کرونا و بازگشت به نقش سنتی - تاریخی روحانیت

کرونا و بازگشت به نقش سنتی – تاریخی روحانیت

طلبه ارزشی و جهادی، حجت الاسلام و المسلمین شیخ احمد خسروی در شهر مقدس قم دار فانی را وداع گفت. وی از طلابی بود که همیشه در عرصه‌های کمک‌رسانی در بحرانها و اردوهای جهادی و تبلیغی، حضوری پررنگ‌ داشت و همین امر باعث شد که همه کسانی که وی را می شناختند، ارادتی عمیق به ایشان داشته باشند و از درگذشت آن بزرگوار بسیار متاثر شوند. زندگی و خدمات شیخ احمد خسروی یادآور مشی و منشی بود که ما در تاریخ شیعه بسیار از آن سراغ داریم و تحولات ناگوار هفته های اخیر به ما یادآوری کرد که روحانیت نباید از این نقش سنتی – تاریخی فاصله بگیرد

 

در طول تاریخ، روحانیت شیعه همواره دو نقش مهم اجتماعی – سیاسی ایفا کرده است: مطالبه‌گری از حاکمان و دستگیری از مستمندان. از زاویه مطالبه‌گری،‌ توجه روحانیت به پشتیبانی از مظلومان و رساندن صدای امت اسلامی به گوش حاکمان بوده، حاکمانی که معمولا از مستبدان بودند و امت اسلامی را همچون رعایای خود می‌دیدند. در این شرایط سیاسی و اجتماعی، مطالبه‌گری حق‌الناس، مردم را به روحانیت نزدیکتر کرد و جایگاه روحانیت را در میان مردم مستحکم‌تر نمود. با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این روند تغییر کرد زیرا رهبری امام خمینی (ره) به حکومت استبدادی پهلوی پایان داد و روحانیت هم به بخشی از حاکمیت تبدیل شد. در این راستا بود که مطالبه‌گری از حاکمیت از تمرکز طلاب خارج شد. البته در سالهای اخیر استثاهایی هم وجود داشته و به طور خاص با دشوارتر شدن شرایط معیشتی مردم، برخی از گروهای روحانی، مطالبه‌گری از حاکمیت را از سر گرفته‌اند. بعنوان مثال، سال گذشته بود که جمع اعتراض‌آمیز طلاب و روحانیون در تهران با عنوان «روحانیت صدای مردم» در راستای دفاع از حقوق ملت و حمایت از مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم و با هدف مطالبه‌گری موثر و جدی از قوای سه گانه، در حوزه علمیه مروی برگزار شد.

 

اما بخش دیگری از نقش تاریخی روحانیت، دستگیری از مستمندان بوده. در واقع امور خیریه برای قرن‌ها در حیطه مسئولیت نهاد روحانیت قرار داشته و شایسته است طلاب بار دیگر به این وجه از نقش خود بیشتر توجه کنند. سایت مردم و روحانیت نیز در مقالات متعددی و همینطور در نظر‌سنجی‌های بسیاری، همواره شاهد استقبال چشمگیر کاربران از یاری‌رسانی‌های روحانیون به مردم بوده است. در ابتدای همین سال جاری بود که سیل‌های فراوانی معظلات بی‌سابقه‌ای را برای هم‌وطنان عزیز ایرانی ایجاد کرد. در همان اوقات، بعنوان مثال، مواضع آیت‌الله سید احمد خاتمی مبنی بر اینکه «حوزه انقلابی، حوزه‌ای است که در متن حوادث انقلاب حضور فعالی دارد و در عرصه کمک به سیل‌زدگان و امداد رسانی به مردم خوش درخشید،» بشکل قابل ملاحظه‌ای و با حدود ۸۰٪ رای مثبت کاربران سایت، بشدت مورد استقبال قرار گرفته‌بود. در همین راستا، مقاله‌ای در سایت مردم و روحانیت تحت عنوان یاری رسانی طلاب جهادی به سیل زدگان و «تبلیغ عملی» آنها منتشر شده‌ بود که آن نوشته نیز مورد استقبال خوانندگان و کاربران سایت قرار گرفت.

 

https://media.hawzahnews.com/d/2019/11/09/4/869408.jpgدر همین رابطه، همین چند ماه پیش و در پی آنکه زلزله نسبتا شدیدی آذربایجان شرقی به ویژه بخش‌هایی از ترکمنچای در میانه و بخش‌هایی از شهرستان سراب را لرزاند، حجت‌ الاسلام‌ ذاکر قاسم زاده، معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علیمه استان آذربایجان شرقی اعلام کرده‌بود که در حوزه‌های علمیه سراب و میانه جلسه ستاد بحران تشکیل شد و بلافاصله طلاب و اساتید حوزوی در قالب گروه‌های جهادی به مناطق زلزله زده اعزام شده بودند. حضور طلاب و روحانیون دیگر، در همان ساعات اولیه زلزله و همکاری ایشان با سایر دستگاه‌های امدادی جهت کمک رسانی به زلزله‌زدگان و تسکین آلام آسیب‌دیدگان یک حضور فعال و جهادی روحانیت بشمار میرفت که باعث خوش‌بینی و اعتماد زلزله‌زدگان به حوزه شده‌بود، مخصوصا در زمانیکه حجت‌ الاسلام‌ قاسم زاده اعلام کرده‌بود که در صورت نیاز به کمک رسانی، گروه‌های دیگری از طلاب و روحانیون مدارس علمیه آماده اعزام می باشند.

 

درگذشت طلبه احمد خسروی امدادگر صحت دارد؟در ابتدای این مقاله به درگذشت حجت الاسلام و المسلمین شیخ احمد خسروی در اثر ابتلا به ویروس کرونا اشاره کردیم. وی از مدیران مدارس اسلامی صدرا بود و همچنین امام جماعت مسجد اهل بیت(ع) قم. ایشان علاوه بر فعالیت در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، در مناطق محروم کشور، از جمله بسیاری از نقاط استان سیستان و بلوچستان به‌ویژه در جریان سیل اخیر، خدمات فراوان و متنوعی اعم از ساخت‌وساز مدارس و منازل، رسیدگی به کودکان و ایتام و نیز تهیه اقلام مورد نیاز اقشار مستضعف ارائه کرده‌بود.

 

یکی از آخرین پست‌های شیخ احمد خسروی در رابطه با یاری‌رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا بود که در جایی که فقط کادر بهداشتی متخصص میتواند از نظر بهداشتی و پزشکی به بیماران خدمت کند، چگونه روحانیون میتوانند نقش سنتی، محترم و مردم دوست خود را ایفا کنند. ایشان در آخرین پستش نوشت: گفتن تو این گرفتاری لااقل می تونیم یه دست مریزاد بگیم و تشکر کنیم از کادر درمانی بیمارستان فرقانی قم و به بیماران روحیه بدیم . طلبه‌هایی که امروز بیمارستان رفتن (عکس در اکانت توییتر)

 

روحیه خدمت‌رسانی روحانیونی همچون شیخ احمد خسروی می تواند چراغ راه دیگر طلاب باشد. وقتی که استقبال مردم از این عملکردها را در کنار واکنش منفی مردم نسبت به سخنان و مواضع روحانیونی قرار می‌دهیم که مسئولیت‌های دولتی دارند، این امر هویدا می شود که مردم یک خصومت ذاتی با روحانیت ندارند، بلکه زمانی که طلاب را در جایگاه حاکمیت می بینند، با آنان احساس فاصله می‌کنند و در تقابل با آنها قرار می گیرند. بازگشت روحانیت به نقش کلیدی که در امور خیریه و خدمت‌گذاری ایفا می‌کردند،‌ می تواند از شکاف مردم و روحانیت بکاهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *