مردم در خطبه‌های ۱۱ بهمن چه شنیدند؟

پس از تظاهرات  هفته پیش در عراق که خواهان خالی کردن دولت آن کشور از اشغالگران بود و همچنین مطالبه عراقی‌ها بر عدم دخالت همه کشورها – از جمله همسایگان – در امور این کشور و بعد از تشکیل دولت جدید در لبنان و عبور آن کشور از یک بحران سیاسی، توجه جهانیان به سوی «معامله قرن» معطوف شده بود. ائمه جمعه نیز بطور همصدا به این موضوع پرداختند و بسیاری آن را محکوم کردند و آن را گامی برای یهودی سازی قدس و اشغال مسجدالاقصی دانستند. ادامه همکاری نظام جمهوری اسلامی با گروه‌هایی چون حماس و جهاد اسلامی نشانگر حمایت ایران از مردم فلسطین اشغالی است، ولی بی شک این فقط مردم فلسطین هستند که باید برای آینده خود و کشورشان تصمیم بگیرند. امروزه شاهد آن هستیم که دولت خودگردان فلسطین هم از معامله قرن استقبال نکرد ولی همین چند ماه پیش بود که ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین اعلام کرده بود که دولت خودگردان فلسطین به نتیجه انتخابات اسرائیل احترام می گذارد و آماده مذاکره با هر نخست وزیری که بتواند کابینه‌ای را تشکیل دهد، خواهد بود. فراتر از این مسئله، امروز، امامان جمعه به موضوع انتخابات پیش رو نیز اشاره کردند و به نقش شورای نگهبان پرداختند که البته متأسفانه بدون اشاره مستقیم به حواشی ردّصلاحیت‌ها و امکان مشارکت حداکثری در انتخابات آتی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، به سادگی، فقط نمازگزاران را به پشتیبانی از تصمیمات شورای نگهبان تشویق کردند. موضوع دیگری که مورد بحث خطیبان جمعه قرار گرفت، مذاکره با غرب و شاید البته عدم مذاکره بود که بعضی از ائمه جمعه به آن پرداختند. طبق روال معمول، کاربران سایت مردم و روحانیت از طریق نظرسنجی‌های سایت، نظراتشان را در خصوص گزیده هایی از سخنان خطیبان جمعه ابراز خواهند کرد.

 

آثار افول آمریکا دیده می‌شود/ معامله قرن ننگین استحجت‌الاسلام علی سعیدی شاهرودی، رئیس دفتر عقیدتی و سیاسی فرمانده کل قوا در خطبه‌های نماز جمعه شاهرود گفت: حکومتی که سوخت سیاسی و معنوی‌اش تمام‌شده، به افول گرفتار می‌شود و امروز شاهد هستیم که آمریکا درهم‌ریخته شده است. وی افزود: وقتی کارایی یک رئیس‌جمهور تمام می‌شود بر روی پست‌ترین جریانات سرمایه‌گذاری می‌کنند و برای رأی از صهیونیست‌ها مایه می‌گذارند اما هیچ فایده‌ای هم برایشان ندارد، حتی کار به‌جایی رسیده که طرح ننگین معامله را مطرح می‌کنند اما آن‌قدر این آش شور شده که رئیس مجموعه فلسطین هم دیگر صدایش درآمده و می‌گوید فلسطین قابل معامله و فروش نیست. ایشان تأکید کرد که واقعاً باید بدانند که کور خوانده‌اند و مردم فلسطین زیر بار حرکت‌های احمقانه این افراد نخواهند رفت. حجت‌الاسلام سعیدی به اینکه آینده مردم فلسطین چگونه خواهد بود و این موضوع که راه حل مشکلات آن منطقه چه میتواند باشد، اشاره‌ای نکرد. مسلماً دخالت دولت‌های خارجی در امور فلسطین و همچنین عدم انسجام و یکپارچگی مردم آن کشور، مشکلات را چند برابر خواهد کرد.

 

 

سلیمانیحجت الاسلام ابوالفضل سلیمانی جوینانی، در خطبه های امروز آران و بیدگل با ابراز خرسندی از تشکیل دولت مردمی و جوان لبنان، گفت: علیرغم توطئه‌های استکبار جهانی،  با روی کار آمدن دولت لبنان تمام نقشه‌های شوم آمریکا در هم شکسته شد. ایشان با اشاره به خیانت آمریکایی‌ها به مردم مظلوم فلسطین، ادامه داد: ترامپ خائن با رونمایی از طرح مفتضحانه موسوم به معامله قرن، خودش را در مقابل جهان اسلام قرار داد. طراحان معامله ننگین قرن بزودی طمع  تلخ شکست را خواهند چشید، زیرا  طرحی که بدون همراهی و حمایت مردم فلسطین باشد محکوم به شکست است. حجت الاسلام سلیمانی هم به هیچ راه حلّ منطقی و امکانپذیری اشاره نکرد. خطیب جمعه آران و بیدگل در ادامه، انتخابات دوم اسفند را مورد اشاره قرار داد و گفت: همه باید حق الناس را در انتخابات رعایت کنند. در انتخابات نباید حزب گرایی و گروه بازی باشد، لذا مردم به  کسانی که صلاحیت آنها در مجاری قانونی تأیید شده رأی بدهند. گاهی اوقات در فضای مجازی حق‌الناس رعایت نمی شود، به گونه‌ای  که طرفداران کاندایدها همدیگر را تخریب می کنند. به جای تخریب همدیگر، نکات مثبت و برنامه های خودشان را در فضای مجازی منتشر کنند. ایشان نیز در خصوص ردّصلاحیت‌ها که هجمه‌های بسیاری را متوجه شورای نگهبان کرده بود، مطلبی بیان نکرد و فقط از مردم خواست که به پای صندوق‌های رأی بروند.

 

یعقوبیحجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی در نماز جمعه بجنورد با اشاره به معامله قرن که از سوی استکبار مطرح شده اظهارکرد: اکنون آمریکا با مطرح کردن معامله قرن در حال دادن تنفس مصنوعی به اسرائیل است و آن ها با مطرح کردن این مسائل راه به جایی نخواهند برد چراکه ملت فلسطین راه خود را پیدا کرده است. حجت الاسلام یعقوبی به این موضوع که فقط این مردم فلسطین هستند که باید آینده کشورشان را رقم برنند و هیچ دخالت خارجی از طرف هیچ کشوری مجاز و به صلاح نیست، اسرار ورزید و ادامه داد: حنای آن ها با مطرح کردن این موضوعات دیگر رنگی ندارد و می خواهند تا مدتی چندین کشور عربی را سرگرم کنند. وی به انتخابات نیز اشاره کرد و گفت: انتخابات حق الناس است، تأیید صلاحیت و عدم صلاحیت هر دو حق الناس هستند. امام جمعه بجنورد با تأکید بر اینکه در تبلیغات نباید حق هیچ کسی ضایع شود، افزود: مردم حق دارند بفهمند که چه کسی درست و چه کسی نادرست می گوید. وی ادامه داد: آن هایی که نامزد می شوند حق ندارند خود را به شیوه‌ای معرفی کنند که مردم به اشتباه افتند و در این صورت اگر مردم به نامزدی رأی بدهند که لایق نیست به حق الناس ظلم شده است و ظالم شخصی است که درست تبلیغ نکرده است. حجت الاسلام یعقوبی هرچند مستقیماً به موضوع ردّصلاحیت‌ها اشاره‌ای نکرد، ولی با اشاره به اینکه عدم صلاحیت هم میتواند حقوق بعضی‌ از مردم را پایمال کند به اینکه حق هیچکس نباید ضایع شود، به اهمیت تبلیغات و انتخابات پرداختند.

 

قطب‌بندی مقاومت ومعیشت؛توطئه آمریکا/ اقتصاد مقاومتی خاک خورده استدر خصوص مذاکره با غرب، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، در خطبه نماز جمعه مشهد و در حاشیه سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: تا وقتی که ارتباط قلبی‌مان با اهل بیت (ع) برقرار است دشمن از پس ما برنمی‌آید. یکی از توطئه‌هایی که آمریکا دارد و متأسفانه در ایران نیز عده‌ای از مسئولان فریب آن را می‌خورند، این است که می‌خواهد ثابت کند بین معیشت و مقاومت قطب‌بندی وجود دارد؛ به این معنا که اگر به دنبال مقاومت در برابر آمریکا هستید، معیشتتان از بین می‌رود. آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی از سال ۹۲ که مقام معظم رهبری به آن تأکید کردند، خاک خورد. مسئولان به جای اقتصاد مقاومتی، مذاکره کردند که نتایج مخرب آن را هم دیدند ولی باز هم به دنبال مذاکره هستند. نتیجه مذاکره برای مردم ما روشن است. سه سال در برجام مذاکره کردید و نتیجه‌ای جز فشار معیشتی داشت؟ قبل از برجام این فشار معیشتی بر مردم نبود. سه سال مذاکره شد اما اقتصاد ما بیشتر سقوط کرد و تحریم‌ها نیز بیشتر شد. اشاره آیت الله علم‌الهدی بدون ایراد نام و نشان، بسوی جواد ظریف، وزیر امورخارجه بود که در یک گفت‌وگو با خبرنگار اشپیگل درباره منتفی بودن مذاکره با آمریکا گفته بود: من هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم … دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز در میز مذاکره باقی مانده‌ایم. آنها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. البته رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در مورد امکان مذاکره با غرب در نماز جمعه تاریخی تهران که ایشان دو هفته پیش اقامه کردند واضح بود و ایشان این احتمال را جایز دانستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *