چه کسانی با قرنطینه قم مخالفند؟ مراجع یا مسئولین؟

 

 

Image result for ویروس کروناسؤالی که مطرح است این است که آیا این مراجع عظام هستند که با قرنطینه قم یا مشهد مخالفند و یا مسئولان؟ در این روزها مراجع تقلید جداگانه به مردم توصیه‌هایی کردند که عموماً دعوت به خونسردی و توکّل به خدا و توجّه به توصیه‌های مسئولان بود. به نظر می‌رسد اکثر علما و مراجع از جمله آیات عظام شبیری زنجانی،  وحید خراسانی،  مکارم شیرازی،‌ جعفر سبحانی،  بیات زنجانی،  یوسف صانعی و بسیاری دیگر ضمن توصیه‌های دینی تأکید کرده‌اند که حجّت، تصمیم پزشکان و مسئولان بهداشتی و درمانی کشور برای مقابله با کرونا است که از جمله می‌توان عدم حضور در اجتماعات و یا تعطیلی اعتاب مقدّس شهرهای درگیر کرونا را نام برد. در عین حال برخی از روحانیون نسبت به تعطیلی مناسک و مراسم مذهبی و یا تعطیلی نماز جمعه از مراجع سبقت گرفته‌اند و گویا نظرشان بیشتر معطوف به همان دیدگاه دشمن ستیزی است که انگار بحث اپیدمی کرونا بخشی از جنگ نرم و روانی دشمن است و دشمنان می‌خواهند با این کار  مردم را از دین دور کنند.

 

 

Image result for آیت الله ابوالقاسم علیدوستواکنش آیت الله ابوالقاسم علیدوست که از مدرسین حوزه علمیه و عضو جامعه مدرسین است نشانگر آنست که لزوماً علما و مراجع مخالفتی، و یا دست کم یک تقابل علنی، با قرنطینه کردن قم نکرده‌اند.  آیت الله علیدوست با توجه به گسترش این ذهنیّت که روحانیت و مراجع مخالف قرنطینه قم هستند گفت: اخیراً نادانان و یا بدخواهان حوزه‌های علمیه، روحانیت و مرجعیت درحدّ نسبتاً گسترده‌ای در فضای مجازی وانمود کرده‌اند که مسئولان امور و کارشناسان خواستار قرنطینه‌کردن قم هستند و این اولیای حوزه و مراجع تقلیدند که مخالفت می‌کنند؛ این دشمنی و تهمت ناروارا باید زدود. بزرگان دین همیشه جزو سردمداران توصیه به رعایت قانون، احترام به نظر کارشناسان بوده و هستند. اگر این دیدگاه را بپذیریم باید توجیهی برای سخنان حجت الاسلام محسن الویری بیابیم. ایشان در عین حال که با دیدگاه و مواضع مراجع موافق است که باید به نظرات کارشناسی پزشکان گوش کرد اما می‌گوید:‌ توصیه به ترک زیارت‌ها و مراسم عبادی جمعی مانند نماز جماعت و دعاها بهتر است از سوی متولیّان امور دینی صورت بگیرد. الویری در بخش دیگری از سخنانش گفت: درباره مساجد و حضور در نماز جماعات هم مراجع بزرگوار یا مرکز رسیدگی به امور مساجد می‌توانند تعیین تکلیف کنند ولی با توجه به وجه حکومتی نماز جمعه، تصمیم‌گیری درباره تعطیلی یا عدم تعطیلی نماز جمعه، بدون تردید باید از سوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه صورت بگیرد.  الویری حتی این تصمیم‌گیری را تا حدّی به عهده مقام معظم رهبری نظام گذاشته است.

به نظر می‌رسد علما و مراجع همانگونه که در خصوص بسیاری از مسائل روز کشور و سیاست‌های مالی و پولی و خارجی و داخلی و انتخابات و غیره با اطمینان موضع می‌گیرند و به مردم نیز برای پیروی از آن مواضع خط می‌دهند،‌ در این مقطع حساس هم که ویروس کرونا رو به گسترش است و آمار قربانیان آن ساعت به ساعت بیشتر می‌شود باید با قاطعیت وارد شوند و نسبت به تعطیلی مجامع و یا تعلیق نماز جمعه یا اجتماعات در مساجد نیز حکمی روشن بدهند تا مردم نیز با وجدان راحت بتوانند توان و نیروی خود را برای محافظت از خود و عزیزانشان صرف کنند. اگر ملاک، تشخیص و توصیه پزشکان و متخصصان است که قرنطینه‌کردن و یا تعطیلی اجتماعات یک توصیه جهانی برای مبارزه با هر نوع اپیدمی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *