عده‌ای درصدد تشدید دوگانه‌سازی‌های خیالی در جامعه هستند

امروز مردم از یک طرف با سیستمی مواجه هستند که برخی سیاست‌های آن منجر به فقر، نابرابری، اقتصاد ضعیف و فساد شده است و از طرف دیگر هم با دشمنانی مواجهیم که برای سرکوب ما از هیچ چیزی ابا ندارند.

%۵۲

%۴۸

کل آرا
۹۴۵
با برچسب , , , .

متن منبع

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا یوسفی، استاد دانشگاه مفید قم، در ادامه سلسله مباحث شرح نهج‌البلاغه با اشاره به خطبه ۸۸ و با بیان اینکه امیرمؤمنان(ع) در این خطبه به بیان علل سقوط جوامع پرداخته است، گفت: این خطبه بعد از قتل خلیفه سوم بیان شد؛ در این دوره با وجود فتوحات فراوان و امکانات، به دلیل سوء مدیریت، فقر و بی‌عدالتی و شکاف طبقاتی، نارضایتی پیوسته رو به افزایش بود؛ ارزش‌های اخلاقی و دینی هم زیر پا گذاشته می‌شد و در نهایت منجر به سقوط حکومت شد.

وی افزود: امام(ع) در این خطبه اصل «مهلت» را بیان فرموده‌اند؛ فرمودند: این طور نیست که حکومت‌ها به علت تخلف در همان اول کار ساقط شوند، بلکه خدا به آنان مهلت می‌دهد و حتی ممکن است رفاه هم نصیب آنان شود، ولی بعد از آن دچار سقوط می‌شوند. مهلت دادن به معنای آن است که سنت الهی و طبیعی این است که رفتارهای غلط و نادرست حکومت‌ها به تدریج سبب سقوط آنان خواهد شد؛ البته این سؤال وجود دارد که چرا حکومت‌هایی که ظلم کرده و از دایره عدالت خارج می‌شوند کمابیش عمری طولانی دارند.

چرا حکومت‌ها با وجود ظلم به تدریج سقوط می‌کنند

وی تصریح کرد: اولین تحلیل آن است که این حکومت‌ها با وجود ظلم و بی‌عدالتی منشأ خدماتی هستند که بر زندگی مردم اثر مثبت دارد و بخشی از مردم از آن رضایتمندی دارند. لذا رفتارهای نادرست و غلط حاکمان خود را تحمل می‌کنند. مثلاً ممکن است در کشوری فساد باشد، ولی دولت از قشر فقیر و بیکار حمایت‌هایی کند و همین سبب می‌شود تا فشار اجتماعی کمتر شود.

استاد دانشگاه قم با بیان اینکه اگر رونق اقتصادی و حمایت‌های اجتماعی در جامعه‌ای وجود داشته باشد، بزرگنمایی فساد هم کمتر دیده می‌شود، اظهار کرد: در تاریخ بیان شده که وقتی حضرت موسی(ع) به خدا خطاب کرد که چرا فرعون را با این همه ظلم و ستم نابود نمی‌کنی و حکومتش پابرجاست، جواب آمد که او یک‌سری کارهایی می‌کند که مردم آرامش می‌یابند؛ مثلاً جلسات عمومی دارد که همه مردم می‌توانند بیایند و شکایت و انتقاد کنند؛ لذا این گام مثبتی است که حاکم بداند در جامعه‌اش چه خبر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *