mardomvarohaniat.com چرا همه قصورات دولت به گردن روحانیت می‌افتد

چرا همه قصورات دولت به گردن روحانیت می‌افتد؟

سایت مردم و روحانیت همواره بر لزوم کاهش شکاف میان طلاب و مردم عادی تاکید داشته و از لزوم حفظ آبروی هزار ساله روحانیت سخن گفته است. یکی از نشانه‌هایی که باعث نگرانی نسبت به افزایش شکاف میان مردم و روحانیت می‌شود، پدیده شایعه‌پراکنی و دروغ‌پردازی علیه روحانیت و باورپذیری این شایعات از سوی مردم عادی است. در این مقاله قصد داریم به آسیب‌شناسی این موضوع بپردازیم، تا با شناسایی ریشه‌های این معضل، از ادامه و گسترش آن جلوگیری کنیم.

 

Image result for ‫آیت الله دژکام‬‎

سال گذشته همراه با مشکلات اقتصادی گسترده‌ای برای مردم کشورمان بود و همین امر مآلاً نارضایتی مردم نسبت به عملکرد دولت را افزایش داد. در پی اعتراضات معیشتی که در آبان ماه گذشته اتفاق افتاد، متاسفانه به علت امنیتی شدن فضا، یک نوع دلخوری و اختلافی میان مردم و حاکمیت ایجاد شد. انتظار مردم از روحانیت این بود که همانند روایات تاریخ در تقریبا همه ادوار گذشته، اینبار نیز به پشتیبانی از مردم مستضعف بپردازند و مطالبات آنها را به گوش حاکمان برسانند. انصافا بسیاری از روحانیون در کنار مردم ایستادند ولی در ضمن شاهد بودیم که متاسفانه برخی از عزیزان همچون آیت‌الله دژکام، بدون در نظر گرفتن مطالبات مشروع و نامشروع، کلیت اعتراض‌ها را زیر سوال برد. کاربران سایت مردم و روحانیت در عکس‌العملی به بیانات آیت الله دژکام با ۶۸ درصد رأی منفی، به گفته‌های ایشان، ابراز مخالفت کردند. متاسفانه اینگونه موضع‌گیری‌ها باعث می شود تا مردمی که نسبت به روحانیت ارادت دارند هم شایعات و دروغ‌پردازی‌ها علیه آنها را باور کنند.

 

Related image

متعاقبا، اتفاقات دیگری همچون سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط پدافند سپاه و سکوت روحانیت در مورد مطالبات مردمی، باعث ایجاد و ازدیاد شکاف میان مردم و روحانیت شد. در ذهن مردم سوال بود که چرا در این زمینه پنهان‌کاری شده و چرا کشته‌شدگان، شهید اعلام شده‌اند؟ سایت مردم و روحانیت در این رابطه مقاله‌ای منتشر کرد (آیا شهید اعلان شدن جانباختگان هواپیمای اوکراینی توجیه فقهی داشت؟ ) ولی متاسفانه بدنه اصلی روحانیت به این سوالات پاسخ نداد.

بیشتر بخوانید:

 

Image result for ‫انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‬‎در اوایل اسفند ماه، شاهد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بودیم. این انتخابات متاسفانه با حضور کم‌رنگ رأی‌دهندگان همراه شد. مقام‌های مسئول، از جمله روحانیون دولتی، یا در برابر این کاهش مشارکت سکوت کردند و یا به فرافکنی پرداختند، ولی واقعیت این است که مردم نسبت به رد صلاحیت‌های گسترده دلخور و ناامید شده بودند. مردم سوال می کردند که چرا شورای نگهبان ورود بسیاری از افراد معتبر، مردمی ومطرح را به مجلس و خبرگان غیرممکن کرده بود و چرا در این زمینه شفاف‌سازی صورت نگرفت؟ سایت مردم و روحانیت در این مورد مقاله‌ای تحت عنوان چرا اساتید برجسته حوزه قم، در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام نکردند؟ منتشر کرد، ولی متاسفانه آنچنان که باید و شاید، شاهد اعتراض و روشنگری‌های روحانیون ذی‌نفوذ نبودیم. تأیید صلاحیت تنها یک طلبه گمنام در کنار آیت الله یزدی در قم، تغییر حوزه انتخابی آیت الله مصباح یزدی به مشهد و فرستادن یک کاندید تهرانی به شیراز (تنها برای اینکه آیت الله دژکام بی‌رقیب نباشد)، نمونه‌هایی از مهندسی انتخابات بود که با سکوت بدنه اصلی روحانیت همراه بود.

 

https://media.hawzahnews.com/d/2020/03/04/4/934180.jpg

پس از این سکوت‌ها و بی توجهی به مطالبات عمومی، آیا می‌توان انتظار داشت که در جریان کرونا، مردم دروغ پردازی‌ها علیه روحانیت را باور نکنند؟ در بحث قرنطینه کردن یا نکردن، مسئولین کشوری و لشکری تا جایی که می‌توانستند، کم کاری‌های خود را به گردن روحانیت انداختند و بسیاری از مراجع عزیز در این خصوص قربانی شدند.

 

در این میان سایت مردم و روحانیت نسبت به عملکرد «خرافه گرایان آتش به اختیار» هشدار داده، زیرا عملکرد این عده قلیل نیز – مانند دیگر اتفاقات سال ۹۸ – به زیان کلیت روحانیت تمام می‌شود. شایسته است مراجع آگاه و مبارز در این برهه حساس تاریخی، موضع‌گیری‌های شفاف و صریحی داشته باشند، تا با همراهی با مطالبات مردمی، فتنه‌ها و عنادها علیه رابطه مردم و روحانیت را خنثی کنند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *