مردم در خطبه‌های ۶ دی چه شنیدند؟

مردم در خطبه های ۶ دی چه شنیدند؟

با نزدیک شدن روز ۹ دی و با توجه به حساسیت‌های امنیتی ۵ دی،‌ در خطبه‌های نماز جمعه کشور کلماتی چون فتنه،‌ نفوذ،‌ توطئه، و دشمن از یک سو و بصیرت، ولایتمداری، دشمن‌شناسی و تعهد به نظام از سوی دیگر موج می‌زد. از دیگر موضوعات محوری خطبه‌های امروز، ادامه توصیه های انتخاباتی بود و در کنار آن موضع‌گیری‌های نسبتاً سیاسی و جناحی در خصوص بودجه ۹۹ و اف ای تی اف.

فتنه و اف ای تی اف

صدیقیحجت الاسلام صدیقی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه تهران با اشاره به آتش فتنه بر نقش رهبر معظم انقلاب در خاموش کردن آن گفت: معجزه حضور بصیرت و میثاق مردم با نایب امام زمان (عج) و تجدید بیعت با رهبرمان بود. این حضور مردم جوشش خون حسین‌ (ع) بود که در عاشورا به حضرتش جسارت شد. مردم خون امام حسین (ع) را در رگ هایشان احساس کردند و با حضور خودجوش زمینه‌ای برای فتنه و فتنه‌گر باقی نماند. امام زمان (عج) خشنود شد، شهدا راضی شدند، رهبری سربلند شد و آتش فتنه با سرافکندگی فتنه گران خاموش شد.  نکته قابل توجه در بیانات حجت الاسلام صدیقی این بود که ایشان برجام و FATF را به جریان فتنه پیوند زدند درحالیکه دست کم در خصوص برجام نقش و هدایت رهبر معظم انقلاب غیرقابل انکار است.

 

 

 

آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی یزدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه یزد نیز با اشاره به اینکه دشمن از فتنه‌های خود هیچ‌زمانی دست نمی‌کشد گفت: در فتنه اخیر دشمن از قبل درس گرفته بود و می‌خواست کاری کند که کشته‌ها بسیار زیاد شود و آبروی نظام را در دنیا ببرد. این عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان کرد: دشمن به دنبال آن بود که افرادی را به عنوان الگوی مبارزه‌ای برای اغتشاشگران معرفی کنند و بعد خودشان این افراد را نابود کنند و مرگ آنها را به گردن نظام بیاندازند. شاید اشاره ایشان به آمارهای منتشر شده در خصوص قربانیان حوادث اخیر باشد که البته قرار است قوه قضائیه با توجه به آمارهای منتشر شده توسط رویترز و برخی دیگر از رسانه‌های خارجی،‌ آمار دقیق کشته‌شدگان حوادث آبانماه را اعلام کند.

 

 

سید محمد مهدی حسینی همدانیحجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی حسینی همدانی،‌ امام جمعه کرج نیز با تأکید بر اینکه گوش‌ به‌فرمان ولایت بودن نیاز همیشگی مردم و مسئولین است از فتنه گفت که در سال ۸۸ هوای نفس و قدرت‌طلبی سران فتنه و همراهی منافقان، با کمک شیطان، به امید براندازی، برای نظام هزینه درست کردند و حق و باطل را باهم مخلوط کردند و مردم سردرگم شدند به‌طوری‌ که بعضی از خواص هم نتوانستند وظیفه را خوب تشخیص دهند و در زمین دشمن بازی کردند. جالب اینکه ایشان نیز به وضوح پیوستن ایران به اف ای تی اف و کنوانسیون پالرمو و سی اف تی را در ادامه نقشه دشمنان نظام معرفی کرد.

 

 

 

رعایت واجبات مقدمه تقوا/ حماسه ۹ دی باطل کننده سحر و فتنه هااست

حجت الاسلام محمدباقر محمدی لائینی در خطبه‌های نماز جمعه ساری نیز ۹ دی را روز باطل کننده سحر و فتنه‌ها خواند و همچون سایر خطیبان جمعه تاکید کرد که دشمن و فتنه همچنان در پی براندازی نظام هستند. ایشان نیز سند ۲۰۳۰ و اف ای تی اف را لوایح ساخت دشمن نامید و گفت ملت ایران به دامان غرب باز نمی گردد.

 

 

 

مردم در ۹ دی آتش به اختیار و عاشورایی عمل کردندخطیب جمعه دماوند،‌ حجت الاسلام کاظم فتاح دماوندی نیز گفت: فتنه گران داخلی و خارجی از راه تردید افکنی در کار مسئولین کشور، وزارت کشور و شورای نگهبان آتش فتنه را شعله‌ور کردند، بدبین کردن مردم به عملکرد نظام در موضوع انتخابات و عدم تمکین به قانون و رأی مردم از راه‌های نفوذ سیاسی بود. وی افزود: یک عده دائم می‌گویند مردم به نظام اعتماد ندارند در حالی که مردم گله دارند اما نظام را دوست دارند و به آن اعتماد دارند مردم آگاه هستند و بصیرت مردم است که دشمن را کند کرده است.

 

 

 

دولت گرانی و بیکاری را مهار کند/ ملت فتنه‌ها را پشت سر می‌گذاردآیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم نیز گفت که نظام در سال ۸۸ مواجه با فتنه‌ای شد که آسیب‌های زیادی به وجود آورد و دلیل آن را عدم تسلیم عده‌ای به قانون و رای مردم در جریان انتخابات آن سال دانست. وی ریشه ناآرامی‌های اخیر را در سه برابر شدن قیمت بنزین دانست و گفت عده‌ای از اغتشاشگران از این فضا سوءاستفاده کردند. آیت الله اعرافی ۹ دی را روز بصیرت و میثاق امت و امام دانست. از سخنان ایشان نیز چنین بر می‌آمد که فتنه پایانی ندارد، چرا که در بخش دیگری از سخنانشان گفتند:  ملت بزرگ ایران به رغم همه سختی‌ها با بصیرت و مقاومت کمر همت بسته و با چشم باز و گام استوار از موانع عبور و فتنه‌ها را پشت سر می‌گذارد و بر دشمنان اسلام و ایران پیروز می‌شود.

 

 

با وجود اینکه اکثر خطیبان جمعه امروز دشمن و فتنه را به لوایح اف ای تی اف و پالرمو و برجام و هر آنچه در چنته دولت تدبیر و امید بوده و هست پیوند دادند، شرکت کنندگان در نظرسنجی‌های سایت مردم و روحانیت بازخوردهای متفاوتی به این موارد نشان داده‌اند. از شما دعوت می‌کنیم نتایج این نظرسنجی‌ها را در سایت و یا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و نظرات خودتان را نیز در این زمینه با ما در میان بگذارید.

 

بودجه سال ۹۹ هیچ تناسبی با اقتصاد مقاومتی نداردموضع‌گیری‌های برخی از خطیبان جمعه در این هفته در خصوص بودجه ۱۳۹۹ نیز قابل توجه بود. نمونه بارز این اظهارات در سخنان آیت الله سیداحمد علم‌الهدی دیده شد. ایشان با اشاره به بودجه سال ۹۹، گفت در حال حاضر کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد اما طبق آمار در سال ۹۸، هزار و۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای شرکت‌های دولتی در نظر گرفته شده و این میزان در سال ۹۹ نیز افزایش چشم گیری داشته است. آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اعلام دیوان محاسبات مبنی بر اینکه شرکت‌های دولتی بیش از ۵۰ درصدش زیان‌ده هستند، افزود: باید روشن شود که مال مردم برای کجا مصرف می‌شود، این اموال متعلق به مردم است نه شرکت‌های دولتی زیان‌ده. بودجه‌ای که متکی بر صدور یک میلیون بشکه نفت در روز است کجا با اقتصاد مقاومتی تناسب دارد؟

 

اعرافی، امام جمعه قم نیز گفت وظیفه دولتمردان بودجه منهای نفت است و جبران کسری بودجه نیز باید در مبارزه با قاچاق، مبارزه با فرار مالیاتی و خصوصی‌سازی درست و اعتماد به مردم دنبال شود. حجت الاسلام صدیقی،‌امام جمعه موقت تهران نیز در این زمینه گفت: رهبر گفتند بودجه سال ۹۸ را اصلاح کنید نه دولت و نه مجلس اهتمامی نداشتند. بودجه ۹۹ هم همین است. همین مسئله بودجه و برنامه دقیق مملکت در خزانه در این مرحله باید درنظر گرفته شود. باید اقتصاد مقاومتی محور طرح بودجه قرار می گرفت؛ متاسفانه این کار نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *