با «خرافه گرایان آتش به اختیار» چه باید کرد؟

با «خرافه گرایان آتش به اختیار» چه باید کرد؟

طی چند روز گذشته دیدم که چگونه بانیان هتک حرمت به حرم حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) ظرف ۲۴ ساعت، یا ابراز ندامت کردند و یا کل ماجرا را به گردن هواداران آیت‌الله شیرازی انداختند. هرچند برائت از خرافه‌گری را باید به فال نیک گرفت، ولی باید این سوال را نیز مطرح کرد که چرا اصولا در جامعه ما امکان تحرکات گسترده «خرافه‌گرایان آتش به اختیار» وجود دارد؟ اگر تنها یک گروه کوچک فریب خورده یا معاند را عامل همه غائله بدانیم، صورت مسئله را پاک کرده‌ایم. همه دلسوزان باید از خود بپرسند حقیقتا ریشه‌ اینگونه نابهنجاری‌ها چیست؟

 

Image result for آیت الله سید محمد سعیدی گلپایگانی

پس از آغاز شیوع کرونا در جهان و ایران، سایت مردم و روحانیت در اولین جمعه‌ای که نمازهای جمعه در مراکز استان‌ها تعطیل شدند، در مقاله‌ای به برخورد اولیه تعدادی از روحانیون مطرح در جامعه با موضوع ویروس کرونا و تقابل اعتقادات و واقعیات پرداخت. آیت الله سید محمد سعیدی گلپایگانی، امام جمعه قم و تولیت آستان قدس حضرت معصومه، در همان روزهای شروع شیوع با تاکید بر اینکه «ما حرم مطهر را دارالشفاء میدانیم » گفته بود نیازی به تعطیل کردن حرم نیست. آیت الله سیداحمد علم الهدی نیز تاکید کرده بود درحالی‌ که شهر و کشور در قرنطینه نیست و اجتماعات در مشهد در فضای باز و صحن‌های حرم مطهر به‌ وسیله مسئولان پزشکی تجویز شده است، تعطیلی این فرضیه الهی (نماز جمعه) توجیهی ندارد. موضوع تعطیل کردن حرم‌ها تا چندین روز بعد اجرایی نشده بود تا وقتیکه نهایتا تولیت‌ها آنها را تعطیل کردند که مواقعاتی را نیز بهمراه داشت.

 

علم الهدی: طلا و نقره ضریح کسی را شفا نمی‌دهد| ابزار پیشگیری از کرونا را امام رضا فراهم می‌کند

البته آیت الله علم الهدی، یک هفته بعد در یک پیام ویدیویی اذعان داشت امام رضا (ع) شفا می‌دهد و نه طلا و نقره ضریح. ایشان تصریح کرد که اهل‌البیت در عین این‌که شفا می‌دهند، خودشان نیز تابع عوامل طبیعی و ظاهری بودند، شفای امام رضا (ع) نیز طوری نیست که یک مرتبه کسی با معجزه شفا پیدا می‌کند، شفای امام رضا (ع) با اسباب و ابزار است. به آن معنی که داروی لازم در اختیار شما قرار می‌گیرد، درمان لازم برای شما پیش می‌آید، اسباب و ابزار پیشگیری از این ویروس را حضرت فراهم می‌کنند، این‌طور نیست که تنها با معجزه نامرئی حضرت همه را شفا می‌دهند.

 

مراجع بیدار و روحانیت هشیار همواره مردم را به عقلگرایی دعوت کرده‌اند و ضمن انتقاد از علم‌گرایی، همواره با دیده احترام به دستاوردهای عملی و پزشکی نگریسته‌اند. ولی متاسفانه باید اذعان داشت که یک نوع نگاه اسطوره‌ای نیز نسبت به اجسام متبرک از سوی برخی تبلیغ می‌شود که میتواند باعث سوء تفاهم‌های زیادی میان عوام‌الناس شود. برای مثال مرحوم آیت الله بطحایی در آخرین سخنرانی خود، با تحقیر توصیه‌های پزشکان، علت بهبود موقت خود را خوردن تربت امام حسین ذکر کرده‌بود. متاسفانه این موارد کم نیست و پیش از آنکه اینگونه افکار در دست آتش به اختیاران قرار گیرد باید جلوی شیوعشان را گرفت.».

 

https://media.hawzahnews.com/d/2020/03/17/4/938983.jpg

در این میان باید مراقب فرافکنی‌ها هم بود. هرچندکه گروه‌های معاند از تحرکات «خرافه گرایان آتش به اختیار» بهره‌برداری می کنند،‌ ولی قلیل ماجرا به تحرکات این گروه‌ها، تنها یک نوع فرافکنی است. برای مثال سخنان عزیزانی همچون حجت الاسلام مسلم منفرد که از محققان حوزه هستند، هم یک نوع بزرگنمایی جریان شیرازی‌ها بود و هم یک نوع فرافکنی. به اعتقاد ایشان، همه غائله زیر سر «دستگاه تبلیغاتی ضد انقلاب» بوده تا «پروژه قم هراسی» کلید بخورد. زمانی که حجت الاسلام منفرد، تمام هرج و مرج مقابل حرم‌های مطهر در مشهد و  قم را زیر سر پیروان شیعه انگلیسی قلمداد می‌کنند،‌ آیا ناخواسته قدرت این افراد را بیش از آنچه هست جلوه نمی دهند؟

 

Image result for زائری

اظهارات حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در رابطه با این بزرگنمایی ها و فرافکنی ها قابل توجه است. ایشان در این ارتباط نوشت «دیدید که چگونه به گمان خود از اعتقادشان خشمگینانه فریاد میزنند و به خیال خود از غیرتشان نعره می کشند و برای مثلا ایمان‌شان در حرم را میشکنند و می خواهند همه جا را به آتش بکشند و شکم همه را پاره کنند! آقایان جا نخورید! اینها را خودتان ساخته و تربیت کرده اید، خودکرده را تدبیر نیست!» زائری در توئیت دیگری افزود «شیرازی؟ فرقه؟ انگلیس؟ بفرمایید اولین روحانی محترم و فرزانه‌ای که تشریف بردند حرم و ضریح را بوسیدند و عکسش پخش شد کی بود؟ مسأله را به یک جریان تقلیل دادن هم سادگی است و هم پرسش ایجاد می‌کند و تالی فاسد دارد؛ واقعا یک جریان انگلیسی این قدر گسترده و قوی است؟

 

بیانیه مدیر حوزه خراسان و دبیر شورای عالی این حوزه

در این میان اظهارات و بیانیه‌های بسیاری از مقام‌های مسئول دلگرم کننده بوده است. حجج اسلام محمدباقر فرزانه، دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان و سید مصباح عاملی، مدیر این حوزه، در بیانیه‌ای تاکید کرده‌اند که امروز حفظ نفوس انسان‌ها و مسلمین در درجه اول اهمیت قرار دارد و مقام معظم رهبری و دیگر مراجع تقلید در فتوای خودشان بیان داشتند که هر نوع تجمعی که منجر به شیوع بیماری و ابتلای دیگران شود ممنوع است و باید طبق نظر کارشناسان علوم پزشکی اقدام شود و در این راستا، حرم‌های مطهر علی بن موسی الرضا (علیه السلام)، حضرت معصومه (سلام الله علیها) و احمد بن موسی الکاظم و جمکران و نماز جمعه و جماعت تا رفع خطر ممنوع و تعطیل اعلام می گردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *