مردم در خطبه های نماز جمعه چه شنیدند

مردم در نماز جمعه تاریخی تهران چه شنیدند؟

نماز جمعه تهران امروز نماز جمعه‌ای تاریخی بود چرا که رهبر معظم انقلاب امامت آن را به عهده داشتند. پس از ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره)، ۶ بار نماز عبادی-سیاسی جمعه تهران به امامت حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای برپا شده است. ۲۳ تیر۱۳۶۸، ۵ مهرماه ۱۳۷۰، ۱۸ دی ماه ۱۳۷۷، ۲۶ آذرماه ۱۳۷۸، ۲۹ خردادماه ۱۳۸۸و ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ ایامی است که نماز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه بهمن ماه ۱۳۹۰ عمده سخنان خود را به موضوع بیداری اسلامی و مسائل تونس و مصر اختصاص دادند و خطبه‌ای به زبان عربی خطاب به مردم این کشورها ایراد کردند. در خطبه دوم امروز نیز ایشان مقاومت منطقه را به زبان عربی مخاطب خود قرار دادند. اما مردم در این خطبه های تاریخی چه شنیدند؟

 

فرمانده کل قوا بیشتر بر توان نظامی،‌ مکتب شهادت و صبوری و شکوری تاکید داشتند. ایشان در عین حال به موضوعاتی چون مذاکره با غرب و انتخابات پیش رو  نیز اشاره فرمودند. حادثه هواپیما و اعتراضات پس از اعلامیه ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر شلیک موشک خودی به این هواپیما نیز در جملاتی به اختصار مورد توجه ایشان بود.  آیت الله خامنه ای در خصوص سردار سپهبد سلیمانی گفتند: شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه قوی‌ترین فرمانده بود. کدام فرمانده دیگر قدرت داشت می‌توانست کارهایی که او انجام داد انجام دهد؟ ایشان از مردم خواستند تا «به حاج قاسم سلیمانی و به ابومهدی شهید عزیز، به چشم یک فرد نگاه نکنیم. به آنها به چشم یک مکتب نگاه کنیم»

 

ایشان گفتند: «سپاه قدس را به عنوان یک مجموعه و سازمان اداری صرفاً نبینیم، بلکه به عنوان یک نهاد انسانی و دارای انگیزه های بزرگ و روشن انسانی مشاهده کنیم. مقام معظم رهبری جایگاه سپاه قدس را اینچنین تعریف کردند: سپاه قدس یک نیرویی است که با سعه صدر به همه جا و همه کس نگاه میکند. رزمندگان بدون مرزند، رزمندگانی که هر جا نیاز باشد آنها در آنجا حضور پیدا میکنند… همینها سایه جنگ و ترور و تخریب را از کشور خودمان هم دور می کنند و دفع میکنند.»  شاید این نکته تایید و تاکید مجددی بود بر عمق استراتژیک سپاه که ایشان پیشتر نیز به آن پرداخته بودند.

 

در چندین ماه گذشته موضع مقام معظم رهبری نه جنگ و نه مذاکره بوده است و علیرغم دیدگاه‌های مختلفی که از مسئولان در خصوص مذاکره شنیده می‌شود ایشان تاکید کردند: ملت ایران نشان داد طرفدار مقاومت است، طرفدار تسلیم نیست. کسانی هم سعی می‌کنند چیز دیگری را به افکار عمومی نشان دهند با صدق و صفا با مردم رفتار نمی‌کنند. ملت این است ملت طرفدار ایستادگی و مقاومت است. مقام معظم رهبری در عین حال که گفتند «ما از مذاکره ابایی نداریم» گفتند «همان کسانی که پشت میز مذاکره ظاهر میشوند، آن جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند…مذاکره نه با آمریکا بلکه با دیگران و نه از موضع ضعف بلکه از موضع قدرت.» این موضوع تا حدودی راه ها را برای دیپلماسی و مذاکره با «دیگران» باز گذاشت.

 

فراز دیگری از سخنان ایشان اشاره کوتاهی داشت به اعتراضاتی که پس از قبول مسئولیت سپاه در خصوص هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی صورت گرفت. ایشان تاکید کردند «در حادثه هواپیما ابهاماتی هست. از فرماندهان تشکر می کنیم که برای مردم توضیح دادند ولی این موضوع باید پیگیری شود تا از حوادث مشابه نیز به شکل جدی پیشگیری شود» ایشان به عنوان فرمانده کل قوا توضیحات بیشتری در این زمینه و یا پیگیری‌های حقوقی خانواده‌های قربانیان این حادثه تلخ ندادند ولی با آنها ابراز همدردی کرده،‌ فرمودند سقوط هواپیما «حادثه تلخی بود و دل ما را به معنای حقیقی کلمه سوزاند» ولی بیشتر در مورد سوءاستفاده دشمنان از این حادثه برای کمرنگ کردن اهمیت شهادت سردار سلیمانی انذار دادند.

 

توجه ایشان به شعارهایی که معترضین به بروز این حادثه سردادند نیز جالب توجه بود. ایشان فرمودند: آن فریب خوردگانی که یک روزی فریاد زدند: «نه غزه نه لبنان» آنها هرگز جانشان را، نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی راحتی خودشان و منافع خودشان را در راه کشور حاضر نشدند فدا کنند. مقام معظم رهبری در خصوص رفتارهای برخی از معترضین و تعرض به پوسترهای سردار سلیمانی گفتند: آن چند صد نفری که به عکس سردار شهید و با افتخار ما اهانت میکنند، آن‌ها مردم ایران اند؟ یا این جمعیت میلیونی عظیمی که به خیابان‌ها آمدند؟   این موضع مقام معظم رهبری مشابه موضع اخیر ایشان در قبال ناآرامی‌های آبان‌ماه بود که خواستار تفکیک «مردم» از «اشرار» شدند.  فرمانده کل قوا با اشاره به حضور «ده‌ها میلیونی»‌ مردم در تشییع سردار سلیمانی و فریادهای انتقام گفتند «فریاد انتقام سوخت حقیقی موشک‌هایی بود که پایگاه‌های آمریکا را زیر و رو کرد.»

 

ایشان در پایان خطبه اول تاکید کردند «تنها راه در پیش پای ملت ایران عبارت است از قوی شدن» و بعد در معنای قدرت تاکید کردند که «قدرت فقط قدرت نظامی نیست» و خواستند اقتصاد کشور قوی شود و وابستگی به نفت بایستی تمام شود. ایشان همچنین خواستار تداوم جهش علمی شدند. آیت الله خامنه‌ای پشتوانه همه این امور را حضور مردم در صحنه دانستند. ایشان این موضوع را در ابتدای خطبه دوم و در مورد انتخابات نیز تاکید کردند. ایشان گفتند حضور ملت ایران مهم‌ترین عامل اقتدار است و حضور ملت ایران در انتخابات، کشور را بیمه می‌کند.

 

سایت مردم و روحانیت فرازهایی از سخنان ایشان را در بخش نظرسنجی سایت قرار داده است تا این روز تاریخی و حضور ایشان پس از هشت سال در پشت تریبون نماز جمعه تهران با واکنش‌ها و نظرات مردم زمینه‌ای مناسب برای سنجش افکار عمومی در خصوص ریل‌گذاری ایشان برای نظام و مردم فراهم کند. دست‌اندرکاران سایت نتایج این نظرسنجی‌ها را در بخش سنجش‌های آماری هفته نیز درج خواهد کرد.

یک نظر

  1. شاید انتظار من چیز دیگری بود و یا شاید هم خیلی زیاد بود. ایشان بار دیگر همه تقصیر‌ها را به گردن دشمنان نظام انداختند و غرب را قاتل و غارتگر و تروریست خواند و ایران را بهشت برین و سپاه قدس را ناجی بشریت. صبوری و شکوری مردم و یا به اصطلاح ایشان مقاومت تا کی و با چه ابزاری ممکن است؟ سفره ها خالی است و ایشان بازهم دعوت به استقامت می کنند. در جایی که ۹۰ نفر از اعضای فعلی مجلس به جرم فساد و جرایم و سوءاستفاده مالی و اقتصادی – یعنی دزد بازار سردمداران حکومت – رد صلاحیت میشوند، چگونه می توان شکور بود. حجت الاسلام حاجی علی اکبری از فتنه زرد و جابحایی ائمه جمعه خبر می دهد و ما دعوت به مشارکت در انتخابات می شویم تا نظام را بیمه کنیم؟ وقتی ناو آمریکایی هواپیمای مسافربری ایرانی را هدف قرار داد، آقای خامنه‌ای گفت «اشتباه کردید؟ غلط کردید اشتباه کردید.» ولی وقتی پدافند سپاه هواپیمای مسافربری اوکراینی را سرنگون کرد، آقای خامنه‌ای از فرماندهان سپاه تشکر کرد که با تدبیر، اقتدار و شجاعانه گفتند که «اشتباه کردند.» دلم برای همیشه گرفت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *