دست حوزه های علمیه نباید مقابل دیگران دراز باشد

خیلی خوب است که شما [حجت الاسلام علیرضا اعرافی] پیگیر استقلال مالی حوزه‌ها هستید. نباید دست حوزه های علمیه مقابل دیگران دراز باشد.

%۶۳

%۳۷

کل آرا
۱,۴۷۲
با برچسب , , , , , , , .

متن منبع

به گزارش شفقنا، حضرت آیت الله شبیری زنجانی در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: خیلی خوب است که شما پیگیر استقلال مالی حوزه‌ها هستید. نباید دست حوزه های علمیه مقابل دیگران دراز باشد.

وی با انتقاد از رواج مدرک‌گرایی در حوزه‌های علمیه، گفت: علم را یا باید برای خدا و پاداش اخروی فرا گرفت یا برای خود علم و ارزشمندی آن. وقتی که کسی برای مدرک درس می‌خواند ملّا نمی‌شود.

آیت الله العظمی شبیری افزود: آموختن علم نباید به خاطر امور دنیوی باشد. مرحوم آقای مجتهدی تبریزی، اول طلبگی به من گفت در دانشگاه برای مدرک گرفتن درس می‌خوانند، اما شما برای خود علم، موضوعیت قائل هستید؛ در حال حاضر طلاب وضع دانشگاهی پیدا کرده‌اند. از سیستم آموزشی دانشگاه، امثال شیخ طوسی و آخوند خراسانی بیرون نمی‌آید. شما افراد را تشویق کنید که این‌گونه درس بخوانند.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه جامعه به طلاب باسواد، باتقوا و با اخلاق نیاز دارد، اظهار کرد: در مسائل اخلاقی مشکلی که وجود دارد این است که مسائل دنیوی بسیار پررنگ شده است. در سابق طلاب بیشتر به دنبال مسائل اخلاقی بودند. متأسفانه در حوزه‌های اخلاقی هم کمتر زمینه شاگرد پروری وجود دارد. دوره میرزای شیرازی و دوره مرحوم آخوند چهار چهره اخلاقی تراز اول وجود داشتند: آخوند ملا فتحعلى سلطان آبادى، آخوند ملاحسینقلی همدانی، حاج شیخ اسماعیل قره‌باغی و حاج سید مرتضی کشمیری. اکنون متأسفانه اوضاع چنین نیست و موانع مختلف نمی‌گذارد که چنین افرادی درست شود، اما نباید ناامید شد.

آیت الله شبیری زنجانی با تأکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت معیشتی طلاب تصریح کرد: سیره علمای گذشته این بوده که درباره افرادی که از نظر علمی مستعد بودند، رسیدگی خاصی داشتند. شخصیت‌هایی مانند مرحوم آخوند و مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری و مرحوم آقای بروجردی برای طلاب مستعد حق استثنائی قائل بودند. بسیاری از طلاب با استعداد به خاطر شرایط مالی نمی‌توانند ادامه بدهند. آقای مطهری گفته بود اگر وضع مالی‌ام قابل تحمل بود از حوزه خارج نمی‌شدم. آقای مطهری خودش را ضایع نکرد و منشأ خدمات شدند، اما اگر چنین فردی در حوزه بود برای حوزه خوب بود. خیلی‌ها به خاطر مسائل مالی و سختی‌های معیشتی از حوزه خارج می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.