مردم در خطبه‌های ۶ دی چه شنیدند؟

مردم در خطبه های ۲۹ آذر چه شنیدند؟

خطبه‌های نماز جمعه این هفته بیش از همیشه موضوع انتخابات آتی را در بر گرفت. به استناد به روند رایج در ممالک دیگر مبنی بر گزینش نامزد‌های ذی صلاح،‌ برخی از امامان جمعه نظارت شورای نگهبان را مرسوم و معمول و معقول دانستند. مضافاً بخاطر سالگرد شهادت آیت الله محمد مفتح در روز ۲۷ آذر که بنام روز وحدت حوزه و دانشگاه نیز بود، امامان جمعه به اهمیت این وحدت نیز اشاره کردند. موضوع نگرانی‌های اخیز در رابطه به شرایط نابسامان زیست محیطی و معضل سیل و جاری شدن فاضلاب نیز از موارد صحبتهای خطیبان امروز بود. شاید مهم تر از هر موردی حملات متوجه به دولت آقای روحانی بود که هیچ امام جمعه‌ای به طرفداریش نیامد.

 

شورای نگهبان از ورود افراد بدون صلاحیت به مجلس جلوگیری کند

حجت الاسلام سیدمهدی قریشی، نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: شورای نگهبان باید نسبت به جلوگیری از ورود افراد بدون صلاحیت به مجلس توجه و اهتمام جدی داشته باشد. ایشان در جمع نمازگزاران ارومیه با بیان اینکه شورای نگهبان باید وظیفه اصلی خود را در تأیید صلاحیت افراد به درستی انجام داده و باید توجه داشته باشد، اظهارداشت که در همه کشورها بررسی صلاحیت نمایندگان با دقت و حساسیت انجام می‌گیرد، شورای نگهبان نباید اجازه دهد پروژه نفوذ توسط برخی نمایندگان در کشور اجرایی شود. امام جمعه ارومیه با بیان اینکه مردم باید در انتخابات افراد «اصلح» نهایت دقت را داشته و اجازه ندهند اشتباهات گذشته در انتخابات پیش‌رو تکرار شود خاطر نشان کرد که دشمن به دنبال ناامید کردن مردم و جلوگیری از انتخابات پرشور است.

 

 

امام جمعه کرجآیت الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج نیز به موضوع انتخابات پرداخت و از مردم خواست که در انتخابات حواسشان به کسانی که دروغ می‌گویند و به فهم مردم بی احترامی می‌کنند باشد و به افرادی که مراسم و مهمانی راه می‌اندازند و پول و شام می‌دهند اعتماد نکنند. این نماینده ولی فقیه در استان البرز در مورد تشخیص صلاحیت از شورای نگهبان خواست که با قاطعیت و صداقت در عمل، همانطور که به مُر قانون عمل کرده‌اند زین پس نیز عمل کنند و چون انتخابات حق الناس است، هیئت نظارت باید با دقت، سابقه افراد را از نظر فکری، سیاسی و اخلاقی بررسی کند. در این میان اشاره خطبیب نماز جمعه کرج به «مارپیچ سکوت» هم جالب توجه بود. به گفته او، شگردی که با فضاسازی سعی می‌کند افراد جامعه که اکثریت هستند خودشان را در اقلیت فرض کنند. مثلاً در بحث حجاب، طوری جو منفی به ‏وجود می‏آورند که دختر مسلمان برای استفاده از چادر ولو دوست دارد، به تردید می‏افتد. نقاط ضعف و ناهنجاری‏های موجود فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی آن‌گونه درشت‌نمایی و سیاه نمایی می‏گردد که جوان مؤمن حزب‌اللهی جرئت دفاع از انقلاب اسلامی را نداشته باشد. به مسئله گرداب سکوت توجه داشته باشید و در مقام دفاع از ارزش‌هایی که دارید هرگز سکوت نکنید و محکم باشید. مسلماً این ارزش‌ها بایستی فراگیر و همه‌جانبه باشند و مثلاً دزدی از بیت‌المال نیز نباید نادیده گرفته شود.

آیت الله امامی کاشانی در نمازجمعه تهرانآیت الله امامی کاشانی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران، با اشاره به فشارها به شیخ ابراهیم زکزاکی، خواستار تلاش کشورهای اسلامی برای آزادی این روحانی شد. شیخ ابراهیم زکزاکی که شهروند نیجریه است در قم تحصیل کرده و از بیماری رنج میبرد. عضو خبرگان رهبری در ادامه خطاب به مدیران از آنها خواست که در هر پایه‌ای بیدار باشند. چگونه باید نظارت کرد؟ چگونه تولید و صادر کرد؟، چگونه جلوی واردات و قاچاق را گرفت؟؛ همه این‌ها نیاز به بیداری و برنامه‌ریزی دارد. اینکه رهبر معظّم انقلاب، کراراً تأکید می‌کنند روی پای خودتان بایستید و فرض کنید تحریم‌ها پابرجا خواهد بود، باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد. البته منظور خطیب به ناتوانی‌های دولت برای رفع مشکلات معیشتی مردم بود که آقای روحانی از بسیاری از آنها حتی اعلام عدم اطلاع میکند.

 

 

 مدیران دولت از مردم فاصله گرفته اندحجت الاسلام باقری بنابی، رئیس شورای فرهنگ عمومی و خطیب جمعه شهرستان بناب یادآور شد: بعد از گذشت ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی برخلاف توصیه‌های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری دولت و ملت آسیب دیده‌اند و باد حرام خواری در بازار سیطره یافته است و فرهنگ عدالت، ایثار و مهر و محبت و برادری در جامعه رنگ باخته است. وی اذعان کرد: مسئولان با آسانسور خصوصی در محل کار خود حاضر شده و از دیدار رو در رو با مردم اجتناب می‌کنند و مردم از مصوبات و تصمیمات جلسات آنها بی خبرند و حقیقت جامعه این را نشان می‌دهد که ثروتمند روز به روز ثروتمندتر و ضعیف روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. ایشان با اشاره به بیانات بنیان‌گذار جمهوری اسلامی تأکید کردند انقلاب ما انقلاب محرومان است ولی روز به روز فشار بر روی ضعفا بیشتر شده و آنها تحت فشار مضاعف قرار می‌گیرند.

 

 

برخی از سخنان خطیبان نماز جمعه را در طول هفته برای اطلاع از میزان مقبولیت عمومی و مردمی آن با خوانندگان سایت در میان خواهیم گذاشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *