چرا قم قرنطینه نشد؟ چرا مردم روحانیون را متهم می کنند؟

بحث‌ها بر سر اینکه چه کسانی یا گروه‌هایی مانع از قرنطینه شدن قم شدند بالا گرفته است و متاسفانه در این میان مراجع به طور غیرمنصفانه‌ای متهم شده‌اند و درمقابل، نقش و تاثیر نهادهای امنیتی یا نادیده گرفته شده و یا بگونه ای شفاف مورد روشنگری قرار نگرفته است.

حسین دهباشی در  توئیتی بدون ارائه هیچ شاهد و مدرکی روحانیون را متهم کرده بود که «به اعتبار عمامه‌هایشان زور گفتند و نگذاشتند قم قرنطینه شود.» در واکنش به این اظهارات، حجت الاسلام محمدرضا زائری تاکید کرد که «شما حق دارید از ناراحتی و درد چیزی بنویسید، اما آیندگان هم حق دارند بدانند مشخصا چه کسی مانع قرنطینه شدن قم بوده! الان با یکی از علمای قم صحبت کردم، به صراحت فرمودند: ما و بزرگان قم هیچ منعی برای اقدامات لازم نداشته‌ایم. بجای متهم کردن یک قشر گسترده، مصداقی برای ادعایمان ذکرکنیم.» باز هم به نظر می رسد که دست های پنهانی بر اساس منافع شخصی و گروهی خود عمل کرده‌اند و حالا که زمان پاسخگویی فرارسیده، به ناحق مراجع را مسئول تصمیمات می دانند.

آیت الله سعیدی در سمت تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) ابقا شدسایت مردم و روحانیت، پیشتر، در مقاله‌ای تحت عنوان ویروس کرونا و مقاومت‌هایی که توجیه شرعی ندارد بتفصیل به موضوع قرنطینه شهر قم پرداخته بود. همانطور که در آن مقاله هم یادآوری شد، از میان مراجع محترم و یا از بین روحانیون سرشناس، فقط آیت الله سید محمد سعیدی گلپایگانی، امام جمعه قم و تولیت آستان قدس حضرت معصومه (س)، بود که گفته بود که نیازی به تعطیل کردن حرم نیست چون «ما حرم را دارالشفا می‌دانیم. دارالشفا یعنی مردم بیایند اینجا و برای امراض روحی و جسمی شفا بگیرند. باید اینجا باز باشد.» متاسفانه سیاسی کردن موضوع از سوی آیت الله سعیدی گلپایگانی و تاکید بر اینکه «دشمن می‌خواهد قم را شهری ناامن نشان دهد» باعث افزایش تهمت زنی‌ها علیه روحانیت شده است.

https://media.hawzahnews.com/d/2019/09/23/4/852225.jpgدیروز هم، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در جلسه شورای عالی قوه قضاییه،‌ صراحتا توضیح داده‌بود که باید از مراجع، علما و حوزه‎های علمیه برای همکاری و همیاری در مقابله با شیوع ویروس کرونا تشکر کرد، چراکه اولین مراکزی که برای تعطیلی اجتماعات خود اعلام آمادگی کردند، نهادهای مرتبط با روحانیت، مساجد، نمازهای جمعه و مراکز مذهبی بود. البته تشخیص وزارت بهداشت به عنوان فرمانده قرارگاه مقابله با کرونا این نبود که شهر خاصی قرنطینه شود و در این موضوع تصمیم‎گیری به‎صورت کامل و بدون هیچ‎گونه ممانعتی در اختیار این قرارگاه بود.

در اینباره، سایت شفقنا هم به موضوع مقایسه ایران با چین، در مورد قرنطینه کردن اماکنی اشاره کرده بود و نگاه بعضی‌ها که اصرار به قرنطینه کردن قم داشتند را زیر سؤال برده بود چراکه آن افراد، اغلب تفاوت‌های زیرساختی و اقتصادی این دو کشور را نادیده می گیرند. در چین با رشد اقتصادی ۴۰ ساله مواجه هستیم که این امر به خودی خود سرمایه اجتماعی حاکمیت این کشور را بالا برده است، از طرفی ما درباره کشوری سخن می گوئیم که در ۱۰ روز مبادرت به ساخت یک بیمارستان می کند. حال کشور ما با این حجم از مشکلات زیرساختی اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، منابع لازم برای تامین موارد مورد نیاز مردم در روزهای قرنطینه را ندارد و در چنین شرایطی اگر قرنطینه اجرایی شود، احتمالا عده‌ای از مردم علاوه بر کرونا باید با گرسنگی دست و پنجه نرم کنند. بهمین خاطر امکان آن هست که عده‌ای از مردم که به آن‌ها کالایی نرسیده به خیابان‌ها ریخته و قرنطینه را  بشکنند که این امر به امنیتی شدن حداکثری فضا خواهد انجامید، چرا که دولت برای صیانت از قرنطینه ناگزیر از بهره گیری از قوه قهریه خواهد بود که تبعات اجتماعی خود را به دنبال خواهد داشت. شاید همینگونه مسائلی باعث شده بود که عده‌ای دم از مخالفت سپاه و نیروهای انتظامی و امنیتی با قرنطینه کردن قم بزنند.

Image result for غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلسدر مقابل بسیاری از مسئولین اجرایی و غیراجرایی کشور، بدون اینکه فرد یا گروه خاصی را متهم کنند، از لزوم قرنطینه شدن قم می‌گویند. بعنوان مثال غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس درباره قرنطینه نکردن قم به «جهان‌صنعت» گفته بود که آن چیزی که در ویروس کرونا برای ما مشخص شده قابل سرایت است به همین دلیل باید با فوت اولین نفر، قم را هر چه سریع‌تر قرنطینه می‌کردند. احتمالا چون قم یک شهر مذهبی است با این موضوع امنیتی برخورد کردند.

بسیاری از منتقدان انگشت اتهام را به سوی دولت نشانه می روند، ولی به نظر می رسد که در ماجرای کرونا، نهادهای امنیتی حرف آخر را می زنند. مینو محرز، عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت در اظهارنظری گفته بود که تصمیم‌گیری درباره قرنطینه قم با وزارت بهداشت نیست و ارگان‌های دیگر باید این کار انجام دهند. با توجه به اینکه عموم مراجع و اکثر روحانیون قم با قرنطینه مشکلی نداشتند، جستجوی نام و نشان «ارگان‌های دیگر» را به شما خوانندگان این مقاله میسپاریم.

طلاب و روحانیون نقشی در عدم قرنطینه شهر قم نداشتند/ دولت باید درباره قرنطینه تصمیم می‌گرفتآیت‌الله محسن غرویان که بسیاری از نقل‌قول‌هایشان با استقبال مثبت مخاطبان سایت مردم و روحانیت روبرو می شود، در یک گفتگو با رد هرگونه شایعات مرتبط با عدم همکاری طلاب و روحانیون حوزه‌های علمیه قم در قرنطینه شهر قم صراحتا اعلام کرده بود که این مسئله صحت ندارد و در این خصوص اصلاً با ما اساتید حوزه‌های علمیه قم صحبتی مطرح نشده و حتی هیچ جلسه‌ای هم برگزار نشد، چه برسد به اینکه ما اجازه قرنطینه شهر قم را بدهیم یا ندهیم. ایشان تاکد کرده بود که مسئله قرنطینه شهر قم یک بحث حوزوی نیست که طلاب و روحانیون بخواهند به این موضوع ورود کنند تا اجازه بدهند یا اجازه ندهند. ایشان به طعنه به مقامات اجرایی گفته بود که اتهاماتی که به حوزه‌های علمیه در ماجرای عدم قرنطینه شهر قم وارد می‌کنند، اساساً بی‌پایه است؛ چون به روحانیان و طلاب هیچ ارتباطی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *