مقالات و یادداشت ها

مقالات و یادداشت ها

mardomvarohaniat.com یک برجام و دو هوا

یک برجام و دو هوا

برجام از خود برنامه اتمی رادیواکتیو تر شده است. به قول شاعر «از نسیمی دفتر ایام برهم می‌خورد.» روزگاری نه چندان دور، برجام ثمره خون شهدا و سند عزت و افتخار ملت شریف ایران و الگوی حل اختلافات بین‌المللی بود و در ورقی دیگر از دفتر ایام سند خیانت برخی خودفروخته و شیفته غرب. جالب اینجاست که وقتی از دیدگاه روحانیون و روحانیت و تریبون نماز جمعه به این ورق‌ها نگاه می‌کنیم می‌بینیم که نویسندگان این اوراق کم و بیش یکی بودند اما موضعشان با اندک نسیمی از این رو به آن رو شد. در این میان خواست مردم همواره کاهش تنش در منطقه و روابط بین‌الملل و بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی بوده است. آیا مواضع روحانیون با مواضع ملت همخوانی بیشتری دارد و یا موضعشان متغییری بر اساس مواضع حاکمیت است و از خود استقلالی ندارند؟ اگر مواضع روحانیت تابعی از مواضع حاکمیت باشد،‌ این مهم چه تاثیری بر جایگاه روحانیت در میان مردم و جامعه خواهد داشت؟ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۸ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۸ شهریور چه شنیدند؟

امروز هم خطبه‌های نماز عبادی – سیاسی جمعه، در شهرهای سراسر کشور، به صورت حضوری، مجازی و نوشتاری انجام شد. ائمه جمعه در آستانه سالگرد شروع جنگ تحمیلی، بیش از هرچیز به هفته «دفاع مقدس» توجه کردند. مورد دیگری که در سخنان امامان جمعه قابل تأمل بود، تکرار مقابله با سند ۲۰۳۰ بود که در طی هفته‌های اخیر و پس از سخنان مقام معظم رهبری، در دیدار تصویری ایشان با مدیران آموزش و پرورش، بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاده. در مقاله تحلیل خطبه‌های نمازجمعه دو هفته پیش، توضیحاتی در مورد این سند را به مخاطبان محترم سایت ارائه کردیم.

 

بیشتر بخوانید

 

امضای قرارداد صلح اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین از نکات دیگری بود که خطیبان جمعه به آن پرداختند. در مورد مذاکره ایران با آمریکا، امامان جمعه، دگر بار، با تکیه بر و تکرار فرمایشات رهبر معظم انقلاب به «جریان نفوذ» اشاراتی کردند و به کسانی که دید خوشبینانه‌ای نسبت به بهبودی اوضاع کشور در صورت برقراری مذاکرات دارند شدیداً تاختند. در عین حال، خطبه‌های امروز سراسر پر از ابراز نارضیتی مردم و وضعیت نابسمان اقتصادی مملکت بود و خطیبان به مسئولان کشور خرده گرفتند که برای رفع مشکلات معیشتی مردم تدابیری انجام نداده‌اند و اوضاع گرانی و افت شدید ارزش پول ملی نشانگر ناکارآمدی دولت و بیکفایتی مسئولان است. متأسفانه، برغم نابسامانی‌های ذکر شده در بازار ارز و تورم لجام‌گسیخته و روزافزونی معضلات معیشتی قشر آسیب‌پذیر جامعه، طرح جامع و مؤثری از تریبون‌های جمعه ارائه نشد و این‌بار نیز اظهارات ائمه جمعه در این حوزه، همچنان در سطح شعار و طرح کلیات باقی ماند.

ادامه

mardomvarohaniat.com حجت‌الاسلام پناهیان چه باید می‌گفت؟

حجت‌الاسلام پناهیان چه باید می‌گفت؟

اخیراً حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، به انتشار اسنادی که رابطه‌ی تنگاتنگ وی با تجار متمول را افشاکرده و از واحد مسکونی متعقل به ایشان در یک برج لاکچری، پرده‌ برداشته‌بود، واکنش نشان‌داد. حجت‌الاسلام پناهیان ملک مذکور را «هدیه دوستان» خواند و مدعی‌شد که او هم مانند امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، با هدیه رفقایش زندگی می کند. ایشان در ادامه توضیح داد که «من اگر قرار باشد همه جزئیات زندگی‌ام را بگویم مردم برایم اعانه جمع می‌کنند.» مردم با مشاهده فساد و رانت‌خواری در اقشار مختلف دولت، مجلس و دستگاه قضا، بیش از هر زمانی به مسئولان کشور و دولتمداران بدبین شده‌اند. در این میان اما، مشاهده فساد مالی به اصطلاح «آخوندهای حکومتی» و مضافاً نشانه‌های اشرافی‌گری که حتی در روحانیت منبری و حوزوی هم دیده‌می‌شود، به دل‌سر‌دشدن مردم نسبت از روحانیونی که به‌طور سنتی در کنار مردم و در بطن جامعه و آشنا با نیازها و «دردمندی خلق‌الله» بوده‌اند، انجامیده و این دل‌سردی بانی دور افتادن توده مردم ار بدنه روحانیت گردیده‌است.

ادامه

mardomvarohaniat.com گزارش ویژه | کیفیت نامنسب اینترنت کشور و عدم سرمایگذاری در تحصیلات جوانان

کیفیت نامناسب اینترنت کشور و عدم سرمایه‌گذاری در تحصیلات جوانان

بنابر ارزیابی‌های نتایج نظرسنجی‌های سایت «مردم و روحانیت»، یکی از مهمترین موضوعات این روز‌ها مدیریت و یا کنترل فضای مجازی است. شایان ذکر است که در طول ۸-۷ ماه اخیر، به‌ این‌ دلیل که تمامی دنیا تحت شرایط نابسمان بهداشتی بوده‌است، بسیاری از شرکت‌ها و نهاد‌‌های دولتی و غیردولتی مجبور شده بودند که در روش‌های کاریشان تغییراتی انجام‌دهند. از ابتدای پاندمی کرونا تا بحال، استفاده مردم از فضای مجازی و هم‌چنین اتکای مردم به آن، به‌طور تصاعدی افزایش یافته‌ است. در این میان به‌نظر می‌رسد که کار وزارت ارتباطات با مشکلات تکنیکی و همین‌طور سیاسی روبرو شده‌است.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۱ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۱ شهریور چه شنیدند؟

 در خطبه‌های حضوری، مجازی و نوشتاری امروز، ائمه جمعه بیش از هرچیز به نشریه فکاهی «شارلی ابدو» چاپ پاریس تاختند و با اعتراض شدید خود نسبت به بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم(ص)، به موضوع آزادی بیان و هتک حرمت پرداختند. مورد دیگری که در سخنان امامان جمعه قابل توجه بود، اقدام اخیر امارات متحده عربی در برقراری رابطه با اسرائیل بود که به گفته‌ی برخی از خطیبان «باعث قوی‌تر شدن وحدت فلسطینی‌ها با جبهه مقاومت» شده‌است. با این حال، عبارت «حواس‌پرتی مسلمانان» – که بیانگر گسستگی در جهان اسلام است – به کرات از تریبون‌های نماز جمعه شنیده‌ شد. از سوی دیگر، دومین مرحله انتخابات مجلس شورای اسلامی و تشویق مردم به حضور و مشارکت حداکثری در انتخابات، به‌عنوان یکی از عرصه‌هایی معرفی شد که سبب تقویت مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی در جهان می‌شود. برغم آشوب بازار ارز و تورم شدید و افزایش مشکلات معیشتی طبقه آسیب پذیر، طرح مشکلات اقتصادی در محوریت خطبه‌های این هفته نبود و اظهارات محدودی که در این حوزه مطرح شد، همچنان در سطح شعار و طرح کلیات باقی ماند.

ادامه

تعامل «یون» و «یت»، وحدت ملی و انتخابات ۱۴۰۰

هفته گذشته بود که خبرهایی در مورد رفع حصر و حضور حجت‌الاسلام مهدی کروبی در منزل حجت‌الاسلام شیخ قدرت‌الله علیخانی منتشر شد. مصادف با انتشار این خبر، سخنانی نیز از سوی حجت‌الاسلام کروبی نقل قول شد که قابل تأمل بود. در همین رابطه، سؤالاتی در مورد تعامل «یون» و «یت»، وحدت ملی و انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در فضای مجازی مطرح شد که در این مقاله به تحلیل آنها خواهیم پرداخت.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۴ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۴ شهریور چه شنیدند؟

 در خطبه‌های حضوری، مجازی و نوشتاری امروز، ائمه جمعه به‌خاطر رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا از مساجد و هیأت‌ها قدردانی کردند. پس از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص سند ۲۰۳۰ خطیبان جمعه نیز مقابله با سند ۲۰۳۰ را در دستورکار خود گنجاندند. رهبری در سخنان اخیرشان گفتند «از هالیوود تا پنتاگون فساد هست» و پرسیدند «چرا بایستی فرهنگ یک کشوری مثل کشور اسلامی ایران و یا کشورهای اسلامی و شاید بعضی کشورهای دیگر در دنیا تحت تأثیر یک سندی قرار بگیرد که آدمهای این تمدّنها، این کشورها، جوامع فاسد و غلط آن را تنظیم کرده‌اند؟» البته شایان ذکر است که سند ۲۰۳۰  دستور کار سازمان ملل متحد است. این دستورکار که جایگزین اهداف توسعه هزاره شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعهٔ بین‌المللی را در زمینه توسعهٔ پایا ترسیم می‌کند. به قول بان کی مون، دبیر کل پیشین سازمان ملل این سند دستورکاری برای مردم، پایان بخشیدن به فقر در همه اشکال آن و برای کرهٔ زمین، خانه مشترک ماست. به نظر می‌رسد در کشور ما این موضوع با دیدگاه «پروژه نفوذ» پیوند خورده.  این هفته در سخنان خطیبان جمعه اعتراضات شدید‌الحن به عملکرد اخیر امارات متحده عربی در رابطه با ایجاد ارتباطات نزدیک با اسرائیل،‌ مبارزه با استعمار و همچنین ایجاد محدودیت در فضای مجازی نیز شنیده شد.

ادامه

mardomvarohaniat.com از پابندزدن تا پایبندکردن - نقش روحانیت در کاهش جرائم

از پابندزدن تا پایبندکردن – نقش روحانیت در کاهش جرائم

سال گذشته بود که آمار تکان‌دهنده ۲۴۰ هزار زندانی در کشور، حواشی بسیاری پیدا‌کرد. این تعداد کثیر، که ایران را از نظر شمار زندانیان در میان کشورهای جهان، در رتبه نهم قرار می‌دهد، نشان از واقعیت تلخی دارد که زنگ خطری برای نظام اسلامی و با‌لخاصه روحانیت و نخبگان فرهنگی کشور است. ایران که با کمتر از ۷۸ میلیون جمعیت در رتبه هفدهم جهان قرار دارد و هم‌چنین با وجود قوانین مجازات اسلامی، چرا باید این تعداد مجرمین «پابندزده» داشته باشد که به اصول اخلاقی و قوانین کشور «پایبند» نباشند؟ شاید قابل تأمل‌ترین نکته این باشد که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی جمعیت ایران ۲ برابر شده ولی تعداد زندانیان ۱۰ برابر شده است، چگونه پس از چهل و یک سال حکومت اسلامی و آموزش‌های گستره دینی، با چنین حجمی از قانون‌شکنی و بزهکاری روبرو هستیم؟ روحانیون به عنوان معلمان اخلاق جامعه چه کوتاهی‌هایی کرده‌اند و چگونه می‌توانند در آینده نقش خود را به‌شکل کارآمدتری ایفا کنند؟

ادامه

mardomvarohaniat.com چه درسی از آقامیری می توان آموخت؟

چه درسی از آقامیری می توان آموخت؟

گزارش‌ها حاکیست ۲۸ هزار نفر در منبر آنلاین حسن آقامیری که به طور زنده در اینستاگرام پخش می‌شد شرکت کردند. سید حسن آقامیری خوانساری، یکی از روحانیون متولد بعد از انقلاب است که به دلیل سخنرانی‌های پرحاشیه به زندان محکوم شده‌بود و دراواخر سال ۱۳۹۷ به حکم دادگاه ویژه روحانیت، خلع لباس شد. مخالفنش، او را «روحانی تلگرامی» نامیده‌اند و او را به‌عنوان یک «آخوند منحرف» می شناسند و از همین رو کمتر توجهی به نفوذ و محبوبیت وی دارند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۷ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۷ شهریور چه شنیدند؟

در آستانه ایام تاسوعا و عاشورا، سایت «مردم و روحانیت» شهادت سالار شهیدان را به حضور شیعیان جهان تسلیت عرض می‌کند. به قول حجت‌الاسلام علی اکبر ابراهیمی بشکانی، «مردم باید با تاسی از امام حسین(ع) در مقابل هر‌گونه زورگویی مقاومت کنند». طبیعتاً، به‌واسطه فرارسیدن ایام تاسوعا و عاشورا، بیشترین توجه ائمه جمعه به مراسم عزاداری بود که به گفته اغلب آنان، مساجد و هیأت‌ها، تا به امروز، حتی‌الامکان، دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا را رعایت کرده‌اند. برخی حتی به عزاداری انفرادی رهبر معظم انقلاب اشاره کردند و آن را نشانه‌ی پیروی رهبری از قوانین ستاد خواندند که گردهم‌آیی‌های زیر سقف بسته را ممنوع اعلام کرده‌بود.  گلایه از دولت، مبارزه با استعمار و غرب و همچنین محدود کردن شبکه‌های اجتماعی در خطبه‌های این هفته شنیده شد.  ادامه

mardomvarohaniat.com رسالت روحانیت در صیانت از امر به معروف و نهی از منکر

رسالت روحانیت در صیانت از امر به معروف و نهی از منکر

در آستانه ایام تاسوعا و عاشورا و همزمانی آن با هفته امر به معروف و نهی از منکر، آیت‌الله کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در پیامی، حضرت امام حسین(ع)، سید شهدا را آموزگار امر به‌ معروف و نهی از منکر خواند و این فریضه را «ابراز عشق به خداوند، عشق به مردم و عشق به خود» دانست. شاید در این پیام، مهمترین نکته مورد نظر آیت‌الله صدیقی این بود که ریشه بسیاری از مفاسد اجتماعی در حکومت، مسئولان و مسئولیت‌هاست. ایشان تأکید کرد که حکومت وامدار، بدهکار وامانت دار مردم است، لذا حکومت باید دین‌دار و خداترس باشد و فرهنگی را در جامعه ترویج کند که درهای فساد و گناه را ببندد. مؤثرترین هشدار وی که بیانگر جان کلام پیامش به جامعه را در جند کلمه خلاصه می‌کرد، این بود که «زیر بار رفتن زور، باج و رشوه، زقوم است».

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۳۱ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۳۱ مرداد چه شنیدند؟

سایت «مردم و روحانیت» فرارسیدن ماه محرم را به حضور شیعیان جهان تسلیت عرض می‌کند. به قول حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی «امروز را بانام امام حسین(ع) آغاز می‌کنیم چرا که اوست که درس حریّت، ایثار، و حیا را به ما آموخت.» این هفته نیز، به‌واسطه شیوع ویروس کرونا، برگزاری نمازهای جمعه در بسیاری از شهرهای کشور، همچنان با محدودیت‌هایی روبرو بود و در برخی از نقاط، به‌صورت مجازی و یا مکتوب برگزار شد. علاوه بر موارد مرتبط با ایام محرم و مراسم عزاداری که ائمه جمعه متفقاً مردم را به رعایت اصول بهداشتی و پیروی از دستور‌العمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا تشویق کردند، اکثر آنها، به قرداد اخیر مابین امارات متحده عربی و اسرائیل تاختند و آن را محکوم کردند. خطیبان جمعه هم‌چنین به اتفاقات تاریخی، من‌جمله روز مساجد، روز پزشک و هفته دولت هم اشاراتی کردند. بعضی از امامان، با کنایه، از دولت خواستند در مدت کوتاه باقی‌مانده از دوره‌اش، شهید رجایی را الگو قرار داده، به ساده زیستی و مبارزه با فساد، بپردازد. در راستای نذورات محرم، ائمه جمعه دگر بار بیشتر از این‌که از دولت و نهادهای نظام بخواهند، از مردم خواستند که به نیازمندان کمک‌کنند و هرچند لفظ «مطالبه‌گری از مسئولان» بارها تکرار شد، ولی مطالبه مشخصی با ذکر نام و مشخصات بیان‌نشد. امامان جمعه با ورود به قضایات جاری در شورای امنیت سازمان ملل در مورد ادامه تحریم‌ها، بیش از هر چیز، گلایه‌ها و کنایه‌های خود را بر علیه بانیان برجام به‌زبان آوردند و مدعی شدند که کشورهای بسیاری خواهان دریافت سلاح از ایران هستند که این موضوع «آمریکا را به تکاپو انداخته‌است».

ادامه

mardomvarohaniat.com روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد (بخش دوم)

روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد (بخش دوم)

در هفته گذشته، سایت مردم و روحانیت، در مقاله‌ای تحت عنوان روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد، به مصاحبه تلویزیونی سید پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، پرداخت که در برنامه «نگاه یک» صدا و سیما، ایشان نام تعدادی از سازمان‌ها و شخصیت‌های عالی‌رتبه نظام را ذکر و تلویحاً اعلام کرد که آنها به‌واسطه «ملاحظات» و «روابطشان» بسیاری از اموال بنیاد مستضعفان که متعلق به «بیت‌المال» است را «مال خود» کرده‌اند و بنیاد هم بر مبنای «ضوابط» و از طرق قانونی، توانایی بازپس‌گرفتن آن املاک را ندارد. لذا آقای فتاح، شکایتش را به «محکمه افکار عمومی» آورد تا شاید این «اعلام جرم رسانه‌ای» در رویکرد افرادی که اموال بیت‌المال را به‌صورت ملک شخصی خود مورد بهره‌برداری قرار داده‌اند، لااقل به‌خاطر شرمساری در مقابل مردم، تغییر کند و آن املاک را به بنیاد بازگردانند. از مواردی که «نمک پاشیدن روی زخم» بود، ادعاهای آقای فتاح در مورد امکانات لاکچری و توجهات ویژه به «خواص» بود که از بیخ و بن با تمام موازین بنیاد مستضعفان و مفاهیم فلسفه امام خمینی(ره) برای به‌راه اندازی این بنیاد در تناقض کامل بوده و در جهت کاملاً متضاد با اصل زیربنایی آن، یعنی «حمایت از مستضعفان و تبری از مستکبران» در حرکت‌است. در این نوشته، به بخش دوم این موضوع می‌پردازیم که ادامه خواست مردم در پیشروی روحانیت در مبارزه با فساد است.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com پانزده مرداد، یوم‌اللّه فراموش شده

پانزده مرداد، یوم‌اللّه فراموش شده

پانزدهم مرداد امسال مصادف بود با سی‌یکمین سالروز انتخاب حضرت آیت‌اللّه خامنه‌ای به رهبری انقلاب اسلامی. برغم اهمیت تاریخی این روز، مردم ما بر این تصورند که ۱۴ خرداد روزی است که آیت‌اللّه خامنه‌ای به مقام رهبری رسیده است. در واقع در آن روز معظم‌له بطور موقت و تا زمان برگزاری رفراندوم قانون اساسـی به مقام رهبری برگزیده شدند و در تاریخ ۱۵ مرداد بود که خبرگان ایشان را به طور دائم به مقام رهبری انقلاب اسلامی و ایران برگزید. در ششم مرداد ماه ۱۳۶۸ و نه روز پیش از این جلسه خبرگان، آیت‌اللّه هاشمی‌رفسنجانی به مقام ریاست‌جمهوری انتخاب شده‌بود و همزمان مردم در رفراندوم شرکت کرده و به تغییرات قانون اساسی رأی داده‌بودند. در پی این رفراندوم، همزمان با حذف شرط مرجعیت از رهبری،‌ ولایت فقیه به «ولایت مطلقه فقیه»، تغییر نام پیدا کرد و اختیارات رهبری افزایش یافت و قدرت شورای نگهبان نیز در نظارت استصوابی نامزد‌های انتخابات مجلس خبرگان رهبری بیشتر شد.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۴ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۴ مرداد چه شنیدند؟

در آستانه سالروز بازگشت آزادگان به میهن، سایت «مردم و روحانیت» فرارسیدن ۲۶ مرداد را گرامی می‌دارد. به قول حجت‌الاسلام یدالله نعمتی، امام جمعه مشگین‌شهر، نباید فراموش کرد که امنیت و آسایشی که امروز داریم حاصل مجاهدت‌های رزمندگان و صبر آزادگان در زندان‌های صدام است. در این هفته هم، به‌خاطر شیوع بیش از پیش ویروس کرونا، برگزاری نمازهای جمعه در خیلی از مناطق کشور همچنان با محدودیت‌هایی روبرو بود و در بسیاری از مناطق به‌صورت مجازی و یا مکتوب برگزار شد. اکثر ائمه جمعه، سالگرد ۲۶ مرداد و بازگشت آزادگان به میهن را گرامی‌ داشتند. خطیبان جمعه به اتفاقات ۲۸ مرداد هم اشاراتی‌کردند و قضیه‌های جنبی کودتا و مسائل مربوط به نقش روحانیت را به «جریان تحریف» که در سخنان رهبر معظم انقلاب در عید سعید قربان ذکر شده‌بود، ربط دادند و آنها را مورد بحث قرار‌دادند. در راستای فرارسیدن ماه محرم، مسائل مرتبط با مراسم عزاداری و رعایت دستور‌العمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، مورد توجه اکثر امامان جمعه واقع‌شد. معضلات معیشتی مردم و مشکلات اقتصادی کشور نیز، دگر بار مورد بحث برخی از ائمه جمعه قرارگرفت ولی ایشان بیشتر از مردم خواستند که نذوراتشان را به نیازمندان بدهند و مطالبتی در سطح گسترده و خطاب به مسئولان ذکر نشد. در حوزه‌های سیاست بین‌المللی، خطیبان بدون ورود به جزئیات به قضایات جاری در شورای امنیت سازمان ملل در مورد ادامه تحریم‌ها بر علیه ایران اشاره‌کردند. آن‌طور که انتظار می‌رفت، خطیبان به موضوع به رسمیت شناختن اسرائیل توسط امارات متحده عربی نپرداختند.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد

روحانیت در مبارزه با فساد باید پیشرو باشد

در روز عید سعید غدیرخم، در حالی‌که جامعه با بحران‌های همه‌جانبه، از بیماری و بیکاری تا فساد و گرانی و معضلات عدیده دیگر درگیراست و قرار بود لا اقل برای عید غدیر، روز شاد و پر نشاطی داشته‌باشد، سید پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، روز شنبه ۱۸ مرداد ماه سال جاری در برنامه «نگاه یک» شبکه یک رسانه ملی ظاهر شد و در یک برنامه مصاحبه تلویزیونی، از فساد سیستمی در کشور سخن گفت و با نام بردن شخصیت‌هایی که از مسئولان عالی‌رتبه نظام بوده و هستند، نشان‌داد که بنیادی که باید حامی مستضعفان باشد، چگونه مورد تاراج و یغمای کسانی شده که خودشان شعار حمایت از مستضعفان را سرمی‌دهند ولی درواقع هم‌چون مستکبران عمل می‌کنند. خواست مردم از روحانیت این است که حامی مستضعفان باشند و اکنون هم نه‌تنها مستضعفان جامعه بلکه همه مردم چشم‌انتظار ورود روحانیت به این معرکه نا‌مبارک هستند. امامان جمعه همواره از مشکلات معیشتی طبقه آسیب‌پذیر گفته‌اند ولی اکنون وقت آنست که به‌طور موردی به موضوع ورود کنند و از حقوق مستضعفان دفاع نمایند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۷ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۷ مرداد چه شنیدند؟

سایت «مردم و روحانیت» فرارسیدن عید سعید غدیرخم را به شما کاربران گرامی تبریک عرض می‌کند. به قول آیت‌الله‌ سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، امام‌جمعه کرج، غدیر را باید زنده نگه‌داریم اما نه‌فقط با جشن و شیرینی. مهمترین بحث در مورد این اتفاق مهم و حیاتی در صدر اسلام، این بود که چه کسی صلاحیت حکومت بر مسلمانان را دارد. بی‌شک ویژگی‏‌های رهبر در جامعه اسلامی، با ساختار یک حکومت مردم‌سالاری دینی، از اهم مباحث و مسائل است. این هفته نیز، به‌واسطه گسترش شیوع ویروس کرونا، محدودیت‌های برگزاری نماز جمعه در بسیاری از مناطق کشور همچنان ادامه داشت.  اما، در برخی از نقاط کشور، نماز عبادی – سیاسی جمعه با رعایت موازین بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی، به‌صورت حضوری و در موارد دیگری، به‌صورت مجازی و یا مکتوب برگزار شد. خطیبان جمعه ضمن تبریک عید غدیرخم، به سالروز شهادت محمود صارمی و هم‌چنین روز خبرنگار اشاره کردند. برخی از امامان جمعه نیز با بازگو کردن فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی معظم له در عید سعید قربان، به دو موضوع برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم و هم‌چنین به توطئه‌های دشمن بر علیه ایران و محور مقاومت پرداختند. در راستای مراسم ماه محرم، مسائل معیشتی مردم و مشکلات اقتصادی، دگر بار مورد بحث برخی از ائمه جمعه قرار گرفت. طبیعتاً حادثه هولناک انفجار در بندر شهر بیروت در لبنان نیز مورد توجه خطیبان بود.

ادامه

mardomvarohaniat.com محرم و کرونا، چالش مؤمنان و چاره مسئولان

محرم و کرونا، چالش مؤمنان و چاره مسئولان

به زودی به پیشواز ماه محرّم می‌رویم ولی با شیوع بیش از پیش ویروس کرونا در کشورمان، مراقبت‌های بهداشتی به چالشی برای برگزاری مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) تبدیل شده است. هرچند مراجع تقلید بر لزوم رعایت توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید می‌کنند ولی همزمان از ضرورت برگزاری مجالس عزاداری حسینی سخن می گویند. برخی از روحانیون برگزاری تمام و کمال عزاداری ها را خط قرمز خود قلمداد کرده بودند که خوشبختانه این ادعاها در پی بیانات مقام معظم رهبری در خصوص رعایت توصیه‌های بهداشتی پایان یافت. اکنون بسیاری از مراجع و امامان جمعه ضمن اشاره به رعایت دستورات بهداشتی، بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری‌های حسینی تاکید می کنند که البته معلوم نیست این توصیه‌های دوگانه چقدر در عمل قابل اجرا باشد.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۰ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۰ مرداد چه شنیدند؟

سایت «مردم و روحانیت» عید سعید قربان را به شما کاربران محترم سایت تبریک عرض می‌کند. به‌قول حجت‌الاسلام جلیل جلیلی، امام جمعه سردرود، مبارزه با نفس شاید مهم‌ترین فلسفه قربانی کردن باشد که انسان با تیغ تقوا، هوا و هوس خویش را قربانی می‌کند. این هفته نیز، محدودیت‌های برگزاری نماز جمعه در بسیاری از مناطق کشور همچنان ادامه داشت. مصادف شدن عید سعید قربان با روز جمعه باعث شد که در بعضی شهرها نماز عید در اماکن کم‌جمعیت‌تری برگزار شود و آیین سیاسی عبادی نماز جمعه نیز، در برخی از نقاط کشور، با رعایت موازین بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی، به‌صورت حضوری و در موارد دیگری، به‌صورت مجازی و یا مکتوب برگزار شود.

ادامه

mardomvarohaniat.com سیاست دینی یا دین سیاسی

سیاست دینی یا دین سیاسی

به کارگیری ابزاری دین برای اهداف سیاسی، هم به دین ضربه می زند و هم به سیاست. نمونه اینگونه استفاده از دین را در دوره‌های مختلفی شاهد بوده‌ایم و متأسفانه در جامعه‌ی امروز ایران هم اینگونه برخوردهای گزینشی با دین چندان نادر نیست. اخیراً  آیت‌الله لطف‌الله دژکام امام جمعه شیراز با استفاده از آیه هشتم سوره مبارکه ممتحنه به توجیه ضرورت قرارداد ۲۵ ساله با چین پرداخت و گفت: «آنچه در موضوع روابط ایران با چین مدّ نظر بوده، براساس دستور قرآن است و ارتباطی با خط و مشی سیاسی و سلیقه افراد ندارد».

ادامه

mardomvarohaniat.com فراکسیون روحانیت مجلس

فراکسیون روحانیت مجلس

در زمانی‌که یک روحانی حقوق‌دان که عضو فراکسیون روحانیت مجلس نیز هست، شمشیرش را از رو میبندد و انتقاداتش از مسئولان از حدود نظارت قانونی مجلس بر دولت فراتر می‌رود و کاملاً جناحی می‌شود،‌ باید نگران وجهه و جایگاه روحانیت در مجلس باشیم. اعضای فراکسیون روحانیت باید کلیت حاکمیت و نظام را نمایندگی کنند تا با عملکردی فراجناحی، هم مطالبات واقعی مردم را پیگیری نماید و هم نماد مناسبی برای روحانیت باشد.

ادامه

mardomvarohaniat.com آیا رئیس جمهور می تواند کارگزار باشد؟

آیا رئیس جمهور می تواند کارگزار باشد؟

صحبت‌های امام جمعه پردیسان قم در انتقاد از رؤسای جمهوری ایران و لزوم کارگزار بودن ریس جمهور خبرساز شده و هرچند از سوی جامعه روحانیت نفی و اثبات نشده، ولی با واکنش گسترده کاربران در فضای مجازی و برخی از سیاستمداران همراه بوده است. حجت الاسلام سیدصمصام‌الدین قوامی در نمازجمعه گفت: «هم رئیس جمهور اصول‌گرا به ما ضربه زده و هم اصلاح‌طلب. یک فرد انقلابی جوان شناسایی کنید، انقلابیون هم کمک کنند. دو نفر بیاییند، نمی‌خواهیم ۱۰ نفر بیایند، دو نفر کافی است … اینجا مردم‌سالاری دینی است، دموکراسی غربی نیست که همه شرکت کنند … ما رئیس‌‌جمهوری که خودش ایدئولوژی‌ دارد نمی‌خواهیم، ما کارگزار می‌خواهیم که تحت فرمان امام خامنه‌ای باشد.» با توجه به اینکه سخنان امامان جمعه با هماهنگی ستاد اقامه نماز کشور تنظیم می شود، این شبه بوجود می‌آید که سخنان حجت الاسلام سید‌صمصام‌الدین قوامی با صلاح دید رهبری عنوان شده است. از همین رو لازم است در این خصوص شفاف سازی شود تا از وهن بیت رهبری و مقام ولایت جلوگیری گردد.

ادامه

مردم در خطبه‌های ۳ مرداد چه شنیدند؟

 درحالیکه محدودیت‌های برگزاری نماز جمعه در بسیاری از مناطق کشور همچنان برقرار بود، این آیین سیاسی عبادی، در برخی از نقاط کشور، با رعایت موازین بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شد. شاید هیچ‌کس به‌اندازه نمازگزارن شهرکرد نظرشان به سوی تقویم جلب نشد، چراکه حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، وقایع اتفاق افتاده در حول و حوش سوم مرداد ماه را، یکی پس از دیگری، ذکرکرد. از قانون کاپیتولاسیون در سوم مرداد ۱۳۴۳ تا حمله منافقان به سرپل ذهاب در همان روز در سال ۱۳۶۷ که به عملیات مرصاد انجامید. از پنجم مرداد، سالروز اقامه نماز جمعه توسط آیت‌الله طالقانی تا هفتم مرداد ماه و فرار بنی‌صدر، نخستین رئیس جمهور کشور. مردم هم‌چنین از خطیبان جمعه، سخنانی در مورد معضلات معیشتی و گرانی‌های لجام‌گسیخته شنیدند، ولی تقریباً تمام  گناهان به گردن دولت حسن روحانی انداخته شد که «هیچ کاری نکرده» و تمام هشدارها بر این بود که دشمن مشکلات اقتصادی را آشکار می‌کند. در پی گزارش‌های منتشر شده از رفتار هواپیمای جنگنده اف ۱۵ در مقابل پرواز مسافری ماهان نیز، خشم امامان جمعه نسبت به حضور نظامی آمریکا در منطقه مشهود بود و زمزمه‌های «پاسخ سخت» به‌ گوش رسید. با اوج گرفتن اخبار دادگاه‌های متهمان اقتصادی، عدم اشاره امامان جمعه در خطبه‌هایشان به آنها جای تعجب داشت. اعدام یک افسر سپاه به جرم جاسوسی و لو دادن زمان و مکان تردد حاج قاسم بیش از اعتراضات میلیونی مردم با هشتگ اعدام_نکنید مورد توجه خطیبان جمعه قرار گرفت که می‌تواند نشانگر فاصله‌ بین دغدغه های مردمی و مواضع خطیبان جمعه باشد.

ادامه

mardomvarohaniat.com نگاهی به کارنامه مدیریت آستان مقدس شاهچراغ

نگاهی به کارنامه مدیریت آستان مقدس شاهچراغ

شاید به همان اندازه که با آوردن نام شهر شیراز، ذهن مستمع به سوی شعرای شهیری چون حافظ و سعدی کشیده می‌شود، شهرت شیراز با نام خانواده  «دستغیب» هم عجین است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سید‌عبدالحسین، اخوی ایشان، سیدمحمدمهدی و دو خواهرزاده‌اش، سیدعلی‌محمد و سیدعلی‌اصغر دستغیب در سطح شهر، نقش‌های کلیدی و پررنگی را به‌دست آوردند. آیت‌الله سید‌عبدالحسین دستغیب شیرازی، رئیس حوزه علمیهٔ فارس، نماینده ولی فقیه در استان فارس، امام جمعه شیراز و نمایندهٔ استان فارس در مجلس خبرگان قانون اساسی بود که در ۲۰ آذر ۱۳۶۰ شهید محراب شد.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۷ تیر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۷ تیر چه شنیدند؟

این هفته درحالیکه محدودیت‌ها در برگزاری مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه در بسیاری از نقاط کشور همچنان برقرار است، نماز جمعه در برخی از نقاط کشور با رعایت موازین بهداشتی و پیشگیرانه کرونایی برگزار شد. مردم از خطیبان جمعه خود صحبت‌هایی در مورد مشکلات اقتصادی کشور و پیش‌نویس سند همکاری ۲۵‌ساله ایران و چین شنیدند. این یگانگی پیام در سخنان ائمه جمعه، نشانگر اهمیت این دو موضوع در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است که انشااللّه این سخنان توسط مسئولان دولتی شنیده و ترتیب‌ اثر داده شود. نکته دیگری که در خطبه‌ها ملاحظه شد، عدم اشاره امامان جمعه در خطبه‌هایشان به اعتراضات مجازی مردم با هشتگ اعدام_نکنید بود که نشان‌دهنده فاصله آنان با مطالبات مردمی و فاصله گرفتن از سنت روحانیون شیعه در کشور ماست که طی سده‌ها، پابه‌پای مردم برای استحصال آزادی و عدالت اجتماعی و سیاسی و اقتصادی تلاش کردند. در نبود حمایت مسئولان و ائمه جمعه، این‌گونه اعتراضات به‌راحتی توسط منتقدین «مرتبط به جریانات برانداز» نامیده می‌شوند و نتیجتاً مردم از حمایت معنوی و اجتماعی سکان‌داران دین در شهر و دیار خود ناامید می‌شوند این جمعه همچنین مصادف با سالگرد صدور قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت بود که اغلب امامان جمعه به آن اشاره‌ای نکردند که در ادامه به تحلیل آن خواهیم‌پرداخت.

ادامه

mardomvarohaniat.com اصول و فروع جمهوری اسلامی

اصول و فروع جمهوری اسلامی

شاید هنوز مرکّب مهر انتخابات «آری» به جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ خشک نشده‌بود که بسیاری از چهره‌های انقلابی و سیاسی آن زمان از چپ و راست گرفته تا ملی و مذهبی، اقدام به تأسیس احزاب جدید و یا احیای احزاب قدیمی کردند تا به این وسیله، خط‌ فکری و سیاسی خود را پیگیری کنند. هدف اصلی، بی‌شک این بود که در آن محیط پساانقلاب و بعد از سقوط سلطنت پهلوی و نابودی تک حزب مجاز آن دوران (حزب رستاخیز) گروه‌های مختلف بتوانند سهمی از قدرت سیاسی کشور را به خود اختصاص دهند. امام (ره) در رابطه با آزادی فعالیت احزاب تاکید می‌کرد که «بعضی احزاب که انحرافی هستند و ما آنها را جزو مسلمین هم حساب نمی‌کنیم، مع ذلک چون بنای قیام مسلحانه ندارند و فقط صحبت‌های سیاسی دارند، هم آزادند و هم نشریه دارند به طور آزاد. پس بدانید که ما این طور نیست که با احزاب دیگری با گروه‌های دیگری دشمنی داشته باشیم … مادامی که آنها با ما جنگی ندارند و با کشورهای اسلامی جنگی ندارند و مقابل اسلام قیام مسلحانه نکرده‌اند، به طور آزاد دارند عمل می‌کنند و به طور آزاد حرف‌های خودشان را دارند می‌زنند.» حال، سؤال اینجاست که اکنون پس از گذشته چهار دهه از پیروزی انقلاب، مصادیق دشمنی با اسلام و نظام چیست و احزاب سیاسی از چه خط‌هایی نباید عبور کنند و چه حوزه‌هایی قابل ورود و قابل انتقاد است؟

ادامه

mardomvarohaniat.com فقه و مقتضیات زمان

فقه و مقتضیات زمان

اعدام فردی که در مشهد به علت تکرار شرب خمر به دار مجازات آویخته شد، بحث‌ها و واکنش‌های مختلفی را برانگیخت. به‌رغم اینکه شرب خمر در میان آحاد مردم مقبولیت ندارد، ولی واکنش عمومی به اجرای حکم اعدام منفی بود. یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که عموم مردم طرح می‌کنند اینست که چرا فردی که احتمالاً به علت بیماری‌های روحی و روانی به شرب خمر پرداخته اعدام می‌شود ولی افرادی که دزدی‌های میلیاردی از بیت‌المال می‌کنند با مجازات‌هایی نه چندان سنگین روبرو می‌شوند؟ مردم هنوز به یاد دارند که ابوالفضل میرعلی متهم ردیف اول پرونده ۱۳ هزار میلیارد تومانی مؤسسه ثامن‌الحجج تنها به ۱۵ سال زندان محکوم شد. وضعیت احکام صادره در مورد سارقان بیت‌المال نیز به‌هیچ‌وجه مناسب‌تر نیست و بسیاری از مسئولان و آقازاده‌هایی که به اختلاس‌های میلیاردی محکوم شده‌اند حتی یک روز هم تحمل حبس نکرده‌اند. این عدم توازن در اجرای حدود، هم فی حد ذاته غیرمنصفانه است و هم باعث مخدوش شدن وجهه قوه قضائیه (و به طریق اولی‌‌ٰ روحانیت) می‌شود. این نابرابری‌ها در مجازات‌ها، به‌خصوص در موارد مرتبط با اعتراض های معیشتی، تصویری ناعادلانه از دستگاه قضاء و کلیت نظام عرضه می‌کند و متاسفانه سرکوب‌های رژیم پهلوی را در حافظه جمعی تداعی می نماید. فقه توان آن را دارد که با مقتضیات زمان حرکت کند تا با رویکردی رحمانی، مجازات‌های متعادل و در حدّ جرم مرتکب‌شده صادر شود. در همین راستا، با بازنگری در بحث فعل منکر و مصادیق افساد فی‌الارض می‌توان به بازگشت اعتماد ملّی به اجرای عادلانه قوانین کمک کرد.

ادامه

mardomvarohaniat.com تقوای روحانیت ،‌مؤثرترین راه برای تبلیغات اسلامی

تقوای روحانیت،‌ مؤثرترین راه برای تبلیغات اسلامی

سال پیش، داستان جالبی را خوانده بودیم که چندی پیش، در جریان دادگاه اکبر طبری و به‌میان آمدن نام حاج آقا منصوری و قضیه رشوه گرفتن و برای درمان فرار کردن و اینستای لایو برای بیعت مجدد گذاشتن و نهایتاً هم مرگ مشکوک، خاطره آن داستانی که سال گذشته خوانده بودیم، دگربار زنده‌شد.

 

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۰ تیر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۰ تیر چه شنیدند؟

با تشدید شیوع ویروس کرونا، متأسفانه وضعیت تعداد بیشتری از شهرها و کلان‌شهرهای کشور قرمز شده و نتیجتاً امروز مراسم عبادی‌ سیاسی نماز جمعه در تعداد بیشتری از نقاط کشور تعطیل شده‌بود. مردم در این هفته، خطبه‌هایی با محوریت عفاف و حجاب، ویروس کرونا و جنگ روانی دشمنان را شنیدند. در روزگاری که شیوع ویروس کرونا دوباره بحرانی شده‌ و این هفته رکورد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در کشور شکسته شده، انتظار می‌رفت که همه ائمه جمعه یک‌صدا نمازگزاران را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مبارزه با این ویروس راهنمایی کنند که متأسفانه این مورد تحقق نیافت. برخی دیگر از امامان جمعه نیز با اشاره به حوادث اخیر کشور، از جمله انفجارها و همچنین انتقادهای علنی از برخی از شخصیت‌های دولتی و نظام، درباره خبرسازی و استفاده سو‌‌ء دشمن از اتفاقات داخلی کشور با مردم صحبت کردند.

ادامه

آینده «کمیته جانشینی»

آینده «کمیته جانشینی»

چندی پیش آیت‌اللّه هاشم هاشم‌زاده هریسی، عضو مجلس خبرگان رهبری، گفتگویی با انصاف نیوز داشت که بازتاب خبری چندانی نگرفت، ولی اکنون پس از انتشار نامه موسوی خوئینی‌ها و دفاع تلویحی آیت‌اللّه هاشم‌زاده هریسی از این نامه، بحث‌های پشت پرده در خصوص وضعیت کلی کشور و آینده رهبری تا حدی روشن می‌شود. آیت‌اللّه هاشم‌زاده هریسی با اشاره به بحث جانشینی رهبری و کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان گفته‌ بود: کمیته محرمانه سه‌نفره که مسئول تحقیق درخصوص جانشینی رهبری است شبه‌انگیز و حساسیت­‌زا شده و به همین علت باید دگرگون شود. آیت‌اللّه هریسی با کم اهمیت جلوه‌دادن عملکرد کمیسیون ۱۰۷ و ۱۰۹ گفته‌ بود: «این کمیسیون رهبر ساز نیست». به‌نظر می‌رسد که عملکرد فوق‌محرمانه «کمیته جانشینی» باعث نگرانی برخی از اعضای مجلس خبرگان رهبری شده و این شبه را ایجاد کرده که تنها سه نفر رهبر آینده را شناسایی، انتخاب و معرفی خواهند‌کرد.

ادامه

مردم در خطبه‌های ۱۳ تیر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۳ تیر چه شنیدند؟

این هفته نیز به روال دو هفته گذشته، با اوجگیری مجدد شیوع ویروس کرونا در برخی نقاط کشور، شاهد تعطیلی مراسم نماز جمعه بودیم. در شهرها و شهرستان‌هایی که این مراسم سیاسی عبادی برگزار شد، نمازگزاران از خطیب جمعه خود سخنانی در تمجید شخصیت و خدمات هشتمین امام شیعیان شنیدند. مردم چون هفته گذشته در خطبه‌های سیاسی ائمه جمعه خود سخنانی در مورد افول آمریکا، تشویق فعالیت‌های فسادستیزی در قوه قضائیه و ویروس کرونا شنیدند. نکته قابل‌توجه امّا، انتقاد برخی از امامان جمعه سرشناس از اثرات سو‌ء نامه سرگشاده به رهبری بود، در حالیکه دیگر ائمه جمعه حتّی اشاره‌ای به این موضوع نکردند. توجه خاص این خطیبان جمعه به موضوع نامه سرگشاده شاید به این دلیل بود که مخالفت صریح آنها با نامه حجت‌الاسلام سیّد‌محمد موسوی خوئینی‌ها به‌وضوح شنیده‌شود.

ادامه

mardomvarohaniat.com خداحافظی با روحانی: نامه‌ای که خوئینی‌ها باید می‌نوشت

خداحافظی با روحانی: نامه‌ای که خوئینی‌ها باید می‌نوشت

انتشار نامه حجت‌الاسلام سیّد‌محمد موسوی خوئینی‌ها به آیت‌اللّه خامنه‌ای، مباحثات و تنش‌های بسیاری به همراه داشت که در فضای مجازی به برهمکنش‌های بسیار حزبی و منفی منجر شد که تفرقه اعتقادی و پریشانی سیاسی کشور را پررنگ‌تر کرد. در این بین سایت «مردم و روحانیت» با انتشار یادداشتی، این نامه انتقادی را تحلیل و راهکارهایی را برای طرح منصفانه مشکلات ریشه‌ای و سیستماتیک کشور و عدم تقلیل این مشکلات به رهبری ارائه داد. انتقاد نامربوط خوئینی‌ها از رهبری باعث شد منتقدین خواسته یا ناخواسته به موضوع مورد بحث او که مشکلات معیشتی مردم و وضع اسفبار اقتصادی کشور بود، بی‌اعتنایی کنند و نتیجه آن این شد که هیچ صدایی در داخل یا خارج‌ از نظام به محتوای آن نامه نپردازد. اگر خوئینی‌ها واقعاً #منافق، #سرطان_اصلاحات است، با تنها یک انگشت اتهام، به هدفی که بدان متهم است، که ایجاد نفاق بین ملّت و اقدام علیه نظام است، رسید! در نتیجه مردم که سال‌هاست پیام «اندکی صبر سحر نزدیک است» رجال سیاسی را می‌شنوند، دیگر امیدی به آینده خود، کشور و نظام نخواهند داشت، زیراکه #فتنه واقعی، همانا بی‌توجهی به مردم است.

اگر خوئینی‌ها حقیقتاً به فکر مصالح کشور و نظام بود باید چه نامه‌ای می‌نوشت و چه پیشنهاداتی به رهبری می‌داد؟ نامه‌ای که به رهبری نگاشته می‌شود باید مصلحانه تأکید کند که کشور در شرایط فعلی نیازی فوری به تغییری اساسی در قوه مجریه دارد و در این راستا گزینه‌ای همچون انتصاب یک «کارگزار ملّی» برای همسو کردن فعالیت‌ها جهت بهبود وضعیت معیشت مردم باید در دستور کار باشد.

ادامه

mardomvarohaniat.com هجمه‌ها علیه رهبری؛ ریشه‌ها و چاره‌ها

هجمه‌ها علیه رهبری؛ ریشه‌ها و چاره‌ها

طی چند روز گذشته، نامه آیت‌اللّه سیّد‌محمد موسوی خوئینی‌ها به مقام معظم رهبری بحث‌ها و واکنش‌های بسیاری را برانگیخته و این سؤال را در ذهن ایجاد کرده که چرا باید در این برهه حساس، هجمه‌ها علیه مقام معظم رهبری افزایش یابد؟ و بدتر از آن اینکه، چرا وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور به سمت و سویی رفته که عده‌ای گمان می‌کنند با انتقاد علیه رهبری می‌توانند نمدی برای کلاه سیاسی و جناحی خود بیابند و چرا یک عده می‌خواهند با هدف قرار دادن رهبری، انفعال سیاسی خود را توجیه کنند؟ در این میان متأسفانه اینگونه انتقادها تا حدی اهداف بعضا عوام فریبانه منتقدان را نیز تامین می‌کند و از آنها در میان افکار عمومی یک قهرمان مبارزه با فساد می سازد؟ به راستی چرا اینگونه انتقادها با اقبال نسبی افکار عمومی روبرو می‌شود؟

ادامه

mardomvarohaniat.com

نگاهی به پیشینه‌ی هیأت رئیسه فراکسیون روحانیت

چند روز پیش، سایت مردم و روحانیت، در مقاله‌ای تحت عنوان مجلس یازدهم و فراکسیون روحانیت به حضور و نقش روحانیت در مجلس یازدهم پرداخت و با نگاهی گذرا، ضمن نام‌بردن اعضای فراکسیون روحانیت به شما کاربران محترم وعده داد که در مقاله‌های آتی به موضوع نمایندگان ملبّس و معمّم توجه کرده و با بررسی و تحلیل‌های لازمه، رسالت این سایت که ایجاد ارتباط بین مردم و روحانیت است را به‌نحو احسن بجا آورد.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۶ تیر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۶ تیر چه شنیدند؟

مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه این هفته در برخی از نقاط کشور برگزار شد و البته همچون هفته گذشته، به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط کشور، شاهد تعطیلی عدّه‌ای از مساجد و پایگاه‌های اقامه نماز جمعه بودیم. ائمه جمعه، حوادث ششم و هفتم تیر و به‌خصوص سالروز شهادت آیت‌اللّه بهشتی و ۷۲ تن از یارانش را گرامی داشتند. پیام‌های سیاسی خطیبان نماز جمعه این هفته که گلچینی از موضوعات ماه گذشته بود، در دو محور اقتصادی و سیاست خارجی ایراد شد. مردم تحلیل امامان جمعه خود را در مورد برخورد قوه قضائیه با فساد، «گرانی‌های افسارگسیخته» و مذاکره با آمریکا شنیدند.

ادامه