مقالات و یادداشت ها

مقالات و یادداشت ها

چگونه روحانیت می‌تواند در کنار مردم باقی بماند؟

در روزهای اخیر، موج معترضین به موضوع سهمیه بندی بنزین و افزایش چند برابری قیمت آن، بطبع وسیله ای بود که مردم بتوانند نارضایتی هایشان نسبت به این موضوع، و در کل نسبت و وضعیت معیشتی  فوق العاده نابسمان و پریشان خود را مستقیماً به گوش مسئولین مملکت برسانند. هرچند که انتظار می رفت که این اعتراض‌ها با فعالیت اخلاگران و آشوب طلبان نیز همراه بود، ولی خوشبختانه این امر باعث نشد که بخش قابل توجهی از جامعه روحانیت نسبت به این نگرانی ها، بی تفاوت باشند و به طور خاص آیات عظام تقلید لطف الله صافی گلپایگانی و سید محمدعلی علوی گرگانی با صدور بیانیه‌ های جداگانه‌ای نسبت به افزایش قیمت بنزین واکنش نشان داده و خواستار ورود مجلس شورای اسلامی و تجدید نظر مصوبه سران قوا نسبت به این موضوع شدند در اصل، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح قیمت بنزین و لغو این طرح شدند. حضرت آیت الله العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی نیز مشخصاً از همه نمایندگان مجلس خواستند که با قاطعیت جلوی ایجاد التهاب معیشتی در جامعه را گرفته و از دولت نیزخواستند که تا دیر نشده در تصمیم خود تجدید نظر کند.

ادامه

چرا مردم عادی دروغ‌ پردازی‌ها درباره روحانیت را باور می‌کنند؟

زندگی طلبه‌ها موضوعی است که مردم عادی از طرق مستقیم با آن آشنایی چندانی ندارند و همین امر باعث شده که شایعه‌سازی در خصوص طلاب راحت‌تر از دیگر اقشار جامعه صورت گیرد. برای مثال یک فرد عادی در جامعه به راحتی این شایعه را باور می‌کند که اکثر روحانیون افراد متمولی هستند و یا اینکه اکثر روحانیون مخالف آزادی‌های اجتماعی هستند و غیره. غافل از اینکه طلاب هم مثل دیگر اقشار جامعه به گروه‌ها و طبقات مختلف اقتصادی و اجتماعی و فکری تعلق دارند. همین عدم آشنایی مردم عادی با زندگی روزمره طلاب، یکی از عوامل تعمیق شکاف میان مردم و روحانیت شده‌است. با توجه به اهمیت جایگاه روحانیت در ابعاد مختلف حیات فردی و جمعی ایرانی‌ها، شایسته است طلاب به گونه‌های مختلف این شکاف را کاهش دهند.

ادامه

چگونه باید آتش فرقه گرایی در عراق را خاموش کرد؟

تنش‌های اخیر در عراق را از زاویه‌های مختلفی می توان مورد بررسی قرار داد ولی به نظر می رسد که مسایل اقتصادی و نارضایتی‌ها از فسادهای گسترده در این کشور، ریشه اصلی اعتراض‌ها می باشد. البته تشخیص مشکلات اقتصادی و مدیریتی به عنوان علت اولیه آشوب‌ها در عراق، به معنی نفی علل ثانوی این ناآرامی‌ها نیست و هیچکس منکر توطئه‌هایی که از داخل و خارج عراق برای سوء استفاده از اعتراض‌ها صورت میگیرد نمی شود. در همین راستا و با توجه به اینکه عراق از لحاظ قومیتی و مذهبی کشوری نسبتا متکثر است و اختلافات مذهبی همواره یکی از متغییر‌های مهم در تحولات و یا ناآرامی‌های عراق بوده، ما باید با توجه به این واقعیت، اظهارات و مواضع خود را در خصوص مسائل عراق تنظیم کنیم.

ادامه

با عمامه متهم به ریاکاری و بی عمامه متهم به بی عاری‌ میشوی

در اواسط تابستان بود که سایت مردم و روحانیت در مورد اینکه چرا برخی طلاب‌ تمایلی به پوشیدن لباس روحانیت ندارند مقاله مفصلی را به تحریر درآورد که در ضمن مورد علاقه کابران زیادی نیز واقع شد. موضوع لباس روحانیت کماکان مورد بحث و گفتگو است و نظرات مختلفی در خصوص فلسفه وجودی و اثرات لباس طلبگی بر فاصله انداختن میان روحانیون و مردم عادی مطرح است.

ادامه

سازمان اوقاف چگونه میتواند با پدیده امامزاده‌های جعلی مقابله کند؟

سازمان اوقاف چگونه میتواند با پدیده امامزاده‌های جعلی مقابله کند؟

چند ماه پیش، سایت مردم و روحانیت، در مورد لزوم شفافیت و نظارت بر اداره اوقاف مقاله مفصلی ارائه کرد و در آن به خبر بازداشت حجت‌الاسلام محمدزاده، مدیر کل اوقاف استان تهران و بحث‌های جنبی آن در مورد میزان نظارت بر سازمان اوقاف نیز پرداخت. سازمان اوقاف و امور خیریه اصلاً و قانوناً تحت پوشش و در زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد ولی به علت ماهیت خود، از دید عموم مردم، سازمان اوقاف یک نهاد وابسته به روحانیت به حساب می آید و از همین روست که خوب و بد این سازمان به حساب روحانیت نوشته می شود. هرچند فعالیت سازمان اوقاف توسط قوه مجریه برنامه ریزی، اجرا و کنترل شود، ولی چون رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از طرف مقام معظم رهبری مورد تائید قرار می گیرد، باید با حساسیت و دقت بیشتری فعالیت‌های این سازمان را مدیریت و پیگیری کرد تا سوء مدیریت‌ها و اشتباهات موجب وهن نهاد رهبری و روحانیت نشود.ادامه

تعطیلی دروس مراجع و آینده مرجعیت

تعطیلی دروس مراجع و آینده مرجعیت

بیماری و انتقال آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی به بیمارستان یادآور کهولت سنّی اکثر قریب التفاق مراجع عالیقدر شیعه بود. سایت مردم و روحانیت از خداوند تعالی خواهان شفای عاجل این بزرگوار است.

ادامه

فریاد از بیکاری و فساد را بر سر چه کسی باید بکشیم؟ درس هایی از ناآرامی های عراق

ناآرامی‌های اخیر، سیاستمداران عراقی را سخت به تکاپو انداخته است چراکه مردم بیش از هر چیز در سه مورد نرخ بیکاری، کمبود خدمات دولتی و مهمتر از همه فساد اداری و مالی در عراق فریاد و فقانشان سر به آسمان کشیده. آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی (مد ظله) مرجع تقلید شیعیان، با مشروع دانستن مطالبات معترضان و سرزنش دولت به خاطر ناکامی در مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی، از طرف‌های درگیر در عراق خواست پیش از آنکه خیلی دیر شود به خشونت خاتمه دهند. احمد الصافی، نماینده این مرجع عالی‌قدر در خطبه‌های نماز جمعه ۱۲ مهر در کربلا گفت: «دولت باید تدابیری را برای مبارزه با فساد اتخاذ کند و از سهمیه‌بندی دست بردارد. انجام اصلاحات یک ضرورت است و باید به آن عمل کرد. رؤسای سه‌گانه باید تدابیر عملی را در این باره اتخاذ کنند.»

ادامه

چرا اندیشه های عرفانی در میان مردم طرفدار دارد؟

اخیراً نظرات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مبنی بر حرام بودن ساخت فیلم «مست عشق» و غیر مجاز بودن تکریم مقام مولانا و شمس، بحث‌ها و حاشیه‌های فراوانی را به همراه داشته است. در این راستا دو سؤال و چالش مطرح شده است: یکی اینکه چرا به رغم مخالفت مراجع بزرگواری همچون آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آموزه‌های عرفانی همچنان طرفداران زیادی در میان مردم دارد؟ و دوم اینکه، چه مرجع و نهادی حق و امکان غیرمجاز خواندن یک تولید فرهنگی را دارد؟ادامه

مذاکرات و آراء نمایندگان مجلس خبرگان تا چه میزان باید علنی شود؟

 هفتمین اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان رهبری، با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. این بیانیه بر اهمیت مراسم با عظمت راهپیمایی اربعین حسینی اشاره داشته و  نیز بر برنامه‌ریزی برای تحقّق راهبردهای هفت‌گانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تأکید نموده است. مجلس خبرگان رهبری همچنین بر رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی، توجه به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، حمایت از مبارزه با فساد از سوی قوه قضائیه،‌ و نیز لزوم حفظ و ارتقاء علم و فن‌آوری در کشور تأکید نموده است. بیانیه پایانی خبرگان با تشکر از مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در جهت راهبرد مقاومت فعال و منسجم در سطح منطقه و بین الملل، بیانیه اخیر سه کشور اروپایی علیه ایران را محکوم نموده است.

ادامه

در حقیقت مؤمنان با هم برادرند، پس میان برادرانتان را سازش دهید

در سوره الحجرات، آیه دهم میخوانیم: إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ (در حقیقت مؤمنان با هم برادرند پس میان برادرانتان را سازش دهید).

در آستانه سی نهمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی و شروع هفته دفاع مقدّس، خاطره های رشادت ها و مجاهدات مردم همیشه در صحنه کشورمان زنده میشود. این ایام فرصتی دوباره است برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی، یاد جوانانی که برای دفاع از  اسلام و میهن، بجز پیکر پاکشان چیزی نداشتند و با ایمان تزلزل ناپذیرشان، جانشان را به کف گرفتند و خونشان را برای ابقای حق، حفظ تمامیت ارزی مملکت و پابرجایی انقلاب اسلامی ایثار کردند. یاد شهدا گرامی باد.ادامه

ملاحظاتی در باب مرجعیّت تقلید شخصی و جمعی

در آستانه رسیدن به قرن جدید شمسی و آغاز سال ۱۴۰۰، و با هجوم سونامی وار تکنولوژی در تمامی عرصه های زندگی روزمره، و مهمتر از همه،‌ با پیچیدگی فزاینده روابط اجتماعی اعم از ارتباطات میان انسان ها با یکدیگر و همینطور با محیط زیست و جهان اطراف،‌ و با وجود معضلات سیاسی، حقوقی و اقتصادی، چه از کوچکترین کانون خانواده تا وسیعترین دغدغه های بین المللی و حتی ماوراء الکروی و کهکشانی، همه و همه، مسائل بشر را بیشتر و مهم تر ولی در ضمن ریز تر و تخصصی تر کرده اند. در این راستا، بحث مرجعیت و ورود به حوزه های تخصصی هم به چالش کشیده می شود و در این متن است که بحث مرجعیت فردی وجمعی موضوعیت پیدا می کند.ادامه

امر به معروف، مطالبه گری و مسئولیت اجتماعی

شعار هفته امر به معروف امسال «نهضت حسینی، مطالبه گری و مسئولیت اجتماعی» بود که خوشبختانه با استقبال خوبی هم در استان های مختلف روبرو شد. به نظر می رسد که رفته رفته رویکرد عمیقتری نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و میان مسئولین مربوطه در حال شکل گرفتن است و دامنه منکراتی که مورد توجه شهروندان مسئولیت پذیر و ناهیان از منکر قرار می گیرد به شکل مثبتی در حال گسترش یافتن می باشد. در این میان حضور حجت الاسلام دکتر جلیل محبی در  مقام دبیر ستاد امر به معروف هم تحول مبارکی بوده.

امر به معروف و نهی از منکر اگر به درستی در جامعه نهادینه گردد، همچون واکسنی عمل می کند که مانع از غلبه عاملان منکر و اشرار برجامعه می شود. مولای متقیان علی علیه السلام فرمودند اگر امر به معروف و نهی از منکر در میان امتی ترک شود،‌ اشرار بر آنها حاکم خواهند شد. این حقیقتی است که مستندات تاریخی هم بر آن گواهی می دهند و در جامعه ما هم اگر مطالعه ای علمی صورت بگیرد، مشخص خواهد شد که میزان تخلفات با میزان هشیاری و عدم بی تفاوتی مردم نسبت به منکرات رابطه ای مستقیم دارد. تلاش های حجت الاسلام محبی در ارائه رویکردی رحمانی از امر به معروف و نهی از منکر و نیز تعمیق گفتمان مربوطه بسیار مثبت بوده و انشالله که بقیه مسئولان هم به دور از شعار زدگی، در راستای تحقق آرمانهای اصیل اسلامی و فاصله گرفتن جامعه از همه منکرات گام بردارند.

ادامه

در ماجرای صدرالساداتی ها، نفوذی چه کسی است؟

در ماجرای صدرالساداتی ها، نفوذی چه کسی است؟

ماجرای ناپدید شدن برادران صدرالساداتی با خبرها و حاشیه های زیادی همراه بود که متاسفانه عدم تدبیرهایی که در این زمینه صورت گرفت و اظهاراتی که روح الله صدرالساداتی مطرح کرد، به افزایش شایعه ها و حرف و حدیت ها دامن زد. این ماجرا می توانست با حاشیه های کمتری همراه باشد اگر که اظهارنظرهای ضد و نقیض در خصوص این موضوع صورت نمی گرفت و اگر حجت الاسلام روح الله صدرالساداتی به طرح ادعاها و اتهامات نمی پرداخت. ولی متاسفانه این اظهارات صورت گرفت و این اتهامات زده شد و اکنون لازم است که معلوم شود تا چه میزان موارد مطرح شده با واقعیت سازگار است و انگیزه های پشت پرده چه بوده.ادامه

چرا هیئتی‌ها، اکثراً مسجدی نیستند؟

چرا هیئتی‌ها، اکثراً مسجدی نیستند؟

با فرارسیدن ماه محرم، بار دیگر هیئت‌های عزاداران حسینی فعال شده‌اند و شهرها و روستاهای کشور حال و هوای دیگری به خود گرفته اند. در این میان باز هم شاهدیم که مداحان حضور بسیار پررنگی در این عزاداری‌ها دارند و در برخی موارد متأسفانه بر فعالیت‌های مساجد و منبرها و سخنرانی‌های روحانیون سایه افکنده‌اند. در این میان برای جامعه روحانیت این سؤال مطرح می شود که چه عاملی باعث شده که مردمی که سابقاً پای منبر علما و روحانیون می نشستند، اکنون اقبال کمتری به این تریبون‌ها داشته باشند و در مقابل مداحان بیشترین توجه‌ها را به خود جلب کنند.ادامه

چرا مجادله آیات یزدی و لاریجانی نباید علنی می شد؟

چرا مجادله آیات یزدی و لاریجانی نباید علنی می شد؟

در پی مجادلات کلامی و قلمی آیت الله یزدی و آیت الله آملی لاریجانی، بسیاری از دلسوزان نظام و روحانیون نسبت به علنی شدن این مشاجرات انتقاد داشتند و هم مرجع منتشر کننده سخنرانی آیت الله یزدی را مورد سرزنش قرار دادند و هم آیت الله آملی لاریجانی را که نامه تند خودشان را بصورت علنی منتشر کردند. در این میان معاندانی که هیچ دلسوزیی برای مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارند، از فرصت استفاده کرده و تقابل رؤسای پیشین قوه قضائیه را نشانی از وجود مشکلات عمده در کشور قلمداد کردند. ولی سؤال اینجاست که چرا همین جماعت، زمانی که سیاست‌مداران غربی، علناً از یکدیگر انتقاد می کنند و جدال‌های کلامی نامتناهیشان دغدغه جوامعشان میشوند، این بحث و جدل‌ها را نشان از آزادی بیان در آن کشورها می دانند ولی هیچ تمایلی ندارند که کشور ما هم از اینگونه آزادی بیان‌هابهره‌مند شود؟ادامه

مجادلات سیاسی را با مباحثات طلبگی خلط نکنیم

مجادلات سیاسی را با مباحثات طلبگی خلط نکنیم

 در روزهای اخیر جدال کلامی آیت الله یزدی و آیت الله آملی لاریجانی باعث خبرها و حاشیه های زیادی شد که متاسفانه از دیدگاه یک ناظر بیرونی بسیار تجعب آور و خلاف انتظار بود. واقعیت این است که اظهارات آیت الله یزدی در دیدار مسئول و معاونین مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قرار بود خصوصی باقی بماند و اگر بی تدبیری مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه نبود و این سخنان منشتر نمی شود شاید شاهد نامه آیت الله آملی لاریجانی هم نمی بودیم. ولی به هر حال اکنون نمی توان آب رفته را به آسیاب بازگرداند و باید دید که واکنش روحانیت و اهل نظر در این خصوص چگونه باید باشد. در این راستا ذکر چند نکته خالی از فایده نیست.ادامه

چالش های حجت الاسلام رئیسی برای تحقق عدالت چیست؟

چالش های حجت الاسلام رئیسی برای تحقق عدالت چیست؟

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی،‌ رئیس قوه قضائیه گفته است که مسئولان دستگاه قضایی اجازه نمی‌دهند ‌فساد در هیچ جای ‌نظام لانه کند‌ و باید به بهترین نحو شناسایی این افراد در دستور کار قرار گیرد. حجت الاسلام رئیسی به مفسدان و مروجان فساد در جامعه هشدار داد و گفت: این افراد بدانند که پایان عمر آن‌ها فرا رسیده و به آن‌ها اجازه هیچ‌گونه اقدامی داده نمی‌شود و این قاطعیت و جدیت یک امر مقطعی نیست بلکه امواجی است که همه فساد را از بین می‌برد…ادامه

حج سیاسی و سیاست حج

حج سیاسی و سیاست حج

در ماه های اخیر در خصوص زوایای سیاسی مراسم حج، بحث هایی از سوی حضرات آیات جوادی آملی و مکارم شیرازی و مقام معظم رهبری مطرح شد که با حاشیه هایی همراه بود و از سوی برخی به اشتباه به معنی تقابل نظرات این بزرگواران قرار گرفت. در بحث وجه سیاسی حج باید به سه نکته توجه داشت. نکته اول تمایز قائل شدن میان حج سیاسی و حج سیاست زده است. نکته دوم، تاکید اولیاء ما بر تعطیل نشدن و ضرورت حج می باشد. و نکته سوم هم لزوم اولویت بندی های سیاسی در بحث مراسم برائت از مشرکین است.ادامه

مسابقه ورزشی‌ها با ارزشی‌ها بر سر افتتاحیه کربلا

مسابقه ورزشی‌ها با ارزشی‌ها بر سر افتتاحیه کربلا

مراسم افتتاحیه مسابقات فوتبال غرب آسیا که در روز سه شنبه ۸ مرداد در کربلا برگزار شد، بیش از آنکه در عراق حاشیه ساز شود در ایران مورد توجه برخی گروه ها قرار گرفت و به موضوعی نسبتا جنجالی میان ارزشی ها و ورزشی ها و به طور خاص دوستانی تبدیل شد که حضور زنان بی حجاب در استادیوم که هم موسیقی نواختند و هم رقصیدند را توهین به قداست کربلا دانستند. گزارش ها حاکی از آن است که یک دختر جوان نوازنده ویولن، سرود ملی عراق را نواخته و همزمان دو دختر جوان دیگر در کنار یک پسر جوان در لباس‌هایی به رنگ پرچم عراق بدون پوشش سر و با حرکات موزون در این مراسم حضور داشتند. برخی همچون آیت‌الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج، خواستار برخورد و اعتراض دستگاه دیپلماسی ایران نسبت به این واقعه شد. ولی سوال اینجاست که آیا اینگونه واکنش ها به معنی دخالت در امور داخلی عراق نیست؟، ادامه

چرا برخی طلاب‌ تمایلی به پوشیدن لباس روحانیت ندارند؟

سؤالی که اکثر مردم درباره طلاب در ذهن خود دارند این است که چرا طلاب عمامه بر سر می گذارند و فلسفه لباس روحانیت چیست؟ چنانچه در اذهان عموم شکل گرفته، البسه روحانیان اقتباسی از لباس پیامبر (صلّی الله علیه و آله) میباشد. منابع متعدّدی نحوه پوشش آن حضرت را چنین توصیف کردند که آن حضرت لباس‌های بلند بر تن می‌کردند و به‌خاطر زیبائی و نظافت به پوشیدن لباس سفید توصیه می‌نمودند و همیشه عبایی از روی لباس‌ها می‌انداختند و دائماً عمامه‌ای بر سر مبارک داشتند و عمامه‌های آن حضرت نام‌های مختلفی داشت از جمله عمامه‌ای به نام «سحاب» که آن را به حضرت علی علیه السّلام هدیه کردند و در روز غدیر آن حضرت را با دست خود معمم کردند.

ادامه

آفت هایی که در این چهل سال دامنگیر نماز جمعه شده است

آفت هایی که در این چهل سال دامنگیر نماز جمعه شده است

در چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه هستیم و این روزها بحث های بسیاری در خصوص شاخص‌های نماز جمعه در جریان است. حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، در آستانه چهلمین سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه در گفت و گو با خبرنگار جماران اظهار داشت: سال ۵۸ که به دست باغبان خردمند و ژرف اندیش انقلاب اسلامی، درخت پربرکت امامت جمعه غرس شد، شاید کسی باور نمی کرد که این شجره طیبه در حدود ۴۰ سال تبدیل به یک درخت تناور و پر ثمر شود. ولی ما امروزه در حدود ۹۰۰ شهر کشور نماز جمعه داریم و در طی این ۴۰ سال مردمان عزیز و مؤمن ایران اسلامی از برکات این فریضه ارزشمند بهره مند شده اند.ادامه

نگاهی دیگر به فرضیه امر به معروف و نهی از منکر

نگاهی دیگر به فرضیه امر به معروف و نهی از منکر

فریضه امر به معروف و نهی از منکر یکی از ارکان اصلی اخلاق اجتماعی در اسلام است. خدا در قرآن می فرماید:

«وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»

(و باید از میان شما گروهى [مردم را] به نیکى دعوت کنند و به کار شایسته وادارند و از زشتى بازدارند و آنان همان رستگارانند)

در طول تاریخ اسلام می‌توان به عنوان یک رویۀعام ملاحظه کرد که میان جایگاه امر به معروف و نهی از منکر و دیدگاه سیاسی مشرب های مختلف فکری رابطه‌ای مستقیم وجود داشته، و نحوه گسترش مباحث امر به معروف با مواضع سیاسی آن مذهب متناسب بوده است. بی تردید امر به معروف و نهی از منکر بدون وجود شخص یا اشخاص «امر شونده» یا «نهی شونده» تحقق نخواهد یافت و بدین ترتیب، فریضه امر به معروف و نهی از منکر، از حوزۀ حقوق و اختیارات فردی شخص امرکننده یا نهی کننده فراتر رفته، با حقوق دیگر افراد اجتماع ارتباط می‌یابد.ادامه

آیت الله اعرافی و آینده شورای نگهبان

آیت الله اعرافی و آینده شورای نگهبان

پس از درگذشت آیت‌الله مومن، گمانه زنی های زیادی درخصوص جانشین ایشان مطرح بود تااینکه بالاخره این هفته، مقام معظم رهبری طی حکمی،‌آیت الله علیرضا اعرافی را به عنوان عضو جدید شورای نگهبان انتخاب فرمودند. ایشان از جمله روحانیونی است که در دهه اخیر با توانایی های عملی و اجرایی خودشان توانسته اند مراحل پیشرفت در نهادهای سیاسی و اجرایی کشور را طی کنند. پدر ایشان آقای محمد ابراهیم اعرافی، تا سال ۱۳۷۱ امام جمعه میبد یزد بودند و پس از درگذشت پدر، آیت الله اعرافی با حکم مقام رهبری و درسن ۳۲ سالگی امامت جمعه میبد را برعهده گرفتند. با این تفاصیل می توان گفت که حضرت آیت الله خامنه ای آشنایی دیرینه ای با کارنامه حرفه ای آیت الله اعرافی دارند که همین امر انتخاب بجای معظم له و انتصاب فردی از قم را توضیح می دهد.ادامه

آیا باید از جریان نظام گریز در حوزه نگران بود؟

آیا باید از جریان نظام گریز در حوزه نگران بود؟

انقلاب اسلامی که با رهبری امام خمینی (ره) و ایثارگری های مردم همیشه در صحنه کشورمان به پیروزی رسید، همیشه دو عنصر روحانیت و مردم را در کنار هم داشته و تعامل این دو عنصر به اعتلاء و پویایی آرمان های امام راحل انجامیده. طی چهل سال گذشته، جامعه روحانیت نیز همچون دیگر اقشار جامعه تحولات خود را داشته و از همین رو جریانهای جدیدی در حوزه شکل گرفته است. در حالی که حوزه ها موتور فکری انقلاب و حرکت های انقلابی بوده اند،‌ در سال های اخیر زمزمه هایی به گوش می رسد که چه بسا بخشی هایی از حوزه های ما دیگر انقلابی نیستند.ادامه

اداره اوقاف و لزوم شفافیت و نظارت

اداره اوقاف و لزوم شفافیت و نظارت

زمستان سال گذشته بود که خبر بازداشت حجت‌الاسلام محمدزاده، مدیر کل اوقاف استان تهران، بحث هایی را در خصوص میزان نظارت بر سازمان اوقاف به همراه آورد. سازمان اوقاف و امور خیریه که تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میباشد، در خصوص موقوفات دارای متولی به عنوان ناظر عمل می کند. با توجه به اینکه نظارت سازمان اوقاف درخصوص موقوفات عام بوده، نظارت و بحث حساب و کتاب در خصوص این سازمان از موضوعیت بیشتری هم برخوردار می شود.حال سئوالی که مطرح است این است که ماهیت و دامنه این نظارت چگونه باید باشد؟ استصوابی، اطلاعی یا قضایی؟ادامه

پارادوکس ثروت و روحانیت و چالش اعتماد‌سازی

پارادوکس ثروت و روحانیت و چالش اعتماد‌سازی

در پی انتشار مجدد شایعاتی در مورد حضرت آیت الله مکارم شیرازی نامه‌ای از سوی عده‌ای به دفتر ایشان فرستاده میشود و از معظم له در مورد «تجارت شکر» سؤالاتی میشود. در این نامه  سوال کنندگان خواستار شفاف سازی در مورد اتهاماتی شده بودند که مربوط به دست داشتن آیت الله مکارم شیرازی در تجارت شکر و کسب منافع مالی بسیاری از این راه بود. نویسندگان نامه با اشاره به بحث های مکرّر و شایعات و تصاویر مربوط به صورت جلسه تعیین میزان سهام شرکت قند دزفول که برخی آن را سندی برای دست داشتن حضرت آیت الله مکارم شیرازی در امور اقتصادی می پندارند و همچنین داستان فردی به نام مدلّل که او را داماد معظم‌له معرفی می کنند، خواستار تنویر افکار عمومی شده بودند. در پاسخ، دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی این سخنان را «کذب محض» خوانده بود و آنها را تکذیب کرده بود.ادامه

«کمیته جانشینی» و الزامات خبرگان رهبری برای شفاف سازی

چند هفته پیش بود که آیت الله محسن اراکی در مصاحبه‌ای به وجود یک «کمیته جانشینی» در مجلس خبرگان اشاره فرمودند و اظهار داشتند که وظیفه‌ این کمیته سه نفره این است که تمامی کسانی که واجد شرایط رهبری هستند را شناسایی کند و اسامی این افراد را بطور خیلی سرّی و محرمانه ثبت کنند. ایشان تصریح کردند که چنین لیستی در حال حاضر وجود دارد ولی تنها اعضای این کمیته محرمانه سه نفره خبرگان به این اسامی دسترسی دارد. بحث محرمانه بودن فعالیت‌های نهادهای تصمیم گیرنده امر جدید و یا غیر طبیعی نیست ولی سؤالی که پس از سخنان آیت الله اراکی مطرح شد این بود که گستره این فعالیت‌های محرمانه تا کجا باید باشد؟ آیا انتخاب رهبری که شاید مهمترین تصمیم حاکمیت است باید بگونه‌ای کاملاً سرّی و محرمانه صورت گیرد؟ادامه

حجت الاسلام رئیسی، سکّاندار عدالت اجتماعی یا پرچم‌دار اجرای نص قانون؟

با سلام و درود به روح بر فتوح حضرت آیت الله شهید دکتر بهشتی که با زندگی و شهادت خود راه تفکّر و عدالت ورزی را برای نظام و ملت هموار کرد. دستگاه قضای کشور مفتخر است که اولین رئیس و معمار قوه قضائیه شهید بهشتی بود که ستون های مستحکمی را برای این قوه بنا نهاد. البته طی این چهار دهه، قوه قضائیه با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو بوده و در بسیاری از موارد به آرمان‌هایی که شهید بهشتی و امام خمینی (ره) در نظر داشتند دست نیافته است. با ورود حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به قوه قضائیه امیدهای تازه‌ای برای ایجاد تحول و اصلاح در این نهاد ایجاد شده است و این هفته فرصت خوبی بود که ضمن بزرگداشت هفته قوه قضائیه، عملکرد حجت الاسلام رئیسی نیز مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

ادامه

سرباز نائب امام زمان (عج) و آخوند حکومتی یا زبرالحدید؟

سرباز نائب امام زمان (عج) و آخوند حکومتی یا زبرالحدید؟

خوانندگان محترم سایت مردم و روحانیت به خوبی با بازتاب سخنان اخیر آیت الله احمد خاتمی در رسانه‌ها و برخی واکنش‌ها به آن آگاهند، وی گفت: «ما افتخار می کنیم سرباز نائب امام زمان (عج) و آخوند حکومتی هستیم چرا که تنها گذاشتن نائب امام زمان، تنها گذاشتن امام زمان (عج) است
ادامه

روحانیت و امنیت فضای مجازی در رسانه های عمومی

روحانیت و امنیت فضای مجازی در رسانه های عمومی

ارتباطات در شکل وسیعی در فضای مجازی بیش از پیش مورد توجه عموم و به طور خاص، شهروندان جوان قرار گرفته و علاوه بر تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن اخبار، فعالیت‌های تجاری و اقتصادی را نیز در بر گرفته است. براین اساس جستجوی اطلاعات، بازیافت تفسیرهای مختلف از یک خبر و نیز به اشتراک گذاشتن اخبار بسیار آسان و قابل دسترسی شده. در همین حال شبکه های اجتماعی بستری را برای صورت‌های مختلفی از مشارکت سیاسی و اجتماعی فراهم کرده‌اند که این موضوع در مواردی باعث نگرانی دولت‌ها گردیده است.ادامه

رویش‌ها یا ریزش‌های جمهوریّت و اسلامیّت در نظام جمهوری اسلامی

رویش‌ها یا ریزش‌های جمهوریّت و اسلامیّت در نظام جمهوری اسلامی

هفته گذشته، درمصاحبه‌ای، آیت الله محسن اراکی به موضوع تعیین رهبر آینده جمهوری اسلامی ایران پرداختند. ایشان به کمیسیون ویژه‌ای اشاره کردند که وظیفه‌اش این است که تمامی کسانی که در معرض واجدیت شرایط رهبری باشند را شناسایی کند و یک لیستی از آن‌ها تهیه کند. وی افزود: این افراد به طور خیلی سرّی و محرمانه، اسم‌شان ثبت خواهد شد. ایشان تصریح کرد که چنین لیستی الان وجود دارد اما تعداد افراد این لیست در حال حاضر مشخص نیست چون مسأله به نقل از ایشان صد در صد محرمانه است و فقط سه نفر این اسامی را نزد خود نگه می‌دارند و لیست اسامی از دایره این کمیسیون سه نفره خارج نمی‌شود.ادامه

تکالیف و فرایض واجبتر از «برنده باش» و «دقیقه ۹۰» در سیما

تکالیف و فرایض واجبتر از «برنده باش» و «۹۰» در سیما

بی شک، وظایف مهم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، شامل اطلاع رسانی، آگاه سازی و تبلیغات صحیح است. این وظایف بسیار خطیر و مهم هستند و باید همواره در صدر دستورات کاری این ارگان قرار داشته باشند. از سوی دیگر تولید برنامه‌های سرگرم‌کننده و جذاب که برای مردم جالب و دیدنی باشد و آنها را برای تماشاکردن برنامه‌های صدا و سیما ترقیب و تشویق کند، نیز، یک امر حیاتی و زیربنایی است. ایجاد توازن مابین برنامه‌های «سرگرمی» که احتمالاً نیاز آنچنانی به تفکر و تفحص بیننده ندارد و بیشتر برای سپری کردن اوقات فراغت، در کنار خانواده، تولید میشوند و برنامه‌های «جدی» (اخبار، مصاحبه‌های سیاسی-اقتصادی-اجتماعی، آموزشی و غیره) که نیازمند توجه، تمرکز و پیگیری بیننده هستند، یک علم و همینطور یک هنر است که مسؤلین امر برای فراگیری آن به دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی میروند.ادامه

آیا «طب اسلامی» عطاری جاعلان و کاذبان است؟

آیا «طب اسلامی» عطاری جاعلان و کاذبان است؟

در سالهای اخیر بحث ها و حاشیه های زیادی درباره طب اسلامی مطرح بوده و متأسفانه برخی با سوءاستفاده از عقاید پاک دینی و مذهبی مردم، از این بحث ها بهره‌های مالی بسیار هنگفتی برده‌اند. هرچند آموزه‌های دینی هدف غایی تحقیقات علمی را مشخص میکنند، ولی این امر نباید به معنی برخورد حداکثری با متون دینی باشد و راه را برای فرصت طلبانی که آراء شخصی خود را به دین نسبت می دهند باز کند. متأسفانه در حوزه طب سنتی، افراد بسیاری با این گونه سودجویی‌ها خسارات مالی و جانی و معنوی زیادی به جامعه وارد کرده اند.

ادامه

ای امام کجایی؟ آیا میراث دار امین امام بوده ایم؟

ای امام کجایی؟ آیا میراث دار امین امام بوده ایم؟

پس از گذشت سه دهه از واقعه جانسوز ارتحال بنیانگذار انقلاب، هنوز می توان تحلیل های تازه‌ای از زندگی و میراث حضرت امام خمینی (ره) ارائه داد. ولی در یک نگاه کلان، شاهد این واقعیت هستیم که آموزه عدالت و عدالت طلبی در مرکز اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) قرار داشت. ایشان همواره یادآور میشدند که «اسلام یعنی عدالت» و این بدان معنا است که هر کسی بتواند به حق شایسته خود دسترسی داشته باشد. از دیدگاه امام، آزادی نیز ارتباطی تنگاتگ با عدالت دارد. یعنی امام اصرار بدین داشت که آزادی فقط در متن و چارچوب عدالت قابل تعریف است. ایشان همواره تأکید میکردند که «آزادی یک حق مسلم برای انسان‌هاست» و در واقع تأمین آزادی به عنوان یک حق،‌ در جامعه عدالت محور قابل تحقق است.ادامه

نگرانی از خشونت علیه روحانیت و ریشه‌یابی این واقعیت تلخ ولی حقیقی

نگرانی از خشونت علیه روحانیت و ریشه‌یابی این واقعیت تلخ ولی حقیقی

پس از شهادت حجت الاسلام مصطفی قاسمی، روحانی همدانی که سایت مردم و روحانیت یک مقاله راجع به آن منتشر کرده بود، دگر بار خبر شهادت حجت الاسلام محمد خرسند، امام جمعه کازرون،‌ نگرانی های سایت مردم و روحانیت در مورد خشونت علیه روحانیت را به سوی یک واقعیت تلخ ولی حقیقی سوق داد.

ادامه