مقالات و یادداشت ها

مقالات و یادداشت ها

مذاکره، جنگ، مصلحت

مذاکره، جنگ، مصلحت

مقام معظم رهبری پس از تحرکات اخیر در منطقه فرمودند که «نه جنگ خواهد شد و نه مذاکره.» اکنون با توجه به حساسیت و مخاطرات امنیتی موجود، همه آحاد جامعه باید تمام تلاش خود را بکنند تا شرایط از کنترل خارج نشود و توطئه های دشمنان انقلاب، اسلام و ایران عملی نشوند. در این میان جامعه روحانیت مسئولیت بسیار ویژه و خطیری دارد تا با بهره گیری از رهنمودهای قرآنی و روایی، درک بهتری از گزینه های موجود و راه های خروج از بحران های احتمالی و رهایی از شیطنتهای دشمنان را ارائه دهند.ادامه

جنگ یا مذاکره

جنگ یا مذاکره

سایت مردم و روحانیت کوشیده تا درمقاطع مختلف و بر اساس نظرسنجی های عمومی و خصوصی انجام شده، ارزیابی‌هایی را در خصوص دیدگاه‌های مردم نسبت به مواضع روحانیون در مسائل مختلف ارائه دهد. یکی از دغدغه های مردم از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال فزاینده تحریم‌ها،‌ برون رفت از این بحران و بازگشت آرامش به جامعه بوده است. طبیعی است که وضعیت معیشتی مردم در اولویت کار مسئولان قرار دارد، اما این روزها نگرانی ها با مباحثات احتمال بروز درگیری نظامی وجهه دیگری به خود گرفته است. نقش روحانیت در این مقطع حساس چه باید باشد؟ آیا جامعه روحانیت،‌ بلندگوی مطالبات مردمی خواهد بود یا بلندگوی جناح‌های سیاسی که لزوماً مصالح نظام یا منافع ملی را در درجه اول اولویت‌های خود ندارند و منافع جناحیشان را به آن ترجیح می دهند؟

ادامه

خشونت علیه روحانیت

ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و التماس دعا از همه هم میهنان مسلمان، باید خاطر نشان کرد که حضور بیش از پیش مردم در مساجد، در این ایام مبارک، نقش روحانیان را بیشتر از هر زمانی حائز اهمیت کرده است. مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (رحمت الله علیه) این تعبیر را داشتند: «روحانیت در میان مردم مثل ماهی در میان آب هست. ما با مردم اعتبار داریم؛ اگر مردم نباشند ما چیزی نیستیم؛ ما جدای از مردم قیمتی نداریم؛ ما در کنار مردم اعتبار داریم.»ادامه

ربا (بهره) در نظام بانکی

در مورد احکام شرعی مرتبط با ربا و بهره و سود ‬و تاثیرات این احکام بر روی نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران، بحث و حدیث های بسیاری در جریان بوده و هست. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ایران پیشگام اجرای احکام شرعی اسلام در نظام بانکی کشور و متعاقباً دیگر ممالک اسلامی شد. اصولاً، اسلام «ربا» را تحریم میکند و دلیل اصلی آن سودی است که داین از مالش به‌طریق استثمار گونه ای از مدیون دریافت می‌کند.ادامه

معروف و منکر غرب

معروف و منکر غرب

بحث تقابل با غرب در ایران، از دیر زمان، معمولاً از میان سه طیف کاملاً مختلف نشأت میگرفت و در بین ملیون، مذهبیون و مارکسیست ها بحث شناخت و مقابله با غرب پر رنگتر بوده است. یکی از معدود نقاط مشترک موجود بین این سه طیف (ملیون، مذهبیون و مارکسیست ها) غرب ستیزیشان بود و آنها هیچ سنخیت چندانی با هم نداشتند.

ادامه

آیا روحانیت از بدنه جامعه فاصله گرفته؟

آیا روحانیت از بدنه جامعه فاصله گرفته؟

هنگامی که به تاریخچه حوزه ها و نهادهای آموزشی اسلامی و بخصوص حوزه های شیعه نگاه میکنیم بیشتر به عزمت و شکوه سنت فرهنگی و آموزشی شیعیان و نیز نقش روحانیون در شکل گیری جریان های فرهنگی و سیاسی پی میبریم. به حمدالله این رویه تاریخی، شکلی پیوسته داشته و این حیات فرهنگی و اجتماعی حوزه و روحانیت در دوران معاصر نیز ساری و جاری بوده است. البته این موضوع نباید ما را از نگاهی انتقادی نسبت به وضعیت حوزه ها و مراکز آموزشی مذهبی باز دارد و ما در این مختصر قصد داریم با یک نگاه تاریخی، به موضع تغییر و جابجای جایگاه سنتی حوزه و روحانیون در جامعه بپردازیم.

ادامه

یاری رسانی طلاب جهادی به سیل زدگان و «تبلیغ عملی» آنها

یاری رسانی طلاب جهادی به سیل زدگان و «تبلیغ عملی» آنها

در هفته های گذشته و بدنبال بارش های سراسری و متعاقباً سیل های ویرانگری که گریبانگیر بسیاری از شهروندان در مناطق مختلف کشور شده بودند، شاهد نمایش پررنگی از حضور «طلاب جهادی» در این مناطق و اقدامات کمک رسانی ایشان بودیم. وبسایت های مربوطه، اینستاگرم، تلگرام و ما بقی شبکه های اجتماعی هم این تلاش ها را انعکاس دادند. این پوشش های خبری از سویی نمایانگر تلاش های صادقانه جامعه روحانیت بود ولی از سوی دیگر در برخی از موارد بیش از حد جنبه تبلیغاتی به خود گرفت.

ادامه

تاملی بر دیدگاه های متفاوت در مقوله معصومیت ولی فقیه

تاملی بر دیدگاه های متفاوت در مقوله معصومیت ولی فقیه

اطرافیان مقام معظم رهبری، چه آنهایی که در نقطهٔ پرگار بیت رهبری مستقر هستند و چه آنهایی که در دوایر دورتر به خدمت مشغولند، معمولاً از علم و آگاهی حضرت آقا و همچنین درایت و فراست ایشان نسبت به کلیهٔ مسایل کشوری و جهانی از قبیل موضوعات مذهبی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره سخن میگویند و بعضاً ایشان را «عاری از خطا» و در مواردی حتی «معصوم» خوانده اند. لاکن متانت طبع حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای (دام ظله العالی) و سرشت موقر ایشان به کرات نماینگر این مهم بوده است که ایشان هیچ ادعای «معصومیت» و حتی تمایلی به بیان اینگونه مراتب الهی که فقط مختص پیامبر اکرم (ص) و اهل البیت و ائمهٔ اطهار (علیهم السلام) است، ندارند. به عنوان مثال، رهبر معظم انقلاب، در جریان مذاکرات برجام، به صراحت گفتند که «اشتباه کردم اجازه دادم وزیر خارجه‌ٔ ما با آنها صحبت کند».

ادامه

در پشت درهای کمیسیون اصول ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان رهبری چه تصمیماتی گرفته شده است؟

در پشت درهای کمیسیون اصول ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان رهبری چه تصمیماتی گرفته شده است؟

پس از سی سال که فرزانه ای سرشار از علم و تقوی و ایمان و اجتهاد در تارک نظام جمهوری اسلامی ایران درخشیده است و بر طبق اوامر همان فرزانه، یعنی رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای (دام ظله العالی)، امت همیشه در صحنه و نمایندگانشان در مجلس خبرگان رهبری باید آماده باشند که اگر خدایی ناخواسته لازم شود، جایگزین مقام معظم رهبری را تعیین کنند. البته ما دعاگو هستیم تا انشالله تعالی، سایه حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای (دام ظله العالی) تا ظهور آقا امام زمان (عج) بر سر امت شهید پرور ایران باقی  بماند.

ادامه

در ایران چند مجتهد زن وجود دارد؟ - روند توسعه حوزه های علمیه خواهران با تاسیس جامعه الزهرا سلام الله علیها در سال 1363 شکل جدیدی به خود گرفت

در ایران چند مجتهد زن وجود دارد؟

اجتهاد بالاترین درجه علمی در دانش فقه اسلامی و به معنای توانایی استنباط احکام شرعی از منابع دینی است. بر این اساس مجتهد به فردی اطلاق می شود که با جامعیت علمی خود،‌ احکام شرعی را از منابع اسلامی استخراج می‌کند. از دیدگاه شیعه، اجتهاد از عصر معصومین (ع) تا به امروز در میان اصحاب ایشان رواج داشته است و هرچند دستخوش تحولات فراوانی گردیده و پیشرفت های زیادی داشته، ولی اصل سنت اجتهاد تغییری نکرده است.

ادامه

mardomvarohaniat.com وضعیت حوزه ۴۰ سال بعد از انقلاب

وضعیت حوزه ۴۰ سال بعد از انقلاب

در طی چهار دهه گذشته، حوزه های علمیه به طور کلی و حوزه علمیه قم به طور خاص یکی از مهمترین پایگاه های ولایت مداری و دفاع از آرمان‌های شیعه بوده است و اهمیت جامعه روحانیون برای قوام و بقام نظام موضوع قابل تردیدی نیست. ولی به هر حال مرور کارنامه چهل ساله حوزه و نسبت حوزه با نظام و قوای مختلف موضوعی است که صاحب نظران نباید از آن غافل باشند.

ادامه

mardomvarohaniat.com حدود و ثغور وظایف خبرگان رهبری

حدود و ثغور وظایف خبرگان رهبری

مجلس خبرگان رهبری در طول دهه های اخیر فراز و نشیب های زیادی را طی کرده و مسئولیت سنگینی را بر عهده داشته است. البته مهمترین وظیفه خبرگان رهبری نظارت بر عمل کرده نهاد رهبری و در مواقع استثنایی کشف و یا انتخاب رهبری است. هر چند دیگر مسئولیت های کارشناسانه خبرگان رهبری از اهمیت برخوردار است ولی آن مسئولیت ها نباید بر وظیفه اصلی خبرگان سایه افکنند. در این رستای، برخی ناظران اقدام اخیر مجلس خبرگان در سؤال از وزیر امور اقتصادی را شبهه برانگیز ارزیابی کردند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مراسم نوروزی

آیا مراسم نوروزی بدعت است؟

پس از ورود دین مبین اسلام به ایران و فروپاشی سلسله ساسانیان، ایرنیان با آغوش باز از پیام رهایی بخش اسلام استقبال کردند و ترویج و تبلیغ دین مبین اسلام نیز نقش به سزایی داشتند. ولی همزمان به علت تفاوت های فرهنگی و تاریخی،‌ ایرانیان برخی از آئین های باستانی خود را حفط نمودند که شاید مهمترین آنها عید نوروز بوده. در میان علمای مسلمان، به ویژه ایرانیانی که به مذهب شیعه گرویده بودند، از همان سالهای آغازین، بر سر وضعیت شرعی عید نوروز اختلاف نظر وجود داشت. گروهی از علما و روحانیون نوروز را بازمانده از دوران جاهلیت میخواندند و جشن های مربوطه را مکروه و حتی حرام می‌دانستند. در آن طرف قضیه نیز گروهی از علمای شیعه نه تنها با نوروز و آداب آن مخالفتی نداشتند، بلکه آن را نیکو و مستحب می‌شناختند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این سوال در ذهن بسیاری مطرح بوده که به عنوان مسلمانان شیعه و در کشوری که حکومت اسلامی در آن برقرار شده، باید چه نگاهی به آئین و رسوم دوران قبل از اسلام بخصوص نوروز داشت و موضع جامعه روحانیت در این زمینه چه باید باشد؟ و آیا اصلا لازم است جامعه روحانیت در این زمینه موضع واحدی داشته باشد؟

ادامه

اسلام و فلسفه

اسلام و فلسفه

یکی از موضوعات مطرح در اسلام‌شناسی، پرسش از رابطه فلسفه با اعتقادات دینی است. علمای بزرگ در طول تاریخ اسلام پاسخ های متفاوتی به این پرسش داده اند و بحث ها و جدل های بسیاری در این خصوص درگرفته است. چندی پیش نیز، سایت مباحثات به این موضوع پرداخت و نقدها و پاسخ های حسن میلانی و قادر فاضلی را منعکس کرد. واقعیت این است که بحث جایگاه علوم عقلی، هم برای موافقان و هم مخالفان فلسفه بحث جذابی است و همواره یکی از بحث های داغ محافل طلاب و روحانیون بوده است. نسبت ما با فلسفه و علوم عقلی، نوع تفسیر ما از متون مقدس را شکل می دهد و از این منظر، بحث فلسفه تاثیر ژرفی در مقوله تفسیر می گذارد. آیا اینکه تفسیر ارزشمند المیزان توسط علامه ای به نگارش درآمد که خود عمری را به تلمذ و تدریس فلسفه اسلامی پرداخت، دلیل بر ارزشمند بودن فلسفه نیست؟

ادامه

mardomvarohaniat.com دادگاه ویژه روحانیت

آیا دادگاه ویژه روحانیت، یک دادگاه صنفی است؟

 دادگاه و دادسرای ویژه روحانیت یکی از نهادهایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد. نطفه‌ تشکیل نهاد قضایی ویژه‌ روحانیون را باید پیام امام خمینی در تاریخ سوم خرداد ۱۳۵۸ دانست. امام خمینی (ره) در آن مقطع زمانی و با توجه به نیازهای خاص جامعه ماه های اول انقلاب لازم دیدند که این نهاد برای رسیدگی به تخلفات و اتهامات وارده به روحانیون تشکیل شود. پس از گذشت ۴۰ سال از تشکیل این نهاد اما بحث ها و حاشیه های زیادی پیرامون این دادگاه از سوی کارشناسان و ناظران مطرح شده است.

سوالی که بسیاری بدنبال پاسخ آن هستند این است که آیا در شرایط کنونی و با گذشت ۴۰ سال که از عمر باشکوه انقلاب میگذرد آیا نیازی به وجود این دادگاه ویژه وجود هست و و آیا وجود چنین تشکیلاتی باعث جدای و شکاف بین مردم و روحانیت نمیشود؟‌ با مروری بر کارنامه این نهاد میتوان بیشتر به اهمیت و جایگاه ویژه این دادگاه در سالهای آغازین انقلاب و سپس حاشیه هایی که این نهاد در ساالهای اخیر با آنها دست و پنجه نرم کرده پی برد.

ادامه

mardomvarohaniat.com رونق تولید

رونق تولید و نقش روحانیون

پیام نورزی امسال مقام معظم رهبری نیز همچون سال های اخیر به مسائل اقتصادی پرداخت. حضرت آیت الله خامنه ای در بخشی از سخنان خود فرمودند «کارشناس‌های ما معتقدند که ظرفیتهای کشور برای شکوفایی اقتصاد، ظرفیت های بسیار آماده و مستعد و کاملی است. ما کمبود نداریم. ظرفیت نیروی انسانی ما بسیار خوب است، ظرفیتهای طبیعی ما بسیار خوب است، ظرفیت جغرافیایی ما بسیار خوب است که من در بیانیه‌ گام دوّم مقداری از این ظرفیتها را تشریح کردم.»

این سخنان امیدبخش رهبر انقلاب در پیام نوروزی آغاز سال ۱۳۹۸ به آحاد ملت ایران بود که ضمن نامگذاری و تبیین «رونق تولید» به عنوان شعار سال، یکی از دلایل امکان تحقق این شعار در سال جاری را وجود ظرفیت های متعدد کشور عنوان کردند. جامعه روحانیت هم در نمازهای جمعه به تشریح این شعار پرداختند و از اهمیت رونق تولید ملی سخن گفتند. ولی سوال اینجاست که جامعه روحانیون چگونه در عمل می تواند در راستای اهداف اقتصادی کشور که مهمترین دغدغه مقام معظم رهبری حرکت کنند؟ جواب واحدی به این سوال وجود ندارد ولی شاید یکی از مهمترین اقدامات عملی جامعه روحانیت، بازگشت به نقش تاریخی روحانیت شیعه در کمک های خیریه است.

ادامه

mardomvarohaniat.com رئیسی و قوه قضائیه

حجت الاسلام رئیسی و شائبه سیاسی کاری در قوه قضائیه

پس از گمانه زنی های چند ماه اخیر درباره سکاندار آینده قوه قضاییه، بلاخره ماه گذشته آیت الله صادق آملی لاریجانی به کار خود پایان داد و رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی را به عنوان رئیس جدید دستگاه قضایی کشور انتخاب کردند. حالا با مسئولیت جدید حجت الاسلام رئیسی، گمانه زنی ها در خصوص تولیت جدید آستان قدس رضوی بالا گرفته است. البته شنیده ها حاکی است به احتمال فراوان رئیس قوه قضائیه تا پایان فروردین ماه مسئولیت تولیت آستان قدس را نیز بر عهده خواهند داشت. در خصوص مدیریت جدید آستان نام های متعددی مطرح شده ولی بیشتر از همه از نام حجت الاسلام احمد مروی سخن به میان آمده که اکنون معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبر انقلاب را بر عهده دارند.

ادامه

mardomvarohaniat.com سیستانی، حسن روحانی

چرا آیت الله سیستانی، حسن روحانی را به حضور پذیرفتند؟

در حالی که حسن روحانی و محمدجواد ظریف برای دیدار با مقامات عراقی به بغداد سفر کرده بودند،‌ توانستند سعادت دیدار با حضرت آیت الله العظمی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعه، را نیز داشته باشند و با سفر به نجف اشرف به دیدار این عالم بزرگ شیعه در خانه ایشان رفتند. آیت الله سیستانی که امروزه مرجع اول نجف و به تعبیر بسیاری،‌ مرجع اول جهان شیعه قلمداد می شوند، با وجود اینکه سالهاست در عرصه سیاست دخالت مستقیمی نداشته اند و تنها در موارد بسیار ضروری به پیام ها و توصیه هایی بسنده میکنند میان شیعان جهان از محبوبیت بسیاری برخوردار میباشند.

ادامه

mardomvarohaniat.com روایت رهبری

نقدها و انتقادها از «روایت رهبری»

ماه گذشته یکی از پربیننده ترین مستندهای پخش شده از صدا و سیما تحت عنوان «روایت رهبری» پخش شد که با استفاده از تصاویر آرشیوی و قبلا پخش نشده‌ صدا و سیما داستان انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان رهبر انقلاب روایت می کرد.اولین سوالی که طرح شد این بود که چرا سالها، این فیلم های آرشیوی از دید عموم پنهان شده بود؟ چرا مردمی که عاشق ولایت و رهبری هستند نامحرم قلمداد شدند و اکنون چه شده که در این شرایط این تصاویر به نمایش عموم در می آید؟

ادامه

حوزه چقدر میتواند استقلال مالی داشته باشد؟ mardomvarohaniat.com

حوزه چقدر میتواند استقلال مالی داشته باشد؟

در کتاب “حوزه و روحانیت در آیینه رهنمودهای مقام معظم رهبری” درباره لزوم استقلال مالی حوزه های مقدس علمیه چنین آمده است: «دستگاه روحانی مسیحی، مالک زمین ها و ثروت انبوه شد. کلیسا، با فئودالهای بزرگ قرون وسطی همراه بود و گرچه از دولت و ملت مستغنی بود و در تجمل و شکوه طلایی می زیست، اما درد توده های مردم را نیز نمی شنوید، بلکه خود بخشی از درد مردم بود.  دستگاه روحانی اهل سنت، گر چه چنان مکنت مستقل نداشت، اما راه ارتزاق خویش را به دولت ها پیوند داده بود، از دولت ها مستمری می گرفت، دهان به منقبت می گشود و یا لب به سکوت می بست. روحانیت شیعی، نه در کنار دولت ها بود و نه سفره رنگارنگ شخصی داشت. او در جوار مائده طبقات مستضعف و متوسط اجتماعی، دانش می اندوخت و می پراکند». مقام معظم رهبری با آن تدبیر و درایت مثال زدنیشان همیشه بر استقلال مالی حوزه های مقدس علمیه تاکید کرده اند. این موضوع سالهاست که به یکی از چالش های جدی حوزه تبدیل شده اما آیا ساختار سیاسی کشور اجازه چنین استقلالی را به حوزه میدهد؟

ادامه

سفرهای درمانی روحانیون و فاصله گرفتن از مردم www.mardomvarohaniat.com

سفرهای درمانی روحانیون و فاصله گرفتن از مردم

ماه گذشته سفر آیت الله جزایری به انگلستان، که در آن مقطع امام جمعه اهواز نیز بودند،‌ در رسانه ها منتشر شد و حاشیه های زیادی را در پی داشت. این خبر بار دیگر مسئله سفرهای درمانی روحانیون بلند مرتبه و حساسیت مردم در این خصوص را رسانه ای کرد. سفر درمانی به کشورهای پیشرفته فی نفسه فعل منکری نیست ولی مردم عادی که مخاطبان خطبه های آیت الله جزایری هستند این سوال را مطرح کردند که مگر ما در کشور اسلامی خود به پیشرفت های کافی پزشکی نرسیده ایم؟ و مگر نه اینکه روحانیون مبارز باید با پیروی راه امام (ره) مثل مردم عادی زندگی کنند؟

ادامه

mardomvarohaniat.com شکاف میان مردم و روحانیت

مردم و روحانیت، شکاف های حرفه ای یا طبقاتی؟

»طلبه باید تلاش کند با مردم فاصله نداشته باشد. گاهی مواردی پیش می‌آید که خواسته ما با خواسته مردم متفاوت است ما باید در کنار مردم قرار بگیریم چرا که با همین مردم می خواهیم دین خدا را اجرا کنیم». این قسمتی از سخنان آیت الله شبیری زنجانی در دیدارشان با حجت‌الاسلام و المسلمین اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور، بود. سوال اولی که طرح می شود این است که آیا این گذاره که «محبوبیت روحانیون در میان مردم کاهش یافته؟ » اصولا صحت دارد یا نه؟ اگر مبنا را اولین دهه انقلاب قرار دهیم، شاید جواب این سوال درست باشد، ولی سوال اینجاست که این کاهش محبوبیت در چه زمینه  هایی و تا چه میزانی بوده؟

ادامه

mardomvarohaniat.com وحدت شیعه و سنی

چالش ها منطقه ای و آرمان وحدت شیعه و سنی

در حالی که چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را بتازگی پشت سر گذاشتیم، باز هم شاهدیم که جمهوری اسلامی مثل همیشه هدف حملات و تبلیغات رسانه ای کشورهای غربی و کشورهای منطقه قرار می گیرد.  رسانه های عرب زبان برخی از کشورهای منطقه که اکثرا از اهل تسنن هستند با افزایش و گسترش تبلیغات خود بر علیه نظام جمهوری اسلامی، قصد دامن زدن به آتش تقابل های مذهبی و فرقه ای دارند و از همین زاویه علیه تلاش های منطقه ای ایران جو سازی می کنند.

ادامه

mardomvarohaniat.com ریاست قوه قضائیه

چه کسی بر کرسی قاضی القضاتی خواهد نشست؟

در هفته های گذشته خبرهایی مبنی بر امکان انتصاب حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رییسی به ریاست قوه قضاییه در شبکه‌های اجتماعی و از سوی برخی کاربران منتشر شد. هرچند این اخبار موثق نبوده ولی به علت اهمیت موضوع بحث ها و حاشیه های زیادی را در پی داشته است. البته این حاشیه ها با توجه به حضور حجت الاسلام رییسی در کارزار انتخابات و نیز  ریاست ایشان بر تولیت آستان قدس رضوی قابل توجه است.

ادامه

mardomvarohaniat.com فقه جواهری

آیا بازگشت به فقه جواهری، پاسخگوی مطالبات نسل جوان خواهد بود؟

با پیشرفت های فناوری و روش ها و سبک های متفاوت زندگی در سطح جهان،‌ نیاز برای تغییرات اجتماعی بیش از پیش احساس میشود. نهادهای که در طول تاریخ بر اساس ساختار سنتی قدرت ایجاد شده اند، چه نهاد خانواده باشد چه صحبت از دین و مذهب و حمکرانان و رهبران کشورها،‌ این نهاد ها باید راه هایی برای تطبیق با این تغییرات پیدا کنند. امکان این تغییرات علاوه بر اینکه متغیری از خواست عمومی برای تغییر است، رابطه ای تنگاتنگ هم با قدرت نهادینه شده دارد که به نوعی در حاکمیت جلوه می کند.

ادامه

mardomvarohaniat.com رهبران آینده کشور

آیا حوزه ها موفق به تربیت رهبران آینده کشور شده اند؟

در آستانه چهلمین بهار آزادی و در حالی که ملت همیشه در صحنه بار دیگر با آرمانهای انقلاب و شهدا بیعت کردند، یکی از نگرانی هایی که هر ساله به ما یادآوری می شود این است که چگونه نسل جوان می تواند جا در پای نسلی از رهبران و اندیشمندان بگذارد که انقلاب را به پیروزی رساندند و در این چهار دهه از فراز و نشیب ها عبورش دادند. چه باید کرد تا دستآوردها و تلاش های نسل اول و دوم انقلاب در شکوفا نگه داشتند آرمان های اصلی انقلاب اسلامی بی نتیجه نماند؟

ادامه

آقامیری

آقامیری، روحانی پوپولیست یا صدای نسل جدید؟

ماه گذشته و پس از فراز و نشیب های فراوان،‌ سید حسن آقامیری، روحانی بحث برانگیزی که در شبکه های اجتماعی به شهرت و محبوبیت رسیده بود،‌ با شکایت دادستان ویژه روحانیت تهران و به حکم قاضی شعبه دوم دادگاه کیفری به خلع لباس دائم محکوم شد. ادامه

رمزگشایی از حرکت های انحرافی در قم mardomvarohaniat.com

رمزگشایی از حرکت های انحرافی در قم

چندی پیش مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از مردم همیشه در صحنه قم  فرمودند همکنون انگیزه‌هایی وجود دارد برای اینکه فضای انقلابی قم را تغییر بدهند و روحیه انقلابی و دینی قم را کمرنگ کنند سوال اینجاست که چرا باید انفعال ما به گونه ای باشد و کار به جایی برسد که امام خامنه ای از لزوم هشیاری ما در مقابله با جریان های توطئه سخن بگویند؟ آیا ما آسیب شناسی کرده ایم؟ آیا ما با قدرت در پی تقویت بنیان های اعتقادی و ایدولوژیک بوده ایم؟ادامه

خوئینی ها درباره رفسنجانی

آیا صحبتهای آیت الله موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی به نفع نظام است؟

در حالی که هفته گذشته دومین سالگرد فوت علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را پشت سر گذاشتیم، آیت الله سید محمد موسوی خویینی‌ها رئیس شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز در اقدامی کم سابقه اقدام به افشاگری‌هایی درباره هاشمی رفسنجانی کرد. مصاحبه اخیر آیت الله موسوی خویینی‌ها واکنش های بسیاری در پی داشت و با وجود اینکه در برخی محافل اصولگرا بشدت از این مصاحبه استقبال شد،‌ بسیاری نیز از آیت الله موسوی خویینی ها برای انجام چنین مصاحبه ایی انتقاد کرده و برخی دیگر نیز او را به دروغگویی و اقدام به تخریب شخصیت هاشمی-رفسنجانی متهم کردند.

ادامه

چه کسی قصد رد صلاحیت حجت الاسلام عاملی را دارد؟ mardomvarohaniat.com

چه کسی قصد رد صلاحیت حجت الاسلام عاملی را دارد؟

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حالی پس از سیزده سال تغییر کرد که انتخاب حجت الاسلام سعید رضا عاملی به عنوان عضو جدید شورا بدون حاشیه نبود. پس از انتصاب حجت الاسلام عاملی رنانی به عنوان عضو جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، ایشان با رای اعضای شورا به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد. البته این انتخاب پس از چند روز تبدیل به یکی از پر سر و صدا ترین انتخابات شورای عالی انقلاب فرهنگی شد و گروه ها و احزاب مختلف آن را محکوم و یا به دفاع از آن پرداختند. برخی از انتقادها به گونه ای بود که گویی گروه هایی قصد رد صلاحیت منتصب رهبری را داشتند!

ادامه

هاشمی رفسنجانی

هاشمی زنده است؟

“اگر هاشمی رفسنجانی نبود معلوم نبود بعد از ۴ ۱ خرداد چه می‌شد و اگر او در آن جلسه نبود، بحث رهبری به اشکال مختلفی که در آن دوران مطرح بود، به نتیجه نمی‌رسید.”. این  سخنان رئیس جمهور در دومین سالگرد فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. هاشمی یکی از کلیدی ترین شخصیت های نظام بود و بحث های زیادی از سوی دوستان و دشمنانش درباره حیات و وفاتش طرح شده است. ولی شاید در این مرحله و پس از دو سال از وفاتش، مهمترین سوال این باشد که چگونه می توان از زندگی ایشان برای جوانان الگوسازی کرد. به دور از سیاه نمایی ها و بزرگنمایی ها، تاریخنگاران و پژوهشگران باید بررسی کنند که آیت الله هاشمی در مقام یک روحانی و یک سیاستمدار و یار نزدیک امام چه نقشی در مراحل حساس تاریخی کشور  داشت

ادامه

فقه و ولایت فقیه

 در سالی که به پایان آن نزدیک میشویم شاهد فراز و نشیب های فراوانی در مورد مسائل مربوط به رسالت های عملی و نظری حوزه علمیه و نیز جایگاه فقه در عرصه عمومی و خصوصی بودیم.  در این میان میتوان به بحث ها و انتقادهای افرادی مانند رحیم پور ازغدی و همفکرانش به حوزه علمیه و بحث های مطرح شده در ارتباط با میزان روزآمد بودن دروس حوزه و فکر حاکم در این موسسات عملی و دینی اشاره کرد

ادامه

نمازجمعه و گذار از پارادایم تک گویی به پارادایم گفتگو

هفته گذشته حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد. این خبر با استقبال زیادی روبرو شد و این امید را در میان بسیاری از نمازگزاران ایجاد کرد که حضور افکار جدید و اجرای روشهای نوین باعث استقبال بیشتر شهروندان تهرانی به خطبه های نماز جمعه شود. خوشبختانه اظهارات و عملکرد حجت الاسلام علی اکبری در اولین حضورشان در نماز جمعه این امیدها را تقویت کرد. امید است حضور حجت الاسلام علی اکبری مقدمه ای برای ابتکار و نوگرایی در .مدیریت نمازهای جمعه باشد تا شرایط برای جا افتادن یک پارادیم گفتگو در این صحن مقدس فراهم گردد

ادامه

ما با که نشینیم که یاران همه رفتند

خبر درگذشت آیت‌ الله‌ سید محمود هاشمى شاهرودى جامعه روحانیت را در غم از دست دادن بزرگی دیگر فرو برد. در حالی که وضعیت جسمی این بزرگ فقه شیعه طی ماه های گذشته  بارها نامساعد شد و حتی برخی رسانه ها خبر فوت و درگذشت ایشان را چندی بار در روزهای گذشته منتشر کردند، ابتدا این خبر توسط بیت ایشان تکذیب شد. اما بالاخره در روز ۳ دیماه ۱۳۹۷ مصادف با ۱۵ ربی الثانی ۱۴۴۰ هجری قمری معظم له دعوت حق را لبیک گفت. سید محمود هاشمی شاهرودی در طول عمر پر برکت خویش در مناصب مختلفی از جمله رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس قوه قضائیه، عضو شورای نگهبان و مجلس خبرگان و نماینده مجلس شورای اسلامی از ابتدای انقلاب خدمات ارزنده ای داشته است. مناسب دانستیم مروری داشته باشیم بر زندگی این فقیه و خلائی که مطمئنا با فوت ایشان نه تنها در نظام سیاسی کشور و در میان روحانیون نسل اول انقلاب بلکه در حوزه ایجاد خواهد شد.

ادامه

ضد حوزه یا ضد انتقاد؟

«مدیریت‌های حوزه‌های علمیه، مدرسین تا مراجع تقلید، همه باید پاسخگوی مسئولیت‌های معرفتی خودشان باشند، دوره کلیات و مکررات گذشت، از این عصر باید عبور کنیم، در متن جامعه باشید، جامعه رفت و شما جا ماندید… بسیاری از سنگرهای معرفتی و فقهی خالی مانده است، فیضیه مظلوم باید پرچم‌دار آگاهی، عدالت و فقاهت زنده باشد؛ امام(ره) گفت که مراقب خطر نفوذ در حوزه تا حد مرجع‌سازی باشید، گفت که مرجع پاک نیست، مرجعیت نمایشی و ارثی نیست، حوزه محافظه‌کار، روحانیت بی درد، روحانیت شیعه علوی نیست، تمایل به اشرافی‌گری خیانت به روحانیت شیعه است… عده معدودی دارند به جای کل حوزه و روحانیت پاسخ سؤالات و شبهات را می‌دهند».

ادامه