مردم در خطبه های ۱۳ دی چه شنیدند؟

ائمه جمعه کشور، همنوا با مقام معظم رهبری، شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را به نمازگزاران شهرهای کشورمان تسلیت گفتند. البته در این برهه و روزهایی که طبق دستور رهبر معظم انقلاب ایام سوگواری و عزای عمومی است، سخنانی هم در مورد یک انتقام سخت نیز زده شد . امامان جمعه، از مردم خواستند که نگران فقدان شهید سلیمانی نباشند چراکه سرداران شایسته و لایقی هستند که راه او را ادامه دهند. مردم نیز در پایان نمازهای جمعه‌، با ابراز احساسات نسبت به شهادت سردار سلیمانی، بیانگر خشمشان از این اتفاق  بودند. از طرف دیگر، دوران انتخاباتی مجلس شورا و خبرگان رهبری نیز در پیش رو است و خطیبانی نیز در مورد اهمیت این موضوع صحبت کردند.

شجاعت سردار سلیمانی مثال‌زدنی بود آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با تسلیت شهادت سردار اسلام، حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: ملت ایران، ملتی است که فرهنگ آن با فرهنگ شهادت عجین است . وی افزود: آقای فلاح زاده، معاون شهید سردار سلیمانی، نقل میکرد که «حاج قاسم با همین امکانات و ایجاد نیروی حشدالشعبی به قلب دشمن در سامرا و اطراف نجف رفت.»

 

 

سلیمانی با شهادت در تاریخ ماندگار شد/ خواب دشمن را آشفته می کنیم آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین، شهادت علمدار انقلاب، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، یاور مستضعفان جهان را خدمت امام زمان(عج)، رهبر معظم انقلاب، یتیمان سوریه، لبنان، یمن، فلسطین، غزه و همه مستضعفانی که چشم امید به این سردار رشید داشتند را تسلیت گفت. وی اعلام کرد که دلبستگان جریان مقاومت چه مسلمان و چه غیرمسلمان، خونخواه ترور سردار سلیمانی هستند و به فرموده رهبر عظیم‌الشان انقلاب، انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که به این جنایت دست زدند. ملت‌ها و مسلمانان جهان در انتظار یک انتقام کوبنده علیه جنایتکاران هستند.

 

حاکمیت عراق قانون اخراج آمریکایی‌ها را اجرا کندآیت الله سید محمد سعیدی امام جمعه قم نیز خواستار خونخواهی سردار سلیمانی بود. وی گفت: حاج قاسم سلیمانی به دعوت رسمی عراق آمده بود و عراق نیز باید از آمریکایی‌ها انتقام بگیرد و آمریکایی‌ها و صهیونیستی‌ها بدانند که به زودی از ارتش‌های آزادی بخش جهان پاسخ این ترور را دریافت خواهند کرد.

 

همرزمان «سردار سلیمانی» خواب راحت را از ترامپ می‌گیرند آیت الله سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران گفت: گویا نام «سلیمانی» با جنگ گره خورده بود. او بارها تا مرز شهادت پیش رفت ولی خدا خواست زنده بماند. خطیب نماز جمعه تهران گفت: امروز جریان مقاومت در عراق سوریه و لبنان داغ دار و خونخواه سلیمانی هستند و حال به فضل خدا وقت آن رسیده است که منطقه از لوث وجود این جانورهای موزی قطع شود. آیت الله خاتمی نیز تاکید کرد: خون شهید سلیمانی خواهد جوشید و اقدامی خواهیم کرد که روزشان را به شام سیاه تبدیل خواهیم کرد.

 

 آمریکایی‌ها عراق را از دست دادند/انتقام خون سردار گرفته خواهد شدحجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در خطبه‌های پیش از نماز جمعه که در حرم رضوی برگزار شد، ضمن عرض تسلیت جهت شهادت سردار قاسم سلیمانی، اظهار کرد: فرمانده‌ای به جمع شهدای هشت سال دفاع مقدس اضافه شد.  حجت‌الاسلام پناهیان در واکنش به شعارهای مردم حاضر در جمع عنوان کرد: برخی از سیاستمداران خسته و سازش‌طلب به دنبال خاموش کردن این شعارها بودند و الان خودشان دم از مقاومت می‌زنند؛ شما این شعار را به مردم یمن، سوریه و منطقه منتقل کردید. وی نیز خطاب به مردم گفت: یقیناً انتقام خون سردار گرفته خواهد شد.

 

سلیمانی‌ها پرچمدار جبهه مقاومت می‌شوندحجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی در خطبه‌های نمازجمعه کرمان، در مورد شهادت سردار سلیمانی گفت: امروز جبهه مقاومت عزادار است، امروز رهبر عزادار است، امروز هر آزادی خواهی عزادار است، مردی که هر روز در انتظار شهادت بود، مردی که ۴۰ سال با جبهه مقاومت بود، شخصیتی که در کنار این همه جهاد و فداکاری روحیه و اخلاق ادبی و انسانی او زبانزد بود. حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی نیز با اشاره به حمایت نظام از جریان مقاومت گفت: این خط ادامه دارد، قطعاً این پرچم به دست سلیمانی‌ها بلند خواهد شد، به فضل الهی در خدمت به رهبر انقلاب، شاهد شکست استکبار الهی خواهیم بود جواب این خون‌ها را به زودی خواهیم داد.

 

ملت ایران انتقام سختی از آمریکا خواهد گرفتآیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه‌های نماز جمعه اصفهان با تاکید بر اینکه شهادت سردار سلیمانی برای ما بسیار سخت و تلخ است اما این شهادت آرزوی ایشان بوده است و ما نیز به حرکت در مسیر مقاومت استوارتر از پیش ادامه خواهیم داد، گفت: دشمنان یقین بدانند که با بیرون راندن آمریکا از منطقه خاورمیانه به زودی کام آنها را تلخ تر از تلخ خواهیم کرد و به سختی از انها انتقام خواهیم گرفت. وی افزود: هر قطره خون پاک شهید سلیمانی هزاران قاسم سلیمانی برای انتقام از دشمنان خواهد آفرید.

 

کشور در عزای عمومی و ماتم از دست رفتن فرمانده‌ای قابل است و طبیعی است احساسات همه ما در سوگ از دست دادن وی جریحه دار است. شاید طبیعی به نظر برسد که سخن از انتقام‌جویی و خونخواهی به میان آمده. در عین حال نکته قابل توجه این است که نظرسنجی‌های سایت مردم و روحانیت حاکی از آن است که مردم بیشتر خواهان کاهش تنش و بازگشت صلح و آرامش به منطقه هستد. هرچند مقام معظم رهبری نیز از خونخواهی سخن گفت اما اگر به پیام ایشان با دقت بیشتری نگاه کنیم میبینیم که با درایت خاصی سخن از انتقام‌گیری و انتقام‌جویی نزدند. ایشان فرمودند همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند که این مسئله با انتقام جویی تفاوت دارد. ایشان ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی را پاسخی برای قاتلان و جنایتکاران دانستند. این موضع‌گیری با رهنمودهای اخیر ایشان همخوانی دارد و همچنان تداوم سیاست نه به جنگ ایشان است.

 

برخی از سخنان خطیبان نماز جمعه را در طول هفته برای اطلاع از میزان مقبولیت عمومی و مردمی آن با خوانندگان سایت در میان خواهیم گذاشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *