مقالات و یادداشت ها

مقالات و یادداشت ها

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۳۰ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۳۰ مهر چه شنیدند؟

در آخرین آدینه مهرماه ۱۴۰۰، و پس از ۲۰ ماه وقفه، مراسم عبادی-سیاسی نماز جمعه در پایتخت نیز به صورت حضوری برگزار شد. در هفته وحدت اسلامی، این موضوع محور خطبه‌های بود و ائمه جمعه با اشاره به افزایش اختلاف و نفاق میان مسلمانان، به تحلیل وضعیت وحدت میان شیعه و سنی پرداختند. همچنین، امامان جمعه با بررسی شرایط فعلی منطقه، علت ناآرامی‌های سیاسی و ژئوپلیتیک هفته‌های اخیر را با تشکیل مثلث عربی-عبری-غربی در مرزهای کشور مربوط دانستند. مبحث تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز همچون هفته‌های گذشته در اکثر خطبه‌ها شنیده نشد و تنها سه نفر از امامان جمعه شهرهای بزرگ به موضوع رفع و خنثی‌سازی تحریم‌ها و خروج از انزوای منطقه‌ای و بین‌المللی کشور اشاره کردند. 

ادامه

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/10/دین-ما-عین-سیاست-ماست؟.jpg

دین ما عین سیاست ماست؟

سخنان اخیر حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی که گفته بود «ولایت‌مداری از نماز مهمتر است» واکنشهای گسترده و منفی کاربران فضای مجازی و نیز مخاطبان سایت مردم و روحانیت را به همراه داشت. مهمترین انتقادی که به اظهارنظر آقاتهرانی وارد شده این است که این سخنان خلاف شرع است و در واقع اینگونه اظهارات به معنی تبدیل شدن دین به ابزاری برای سیاست و دعواهای جناحی است. نکته قابل توجه این است که اظهارات آقاتهرانی دستکم در ظاهر به بیانات حضرت امام (ره) درخصوص حکومت اسلامی و حدود اختیارات ولی فقیه بی شباهت نیست. امام خمینی (ره) از تقدم حفظ نظامی اسلامی بر اجرای احکام شرعی گفته بودند و اکنون برخی همچون حجت‌الاسلام آقاتهرانی هم اظهارات خود  را به افکار امام راحل ربط میدهند. سوال اینجاست که چه تفاوتی میان تفکر حضرت امام (ره) و اظهارات افرادی همچون آقاتهرانی وجود دارد که مردم از اولی استقبال کردند ولی دومی را مورد انتقاد قرار می دهند؟ادامه

mardomvarohaniat.com چرا آقامیری از ستاد امر به معروف موفقتر است؟

چرا آقامیری از ستاد امر به معروف موفقتر است؟

در سال‌های اخیر به مردم خدمتگزاری نشد، نه در عرصه اقتصاد و نه در فرهنگ. اما درحالیکه اقتصاد ما فلج مانده، فرهنگ کشور به دلیل رابطه تناتنگی که با زندگی روزمره مردم دارد، مدام در حال تحول و به‌روزرسانی است. در این حین، برنامه‌ریزی‌های نادرست در عرصه فرهنگ که هنوز بر تئوری سی‌ساله تهاجم فرهنگی پایه‌ریزی شده، باعث شده که این برنامه‌ها حتی تأثیر حداقلی لازم را نداشته و لذا برخی از ابعاد فرهنگی کشور با ارزش‌های نظام بالاخص در زمینه‌های مطالبه‌گری، حجاب و حقوق شهروندی در تضاد باشد. در هفته‌های اخیر که دوباره شاهد بروز خشونت توسط آمرین به معروف در جامعه بودیم، به نظر می‌رسد ستاد امر به معروف که بارها بر کافی بودن «تذکر لسانی» تأکید کرده است، در مقابله با آمرین خاطی عاجز بوده و مردم بی‌گناه تاوان آن را پس می‌دهند. این موضوع  باعث شده که مبحث «مردمی‌شدن» امر به معروف و نهی از منکر که برای نهادینه شدنش در جامعه مدرن ما دوباره در حلقه‌های حوزوی و جامعه‌شناختی مطرح شده تا انشاالله بیشتر از این به بهانه آموزش فرهنگی مردم شاهد پایمال شدن حقوق و دل‌آزردگی‌ها از حاکمان و ضابطین قانون نباشیم. در این بین، چه کسانی در امر به معروف و اصلاح جامعه موفقترند، ستاد امر به معروف، امثال پناهیان‌ها، یا آقامیری‌ها؟

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۳ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۳ مهر چه شنیدند؟

مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته در اکثر شهرهای کشور برگزار شد. در هفته‌ای که خبر از موافقت مجلس انقلابی با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای محرمانه‌سازی اموال مسئولان رسید، در هیچ‌یک از خطبه‌ها نسبت به نیاز به شفاف‌سازی در این موضوع مطالبه‌گری نشد. محور خطبه‌های این هفته موضوعات منطقه‌ای، به‌خصوص واکنش به انفجار هفته گذشته مسجد شیعیان در قندهار بود. امامان جمعه به جای توجه به اختلافات شیعه و سنی که سالهاست زیر پوست منطقه می‌خزد، داعش، عامل انفجارهای اخیر را، مزدور آمریکا در منطقه توصیف کردند. این‌گونه فرافکنی‌ها و آدرس غلط دادن‌ها، بخصوص در هفته‌ای که هفته وحدت اسلامی نام گرفته، شایسته امامان جمعه و مسئولیت خطیر آنان نیست. از سوی دیگر، در هفته‌ای که دستگاه سیاست خارجه کشور آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات برجامی اعلام کرد، اکثر امامان جمعه نسبت به این موضوع سکوت اختیار کردند، لیکن در برخی از خطبه‌ها، امامان جمعه حمایت خود را نسبت به روند مذاکرات با عربستان اعلام کردند که به نوبه خود حائز اهمیت بود.

ادامه

https://mardomvarohaniat.com/wp-content/uploads/2021/10/افغانستان-روحانیون.jpg

ترویج تئوری‌های توطئه از سوی روحانیون قابل قبول نیست

استعمار میراث شومی برای بسیاری از مناطق جهان به ارمغان گذاشت که آثار منفی آن برای کشورهایی همچون ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه تا به امروز نیز احساس می‌شود. در قرن هجدهم و نوزدهم استعمار روس و انگلیس دخالت‌های مستقیمی در امور سیاسی و اقتصادی ایران داشتند و در روند پیشرفت کشور اختلالات عمیق و ماندگاری ایجاد کردند. بطور خاص شکست دودمان قاجار در جنگ‌های ایران و روسیه و تصاحب بخش‌های وسیعی از خاک کشورمان توسط روس‌ها، از لحاظ اقتصادی و ژئوپولیتیک لطمه بزرگی به کشور وارد کرد و در ضمن یک ضربه بزرگ نیز بر روانشناسی جمعی ما وارد آورد که اثرات آن تا به امروز هویدا است.

ادامه

mardomvarohaniat.com چرا امامان جمعه عامل دوقطبی سیاسی شده‌اند؟

چرا امامان جمعه عامل دوقطبی سیاسی شده‌اند؟

نظام ما گرفتار ویروس دوقطبی‌گری است. این ویروس هم در صحنه سیاست و هم در صحنه فرهنگ و دین قربانیان بسیاری گرفته است. سویه‌های مختلف این بیماری با برچسب‌زنی‌ها و خانه نشین‌کردن‌ها و فتنه‌گری‌ها همراه بوده و متاسفانه در دوران تدبیر و امید همه‌گیر شد. در این شرایط، حرف حساب مشتری ندارد و بسیاری از سیاسیون و روحانیون هنوز با تکرار خط مشی‌هایی که تنها منافع جناح و گروه سیاسی‌شان را در نظر دارد، ناقل ویروس هستند. لذا جای تعجبی ندارد که با وجود درخواست‌های چندباره رهبری برای کنار گذاشتن این رویه غلط و مغرضانه، معضل دوقطبی کشور حل نشده است. این یادداشت کنکاشی است برای مطالعه درگیری‌های پایان‌ناپذیر جناح‌ها و لابی‌های فشار در صحنه سیاست کشور. نظر به اینکه در آستانه ششمین سالگرد پذیرش برجام هستیم، با استفاده از این موضوع که با وجود گذران سال‌ها از پیدایش آن و اثرات جبران‌ناپذیر مقاومت علیه آن مدام در تحلیلات و سخنرانی‌ها شنیده می‌شود، به مطالعه عمق این اختلاف دردناک خواهیم پرداخت.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۶ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۶ مهر چه شنیدند؟

مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه این هفته بجز در پایتخت، در اکثر شهرهای بزرگ کشور به صورت حضوری برگزار شد و امامان جمعه به تحلیل مسائل داخلی و بین‌المللی روز پرداختند. محور اصلی خطبه‌های این هفته دفاع از تصمیم تحریم داخلی لوازم خانگی کره‌ای بود. امامان جمعه با اذعان به پایین بودن سطح کیفی تولیدات داخلی، ممنوعیت واردات لوازم خارجی را توجیه کردند. موضوع دیگری که در بسیاری از خطبه‌های شنیده شد، بحران قفقاز بود. بسیاری از ائمه جمعه برخلاف هفته گذشته، با لحنی نرم و دوستانه، خواستار تغییر در تصمیم همسایگان کشور در روابطشان با اسرائیل شدند. در هفته‌ای که تصمیم کشور نسبت به شرکت در دور جدید مذاکرات هسته‌ای اعلام شد، سخنان دو امام جمعه درباره برجام، با دیدگاه‌های کارشناسانه و حتی برخی از مواضع رسمی مسئولان فاصله داشت.

ادامه

دموکراسی اسلامی-mardomvarohaniat.com

جناب آیت‌الله خاتمی، خدا را وارد دعواهای سیاسی نکنید!

آیت‌الله احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری بعنوان یکی از سخنگویان اندیشه بنیادگرای سیاسی در کشور شناخته می‌شود و نظرات ایشان، همانند دیگر بزرگان همچون مرحوم آیت الله مصباح یزدی، از یک نوع پیوستگی تاریخی برخوردار بوده و به نوعی جهت جامع تمامی اظهاراتشان، مخالفت با حضور معنا‌دار و قائم به ذات مردم در صحنه سیاسی می‌باشد. در واقع این عزیزان حضور مردم را در روند تصمیم‌گیری سیاسی، یک نوع حضور ثانوی و مالاْ تشریفاتی قلمداد می‌کنند که مشروعیت خود  را از حضور و بروز سیاسی و حاکمیتی ولی‌فقیه دریافت می‌کند. طی سالهای اخیر، ساز و کارهایی همچون نظارت حداکثری استصوابی و روند حداقلی شدن نظارت بر ولی فقیه از بروزات این تفکر بوده است.ادامه

mardomvarohaniat.com آیا ما هم نفوذی هستیم؟

آیا ما هم نفوذی هستیم؟

چند هفته‌ای است که برخی از دوستان و دلسوزان دین و حوزه، با انتشار یادداشت‌های متعدد و سریالی، در تلاش برای ایجاد روایتی از ترس و بی‌اعتمادی در خانه امن اسلام، در دفاتر مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه شده‌اند. این روایت با استناد به سخن رهبری که از تلاش دشمن برای نفوذ در دستگاه‌های مختلف سخن گفته بودند، بدون ذکر حتی یک مصداق نفوذ، آنچنان جدی درباره نفوذ در بیوت مراجع تقلید و حوزه‌ها سخن می‌گوید، گویی دشمنان در سنگرهای اسلام حلقه زده‌اند و عملا جنگ مغلوبه شده است! مطالعه دقیق مصاحبه‌ها و یادداشت‌های منتشره در این مورد از نیت اصلی این روایت پرده برمی‌دارد که به مطالبه‌گری برچسب «سهم‌خواهی» می‌زند و «نظرات مخالف» را به «تفکرات معاند» گره می‌زند و آن را نفوذی می‌خواند. اخیراً انگ زدن به ایده «استقلال حوزه» نیز به این جریان موسوم به نفوذ گره زده شده که این پرسش را در ذهن ما و دیگر گروه‌هایی که از لزوم استقلال حوزه سخن می‌گویند بوجود آورد که آیا ما هم نفوذی هستیم؟

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۹ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۹ مهر چه شنیدند؟

در دومین آدینه پاییزی کشور، مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه در بسیاری از نقاط کشور برگزار شد. امروز که روز جهانی سالمندان بود، در اکثر خطبه‌ها هیچ‌گونه مطالبه‌گری نسبت به حقوق و مشکلات معیشتی این گروه آسیب‌پذیر شنیده نشد. محور خطبه‌های این هفته هشدار به همسایگان کشور در شمال، غرب و جنوب کشور نسبت به ترمیم روابط‌ شان با اسرائیل بود. همچنین برخی از امامان جمعه با اشاره به سخنان رهبری در مورد «جهاد تبیین»، از افشاگری‌ها علیه مسئولین انتقاد کرده و آن را خودزنی نامیدند. در هفته‌ای که غربی‌ها نسبت به پایان یافتن فرصت‌ها برای مذاکره هشدار دادند، تنها یکی از امامان جمعه با واکنش نسبت به موضوع، خواستار رفع یک‌طرفه تحریم‌ها شد و یک‌بار دیگر آمادگی کشور نسبت به بازگشت به برجام را از تریبون‌ها اعلام کردند.

ادامه

آیت‌الله حسن زاده آملی رساله عملیه نداشت، ولی اصولا چرا باید تنظیم رساله عملیه، مبنای قیادت در جامعه و نظام سیاسی ما باشد؟

چرا علامه حسن زاده آملی رساله عملیه نداشت؟

علامه حسن حسن‌زاده آملی، عارف و فقیه شیعه روز سوم مهر ۱۴۰۰ دیده از جان فروست و به دیار باقی شتافت. علامه حسن‌زاده آملی از سلاله پاک حکما و فقهای شیعی بود که معارف اسلامی را نزد استادیی چون استاد الهی قمشه‌ای، آیت‌الله ابوالحسن شعرانی و علامه طباطبایی آموخت و از علامه شعرانی اجازه اجتهاد و نقل حدیث دریافت کرد. استاد حسن‌زاده آملی در جامعیت علمی زبانزد عام و خاص بود و هرچند بیشتر به تدریس اشارات و فصوص و اسفار و منظومه معروف بودند ولی آثار فقهی همچون تعلیقات علی العروه الوثقی را نیز در کارنامه خود داشتند. علامه حسن‌زاده نامی آشنا در میان اهل فن بود ولی اکنون که به علت رحلت آن بزرگوار، افراد عادی هم با مقام علمی ایشان آشنا شده‌اند، این سوال در میان غیرطلاب طرح شده که چرا علامه حسن‌زاده، رساله عملیه نداشت و چرا در مقام مرجع تقلید وارد میدان نشد؟ و آیا این امر باعث گمنام ماندن و به حاشیه راندن ایشان بود؟در پی ارتحال علامه حسن‌زاده آملی، علاوه بر رهبر معظم انقلاب،‌ دیگر مراجع تقلید، از جمله حضرات آیات مکارم شیرازی، جوادی آملی، نوری همدانی، سبحانی، شبیری زنجانی، مظاهری و علوی گرگانی در پیام‌های جداگانه‌ای ارتحال این عالم بزرگ را تسلیت گفتند. نکته قابل توجه این بود که تمامی این بزرگواران از مقام علمی و عرفانی ایشان تجلیل کردند و حتی آیت‌الله نوری همدانی از ایشان به آیت‌الله‌ العظمی حسن‌زاده آملی نام بردند، ولی کمتر کسی از ایشان به فقیه یاد کرد. البته آیت‌الله جوادی آملی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادبیات متفاوتی به کار گرفتند و از علامه حسن‌زاده به عنوان یک فقیه عالیقدر و پرهیزکار یاد کردند که البته این امر یک استثنایی بود که موئد این واقعیت سوال برانگیز بود که چرا آیت الله حسن‌زاده آملی برغم اینکه واجد شرایط نوشتن توضیح المسائل بودند وارد این حوزه نشدند؟ به هر تقدیر، آیت‌الله حسن زاده آملی رساله عملیه نداشت، ولی اصولا چرا باید تنظیم رساله عملیه، مبنای قیادت در جامعه و نظام سیاسی ما باشد؟ آیا شأن قیادت اجتماعی و سیاسی فردی همچون علامه حسن‌زاده از دیگر مراجع مورد تایید نظام کمتر بود؟

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲ مهر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲ مهر چه شنیدند؟

با تسریع طرح واکسیناسیون ملی و پایان موج پنجم کرونا، مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه این هفته در نقاط بیشتری برگزار شد و مردم از نزدیک به خطبه‌های پیشوایان دینی خود گوش سپردند. تحولات سیاست خارجی کشور در تلاش با تعامل بین‌المللی محور خطبه‌های این هفته بود. ائمه جمعه با تحسین سخنان رئیس‌جمهور خطاب به سازمان ملل، و همچنین عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای، برآیند این اقدامات را افزایش قدرت سیاسی ایران تعبیر کردند. در برخی خطبه‌ها تحلیل‌هایی نسبت به پیامد این موضوع در بهبود موضع ایران در مذاکره با غرب نیز شنیده شد. نمازگزاران در تبریز و ارومیه نیز واکنش‌های امامان جمعه خود نسبت به اظهارات برخی نمایندگان جمهوری آذربایجان نسبت به ایران را شنیدند. لازم بذکر است که در هفته‌ای که تنی چند از مراجع تقلید و روحانیون برجسته حکومتی از حضور نفوذی‌ها در بیت برخی مراجع اظهار نگرانی کردند، این موضوع در هیچکدام از خطبه‌ها مورد تحلیل واقع نشد.

ادامه

پروژه نفوذ یا دعواهای طلبگی

پروژه نفوذ یا دعواهای طلبگی

تقابل جناح‌های سیاسی کشور برای تمدید یا تغییر سیاست‌های کلی نظام تا به حال نتیجه‌ای جز ادامه‌دار شدن مشکلات معیشتی نداشته است. در این تقابل که یک جناح خود را «انقلابی» و دیگری خود را «مطالبه‌گر» توصیف می‌کند، و در ضمن یکدیگر را به «تحریف‌گری» و «نفوذی» بودن متهم می‌کنند. با سیاسی شدن فضای حوزه‌ها، این معضل به ساختار مدارس طلاب نیز وارد شده و به جای «تعلیم علما»، شایعه‌پراکنی و دعواهای جناحی به «تعقیب رقبا» انجامیده است. در هفته‌ای که گذشت، دو تن از مراجع تقلید در دیدار با وزیر جدید اطلاعات خواستار کشف روحانیون و نیروهای نفوذی در حوزه‌های علمیه و بیوت مراجع شدند. با توجه به اینکه اتهاماتی این چنین پیشتر نیز در دیگر سازمان‌ها مطرح شده‌ و حتی دفاتر برخی مراجع نیز به اتهام مأمن نفوذی‌ها و جاسوسان هدف واقع شده‌اند، برخی از اعضای هیئت تحریریه که در دایره‌های حوزوی حضور دارند، یادداشت این هفته را به کنکاش این موضوع اختصاص دادند تا روشن شود که آیا واقعاً گرگی در گله است؟

ادامه

مردم در خطبه های نماز جمعه چه شنیدند

مردم در خطبه‌های ۲۶ شهریور چه شنیدند؟

خطبه‌های نمازجمعه ۲۶ شهریور ماه طبق روال گذشته با توجه به ملاحظات بهداشتی در بیشتر شهرهای کشور برگزار شد و امامان جمعه درخصوص مسائل مختلف داخلی و خارجی اظهار نظر کردند. نکته‌ای که در هفته‌های اخیر در سخنان ائمه جمعه مشهود است، حمایت قاطع از دولت سیزدهم و به طور خاص حجت الاسلام رئیسی می‌باشد که در مقایسه با موضعگیریهای گذشته در قبال دولت یازدهم و دوازدهم، پدیده جدیدی است که اگر به حمایت‌های جناحی تقلیل پیدا نکند می‌توان آن را به فال نیک گرفت. انتقادات غیرمستقیم امام جمعه شیراز از جنبش عدالت‌خواه نیز نکته قابل توجهی بود که با توجه به برکناری امام جمعه لواسان (به علت طرح مطالبات عدالت‌خواهانه) نشان از تقابل جدی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با این جریان دارد.

 

ادامه

دست‌های پنهان در برکناری امام جمعه لواسان

دست‌های پنهان در برکناری امام جمعه لواسان

در هفته‌ای که گذشت، برکناری امام جمعه لواسان توسط شورای سیاستگذاری ائمه جمعه جنجال به پا کرد. هرچند جابجایی و انتصاب امامان جمعه امری عادی محسوب می‌شود، چنین امری تنها جهت اصلاح ائمه جمعه کم‌کار و یا افزایش تجربه امامان جمعه جوان و تازه‌کار صورت می‌گرفت، لذا برکناری حجت‌الاسلام سید سعید لواسانی که در روشنگری و مطالبه‌گری زبانزد محافل حوزوی و خبری است، بسیار تعجب برانگیز و ناراحت‌کننده است. علیرغم تلاشی‌های جناب لواسانی و اعتراضات مردمی در لواسان و تهران، شورای سیاست‌گذاری پس از انتشار بیانیه‌ای که خالی از شفافیت بود، بلافاصله جانشین وی  را نیز معرفی کرد. برکناری حجت الاسلام لواسانی نمونه دیگری از نفوذ عناصر مشکوک در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است که سرنخ های آن را باید در قدرت رو به فزونی زمین خواران یافت. طی دو دهه گذشته شاهد بودیم که چگونه بخشهای مختلف لواسان به مالکیت افرادی درآمده که به حلقه‌های قدرت و ثروت متصل هستند و در دستگاه قضائی و امنیتی کشور هم نفوذ دارند و به راحتی مسیرهای قانونی را دور می زنند. با برکناری حجت الاسلام لواسانی مشخص می‌شود که این گروه‌ها حتی توانایی عزل و نصب امامان جمعه را نیز دارند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۹ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۹ شهریور چه شنیدند؟

در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، بسیاری از امامان جمعه برحسب روال معمول به مرور مناسبت‌ها و تکرار خط مشی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه بسنده کردند، لیکن این هفته با توجه به برکنار شدن امام جمعه مطالبه‌گر لواسان و اعتراضات مردمی نسبت به این موضوع، خطبه‌هایی در انتقاد از عملکرد شورای سیاست‌گذاری و علت مردم‌محور نبودن امامان جمعه شنیده شد. توجه محض به خط مشی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه موجب شد که این هفته نیز بسیاری از نمازگزاران در خطبه‌ها به جای تحلیل مسائل ملموس و اولویت‌دار همچون مطالبه‌گری و عدالت‌خواهی، دگرباره کلیدواژه «مدیریت انقلابی و جهادی» را شنیدند. در هفته‌ای که درگیری‌های خونین طالبان با گروه‌های مقاومت در افغانستان در پنجشیر بالا گرفت، برخی از امامان جمعه خطبه‌هایی در انتقاد از درخواست کمک نظامی کشور به گروه‌های مقاومت ایراد کردند و موضع کشور را محدود به حمایت از برگزاری مذاکرات دوحه برای تشکیل دولتی فراگیر دانستند. پس از چند هفته سکوت درباره مذاکرات هسته‌ای برجام، خطبه‌هایی در حمایت از بازگشت به میز مذاکره شنیده شد.

ادامه

حجت الاسلام والمسلمین سید سعید لواسانی

امام جمعه لواسان برکنار شد! جرمش این بود که افساد هویدا می‌کرد…

گزارش‌ها حاکیست امام جمعه لواسان از مقام خود برکنار شده است. بنظر می رسد اظهارات صریح حجت‌الاسلام سید سعید لواسانی در خصوص رانت‌خواری‌ها و فساد سیستمی، و بکارگیری سبک شخصی در خطبه‌ها بجای روخوانی خط مشی‌های ارائه شده از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، عامل اصلی برکناری حجت الاسلام لواسانی بوده است.

 

  به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه لواسان، حجت الاسلام لواسانی در پیام خود بیان کرده است: جمعه این هفته ( نوزدهم شهریور ۱۴۰۰ ) آخرین نماز جمعه در لواسان را اقامه می‌کنم. خدا را شکر که هفت سال توفیق داد و خدا را شکر که با نظر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه این بار از دوشم برداشته شد. در ادامه این پیام گفته شده است: راه انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام عزیز ما با مشارکت مردم، تحقق عدالت اجتماعی، مبارزه بی‌ملاحظه با فساد به نتیجه می‌رسد و این مهم در درجه اول وظیفه روحانیت انقلابی است. رئیس شورای فرهنگ‌ عمومی شمیرانات در بخش دیگری از پیام خود اعلام کرده است: رهبری حکیم ما هم از ما طلبه‌ها همین توقع را دارند و الحمدلله و به فضل الهی تا جان در بدن دارم، این راه را ادامه می‌دهم.

 

پیشتر حجت‌الاسلام لواسانی در دیدار با عباس نوروزی، دادستان عمومی و انقلاب لواسانات، از مرجع قضائی خواسته بود، با مفسدان و مافیای فساد در منطقه برخورد کند. وی در این دیدار گفته بود: بنده پیشنهاد دادم، لواسان پایلوت مبارزه با فساد و برخورد قاطع با متخلفان شود و در برخورد با فساد سرعت و جدیت بیشتری به کار ببندیم.

 

حجت الاسلام لواسانی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از من خواسته است، که کناره گیری کنم. وی در توضیح دلیل این خداحافظی افزود: زمانی که شما کارمند یک نهاد هستید و به شما می‌گویند، دیگر نباشید، می‌بایست کناره گیری کنید. امام جمعه لواسان در پاسخ به این سوال که دلیلی که شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برای کناره گیری شما بیان کرده است چیست؟ گفت: به من گفته‌اند، جابجایی ائمه جمعه روال شورای سیاستگذاری است و طبق همین روال نیز امام جمعه لواسان باید تغییر کند. لواسانی در پاسخ به این سوال که «آیا به نهاد دیگری منتقل می‌شوید و یا امام جمعه شهر دیگری خواهید شد؟» گفت: خیر، قرار نیست به نهاد دیگری جز نماز جمعه بروم و یا امام جمعه شهر دیگری باشم. حجت الاسلام لواسانی در پیام خداحافظی خود گفته بود: دوستان فکر نکنند که فقط در لباس امامت جمعه می‌توان خدمت کرد؛  لباس ما لباس نوکری است و هرجا باشیم اگر وظیفه‌مان را انجام بدهیم خدا با ماست. از کمبودهای خود هم به خدای تعالی پناه می‌برم.

 

شایان دکر است امام جمعه لواسان در یک پست توییتری پرده از دلیل اصلی برکناری خود برداشته و گفته بود: ‌به بنده ایراد می‌گرفتند که تو ⁧ امام جمعه ⁩ متعارفی نیستی. گفتم: خودم انتخاب کردم که از این کلیشه‌ها بیرون باشم. من انقلابی وفادار به اهداف امام هستم، به این دلیل باید سد محافظه‌کاری خیال‌پردازانه و مصلحت‌اندیشی خانمانسوز را می‌شکستم.

 

لواسانات به مرکزیت شهر لواسان و دارای ۲۰ روستا با جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر از توابع شمیرانات در شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

mardomvarohaniat.com حال که شورای نگهبان نیز یک‌دست شده...

حال که شورای نگهبان نیز یک‌دست شده…

استعفای آیت‌الله آملی لاریجانی از شورای نگهبان، که بسیاری از ناظران آن را حذف وی و تکمیل آخرین پازل یک دست شدن قدرت در نظام توصیف کرده‌اند، تبعات ناگواری هم برای این نهاد انقلابی و هم برای کلیت نظام دارد. تصمیمات شورا در رد صلاحیت‌های سئوال‌برانگیز، و موضع‌گیری‌های آن در مورد برخی لوایح در سال‌های اخیر باعث شده که اعتماد عمومی از این نهاد رخت ببندد و اکنون یا یک دست‌تر شدن شورا، بی اعتمادی‌ها بیشتر می‌شود. این نارضایتی‌ها که امید می‌رفت با سخنان رهبری من‌باب ظلم و جفای شورا در سالی که گذشت باعث تغییر رویه‌ها شود و آخرین سخنان رسانه‌ای آیت‌الله لاریجانی نیز تلاشی در تحقق چنین رویایی بود. لیکن در نبود شفافیت، استعفای جناب لاریجانی نشانگر بعیدالوقوع بودن تحول در این نهاد انقلابی است. در هفته‌ای که رهبری نسبت به خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی نسبت به نظام سخن گفتند، یادداشت این هفته ایده مردمی شدن شورای نگهبان در گام دوم انقلاب را بررسی و زوایای گوناگون آن را مطالعه خواهد کرد.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۲ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۲ شهریور چه شنیدند؟

خطبه‌های نماز جمعه ۱۲ شهریور ماه همچون ماه‌های گذشته در سایه موج پنجم شیوع ویروس کرونا در بسیاری از شهرهای کشور برگزار نشد و نمازگزاران همچنان از طریق خطبه‌های رسانه‌ای و مجازی تحلیل‌های امامان جمعه خود از تحولات داخلی و خارجی را شنیدند. خطبه‌های این هفته همانند آدینه گذشته، بر مسائل داخلی همچون عملکرد دولت و فساد سیستمی متمرکز بود. محور خطبه‌ها تکرار سخنان رهبری من‌باب عدم اعتماد مردمی به دولت و نظام و لزوم یکی‌شدن سخنان و عملکردها بود. لازم به ذکر است که همچون هفته گذشته در هیچ‌یک از خطبه‌ها اشاره‌ای نسبت به انتشار تصاویر بدرفتاری و خشونت در زندان اوین توسط گروه عدالت علی نشد؛ اقدامی که می‌توانست در چارچوب ترمیم اعتماد عمومی توسط ائمه جمعه مفید باشد. در مقوله افغانستان نیز همان رویکرد هفته گذشته یعنی تمرکز بر روایت «افول آمریکا» به جای «افول جمهوریت» در این کشور در خطبه‌ها شنیده شد، لیکن در تعدادی از خطبه‌ها امامان جمعه در حمایت از ایجاد دولتی فراگیر سخن گفتند.

ادامه

قوه قضائیه با عدالت علی چه خواهد کرد؟

در پایان مرداد ماه، گروه هکری موسوم به عدالت علی با انتشار تصاویر و ویدئوهایی از داخل زندان اوین، از بدرفتاری و ضرب و شتم زندانیان در ماه‌های گذشته پرده برداشت. این تصاویر که از ظلم و بی‌عدالتی به زندانیان حکایت می‌کرد، نشانگر نبود شفافیت و آرامش زیر پوست اوین درکه بود. آنچه این پرونده دردناک را پیچیده‌تر کرد، واکنش دوگانه مجلس و قوه قضائیه به این ماجرا بود که به جای استفاده از آن برای اطلاح ساختارها و رویکردها در دستگاه‌های نظارتی و بازپروری، به انتقاد از رسانه‌های داخلی و خارجی برای انجام وظیفه خود و زیرسؤال بردن واقعیت‌ها و صحت این مدارک بود. رویکرد اخیر قوه قضائیه که در دوره ریاست حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای مدعی «تحول قضائی» و «عدالت‌محوری» است، به جای دفاع از حق زندانیان، به دفاع از نهاد قوه قضائیه پرداخته است. بررسی زوایای مختلف تخلفات در زندان اوین نشانگر حفره نظارتی موجود در امنیتی‌ترین ندامتگاه است و شایسته است که مسئولان مربوطه به جای موردی خواندن آن، از این فرصت برای بهبود سیستم‌های اجرایی و حفاظتی استفاده کنند.

ادامه

اختلاف حوزه و حاکمیت بر سر طالبان

اختلاف حوزه و حاکمیت بر سر طالبان

 سایت مباحثات در یک مقاله تحلیلی از ایجاد شکاف در داخل حوزه بر سر موضوع طالبان و ماهیت این گروه سخن گفته است. در شرایطی که دیدگاه حاکمیت در ایران بیشتر بر تطهیر طالبان بوده، بدنه اصلی حوزه دیدگاه مثبتی نسبت به این گروه ندارد و بیشتر علمای شیعه معتقدند که تغییری در دیدگاه‌های سلفی و بنیادگرایانه طالبان ایجاد نشده است. در این میان گروه کوچکی در حوزه هستند که در تلاشند چهره مثبتی از طالبان ترسیم کنند که البته این تلاشها، بیش از آنکه ریشه در واقعیات و استدلالهای فقهی داشته باشد، ریشه در مصلجت اندیشی‌های سیاسی و حاکمیتی دارد. در ادامه متن کامل مقاله وبسایت مباحثات را ملاحظه فرمایید:

طالبان در چند ماه اخیر به شکل غیرطبیعی کنترل بخش‌های زیادی از افغانستان را به دست گرفته است و عملا جنگی از سوی نیروهای نظامی برای حفظ مناطق وجود ندارد و ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور با سقوط حکومت مرکزی، طالبان حاکمیت خود را در سراسر افغانستان اعلام کند.

مردم ایران نیز بواسطه‌ی اشتراکات فرهنگی و دینی و همسایگی با افغانستان حساسیت بالایی نسبت به این وقایع داشته‌اند و آنچه که مشاهده می‌شود احساس تنفر و مخالفت نسبت به طالبان است؛ احساسی که متکی به عملکرد و اوج و فرودهای این گروه در دو دهه‌ی اخیر است. اما در این بین برخی تحلیل‌گران معتقدند طالبان با پوست‌اندازی و تغییرات جدی، هویتی جدید و مستقل دارد و نباید آن را با عملکرد گذشته قضاوت کرد.

در حوزه علمیه قم نیز در مقابل فضای غالب مخالفت مراجع و علما با طالبان، عده‌ای معدود تلاش می‌کنند چهره‌ی ضدآمریکائی طالبان را نشان داده و آن را معیار مهمی برای همراهی یا تایید این گروه عنوان نمایند. این در حالی است که صحت‌سنجی تحلیل‌های اخیر درباره طالبان و میزان تغییر آنان و فهم ماهیت جدید این گروه  به زمان بیشتری نیاز دارد و نمی‌توان براساس تک‌معیارهای ظاهری درباره‌ی این گروه اظهار نظر کرد.

اما نکته‌ی مغفول در این زمینه آن است که موضوع طالبان ممکن است در فضای حوزه علمیه منجر به ایجاد انشقاق شود؛ انشقاقی که هزینه‌ی آن نسبت به فایده بسیار بیشتر است. واقعیت امر آن است که فضای غالب حوزه نگاه کاملا منفی به طالبان دارد و آنانی که نگاه مثبت به این گروه دارند نمی‌توانند بدون ارائه‌ی شواهد مستدل و قوی در بلندمدت نظر خود را تبلیغ کنند و هزینه‌ی روانی برای فضای انقلابی در حوزه ایجاد نمایند. این نگاه منفی امری کاملا جدی و طبیعی است تا آنجائی که فرماندهان نظامی نیز نتوانستند مراجع تقلید و اعضای جامعه مدرسین را در این زمینه با خود همراه سازند.

ازین رو به برخی از افرادی که تلاش دارند طالبان را متفاوت از گذشته و همراه با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و انقلاب معرفی نمایند توصیه می‌شود در بیان نظرات خود عجله نکنند و اجازه دهند رخدادها و عملکرد طالبان دربلندمدت نشان دهد چه میزان می‌توان این گروه را تایید یا همراهی نمود.

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۵ شهریور چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۵ شهریور چه شنیدند؟

در نخستین آدینه شهریور ماه، با ادامه روند نگران‌کننده شیوع ویروس کرونا، مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه در بسیاری از شهرها برگزار نشد. پس از رأی اعتماد مجلس به کابینه سیزدهم که اثری از «جوان انقلابی» در آن نیست، محور اصلی خطبه‌ها درخواست ائمه جمعه برای انتصاب مدیران کارآمد و جهادی در انتخاب مدیران و استانداران بود. در هفته‌ای که دوربین‌های هک شده زندان اوین از بدرفتاری با زندانیان در این زندان پرده‌ برداشت، هیچ‌کدام از ائمه جمعه به این موضوع اشاره‌ای نداشتند و از قوه قضائیه برای پاسخگویی در این موضوع مطالبه‌گری نکردند. در باب کرونا و طرح واکسیناسیون ملی برخلاف هفته گذشته که امامان از شیوع گسترده ویروس اظهار نگرانی کردند، این هفته متاسفانه فوریت خاصی و مطالبه‌گری لازم در این زمینه در خطبه‌ها شنیده نشد. در همین حال در کمال ناباوری شاهد بودیم که امامان جمعه واکنشی به بمبگذاری‌های انتحاری در افغانستان نشان ندادند و با بازماندگان قربانیان که بسیاری شیعه هستند ابراز همدردی نکردند.

ادامه

محمدمهدی حاج محمدی

زندان‌های کشور نیازمند اصلاحات ساختاری هستند

به گزارش خبرگزاری دانشجو،حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه، درباره ویدئو‌های منتشر شده از دوربین‌های مداربسته امنیتی زندان اوین گفت: این موضوع در حال بررسی است و هنوز قضیه خیلی روشن نیست. پیشتر محمد مهدی حاج محمدی، رییس سازمان زندانها درخصوص تصاویر منتشر شده عذرخواهی کرده بود. محمدمهدی حاج محمدی در توئیتر نوشت:”درخصوص تصاویر مسئولیت این رفتارهای غیر قابل قبول را پذیرفته و ضمن تعهد به تلاش بر عدم تکرار چنین وقایع تلخ و برخورد جدی با عوامل خاطی؛ از خداوند متعال، رهبر عزیزمان، ملت بزرگوار و زندانبانان شریف که البته زحماتشان تحت تأثیر این خطاها، نادیده گرفته نخواهد شد عذرخواهم”

ادامه

نامه به سردبیر

نامه به سردبیر: عملگرایی غدیری و تعیین قائم مقام رهبری

سایت مردم و روحانیت همواره آماده شنیدن نقطه‌نظرها و عقاید مخاطبان گرانقدر خود می‌باشد و تاکنون در چندین نوبت نامه‌های دریافتی از کاربران را برای مطالعه و استفاده عموم منتشر نموده است. متن زیر نمونه دیگری از این نامه‌هاست که شایان توجه و تأمل بوده و از این رو هیئت تحریره تصمیم به انتشار آن گرفته است.

 

بحث جانشینی و یا آینده رهبری نظام به خاطر ملاحظات فرهنگی و بعضا سیاسی کمتر در رسانه‌ها به چشم می‌خورد. این در حالیست که نظام جمهوری اسلامی یک بار تجربه تعیین جانشین رهبری را شده و شاید خاطرات تلخ آن دوران باعث شده که اکنون رهبری در تعیین جانشین خود تعلل داشته باشد. البته وضعیت کنونی جامعه که از یک سو با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری به افق گام دوم انقلاب ناظرست و از سوی دیگر با معضلات معیشتی، کاهش اعتماد عمومی،‌ تسری فساد و … ایجاب می‌کند تا بحث عملگرایی غدیری یا احیای سمت قائم مقام رهبری را بار دیگر در نظر بگیریم.

ادامه

آیت‌الله بهسودی

آیت‌الله بهسودی، صدای بی‌صدای شیعیان افغانستان

آیت الله العظمی فاضلی بهسودی نسبت به وضعیت شیعیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزود که طالبان باید در عمل نشان دهند که نسبت به گذشته تغییر کرده‌اند. آیت الله بهسودی که از بزرگان حوزه علمیه قم و از مراجع تقلید افغانستانی هستند، در گفتگو با جماران تاکید کرده‌اند: موضع قومیت های مختلف افغانستان در خصوص طالبان بستگی به عملکرد آینده طالبان دارد. اگر واقعا «عدالت اجتماعی» و «حقوق انسانی» رعایت شود، بقیه اقلیت ها هم حرفی ندارند. اما اگر عملکرد آنها مثل سابق باشد و حق و حقوقی برای اقلیت ها قائل نشوند مسلم است که بقیه اقوام هم اینها را تأیید نمی کنند و با اینها همکاری نمی کنند. آیت‌الله بهسودی یادآور می شوند که در دوران حضور آمریکایی‌ها در افغانستان، شیعیان از آزادی کامل برخوردار بودند ولی اکنون خطر تسلط افکاری سلفی و تکفیری وجود دارد و باید با هشیاری تحولات را پیگیری کرد… در ادامه، مشروح گفتگوی آیت الله بهسودی با سایت جماران را ملاحظه فرمایید:

ادامه

محمدرضا حکیمی

فیلسوف عدالت از بین ما رفت

در هفته‌ای که گذشت علم اجتهاد یکی از بزرگان اندیشمند خود را از دست داد. استاد حکیمی که یکی از نوابغ و متفکرین صاحب سبک در علوم اسلامی و تاریخ تشیع بود، در ۸۶ سالگی بر اثر بیماری کووید-۱۹ به دیار باقی شتافت. کتاب الحیات ایشان که در حوزه مطالعات فقهی بی‌همتاست، دستاورد بزرگ این مجتهد فقید است. به مناسبت وفات ایشان، ایرنا خلاصه‌ای از زندگی‌نامه این عالم بزرگوار منتشر کرد که در زیر به حضور شما عزیزان می‌رسد.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۹ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۹ مرداد چه شنیدند؟

با سلام و درود خدمت روح بلند سیدالشهدا، و با عرض تسلیت خدمت همه مسلمین جهان، بالاخص شیعیان جهان، آرزوی تجلی عشق الهی و فرهنگ فداکاری در جای‌جای جامعه اسلامی را داریم. در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، ائمه جمعه با اشاره به آغاز پروسه تأیید صلاحیت‌های وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، از لیست پیشنهادی حمایت کردند. در موضوع کرونا نیز اکثر امامان جمعه همچون هفته گذشته تنها به تکرار سخنان رهبری درباره لزوم اولویت داشتن مبارزه با ویروس کرونا بسنده کردند و به جای مطالبه‌گری برای واردات انبوه واکسن، به ادامه دفاع از تولید «واکسن مقاومتی» کرونا در داخل پرداختند. در باب مسائل منطقه‌ای نیز سقوط جمهوری اسلامی افغانستان در پی تسخیر این کشور توسط گروه طالبان مورد تحلیل قرار گرفت، لیکن امامان جمعه به جای ابراز نگرانی نسبت به از بین رفتن ساز و کار دموکراسی در افغانستان و نیز خطرات جانی برای شیعیان آن کشور، فروپاشی افغانستان  را تنها ناشی از اعتماد به آمریکا خواندند. لازم به ذکر است که امام جمعه تهران، تنها خطیب جمعه‌ای بود که خواستار ادامه روند مذاکره برای تشکیل دولتی فراگیر بود.

ادامه

mardomvarohaniat.com تطهیر طالبان یا توبه گرگ؟

تطهیر طالبان یا توبه گرگ؟

در هفته‌های اخیر در خلاء دولتی قوی و منسجم، ولایات افغانستان یکی پس از دیگری به تصرف طالبان درآمده و در روزهای گذشته با تسخیر کابل، این کشور بار دیگر اسیر ایدئولوژی سلفی گشت. آرمان مردم‌سالاری با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان از دست رفت و خشت اول به اصصلاح «امارت اسلامی» نهاده شد. در این بین، روایات مختلفی در رسانه‌های کشور در حمایت از گروه طالبان دیده می‌شود که این گروه را «جنبش مردمی» می‌خواند و حتی کشتار کنسولگری کشورمان در مزار شریف را هم از کارنامه این گروه تروریستی حذف کرده! این عده با به رسمیت شناختن طالبان، از ایجاد «امارت اسلامی» در این کشور حمایت می‌کنند و عملا از محو آرمان مردم‌سالاری و جمهوریت در ساختار حکومتی افغانستان استقبال می‌کنند. یادداشت این هفته نگاهی است به آینده قدرت در افغانستان و تلاش‌های برخی گروه‌ها در کشور برای شکست روند گفتگوهای صلح و تشکیل حکومت اسلامی به جای دولتی فراگیر و مردمی.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲۲ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲۲ مرداد چه شنیدند؟

 در اولین جمعه ماه محرم‌الحرام، خطبه‌های نماز جمعه در اکثر نقاط کشور به دلیل وضعیت فوق‌قرمز شیوع کرونا برگزار نشد. علیرغم شیوع غیرقابل‌باور ویروس و رکوردزنی مداوم میزان فوتی‌ها، کرونا در محور خطبه‌های این هفته نبود و امامان جمعه تنها به اشاره به سخنان رهبری بسنده کردند. در مقابل تمرکز خطبه‌های نماز جمعه این هفته فاجعه عاشورا بود، و نه فاجعه کرونا در کشور. توجه امامان جمعه در تأکید بر لزوم برگزاری مراسم محرم در جامعه، نشانگر ارجحیت عزاداری‌ عمومی بر پیشگیری از شیوع گسترده‌تر ویروس بود. مسئله کمبود واکسن نیز همچون جمعه‌های پیشین در اکثر خطبه‌ها شنیده نشد. در باب سیاست خارجه لیکن، قریب‌بالاتفاق ائمه جمعه به انتقاد از انتشار عکس سفرای روسیه و انگلیس پرداختند، لیکن سهم انگلیسی‌ها از این انتقادها بسیار بیشتر از روس‌ها بود که به نوبه خود حائز اهمیت است. در برخی از خطبه‌ها نیز به مسئله حملات طالبان به شهرهای افغانستان نیز توسط عده اندکی از امامان جمعه مورد اشاره قرار گرفت.

ادامه

mardomvarohaniat.com نگذاریم کشور کربلای کرونا شود

نگذاریم کشور کربلای کرونا شود

ایران بیشترین نرخ روزانه فوتی‌های کرونا در جهان را دارد. این موضوع که از خبرهای صدا و سیما حذف شده، تنها در توضیحات برخی خبرها عنوان شده است. در این شرایط، آمار قربانیان سویه دلتای ویروس کرونا مدام بالا می‌رود و طبق آمار رسمی نزدیک به ۶۰۰ نفر از هموطنانمان، روزانه در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان می‌سپارند. حال که قریب به ۸۸٪ جمعیت کشور حتی رنگ یک دوز واکسن کرونا را ندیده‌اند، و رهبری خبر از واردات بیشتر واکسن در سه ماه آینده را داده‌اند، شرکت در عزاداری‌های محرم برای مردم حکم مرگ را دارد. سویه دلتا در فضای باز نیز قدرت سرایت‌پذیری بالایی دارد، و با توجه به این داده‌ها و براساس قاعده فقهی «لا ضرر و لا ضرار»، وظیفه مراجع تقلید و علمای دین است که با ممنوع کردن هرگونه تجمعات، مرهمی بر دل‌های داغ‌دار خانواده‌های سوگوار بگذارند تا دل امت از این بیشتر داغ‌دارتر نشود.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۵ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۵ مرداد چه شنیدند؟

خطبه‌های نماز جمعه این هفته به دلیل گستردگی موج پنجم شیوع ویروس کرونا در بسیاری از نقاط کشور برگزار نشد و اکثر خطبه‌ها به صورت مجازی و یا مکتوب ارائه شدند. با توجه به انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به ریاست جمهوری در هفته‌ای که گذشت، مضمون بسیاری از خطبه‌ها دوگانه مطالبه‌گری برای اولویت‌بخشی به حل مشکلات معیشتی مردم، و عدم اعتماد به غرب بود، لیکن در برخی از خطبه‌ها ائمه جمعه خواستار پایین آوردن توقعات مردم نسبت به دولت سیزدهم نیز شدند. در اغلب شهرها خطبه‌هایی در گرامیداشت هفدهم مرداد که به مناسبت شهادت محمود صارمی در حمله طالبان به کنسولگری ایران در مزار شریف، روز خبرنگار نامیده شده، شنیده شد هرچند هیچکدام از امامان جمعه سخنی از اوجگیری حملات طالبان به شهرهای افغانستان و تکرار فجایع سال ۱۳۷۷ در هفته‌های اخیر نزدند. سکوت امامان جمعه به نوعی در مقابل ابراز نگرانی مراجع و فقها قرار می‌گیرد که شاید نشانگر تفاوت موضع حاکمیت با موضع مرجعیت باشد. در همین حال، با توجه به اینکه مذاکرات برجامی وین به بن‌بست برخورده، سخنان برخی از امامان جمعه که آمادگی کشور نسبت به دور دیگری از مذاکرات را اعلام می‌نمودند، حائز اهمیت بود.

ادامه

mardomvarohaniat.com واکسن پس از مرگ سهراب؟

واکسن پس از مرگ سهراب؟

در هفته‌ای که گذشت، میزان مرگ‌و‌میر کرونا در کشور ۳۸.۲٪ نسبت به هفته قبل افزایش پیدا کرد. حال که با اوج‌گیری این سونامی مرگبار، دوباره در شرف تعطیلی دو هفته‌ای کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا هستیم، لازم است که با بررسی کمبودهای طرح واکسیناسیون ملی، به مطالبه‌گری برای بازنگری و بهبود آن پرداخت. در این کربلای کرونایی، مردم قربانی کمبود واکسن و بی‌تدبیری در واردات آن شده‌اند و انزوای کشور در فضای بین‌المللی باعث محدود شدن گزینه‌ها برای تهیه واکسن از خارج شده که با هر موج کرونا، به دلیل نیاز داخلی کشورهای تولیدکننده، تأمین واکسن‌های مورد نیاز ما نیز با تأخیر روبرو می‌شود. مردم ما که سال‌هاست تاوان سیاست مقاومت و دیوارکشی اقتصادی را تجربه کرده‌اند، این بار هم قربانی سیاست انزوای بین‌المللی و بهانه‌جویی‌ها برای تهیه واکسن از برخی تولیدکنندگان واکسن کرونا شدند.

ادامه

mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۸ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۸ مرداد چه شنیدند؟

با افزایش ۲۰ درصدی آمار مرگ و میر کرونا در ایران، خطبه‌های نماز جمعه کشور، همچون هفته گذشته، تنها در برخی از نقاط کشور به شکل حضوری برگزار شد و در دیگر نقاط ایران به صورت رسانه‌ای یا مکتوب ارائه شد. با توجه به آغاز کار دولت سیزدهم در هفته آینده، محور بسیاری از خطبه‌ها، ادامه انتقادها از دولت کنونی بود که البته در کنار تاکید بر مطالبه‌گری حداقلی از دولت آینده، تعجب ناظران را برانگیخت. این درخواست‌ها، در کنار تکرار بدگمانی برخی از ائمه جمعه نسبت به مذاکرات برجامی، نشانگر عدم اولویت ادامه مذاکرات و رفع تحریم‌ها و کاهش مشکلات معیشتی مردم بود. «طرح صیانت» مجلس که با وجود اعتراضات مردمی با ترفند و تعجیل به صورت آزمایشی تصویب شد نیز در بسیاری از خطبه‌ها شنیده نشد. طبق روال هفته‌های گذشته، نمازگزاران موضوعاتی دیگر همچون اعتراضات مردمی در نقاط مختلف کشور، آمار تصاعدی ابتلا و مرگ‌و‌میر کرونا و طرح واکسیناسیون ملی را نیز در خطبه‌های ائمه جمعه خود نشنیدند.

ادامه

نگذاریم فضای مجازی، به سرنوشت ماهواره دچار شود

فضای مجازی آینه‌ایست که تصویری کوچک از جامعه کشور و جهان اطراف را ترسیم و با حذف فاصله‌ها، انتقال و اشتراک خبر، ایده و احساسات مردمی را میسر می‌سازد. این فضا که علیرغم فیلترینگ شدید وبسایت‌ها، انقباض فضای اعتراض در سال‌های اخیر، و شیوع ویروس کرونا در یک سال و نیم گذشته نقشی حیاتی در جامعه ایفا کرده، به تلاش‌هایی در مجلس برای ایجاد محدودیت بر دسترسی، کنترل فعالیت‌ها و حکمرانی بر حوزه مجازی در قالب «طرح صیانت» تبدیل شده است. عدم‌شفافیت این طرح و استیصال کمیسیون فرهنگی مجلس برای استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی برای انجام آزمایشی آن بدون تصویب در مجلس یا شورای نگهبان، باعث افزایش نگرانی‌ها از موج جدیدی از دیوارکشی‌ها و محدودیت‌ها بر اینترنت کشور شده است. فعالیت در فضای مجازی، همچون شهروندی، کسب و کار و رانندگی نیازمند فرهنگ‌سازی برای رعایت حقوق عامه، احترام متقابل و هم‌افزایی است، نه اعمال محدودیت و ایجاد اینترنت ملی. از یاد نبریم که دو دهه پیش، سیاست محدود کردن تلویزیون‌ به سیمای ملی نتوانست در مقابل دیش و ماهواره‌های خانگی دوام بیاورد و به همین ترتیب، محدود کردن فضای مجازی نیز نتیجه‌ای بجز حلول اینترنت ماهواره‌ای و دیگر راه‌ها برای دسترسی آزاد به اینترنت برای تعامل با جهان و کشورهای همسایه نخواهد داشت. امید است جامعه روحانیون که در تاریخ همواره حامی کشور و ملت بوده‌اند، به مخالفت با «طرح صیانت» مجلس برای محدود کردن اینترنت بپاخیزند و در گام دوم انقلاب ناجی آزادی بیان در جامعه باشند.

ادامه

موضع جامعه روحانیت مبارز؛ آدرس غلط یا همدردی با مردم خوزستان

موضع جامعه روحانیت مبارز؛ آدرس غلط یا همدردی با مردم خوزستان

حجت الاسلام حسین ابراهیمی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اعتراضات مردم خوزستان گفته است این اتفاقات، حاصل عملکرد دولت است و نباید اجازه داد زمینه ورود ضد انقلاب و دشمنان به صفوف اعتراضی مردم فراهم شود. اکنون که حسن روحانی آخرین روزهای مسئولیتش را در ساختمان پاستور سپری می کند، همه انگشت‌ها به سمت او نشانه رفته تا مشکلات سیستمی بی‌آبی در کشور به سوءمدیریت‌های دولت دوازدهم فروکاسته شود و دیگران از بار مسئولیت شانه خالی کنند. این در حالی است که مشکل بی‌آبی خوزستان نتیجه دهه‌ها سوء مدیریت و سوء سیاستگذاری‌هاست و در این میان، نهاد روحانیت و امامان جمعه نیز نمی توانند از خود سلب مسئولیت کنند. شایسته است جامعه روحانیت مبارز و دیگر تشکل‌های مرتبط با نهاد روحانیت، به ریشه‌یابی واقعی مشکلات مردم کشور بپردازند و مطالبات مردم مظلوم خوزستان را بدون لکنت زبان بازگو کنندادامه