حادثه تلخ کرمان و گلایه های مردم از روحانیت

حدود دو هفته است که حادثه تلخ کشته شدن هموطنان کرمانی در مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی رخ داده ولی متأسفانه روحانیت به شکل منسجمی به این موضوع واکنش نشان نداده است. مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران اشاره گذرایی به این حادثه داشتند و نماینده معظم له در کرمان (حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌) هم با تاکید بر اینکه حضور در مراسم تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی یک فریضه محسوب می‌شده، گفته است « جانباختگان شرکت کننده در مراسم، در پیشگاه خداوند جایگاه خاصی دارندسوال اینجاست که آیا نباید از روحانیت این انتظار را داشت که بعد از چنین فاجعه ای، با مردم همیشه در صحنه همدردی بیشتر داشته باشد؟

 

بحث نظارت استصوابی و نتایج آن نیز در روزهای اخیر خبرساز بوده و به طور خاص در رابطه با رد صلاحیت شدگان خبرگان برای روحانیت به گونه‌ای مستقیم موضوعیت یافته است. در همین راستا، هفته گذشته سایت «مردم و روحانیت» مقاله‌ای به عنوان «روحانیت در یک بزنگاه تاریخی و نظارت استصوابی» منتشر کرد و در آن با اشاره به نقش روحانیون در طول تاریخ نوشت: «روحانیت شیعه در طول تاریح زرین خود دو نقش اساسی بر عهده داشته است: از یک سو همچون مشکاتی نورانی در جاده‌ای تاریک، راه صواب را از ناصواب برای مردم مشخص کرده و در دیگر سو، صدای رسای مردم در برابر نظام سیاسی بوده و نه تنها صدای مردم را به گوش حاکمان رسانده، بلکه برای به اجرا درآوردن خواسته‌های مردم، از مسئولین مطالبه کردهاما اگر روحانیت در انجام وظیفه‌ خود کوتاهی کند، چه گروهی خواست و مطالبات مردم را منعکس خواهد کرد؟ برخی از ناظران مسائل سیاسی و اجتماعی ایران، از لزوم ورود مؤثرتر رهبری به این مسائل و پاسخگویی مستقیم تر سخن گفته اند. این امر در نظرسنجی های سایت مردم و روحانیت پس از نماز جمعه ۱۷ دی نیز منعکس بود.

 

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، فعال سیاسی و فرهنگی،‌ از معدود روحانیونی بود که در خصوص حادثه کرمان واکنشی انتقادی داشت. ایشان در ۲ بهمن در حساب توئیتر خود نوشت: «اون روزهای تشییع جنازه سردار سلیمانی در کرمان که می خواستیم در باره حواشی تلخ و مرگ مظلومانه هموطنان بنویسیم می گفتند: آخه الآن وقت این حرفهاست؟ اجازه ندهید عظمت حماسه تحت الشعاع قرار گیرد! حالا که صبر کردیم، می گویند: موضوعی که تمام و فراموش شده زنده نکنیدنتایج نظرسنجی مربوطه نشان می دهد که ۷۳ درصد شرکت کنندگان موافق جناب زائری بودند.

 

بحث لزوم نگاه انتقادی کمتر از سوی روحانیون طرح می‌شود. چندی پیش عضو جامعه مبلغان کشور، حجت الاسلام احمد صابری تولایی گفت توجیه غلط‌ها و اشتباهات و مایه گذاشتن از دین، دیوار حائلی است که برخی از روحانیون بین خودشان و مردم کشیدند و حضور کمرنگی که در اجتماع دارند، بلکه عدم شفاف سازی وضعیت اقتصادی روحانیون و همچنین در کارکردهای روحانیت از مهمترین عواملی است که باعث فاصله گرفتن مردم از روحانیت شده است.

 

باید توجه داشت که در طول تاریخ روحانیت همواره در مجادلات سیاسی و اجتماعی در کنار مردم بوده و این برهه نیز نباید از این قاعده مستثی باشد. فقدان واکنش منسجم و دلگرم کننده از سوی روحانیون و حوزه علمیه در خصوص موضوعی همچون حادثه تلخ کرمان، نه تنها به جایگاه روحانیت لطمه زده، بلکه هیزمی برای آتش توطئه های دشمن فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *