مقالات و یادداشت ها

مقالات و یادداشت ها

مردم در خطبه‌های ۴ بهمن چه شنیدند؟

 

در پی اتفاقات اخیر و با مدّ نظر داشتن رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تاریخی هفته پیش تهران، ائمه جمعه شهرهای مختلف به شکل گیری یک «یوم الله» اشاره کردند که منسوب به راهپیمایی امروز در عراق بود که به دعوت حجت‌الاسلام سید مقتدی صدر راه‌اندازی شده بود. جعفر الحسینی، سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق که در میان تظاهرکنندگان در میدان التحریر بغداد حضور یافته‌بود، اظهار کرد: زمانی که ما درباره حاکمیت عراق صحبت می‌کنیم، همه بر خالی بودن کشور از اشغالگران اصرار دارند و تمامی گروه‌های عراقی نیز مخالف حضور اشغالگران هستند. البته قابل ذکر است که مطالبه عراقی‌ها بر عدم دخالت همه کشورها – از جمله همسایگان – در امور این کشوراست و در همین راستا بوده که در یکی از بندهای بیانیه مقتدی صدر تأکید شده که دولت عراق باید با همه همسایگانش «توافقنامه عدم اعتداء» امضا کند. این توافقنامه به معنی آنست که ایران امکان استفاده نظامی از عراق یا حمله موشکی به پایگاه‌های مستقر در این کشور را نخواهد داشت. در همین حال امامان جمعه به اهمیت انتخابات پیش رو نیز اشاره کردند و به نقش شورای نگهبان پرداختند که البته متاسفانه آنچنان که باید و شاید بحث ردّصلاحیت‌ها و امکان مشارکت حداکثری در انتخابات پیش روی خبرگان و مجلس مورد بحث امامان جمعه قرار نگرفت.  طبق روال معمول، کاربران سایت مردم و روحانیت از طریق نظرسنجی‌های سایت، نظراتشان را ابراز میکنند.ادامه

روحانیت نباید با طناب پوسیده سپاه به چاه برود

روحانیت چگونه می‌تواند از فرسایش سرمایه اجتماعی جلوگیری کند؟

آبان‌ماه و دی‌ماه سال جاری پر از حوادثی بود که ضمن ایجاد چالش برای نظام، در بردارنده فرصت های تاریخی نیز هست. از جمله چالش‌هایی که پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی برای نظام ایجاد شد عدم اعتماد مردم به مسئولان و کاهش سرمایه اجتماعی بود. از گزارشات رسانه‌های بیگانه در مورد کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر و عدم اعلان رسمی شمار و اسامی کشته شدگان توسط مقامات دولتی (به خصوص قوه قضاییه) تا حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین و پنهانکاری‌های صورت گرفته، همگی به بحران اعتماد عمومی افزوده است.

ادامه

مردم در خطبه های نماز جمعه چه شنیدند

مردم در خطبه‌های ۲۷ دی چه شنیدند؟

امروز تهران شاهد یک نماز جمعه تاریخی بود و آنچه که در نماز جمعه تهران شنیده شد، دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در مورد خط مشی ایرانیان و همه مردم منطقه بود. کاربران سایت مردم و روحانیت از طریق نظرسنجی‌های سایت، نظرات موافق و مخالف خودشان را ابراز میکنند. ائمه جمعه شهر‌های دیگر نیز به پیروی از مباحث مورد اشاره آیت الله خامنه‌ای به اتفاقات دو هفته اخیر پرداختند و آنها را حوادث تلخ و شیرین خواندند. خطیبان نمازهای جمعه شهادت سردار سلیمانی را تلخ و مراسم تشییع پیکر او را شیرین خواندند همچنین سرنگونی هواپیمای اوکراینی را تلخ و حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را شیرین خواندند. و نهایتاً سیل ویرانگر استان سیستان و بلوچستان را تلخ و کمک‌های مردمی را شیرین خواندند. متأسفانه بازماندگان جانباختگان مصیبت سقوط هواپیمای اوکراینی فقط یک تسلیت کوتاه و خلاصه را شنیدند و خطیبان جمعه بیشتر به تعریف و تمجید از فرماندهان سپاه پرداختند که خطای انسانی را پذیرفتند.

ادامه

مردم در خطبه های نماز جمعه چه شنیدند

مردم در نماز جمعه تاریخی تهران چه شنیدند؟

نماز جمعه تهران امروز نماز جمعه‌ای تاریخی بود چرا که رهبر معظم انقلاب امامت آن را به عهده داشتند. پس از ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره)، ۶ بار نماز عبادی-سیاسی جمعه تهران به امامت حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای برپا شده است. ۲۳ تیر۱۳۶۸، ۵ مهرماه ۱۳۷۰، ۱۸ دی ماه ۱۳۷۷، ۲۶ آذرماه ۱۳۷۸، ۲۹ خردادماه ۱۳۸۸و ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ ایامی است که نماز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه بهمن ماه ۱۳۹۰ عمده سخنان خود را به موضوع بیداری اسلامی و مسائل تونس و مصر اختصاص دادند و خطبه‌ای به زبان عربی خطاب به مردم این کشورها ایراد کردند. در خطبه دوم امروز نیز ایشان مقاومت منطقه را به زبان عربی مخاطب خود قرار دادند. اما مردم در این خطبه های تاریخی چه شنیدند؟ادامه

زنان خبرگان ندارند؟

در ایران چند مجتهد زن وجود دارد؟ این عنوان مقاله‌ای بود که چندی پیش در سایت مردم و روحانیت منتشر شد. جای خوشوقتی است که به تدریج به این موضوع بیش از پیش توجه می‌شود ولی در عین حال به نظر نمی‌رسد جامعه روحانیت هنوز پذیرای حضور زنان در مجلس خبرگان رهبری باشد. حضور یک زن در آزمون اجتهاد اولین انتخابات میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، بارقه امیدی بود برای جامعه زنانی که پیش از این نیز در این خصوص تلاش‌هایی نموده بودند. همانگونه که در مقاله فوق اشاره کردیم، در سال ۱۳۸۵ تلاش‌هایی برای حضور بانوان در مجلس خبرگان صورت گرفت. در آن زمان مریم بهروزی از فعالان جریان اصول‌گرا و دبیرکل جامعه‌ زینب(س) گفته بود برخی از تشکل‌های زنان اصول‌گرا از جمله جامعه زینب(س)، شش نفر از زنان مجتهده – که سه نفر آن ها عضو جامعه زینب(س) و سه نفر دیگر در حوزه علمیه حضور دارند – را برای حضور در انتخابات خبرگان و معرفی به جامعه روحانیت و جامعه مدرسین شناسایی کرده بودند و امیدوار بودند که حداقل نام دو نفر آنها در فهرست نهایی این دو تشکل قرار گیرد. در سال ۱۳۹۴ هم ده زن از جمله سمیه طهماسبی و عصمت سوادی برای رقابت در انتخابات مجلس خبرگان اعلان آمادگی کردند که تمامی این خواهران با سد آزمون پذیرش یا رد صلاحیت روبرو شدند.ادامه

مردم در خطبه‌های ۲۰ دی چه شنیدند؟

جامعه نگران است و هنوز صدای انتقام جویی خون «سیدالشهدای مقاومت» که هفته گذشته از تریبون‌های نماز جمعه و خطیبان جمعه شنیده شد در فضای عمومی کشور شنیده می‌شود. در عین حال صدای عملگرایی و مصلحت اندیشی در جامعه روحانیت نیز شنیده می‌شود. مردم امیدوارند جامعه روحانیت اصل مصلحت را در مسیر منافع ملت در نظر داشته باشند.

ادامه

اصل مصلحت، تعادلی میان آرمانگرایی و عملگرایی

در پی شهادت سردار سلیمانی و حضور میلیونی عزاداران آن سردار رشید، اکنون بر همگان روشن شده که شهادت سردار سلیمانی، همچون زندگی آن بزرگوار، عاملی برای پیشبرد آرمان‌های انقلاب و تعمیق وحدت ملی بوده است. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، نقاط اساسی مقابله با دشمن باید پیروی از مبانی انقلاب و وحدت ملّی باشد و خوشبختانه این وحدت را در زیر تابوت پیکر مطهّر شهید سلیمانی و شهدای همراه ایشان شاهد بودیم و این وحدت باید محفوظ بماند.

ادامه

مردم در خطبه های ۱۳ دی چه شنیدند؟

ائمه جمعه کشور، همنوا با مقام معظم رهبری، شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را به نمازگزاران شهرهای کشورمان تسلیت گفتند. البته در این برهه و روزهایی که طبق دستور رهبر معظم انقلاب ایام سوگواری و عزای عمومی است، سخنانی هم در مورد یک انتقام سخت نیز زده شد . امامان جمعه، از مردم خواستند که نگران فقدان شهید سلیمانی نباشند چراکه سرداران شایسته و لایقی هستند که راه او را ادامه دهند. مردم نیز در پایان نمازهای جمعه‌، با ابراز احساسات نسبت به شهادت سردار سلیمانی، بیانگر خشمشان از این اتفاق  بودند. از طرف دیگر، دوران انتخاباتی مجلس شورا و خبرگان رهبری نیز در پیش رو است و خطیبانی نیز در مورد اهمیت این موضوع صحبت کردند.

ادامه

آستان قدس رضوی و چالش‌های پیش‌رو برای رابطه با طبقه مستضعف

اخیراً سخنان حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی که گفته بود املاک این نهاد به معنای نقدینگی بالا نیست، سؤالاتی را در خصوص قدرت مالی آستان ایجاد کرد. ایشان تأکید کردند که آستان قدس رضوی بواسطه املاک و اراضی که مردم وقف آن کرده‌اند، دارایی زیادی دارد، اما این دارایی‌ها به معنای پول و نقدینگی بالا نیست، همانند دولت که دارایی بسیار زیادی دارد اما این دارایی‌ها در اغلب مواقع برای او آورده نقدی ندارند. سخنان حجت الاسلام مروی بار دیگر مسئله میزان و شفافیت دارایی‌های آستان قدس رضوی و میزان توان این نهاد در امور خیریه را مطرح نمود. نهادی همچون آستان قدس رضوی همواره امیدی برای مستضعفان بوده و در شرایط کنونی که مشکلات معیشتی مردم شدت گرفته، نقش نهادهای خیریه و به خصوص آستان قدس رضوی مهمتر می‌شود. در شرایط جنگ اقتصادی،‌ اطلاع رسانی شفاف در خصوص وضعیت مالی آستان و ظرفیت‌های کمک رسانی این نهاد می‌تواند امیدی تازه در دل طبقه آسیب پذیر و مستضعف ایجاد کند.

ادامه

مردم در خطبه‌های ۶ دی چه شنیدند؟

مردم در خطبه های ۶ دی چه شنیدند؟

با نزدیک شدن روز ۹ دی و با توجه به حساسیت‌های امنیتی ۵ دی،‌ در خطبه‌های نماز جمعه کشور کلماتی چون فتنه،‌ نفوذ،‌ توطئه، و دشمن از یک سو و بصیرت، ولایتمداری، دشمن‌شناسی و تعهد به نظام از سوی دیگر موج می‌زد. از دیگر موضوعات محوری خطبه‌های امروز، ادامه توصیه های انتخاباتی بود و در کنار آن موضع‌گیری‌های نسبتاً سیاسی و جناحی در خصوص بودجه ۹۹ و اف ای تی اف.ادامه

مردم یک مجلس خبرگان رهبری شفاف می‌خواهند

دوم اسفند ماه همزمان با برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار خواهد شد. انتخابات خبرگان رهبری همچون مجلس شورای اسلامی سراسری نخواهد بود و تنها در استان‌های تهران، قم، مشهد، بجنورد و شیراز که هم‌اکنون کرسی‌های خالی در این مجلس هستند، برگزار خواهد شد. به‌ دنبال فوت آیات اکبر هاشمی‌ رفسنجانی، سیدابوالفضل میرمحمدی و نصرالله شاه‌آبادی نمایندگان مردم تهران، محمد مومن نماینده قم، اسدالله ایمانی نماینده مردم فارس، حبیب‌الله مهمان‌نواز نماینده مردم خراسان شمالی و همچنین‌ سیدمحمود هاشمی شاهرودی نماینده مردم خراسان رضوی، رای‌گیری میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب ۷ کرسی در ۵ استان در دستور کار قرار گرفت. سؤالی که مطرح است این است که در این مقطع حساس که صحبت از کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم است و نگاه‌های مردم معطوف به عملکرد جامعه روحانیت به خصوص خبرگان مردم است، از مجلس خبرگان رهبری چه انتظاری می‌رود؟

ادامه

مردم در خطبه‌های ۶ دی چه شنیدند؟

مردم در خطبه های ۲۹ آذر چه شنیدند؟

خطبه‌های نماز جمعه این هفته بیش از همیشه موضوع انتخابات آتی را در بر گرفت. به استناد به روند رایج در ممالک دیگر مبنی بر گزینش نامزد‌های ذی صلاح،‌ برخی از امامان جمعه نظارت شورای نگهبان را مرسوم و معمول و معقول دانستند. مضافاً بخاطر سالگرد شهادت آیت الله محمد مفتح در روز ۲۷ آذر که بنام روز وحدت حوزه و دانشگاه نیز بود، امامان جمعه به اهمیت این وحدت نیز اشاره کردند. موضوع نگرانی‌های اخیز در رابطه به شرایط نابسامان زیست محیطی و معضل سیل و جاری شدن فاضلاب نیز از موارد صحبتهای خطیبان امروز بود. شاید مهم تر از هر موردی حملات متوجه به دولت آقای روحانی بود که هیچ امام جمعه‌ای به طرفداریش نیامد.

 

ادامه

آیا «مرکز رسیدگی به امور مساجد» وارد بازی‌های جناحی شده؟

اکنون بیش از دو دهه است که مرکز رسیدگی به امور مساجد، در خدمت به وضعیت مساجد استان تهران کوشا بوده و در راستای برآوردن منویات مقام معظم رهبری برای ایجاد مرکز و مرجعی مقبول و آگاه و نافذالکلمه‌ای در امر مساجد، فعالیت‌های زیادی را سازمان‌دهی کرده است. همانطور که در سامانه اینترنتی مرکز هم اشاره شده، آنچه وجه مشخصه مرکز رسیدگی به امور مساجد میباشد این است که بر اساس یک نیاز واقعی که برای ولی امر مسلمین (دامت برکاته) محرز شده بوده، تأسیس گردیده تا اختیارات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با مساجد، به واسطه‌ای امین، مقبول و نافذالکلمه واگذار شود. شکی نیست که ایجاد ارتباط نزدیک تر و صمیمی تر میان امامان و متولیان مساجد با مردم، یکی از اصلی ترین منویات مقام معظم رهبری در تشکیل هسته‌ای مرکزی برای رسیدگی به امور مساجد بود. در شرایط حساس کنونی که شاهد حضور کمرنگتر جوانان در مساجد هستیم، تحقق این مهم و نزدیکی بیشتر میان مردم و روحانیت در سطح محلی اهمیت پیدا می کند.

ادامه

روحانیت هنگام طرح مطالبات مشروع و قانونی در کنار مردم باشد

در آذر ماه امسال محمد وکیلی در سایت مباحثات مقاله ای با عنوان روحانیت و خشونت های اجتماعی منتشر کرد. در این مقاله آمده «پدیده خشونت علیه روحانیت، از معضلات نوپدیدی است که طی یکی دو سال اخیر در جامعه ما علنی شده است و با گسترش و افزایش نفوذ رسانه‌ها‌، مخصوصاً فضای مجازی در جامعه، شکلی عیان‌تر یافته است.» همکاران سایت مردم و روحانیت با ارزیابی آقای وکیلی موافقند و در این دو سال گذشته نیز کوشیدند تا این موضوع را بیشتر مطرح کنند. پیوند به مقالات مردم و روحانیت را در ادامه بخوانید.ادامه

مردم در نماز جمعه چه شنیدند؟

مردم در خطبه های ۲۲ آذر چه شنیدند؟

خطبه های نماز جمعه این هفته در اکثر مناطق کشور رنگ انتخابات به خود گرفت. در کنار تبیین نحوه انتخاب نماینده شایسته برای خانه ملت، امامان جمعه با توجه به سالگرد شهادت آیت الله محمد مفتح بر وحدت حوزه و دانشگاه نیز تاکید کردند. خطیبان جمعه در این هفته بیشتر بر خط قرمز نظام که به تعبیر آنان امنیت و ولایت است تاکید داشتند و به مردم گفتند آنها باید بدانند که دشمنان برای تضعیف نظام امنیت کشور را برهم می زنند. جالب توجه آنکه خطیبان جمعه بیش از اینکه بر مشکلات معیشتی مردم تاکید داشته باشند و از مسئولان بخواهند تا چاره ای برای خروج از این بحران بیاندیشند، ناآرامی های اخیر را زیر سر نیروهای خارجی و عواملشان در منطقه معرفی کردند. از دیدگاه خطیبان جمعه پروژه نفوذ را از ناآرامی‌های اخیر به تلاش‌های انان برای سوءاستفاده از شکاف میان حوزه و دانشگاه تعمیم دادند.

 

ادامه

آیا التزام نظری به ولایت فقیه قابل سنجش است؟

ثبت‌نام‌ها برای شرکت در انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری با استقبال قابل توجهی همراه بود و اکنون نگاه‌ها به شورای نگهبان است تا معلوم شود کدام نامزد صلاحیت شرکت در رقابت‌های انتخاباتی را خواهد داشت. در این انتخابات سرنوشت هفت صندلی خالی از ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری مشخص خواهد شد. تصمیمات مجلس خبرگان هرچند مقطعی و محدود است ولی از اهمیّت سرنوشت سازی برای آینده کشور و نظام برخوردار است و از همین رو لازم است روند تشخیص صلاحیت نامزدها و همچنین رقابت‌های انتخاباتی با شفافیت و پاسخگویی کامل نهادهای مربوطه صورت گیرد.

ادامه

آیا روحانیت استقلالش را به دولت واگذار کرده است؟

حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس‌ جمهور کشور، در روز یکشنبه، ۱۷ آذر سال جاری، لایحه بودجه سال ۹۹ را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد. ایشان بودجه ۹۹ را بودجه «ایستادگی و استقامت در برابر تحریم» نامید. در این میان با نگاهی به ارقام درج شده در بودجه برای نهادها و مؤسسات دینی و اعتقادی حاکی از این است که بودجه این نهادها نسبت به سال گذشته چندان تفاوتی نداشته است، ولی به رغم این امر، شاهد اعتراض برخی رسانه‌ها و ناظران مسائل اقتصادی نسبت به این ارقام بودیم.ادامه

مردم در نماز جمعه چه شنیدند؟

مردم در خطبه های ۱۵ آذر چه شنیدند؟

همزمان با نام نویسی نامزدهای مجلس شورای اسلامی، اکثر امامان جمعه در نقاط مختلف کشور با توجه به نگرانی های موجود اقتصادی از مردم خواستند تا به مجلسی انقلابی رای دهند تا از آرمان‌های نظام دفاع کنند و مطالبات مردم را برآورده سازند. خطیبان نماز جمعه در بسیاری از خطبه‌های امروز ضمن تاکید بر اجرای کامل نظارت استصوابی از سوی شورای نگهبان، از لزوم آگاهی رای دهندگان نسبت به سابقه نامزدهای نمایندگی مجلس سخن گفتند و از آنان خواستند تا مانع ورود افرادی به مجلس شوند که ملت و نظام را برای خود هزینه کنند. در نهایت امامان جمعه به مردم هشدار دادند که در دام وعده‌های دروغین برخی کاندیداها نیافتند که تنها نیتشان خرید رای مردم در کارزار انتخاباتی است. برخی از امامان جمعه تاکید کردند که این انتخابات برای نظام حیاتی است و می تواند مسیر دولت آینده را تعیین کند.

 

ادامه

آسیب‌شناسی حضور کمرنگ روحانیت در انتخابات مجلس

با نزدیک شدن به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و نخستین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر بحث ماهیّت مشارکت روحانیت در کارزارهای انتخاباتی و نگرانی از واردشدن اهالی حوزه در بازی‌های جناحی مطرح شده است. برخی معتقدند که روحانیون نیز، همچون دیگر اقشار جامعه، حق دارند وارد سیاست ورزی شوند و در این راستا،‌ طبیعتاً وارد شدن به درگیری‌های جناحی هم اجتناب ناپذیر می‌شود. در مقابل، ناظران مسایل سیاسی و حوزی به این واقعیت اشاره می کنند که در سالهای اخیر این ذهنیت در میان جمهور ناس ایجاد شده که «روحانیت به طور یکپارچه از یک نامزد و یا یک لیست خاص حمایت می کند» و این نوع حمایت می تواند به وجهه روحانیت آسیب برساند.

ادامه

افزایش خشونت علیه روحانیت و حوزه ها، چراها و چاره ها

تا بحال سایت «مردم و روحانیت» در چندین مقاله به موضوع خشونت علیه روحانیون پرداخته است. متأسفانه اینگونه خشونت‌ها یک سیر انبساطی داشته‌اند و در طی ناآرامی‌های اخیر هم شاهد ناظر تخریب برخی از مراکز مرتبط با روحانیت بودیم.

ادامه

چگونه روحانیت می‌تواند در کنار مردم باقی بماند؟

در روزهای اخیر، موج معترضین به موضوع سهمیه بندی بنزین و افزایش چند برابری قیمت آن، بطبع وسیله ای بود که مردم بتوانند نارضایتی هایشان نسبت به این موضوع، و در کل نسبت و وضعیت معیشتی  فوق العاده نابسمان و پریشان خود را مستقیماً به گوش مسئولین مملکت برسانند. هرچند که انتظار می رفت که این اعتراض‌ها با فعالیت اخلاگران و آشوب طلبان نیز همراه بود، ولی خوشبختانه این امر باعث نشد که بخش قابل توجهی از جامعه روحانیت نسبت به این نگرانی ها، بی تفاوت باشند و به طور خاص آیات عظام تقلید لطف الله صافی گلپایگانی و سید محمدعلی علوی گرگانی با صدور بیانیه‌ های جداگانه‌ای نسبت به افزایش قیمت بنزین واکنش نشان داده و خواستار ورود مجلس شورای اسلامی و تجدید نظر مصوبه سران قوا نسبت به این موضوع شدند در اصل، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح قیمت بنزین و لغو این طرح شدند. حضرت آیت الله العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی نیز مشخصاً از همه نمایندگان مجلس خواستند که با قاطعیت جلوی ایجاد التهاب معیشتی در جامعه را گرفته و از دولت نیزخواستند که تا دیر نشده در تصمیم خود تجدید نظر کند.

ادامه

چرا مردم عادی دروغ‌ پردازی‌ها درباره روحانیت را باور می‌کنند؟

زندگی طلبه‌ها موضوعی است که مردم عادی از طرق مستقیم با آن آشنایی چندانی ندارند و همین امر باعث شده که شایعه‌سازی در خصوص طلاب راحت‌تر از دیگر اقشار جامعه صورت گیرد. برای مثال یک فرد عادی در جامعه به راحتی این شایعه را باور می‌کند که اکثر روحانیون افراد متمولی هستند و یا اینکه اکثر روحانیون مخالف آزادی‌های اجتماعی هستند و غیره. غافل از اینکه طلاب هم مثل دیگر اقشار جامعه به گروه‌ها و طبقات مختلف اقتصادی و اجتماعی و فکری تعلق دارند. همین عدم آشنایی مردم عادی با زندگی روزمره طلاب، یکی از عوامل تعمیق شکاف میان مردم و روحانیت شده‌است. با توجه به اهمیت جایگاه روحانیت در ابعاد مختلف حیات فردی و جمعی ایرانی‌ها، شایسته است طلاب به گونه‌های مختلف این شکاف را کاهش دهند.

ادامه

چگونه باید آتش فرقه گرایی در عراق را خاموش کرد؟

تنش‌های اخیر در عراق را از زاویه‌های مختلفی می توان مورد بررسی قرار داد ولی به نظر می رسد که مسایل اقتصادی و نارضایتی‌ها از فسادهای گسترده در این کشور، ریشه اصلی اعتراض‌ها می باشد. البته تشخیص مشکلات اقتصادی و مدیریتی به عنوان علت اولیه آشوب‌ها در عراق، به معنی نفی علل ثانوی این ناآرامی‌ها نیست و هیچکس منکر توطئه‌هایی که از داخل و خارج عراق برای سوء استفاده از اعتراض‌ها صورت میگیرد نمی شود. در همین راستا و با توجه به اینکه عراق از لحاظ قومیتی و مذهبی کشوری نسبتا متکثر است و اختلافات مذهبی همواره یکی از متغییر‌های مهم در تحولات و یا ناآرامی‌های عراق بوده، ما باید با توجه به این واقعیت، اظهارات و مواضع خود را در خصوص مسائل عراق تنظیم کنیم.

ادامه

با عمامه متهم به ریاکاری و بی عمامه متهم به بی عاری‌ میشوی

در اواسط تابستان بود که سایت مردم و روحانیت در مورد اینکه چرا برخی طلاب‌ تمایلی به پوشیدن لباس روحانیت ندارند مقاله مفصلی را به تحریر درآورد که در ضمن مورد علاقه کابران زیادی نیز واقع شد. موضوع لباس روحانیت کماکان مورد بحث و گفتگو است و نظرات مختلفی در خصوص فلسفه وجودی و اثرات لباس طلبگی بر فاصله انداختن میان روحانیون و مردم عادی مطرح است.

ادامه

سازمان اوقاف چگونه میتواند با پدیده امامزاده‌های جعلی مقابله کند؟

سازمان اوقاف چگونه میتواند با پدیده امامزاده‌های جعلی مقابله کند؟

چند ماه پیش، سایت مردم و روحانیت، در مورد لزوم شفافیت و نظارت بر اداره اوقاف مقاله مفصلی ارائه کرد و در آن به خبر بازداشت حجت‌الاسلام محمدزاده، مدیر کل اوقاف استان تهران و بحث‌های جنبی آن در مورد میزان نظارت بر سازمان اوقاف نیز پرداخت. سازمان اوقاف و امور خیریه اصلاً و قانوناً تحت پوشش و در زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد ولی به علت ماهیت خود، از دید عموم مردم، سازمان اوقاف یک نهاد وابسته به روحانیت به حساب می آید و از همین روست که خوب و بد این سازمان به حساب روحانیت نوشته می شود. هرچند فعالیت سازمان اوقاف توسط قوه مجریه برنامه ریزی، اجرا و کنترل شود، ولی چون رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از طرف مقام معظم رهبری مورد تائید قرار می گیرد، باید با حساسیت و دقت بیشتری فعالیت‌های این سازمان را مدیریت و پیگیری کرد تا سوء مدیریت‌ها و اشتباهات موجب وهن نهاد رهبری و روحانیت نشود.ادامه

تعطیلی دروس مراجع و آینده مرجعیت

تعطیلی دروس مراجع و آینده مرجعیت

بیماری و انتقال آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی به بیمارستان یادآور کهولت سنّی اکثر قریب التفاق مراجع عالیقدر شیعه بود. سایت مردم و روحانیت از خداوند تعالی خواهان شفای عاجل این بزرگوار است.

ادامه

فریاد از بیکاری و فساد را بر سر چه کسی باید بکشیم؟ درس هایی از ناآرامی های عراق

ناآرامی‌های اخیر، سیاستمداران عراقی را سخت به تکاپو انداخته است چراکه مردم بیش از هر چیز در سه مورد نرخ بیکاری، کمبود خدمات دولتی و مهمتر از همه فساد اداری و مالی در عراق فریاد و فقانشان سر به آسمان کشیده. آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی (مد ظله) مرجع تقلید شیعیان، با مشروع دانستن مطالبات معترضان و سرزنش دولت به خاطر ناکامی در مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی، از طرف‌های درگیر در عراق خواست پیش از آنکه خیلی دیر شود به خشونت خاتمه دهند. احمد الصافی، نماینده این مرجع عالی‌قدر در خطبه‌های نماز جمعه ۱۲ مهر در کربلا گفت: «دولت باید تدابیری را برای مبارزه با فساد اتخاذ کند و از سهمیه‌بندی دست بردارد. انجام اصلاحات یک ضرورت است و باید به آن عمل کرد. رؤسای سه‌گانه باید تدابیر عملی را در این باره اتخاذ کنند.»

ادامه

چرا اندیشه های عرفانی در میان مردم طرفدار دارد؟

اخیراً نظرات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مبنی بر حرام بودن ساخت فیلم «مست عشق» و غیر مجاز بودن تکریم مقام مولانا و شمس، بحث‌ها و حاشیه‌های فراوانی را به همراه داشته است. در این راستا دو سؤال و چالش مطرح شده است: یکی اینکه چرا به رغم مخالفت مراجع بزرگواری همچون آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آموزه‌های عرفانی همچنان طرفداران زیادی در میان مردم دارد؟ و دوم اینکه، چه مرجع و نهادی حق و امکان غیرمجاز خواندن یک تولید فرهنگی را دارد؟ادامه

مذاکرات و آراء نمایندگان مجلس خبرگان تا چه میزان باید علنی شود؟

 هفتمین اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان رهبری، با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. این بیانیه بر اهمیت مراسم با عظمت راهپیمایی اربعین حسینی اشاره داشته و  نیز بر برنامه‌ریزی برای تحقّق راهبردهای هفت‌گانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تأکید نموده است. مجلس خبرگان رهبری همچنین بر رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی، توجه به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، حمایت از مبارزه با فساد از سوی قوه قضائیه،‌ و نیز لزوم حفظ و ارتقاء علم و فن‌آوری در کشور تأکید نموده است. بیانیه پایانی خبرگان با تشکر از مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در جهت راهبرد مقاومت فعال و منسجم در سطح منطقه و بین الملل، بیانیه اخیر سه کشور اروپایی علیه ایران را محکوم نموده است.

ادامه

در حقیقت مؤمنان با هم برادرند، پس میان برادرانتان را سازش دهید

در سوره الحجرات، آیه دهم میخوانیم: إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ (در حقیقت مؤمنان با هم برادرند پس میان برادرانتان را سازش دهید).

در آستانه سی نهمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی و شروع هفته دفاع مقدّس، خاطره های رشادت ها و مجاهدات مردم همیشه در صحنه کشورمان زنده میشود. این ایام فرصتی دوباره است برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی، یاد جوانانی که برای دفاع از  اسلام و میهن، بجز پیکر پاکشان چیزی نداشتند و با ایمان تزلزل ناپذیرشان، جانشان را به کف گرفتند و خونشان را برای ابقای حق، حفظ تمامیت ارزی مملکت و پابرجایی انقلاب اسلامی ایثار کردند. یاد شهدا گرامی باد.ادامه

ملاحظاتی در باب مرجعیّت تقلید شخصی و جمعی

در آستانه رسیدن به قرن جدید شمسی و آغاز سال ۱۴۰۰، و با هجوم سونامی وار تکنولوژی در تمامی عرصه های زندگی روزمره، و مهمتر از همه،‌ با پیچیدگی فزاینده روابط اجتماعی اعم از ارتباطات میان انسان ها با یکدیگر و همینطور با محیط زیست و جهان اطراف،‌ و با وجود معضلات سیاسی، حقوقی و اقتصادی، چه از کوچکترین کانون خانواده تا وسیعترین دغدغه های بین المللی و حتی ماوراء الکروی و کهکشانی، همه و همه، مسائل بشر را بیشتر و مهم تر ولی در ضمن ریز تر و تخصصی تر کرده اند. در این راستا، بحث مرجعیت و ورود به حوزه های تخصصی هم به چالش کشیده می شود و در این متن است که بحث مرجعیت فردی وجمعی موضوعیت پیدا می کند.ادامه

امر به معروف، مطالبه گری و مسئولیت اجتماعی

شعار هفته امر به معروف امسال «نهضت حسینی، مطالبه گری و مسئولیت اجتماعی» بود که خوشبختانه با استقبال خوبی هم در استان های مختلف روبرو شد. به نظر می رسد که رفته رفته رویکرد عمیقتری نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و میان مسئولین مربوطه در حال شکل گرفتن است و دامنه منکراتی که مورد توجه شهروندان مسئولیت پذیر و ناهیان از منکر قرار می گیرد به شکل مثبتی در حال گسترش یافتن می باشد. در این میان حضور حجت الاسلام دکتر جلیل محبی در  مقام دبیر ستاد امر به معروف هم تحول مبارکی بوده.

امر به معروف و نهی از منکر اگر به درستی در جامعه نهادینه گردد، همچون واکسنی عمل می کند که مانع از غلبه عاملان منکر و اشرار برجامعه می شود. مولای متقیان علی علیه السلام فرمودند اگر امر به معروف و نهی از منکر در میان امتی ترک شود،‌ اشرار بر آنها حاکم خواهند شد. این حقیقتی است که مستندات تاریخی هم بر آن گواهی می دهند و در جامعه ما هم اگر مطالعه ای علمی صورت بگیرد، مشخص خواهد شد که میزان تخلفات با میزان هشیاری و عدم بی تفاوتی مردم نسبت به منکرات رابطه ای مستقیم دارد. تلاش های حجت الاسلام محبی در ارائه رویکردی رحمانی از امر به معروف و نهی از منکر و نیز تعمیق گفتمان مربوطه بسیار مثبت بوده و انشالله که بقیه مسئولان هم به دور از شعار زدگی، در راستای تحقق آرمانهای اصیل اسلامی و فاصله گرفتن جامعه از همه منکرات گام بردارند.

ادامه

در ماجرای صدرالساداتی ها، نفوذی چه کسی است؟

در ماجرای صدرالساداتی ها، نفوذی چه کسی است؟

ماجرای ناپدید شدن برادران صدرالساداتی با خبرها و حاشیه های زیادی همراه بود که متاسفانه عدم تدبیرهایی که در این زمینه صورت گرفت و اظهاراتی که روح الله صدرالساداتی مطرح کرد، به افزایش شایعه ها و حرف و حدیت ها دامن زد. این ماجرا می توانست با حاشیه های کمتری همراه باشد اگر که اظهارنظرهای ضد و نقیض در خصوص این موضوع صورت نمی گرفت و اگر حجت الاسلام روح الله صدرالساداتی به طرح ادعاها و اتهامات نمی پرداخت. ولی متاسفانه این اظهارات صورت گرفت و این اتهامات زده شد و اکنون لازم است که معلوم شود تا چه میزان موارد مطرح شده با واقعیت سازگار است و انگیزه های پشت پرده چه بوده.ادامه

چرا هیئتی‌ها، اکثراً مسجدی نیستند؟

چرا هیئتی‌ها، اکثراً مسجدی نیستند؟

با فرارسیدن ماه محرم، بار دیگر هیئت‌های عزاداران حسینی فعال شده‌اند و شهرها و روستاهای کشور حال و هوای دیگری به خود گرفته اند. در این میان باز هم شاهدیم که مداحان حضور بسیار پررنگی در این عزاداری‌ها دارند و در برخی موارد متأسفانه بر فعالیت‌های مساجد و منبرها و سخنرانی‌های روحانیون سایه افکنده‌اند. در این میان برای جامعه روحانیت این سؤال مطرح می شود که چه عاملی باعث شده که مردمی که سابقاً پای منبر علما و روحانیون می نشستند، اکنون اقبال کمتری به این تریبون‌ها داشته باشند و در مقابل مداحان بیشترین توجه‌ها را به خود جلب کنند.ادامه

چرا مجادله آیات یزدی و لاریجانی نباید علنی می شد؟

چرا مجادله آیات یزدی و لاریجانی نباید علنی می شد؟

در پی مجادلات کلامی و قلمی آیت الله یزدی و آیت الله آملی لاریجانی، بسیاری از دلسوزان نظام و روحانیون نسبت به علنی شدن این مشاجرات انتقاد داشتند و هم مرجع منتشر کننده سخنرانی آیت الله یزدی را مورد سرزنش قرار دادند و هم آیت الله آملی لاریجانی را که نامه تند خودشان را بصورت علنی منتشر کردند. در این میان معاندانی که هیچ دلسوزیی برای مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارند، از فرصت استفاده کرده و تقابل رؤسای پیشین قوه قضائیه را نشانی از وجود مشکلات عمده در کشور قلمداد کردند. ولی سؤال اینجاست که چرا همین جماعت، زمانی که سیاست‌مداران غربی، علناً از یکدیگر انتقاد می کنند و جدال‌های کلامی نامتناهیشان دغدغه جوامعشان میشوند، این بحث و جدل‌ها را نشان از آزادی بیان در آن کشورها می دانند ولی هیچ تمایلی ندارند که کشور ما هم از اینگونه آزادی بیان‌هابهره‌مند شود؟ادامه