مردم در خطبه‌های ۱۶ اسفند چه شنیدند؟

بنا بر اظهارات حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا مراسم نماز جمعه این هفته در تمامی مراکز استان‌ها برگزار نشد. حاج علی اکبری در توضیحات خود افزود: در ارتباط با چگونگی برگزاری نماز جمعه در سایر شهرستان‌ها، بخش‌ها و دیگر شهرها کمیته‌ای مرکب از نماینده ولی فقیه، مسئولان بهداشتی هر استان و استانداران تشکیل می‌شود و در این زمینه تصمیم گیری می‌کند. چنین به نظر می‌رسد که دست کم تا پایان سال این روال ادامه پیدا کند.

 

در این میان برخی از خطیبان جمعه خطبه های مکتوب ارائه کردند و برخی دیگر نیز خطبه های تلویزیونی زنده داشتند و به غیر از دو امام جمعه اقلید و فیروزآباد. تعطیلی نماز جمعه و بسیاری دیگر از اجتماعات از دید عموم مردم اقدامی به جا و در مسیر مبارزه با شیوع گسترده ویروس کرونا و بدتر از آن هراس از این ویروس است اما دوستی برای تلطیف وضعیت کنونی گفت شاید عدو (کرونا) شود سبب خیر اگر  خدا خواهد و خطبه های نماز جمعه هم به شبکه نمایش خانگی اضافه شود. البته اگر مطلب این دوست عزیز را خیلی هم به شوخی نگیریم باید گفت جذب جوانان به نمازجمعه که دغدغه بسیاری از مسئولان برگزاری نماز جمعه در این سال‌ها بوده شاید به مدد فناوری مدرن ممکن شود.

 

Image result for حاج علی اکبریاجازه بدهید به مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا و سخنان حاج علی اکبری برگردیم. رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اظهار داشت: ائمه جمعه کشور به طور کامل با این نهضت هماهنگ است. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مقام معظم رهبری، مراجع عالیقدر تقلید و نهاد دین به طور کامل نسبت به سلامت جان افراد و سلامت ملی با تمام وجود اهتمام ورزیدند و به میدان آمدند و پیام پویایی از فقه جعفری و اسلام ناب شنیده شد.

 

علم الهدیما در این میان آیت الله سید احمد علم الهدی بر موضع هفته گذشته خود پافشاری کرد و در خطبه مکتوب خود گفت: استکبار جهانی به سرکردگی شیطان کبیر، آمریکا، از موج فراگیر اسلام در جهان به وحشت افتاده و از کنترل آن عاجز مانده است، بنابراین به آخرین طرح شیطانی خود که نسل‌کشی مسلمانان است دست زده و در اجرای این طرح شوم، درصدد استخدام مزدورانی سرسپرده برآمده است. وی در ادامه از مسئولانی که فعالیت‌های دینی را تعطیل کرده‌اند بدون ملاحظه به اینکه این تعطیلی‌ها با مصوبه ستاد مبارزه با ویروس کرونا و منطبق با فتاوی مراجع عظام و به گفته حاج علی اکبری با درایت مقام معظم رهبری انجام شده گفت: امروز متأسفانه فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و دینی جامعه به‌صورت منفعلانه به تعطیلی کشیده شده است و مسئولان اداره این امور، مدیریت خود را با تعطیل کردن و دربستن‌های انفعالی اجرا کرده‌اند.

 

Image result for حجت الاسلام والمسلمین سید صمصام الدین قوامیدر این میان سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید صمصام الدین قوامی که امام جمعه پردیسان باعث دلگرمی شد چراکه ایشان نیز همچون بسیاری دیگر گفت: در حال حاضر سلامت مردم مهمتر است از این رو مراسم ها تعطیل می‌شود.  وی افزود: نماز جمعه از اعتکاف مهمتر است اما ما مهمترین و عزیزترین اجتماعات را به دلیل یک مصلحت برتر و اهم که حفظ سلامتی و جان مردم است تعطیل می کنیم، امروز اگر جماعت ها خلوت شده مقدس است و تهدید به شمار نمی رود. قوامی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دنیا می فهمد که دین ما اینگونه نیست که جلوی دنیا بایستد بلکه دین دنیا و آخرت مردم را تأمین می کند، حضرت امام می فرماید حکومت اسلامی شعبه‌ای از ولایت مطلقه رسول الله(ص) است و بر نماز، روزه و حج مقدم است و می تواند مساجد را تعطیل یا حتی تخریب کرده و از انجام امور عبادی و غیر عبادی جلوگیری کند.

 

از شما خوانندگان سایت مردم و روحانیت دعوت می‌کنیم نظرات خودتان را در این زمینه بیان کنید. همچنین با شرکت در نظرسنجی‌های سایت به ما کمک کنید تا سنجشی بهتر از زابطه میان مردم و روحانیت ارایه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *