی از استثناهای نظام جمهوری اسلامی بحساب می‌آید. حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه، در یک پرسش و پاسخ اینستاگرامی، این موضوع را مطرح کرد و با اشاره به اینکه همه قوه‌ها و نهادها سخنگو دارند جز مجلس خبرگان، گفت: «خوب است مجلس خبرگان سخنگو داشته باشد.» طبق آمار نتایج نظرسنجی مربوطه ۷۴ درصد جامعه با جناب خسروپناه هم عقیده هستند.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی اردیبهشت ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی اردیبهشت ماه

در حالی که شیوع ویروس کرونا مانع پیشرفت اقتصادی کشور شده‌است، مسئولان کشور، هفته پیش با اعلام بازگشایی اماکن مذهبی و از سرگیری مراسم عبادی – سیاسی نماز جمعه، مردم را تا حدی خوشحال کردند. البته تا بحال، بازگشایی مساجد فقط در بعضی از شهرستانها و به شکل محدودی اتفاق افتاده‌است.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول اردیبهشت ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول اردیبهشت ماه

اینچنین به‌نظر می‌رسد که روزهای سخت کرونایی، بالاخره در شرف اتمام است. در دو هفته اخیر، سایت «مردم و روحانیت» ۲۲ نظرسنجی را از ۲۱ شخصیت روحانی در معرض قضاوت شما کاربران محترم قرار داد که شامل این موارد بودند: بازگشایی اماکن مذهبی و مراکز اقتصادی، وجود کرونا به‌عنوان یکی از نشانه‌های ظهور امام زمان، کنترل و مهار ویروس کرونا، استعفای امام جمعه ایرانشهر، قابل اعتماد بودن سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته به سازمان ملل متحد و رزمایش طلاب جهادی در برابر شیوع ویروس کرونا.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر فروردین ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر فروردین ماه

طبق روال همیشگی که سایت مردم و روحانیت از طریق نظرسنجی‌های مبتنی بر سخنان، نوشته‌ها و اظهار عقاید روحانیون، این مواضع را به قضاوت شما کابران محترم سایت میرساند، در دو هفته‌ی پایانی فروردین ماه نیز شاهد مشارکت استوار و مداوم شما عزیزان بودیم. کوشش ما برای بازتاب نظرات کاربران سایت و ایجاد محیطی برای بیان موافقت‌ها و مخالفت‌ها و همچنین پیشنهادات و رهنمودهای شما کماکان پابرجاست. رسالت کار ما که همانا انتقال نبض جامعه به روحانیت است را تا آنجایی که در توان داریم سعی می‌کنیم هر دو هفته یکبار بشکلی جامع و مانع در یک گزارش گردآورده و واسطه‌ی انتقال بازخوردهای شما به روحانیت مردم‌دار باشیم.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول فروردین ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول فروردین ماه

پس از گذشت دو هفته‌ی اول نخستین ماه سال جاری، شیوع کرونا در اقصی نقاط کشور، امور معیشتی و زندگی روزمره مردم را همچنان مختل کرده است. رئیس جمهور کشورمان با اعلام تمدید تعطیلی خیلی از شرکت‌ها، فروشگاه‌های غیر ضروری و تمام مدارس، آینده کشور را در روند یک اقتصاد رکودی انداخته و بلاتکلیفی مردم بعد از این اپیدمی نیز به یک سری معضلات عدیده تبدیل گشته‌است. در این میان، بواسطه تعطیل شدن نمازهای جمعه، بسیاری از ائمه جمعه به صورت مکتوب و یا ویدیئویی خطبه‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی منتشر می کنند. شما می‌توانید گزارش نماز جمعه سایت مردم و روحانیت را در اینجا بخوانید. در ضمن، بسیاری از روحانیون به بصورت تلفنی و یا از طریق سایت‌های شخصی و یا در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی‌ خود، در مورد وضعیت کنونی کشور صحبت می کنند.ادامه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول اسفند ماه

 در دو هفته گذشته و در حالی که ویروس کرونا در جهان شیوع پیدا کرده، همه‌گیر شدن کرونا داخل کشور نیز باعث ابتلای تعداد زیادی از مسئولان و روحانیون و متأسفانه وفات بعضی از هموطنان عزیزمان شده است. در ضمن نمازهای جمعه پیرو اعلام رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و تصمیم مسئولان استانی برای هفته دوم نیز برگزار نشد.

ادامه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر بهمن ماه

 در دو هفته گذشته با وجود اینکه خیلی از رسانه‌های داخلی سخنان رهبری و نیز روحانیون مبنی بر شرکت حداکثری در انتخابات را منعکس کردند، اما آمارهای وزارت کشور حاکی از پایین‌ترین مشارکت در انتخابات طی ۴۱ سال گذشته است و میزان مشارکت مردم نسبت به انتخابات مجلس دهم، ۱۹ درصد کاهش نشان می دهد.

ادامه

گزارش دو هفته اول بهمن ماه: مردم چه می گویند؟

در دو هفته اول بهمن ماه، تحولات آنچنانی در حوزه علمیه و فضای سیاسی کشور رخ نداد. روحانیون و مسئولان، بحث و گفت‌وگوهای خود را به مراحل بررسی صلاحیت کاندیدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، توسط شورای نگهبان، اختصاص دادند. ردّصلاحیت تعداد کثیری از نمایندگان فعلی مجلس که حدود ۹۰ نفر هستند توجه بسیاری را بخود جلب کرد. شایان ذکر است که شورای نگهبان ردّصلاحیت عده‌ی زیادی از این ۹۰ نماینده فعلی را فساد مالی و جرایم اقتصادی اعلام کرده بود که بی‌شک باعث و بانی دلسردی بیش از پیش مردم و بی‌اعتمادی افرون ایرانیان نسبت به نمایندگانشان شده بود.

 

ادامه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر دی ماه

هفته گذشته تهران شاهد نماز جمعه تاریخ ساز به امامت رهبری معظم انقلاب اسلامی بود. حضرت آیت‌الله الاعظمی خامنه‌ای در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و پس از ۸ سال، دوباره خطبه‌‌ی نماز جمعه تهران را اقامه نمودند. ایشان در خطبه‌ی اول به تأثیر شهادت سردار سلیمانی و نیز به موضوع «بیداری اسلامی» به معنای ترویج انسجام بین مسلمین داخل و خارج از کشور اشاره کردند. آیت‌الله خامنه‌ای خطبه‌ی دوم خود را به زبان عربی اقامه فرمودند که این امر نشان از آن داشت که ایشان، مخاطب خود را فراتر از ایرانیان می دانند. در این رابطه سایت مردم و روحانیت شماری از نظرسنجی‌ها در خصوص سخنان رهبری منتشر کرد که هنوز در جریان هستند. شما می توانید با هموطنانتان همراه شوید و در این نظرسنجی‌ها شرکت کنید.

 

ادامه

گزارش دو هفته اخیر توئیتر

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول دی ماه

در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، شمار بسیاری از مسئولان و روحانیون کشور پیام تسلیت صادر کردند. روحانیون بسیاری از جمله ائمه جمعه کشور، به پیروی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در پیام‌های تسلیت خود، بر شخصیت والای ان شهید تاکید گذاشتند. در همین رابطه می توانید گزارش هفتگی‌مان با عنوان «مردم در خطبه های ۱۳ دی چه شنیدند؟» را در سایت مشاهده کنید.ادامه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر آذر ماه

شور و هیجان ثبت‌نام نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و همینطور انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، اکثر اخبار دو هفته اخیر را در برگرفت. همزمان با این شور و هیجان، جریان تحولاتی در رفتارهای کشورهای موسوم به غرب در مورد برجام و همچنین سخنان جالب توجه رئیس جمهور در باره مذاکرات نیز شنیدنی بودند. در این میان سایت مردم و روحانیت به تفصیل به موضوع استقلال حوزه‌ها و دیگر نهاد‌های مذهبی و موضوع وابستگی آنها به بودجه دولتی پرداخت.

ادامه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول آذر ماه

در دو هفته اخیر با بازگشت اینترنت به تقریباً همه‌ مناطق کشور، مردم شاهد واکنش‌های متعددی از طرف مسئولان در ارتباط با نا‌آرامی‌های آبان ماه بودند. در ضمن، شماری از روحانیون نیز علاوه بر اعتراض‌های مردمی، نسبت به شرایط نامساعد اقتصادی و معیشتی نیز واکنش نشان دادند. از دیگر موضوعات خبرساز می توان به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد که تا به حال بسیاری از افراد از طیف‌های مختلف سیاسی برای نمایندگی داوطلب شده‌اند.
ادامه

گزارش مردم چه می گویند؟ دو هفته آخر آبان ماه

هفته گذشته در پی اعلام غیر منتظره دولت در خصوص افزایش قیمت بنزین، شاهد ناآرامی‌هایی در بیش از ۱۰۰ شهر مختلف کشور بودیم. دسترسی مردم به اینترنت بیش از یک هفته محدود و در بسیاری از نقاط مسدود بود. گزارش‌ها حاکی از کشته شدن بیش از ۱۳۰ شهروند بوده و تعداد بازداشت‌شدگان هم بر اساس برخی آمارهای رسمی از مرز ۵ هزار نفر گذشت. گفته می‌شود معترضان در استان‌های مختلف دست به آتش زدن اماکن دولتی، بانک‌ها و حتی حوزه‌های علمیه زدند. در برخی از گزارش‌ها به حوادثی در مدرسه علمیه صالحیه مکتب الصادق(ع) در کازرون، مدرسه خاتم الانبیاء در شیراز و مدرسه علمیه خواهران کوثر فردیس در کرج اشاره شده است. همزمان بسیاری از روحانیون و نهادهای وابسته به روحانیت به اعتراض‌ها و خشونت‌های گسترده و شرایط وخیم بعضی از شهرها واکنش نشان دادند. سایت مردم و روحانیت می‌کوشد تا سنجشی از رابطه مردم و روحانیت ارایه کند اما مسدود بودن اینترنت همانگونه که بر رابطه روحانیت با مردم تاثیر نامطلوب گذاشته، سرعت و دقت این نظرسنجی‌ها را نیز کاهش داده است. سایت مردم و روحانیت واکنش‌های روحانیون به رخدادهای اخیر را پس از بازگشت دسترسی مردم به اینترنت با خوانندگان سایت در میان خواهد گذاشت.
ادامه

مردم چه می گویند؟ دو هفته اول آبان ماه

در دو هفته اخیر حاشیه‌ها در مورد تصویب لوایح «اف ای تی اف»، ناآرامی‌ها در عراق و هشدار وزارت امور خارجه کشور نسبت به سفر ایرانیان به عراق، اهمیت جایگاه فضای مجازی در جامعه و اظهار نظر یک روحانی در باره اهمیت حجاب از جمله مهمترین موضوعات خبرساز بوده است. بعلاوه، این گزارش بعضی از واکنش‌های جامعه روحانیت به سخنان رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت دو هفته پیش را ارائه می کنند و نشانگر این است که مردم چه می گویند.ادامه

مردم چه می گویند؟: دو هفته آخر مهر ماه

این هفته به مناسبت آغاز مراسم راهپیمایی عظیم و مردمی اربعین حسینی و فرا رسیدن چهلمین روز شهادت مظلومانه سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین، سایت «مردم و روحانیت» به همه پیروان آن حضرت تسلیت عرض میکند. طبق آخرین گزارشات آماری، تعداد زائران ایرانی که در این حرکت بیت‌المللی اسلامی شرکت کرده‌اند به بیش از ۳ میلیون نفر رسیده بود. اگر چه اربعین امسال با موج تبلیغاتی فراوان و سرمایه گزاری‌های کلان، از هر سال دیگری پرشورتر برگزار شده است، ولی هنوز هم کم و کاست‌های زیادی نیز وجود داشت. در همین رابطه خبرنگاران رسانه‌ها از معدود افرادی بودند که در مورد این کمبودهای جزئی صحبت کردند. این در حالی بود که بنظر می رسید که اربعین امسال با انواع و اقسام مشکلات محسوس و نامحسوس روبرو شده بود. یکی از مشکلات همیشگی این مراسم حوادث رانندگی است که امسال هم باعث شد که ۷۷ تن از زائران جان خود را از دست بدهند.ادامه

مردم چه می گویند؟: دو هفته اول مهر ماه

سایت «مردم و روحانیت» در طی دو هفته اخیر شاهد تحولات خبرساز و پر سروصدایی در رابطه با سخنان روحانیون بود که یکی از مهمترین آنها در حواشی حمله حوثی‌ها به تأسیسات نفتی آرامکو بود. این در حالیست که بحث اغتشاشات مردم در عراق نیز بر سر زبانها افتاده بود و چند تن از روحانیون هم در این مورد صحبت هایی کرده بودند. البته فرضیات گوناگونی در مورد منشاء و منبع اصلی این اغتشاشات وجود دارد و روحانیون نیز به این نکات پرداخته اند. اما سؤال این است که آیا ممکن است که این اعتراضات و نا آرامی ها جان زائران ایرانییی که در مراسم راهپیمایی اربعین شرکت میکنند را به مخاطره بیاندازد؟ امیدواریم که روحانیون، در هیاهوی این مراسم، به مسئله امنیت جانی زائران ایرانی نیز توجه کامل داشته باشند. در ضمن، با فرارسیدن هفته نیروی انتظامی، سایت مردم و روحانیت خدمات ایثارگرانه همه مأموران نیرو‌های مسلح کشور و سربازان را گرامی می دارد.

ادامه

دو هفته پایانی شهریور ماه

همزمان با فرار رسیدن هفته دفاع مقدس، شماری از روحانیون واکنش هایی نسبت به حمله به تأسیسات نفتی آرامکو و افزایش فشارها علیه ایران نشان دادند. در ضمن، عده‌ای از روحانیون در سخنان خود به موضوعاتی همچون رفتار شایسته مومنین، مذاکرات، دوقطبی‌سازی در انتخابات آتی و حضور افراد منحرف در نظام پرداختند.

ادامه

دو هفته اول شهریور ماه

در دو هفته اول شهریور ماه، بحث ها و حاشیه ها در خصوص مجادله کلامی آیت الله یزدی و لاریجانی همچنان ادامه داشت که البته خوشبختانه با وساطت آیت الله جنتی و معذرت خواهی تلویحی آیت الله آملی لاریجانی، حاشیه ها در این زمینه تاحدی کاهش یافت. بحث ها در خصوص وضعیت اقتصادی کشور، تاثیر تحریم ها و طرح امکان مذاکره با آمریکا از دیگر مسائل مورد بحث و نظر طی دو هفته اول شهریور ماه بود. بحث ها و مناظرات در خصوص برخورد قضایی با فساد و سوء مدیریت های اقتصادی و نظرات متفاوت رئسای قوه قضائیه و مجریه در این زمینه، از دیگر موضوعات خبرساز دو هفته اخیر بود.ادامه