مردم در خطبه‌های ۲۰ دی چه شنیدند؟

جامعه نگران است و هنوز صدای انتقام جویی خون «سیدالشهدای مقاومت» که هفته گذشته از تریبون‌های نماز جمعه و خطیبان جمعه شنیده شد در فضای عمومی کشور شنیده می‌شود. در عین حال صدای عملگرایی و مصلحت اندیشی در جامعه روحانیت نیز شنیده می‌شود. مردم امیدوارند جامعه روحانیت اصل مصلحت را در مسیر منافع ملت در نظر داشته باشند.

ائمه جمعه پس از ابراز مجدد تسلیت برای شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، و شرح قهرمانی‌های او، به جان باختن ۵۶ تن از هموطنان که در مراسم تشییع پیکر ایشان شرکت کرده بودند و در زیر دست‌وپا جان باخته بودند، پرداختند. امامان جمعه همچنین به خانواده جانباختگان حادثه تصادف اتوبوس در گنبد تسلیت گفتند. مطلب دیگری که خطیبان جمعه به آن پرداختند، فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین بر فراز تهران بود که به رغم پذیرش مسئولیت از سوی سپاه، هنوز لازم است ابعاد مختلف این فاجعه روشن شود. حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکایی در عراق که بحکم انتقام و خونخواهی برای شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی عملیاتی شد نیز موضوع دیگر گفته‌های امامان جمعه بود. نکته جالب توجه در خطبه های جمعه این هفته برخورد یکسان ائمه جمعه با این سه اتفاق ناگوار متفاوت بود.

 

 

انتقاد امام جمعه کرج به انتصابات/ شهرداری کرج سریعا جبران کندآیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی، خطیب جمعه کرج به جنگ روانی دشمنان که علیه ما راه انداخته اند اشاره کرد و گفت: جبهه دشمن تلاش می‌کند که وقایع را جور دیگری به نمایش بگذارد و به وسیله جنگ روانی شرایط را به نحو خودش تغییر دهد. ایشان با اشاره به اینکه دشمن به دنبال برهم زدن محاسبات ما است، به نمازگزارن گوشزد کردند که یک بُعد جنگ روایت‌ها است، برای اینکه افکار عمومی را از واقعیت‌ها منحرف کنند به بیان مطالب خاص می‌پردازند تا افکار را به مقصدی برسانند، که می‌خواهند. وی در ادامه با اشاره به اقدامات دشمنان گفت که آمریکا شعارهای دروغ، جنگ، تهدید و… همه را به کار گرفته تا مردم را از ارزش های الهی دور کند اما خداوند قدرتنمایی کرد و با شهادت بنده ای از بندگان خود انتقام گرفت، خداوند با این جمعیتی که به راه افتاد گفت غالب و پیروز منم آمریکا کیست.

 

دنیای اسلام در برابر استکبار جهانی بیش از پیش متحد شده استآیت‌الله قربان‌علی دری‌نجف آبادی در خطبه‌های نماز در اراک به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی و هم رزمانش را بزرگترین حادثه سال جاری نامید. دری نجف آبادی با تاکید بر اینکه دعوای ایران و امریکا دعوای تقوا و بی تقوایی است، گفت: یکی از مرزهایی اصلی جمهوری اسلامی که همواره رعایت می شود مرز تقواست، سیاست ما عین دیانت و تقواست ولی امریکا تابع تقوا و اخلاق نیست و سیاست آنها بر مبنای حقه بازی شکل گرفته است. خطیب جمعه اراک وی در خصوص حادثه اراک و سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: این موضوع امروز ملعبه دست آمریکا و کانادا شده است و مواردی را مطرح می کنند که اصلا درست نیست. در ضمن، ایشان گفت عده‌ای از دشمنان می خواهند اقدام شجاعانه و خرمندانه سپاه پاسداران را تحت تاثیر قرار دهند.

 

 

انتقام سخت و نهایی بیرون راندن آمریکا از منطقه استآیت‌الله سیداحمدعلم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد نیز به حادثه ناگوار سانحه هواپیمای اوکراینی  اشاره کرد و گفت آنها به شهادت رسیدند. در بین آنها عزیزانی از بین رفتند که نخبه‌های ذی‌قیمتی از فارغ‌التحصیلان یا دانشجویان دانشگاه شریف و استعدادی کلان بودند که متأسفانه این عزیزان را در این سانحه از دست دادیم. ایشان همینطور با اشاره به تلفاتی که در کرمان به وجود آمدِ ابراز تأسف کرد و گفت از اینکه از مردم انقلابی، جان‌داده و پاک‌باخته در تراکم جمعیت ۶۰، ۷۰ انسان عزیز را در کنار خون شهید سلیمانی از دست دادیم، مایه تأسف است. آیت‌الله سیداحمدعلم‌الهدی همینطور به نامه ترامپ به سردار سلیمانی اشاره کرد که او حتی حاضر نشد نامه رئیس‌جمهور آمریکا را از دست ژنرال آمریکایی بگیرد. البته اعتماد آنلاین نیز در خرداد ماه سال جاری به قضیه این نامه پرداخته بود که گویا در آن رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به سردار سلیمانی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده بود که ایران مسئول هر گونه درگیری نظامی در آینده خواهد بود.

 

 

امام جمعه موقت ورامینامام جمعه موقت شهرستان ورامین، حجت الاسلام سید محسن محمودی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته خود متفاوت از بسیاری دیگر از خطیبان جمعه در مورد حادثه سقوط هواپیما آن را دسیسه دشمن و یا جنگ روانی نخواند و گفت: بررسی این حوادث وظیفه مسئولان امر است که موضوع را بررسی کنند و هیچ گونه کوتاهی در این امر قابل توجیه نیست. نکته قابل توجه دیگر در خطبه حجت الاسلام محمودی تاکید ایشان بر بیطرفی نهاد امامت جمعه بود. ایشان گفت: من به صراحت اعلام می‌کنم نهاد امامت جمعه از هیچ کاندیدایی طرفداری نخواهد کرد همه کاندیداها محترم هستند و همگی اهل نماز جمعه می‌باشند و ما از هیچ نامزدی طرفداری نخواهیم کرد ما وظیفه داریم معیارها و شاخص‌ها را معرفی کنیم و مردم خودشان انتخاب می‌کنند و پاسخگوی انتخاب خودشان نیز هستند. وی در خصوص سردار سپهبد سلیمانی گفت که شهادت سردار سلیمانی نشان داد الگوی واقعی جوانان این مرز و بوم کیست و باید مراقب نماد مقاومت و ایثار و شهادت باشیم.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران با اشاره ای کوتاه به جان باختن برخی از افراد در کرمان،‌ قربانیان سقوط هواپیما و واژگانی اتوبوس بیشتر در خصوص سردار سلیمانی صحبت کرد و گفت: شهادت ایشان رونق معنوی خاصی به جامعه ما داد و دستگاه محاسباتی مردم و مسؤولان را به روز رسانی کرده و دشمن شناسی در جامعه را ارتقا بخشید؛ به برکت شهادت حاج قاسم سلیمانی وحدت گفتمانی مانند روزهای اول انقلاب اسلامی در جامعه ایجاد شده و با در هم آمیخته شدن خون و اشک صحنه های بی نظیری به وجود آمد. وی در ادامه گفت: سپاهیان عزیز ما، سیلی قانونی به صورت سیاه شیطان بزرگ زدند. وی افزود اگر آمریکا از منطقه خارج نشود، فرزندان مقاومت این نجاست را از منطقه خواهند شست. این سخنان از زبان زینب سلیمانی نیز شنیده شد که در کرمان گفت: به‌عنوان کوچک‌ترین فرزند حاج‌قاسم، قسم می‌خورم تا آخرین لحظه عمرم دست از ولایت برنخواهم داشت و با شیطان بزرگ رو در رو مبارزه می‌کنم زینب افزود: امروز با خون پدر شهیدم در میدان نبرد حریف می‌طلبم.

سایت مردم و روحانیت منتخبی از اظهارات خطیبان جمعه را به مرور جهت سنجش افکار عمومی در سایت قرار خواهد داد. از شما دعوت می کنیم در نظرسنجی‌های ما شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *