علم و دین واقعی هماهنگ یکدیگرند نه دشمن هم

ترجمه این روایت – «العلم و الدین توأمان، اذا افترقا احترقا» – اینست که دین و علم حقیقی کنار یکدیگر و توأم با هم هستند و اگر جدا بشوند، آتش به‌ پا می‌کنند، این بدان معناست که مسائل دینی با مسائل علمی هماهنگ است.

%۷۱

%۲۹

کل آرا
۱,۱۹۶
با برچسب , , .

متن منبع

آیت‌الله  محسن غرویان پژوهشگر دینی و استاد دروس عالی حوزه در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم با اشاره به روایت «العلم و الدین توأمان، اذا افترقا احترقا» اظهار داشت: ترجمه این روایت این است که دین و علم حقیقی کنار یکدیگر و توأم با هم هستند و اگر جدا بشوند، آتش به‌پا می‌کنند، این بدان معناست که مسائل دینی با مسائل علمی هماهنگ است، چرا که هم مبدأ علم و هم مبدأ دین خداوند است و این‌گونه نیست که علم با دین بجنگد. بالاخره یا آن علم، علم واقعی نیست یا آن دین، دین حقیقی نیست که با همدیگر بجنگند. علم واقعی با دین حقیقی همواره هماهنگ است. عقل و دین نیز چنین جایگاه و تناسبی با هم دارند و با هم هماهنگ هستند؛ چرا که از مبدأ واحد حکیمی صادر می‌شود.

وی همچنین گفت: نکته دیگر این است که خداوند به ما عقل داده و گفته است که بسیاری از مسائل را با عقل حل کنید. عقل پیغمبر باطنی است و فرستادگان خدا (پیامبران) پیغمبر ظاهری هستند.

آیت‌الله غرویان تأکید کرد: در دستورات دینی اسلام بر رعایت مسائل و نکات بهداشتی بسیار تصریح شده است که به‌طور نمونه می‌توان به سفارش اسلام به مسواک زدن و رعایت نظافت اشاره کرد، این بدان معناست که ما مسلمانان باید مسائل و توصیه‌های علم الصحه را رعایت بکنیم. آنچه امروز پزشکان و متخصصان برای مبارزه با ویروس کرونا می‌گویند، رعایت آن الزامی است. رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند که مردم نباید از  تذکرهای بهداشتی که مسئولان اعلام می‌کنند، تخطی کنند و تأکید فرمودند هر آنچه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام می‌گیرد، حسنه و هر کاری که موجب انتقال ویروس کرونا بشود، سیّئه است، این فرمایش رهبر انقلاب برمبنای فقه است.

این پژوهشگر دینی خاطرنشان کرد: لازم است که مردم مسلمان ایران از تجمعات پرهیز و از مسافرت‌های غیرضروری جلوگیری کنند. اسلام ما را دعوت به همکاری کرده است و در اینجا لازم است مردم برای حفظ سلامتی خود با مسئولان همکاری داشته باشند. در واقع رعایت دستورات اصیل اسلامی که بر مبنای عقلانیت دینی است، راهکار برون‌رفت از وضعیت موجود است؛ چراکه اسلام بر رعایت بهداشت و توصیه‌های بهداشتی و همکاری مردم با یکدیگر تصریح کرده است. امیدواریم که با رعایت دستورات اسلامی این بلا از کشور ما دفع بشود. برمبنای دین، عقل و علم بر ما حجت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.