mardomvarohaniat.com لغو اولین نماز جمعه

لغو اولین نماز جمعه سال ۱۳۹۹ و چشم‌انداز تحولات سال جدید

با توجه به ادامه بحران کرونا، اولین نمازجمعه سال ۱۳۹۹ برگزار نشد. شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور این اقدام را در راستای همکاری با ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا قلمداد کرده است. وزیر بهداشت هم ضمن قدردانی از صبوری و حسن اعتماد نمازگزاران، بر اهمیت خودداری مؤمنین از حضور در اجتماعات تا زمان کنترل کامل عامل بیماری کووید ۱۹ تأکید نموده است.

 

Image result for حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی،در حالی که مردم برای چهارمین هفته از فیض شرکت در نماز جمعه محروم شده‌اند، بیانات رهبر معظم انقلاب به مناسب آغاز سال جدید شمسی برای خانواده‌ها دلگرم کننده‌بود. با توجه به اینکه سال ۹۸، سالی پر تلاطم و بحران بود، مقام معظم رهبری به چالشهای این سال (سیل، کرونا، شهادت سردار سلیمانی و غیره) پرداختند. حضرت آیت الله خامنه‌ای بیشترین تاکید خود را بر تشکر از مجاهدات مردم در این سال گذاشتند و به خانواده‌های شهدای دفاع از حرم و مرزها و همچنین شهدای دفاع در برابر بحران کرونا تبریک و تسلیت فرمودند.

 

سایت مردم و روحانیت نیز در طول سال گذشته به چالش‌های فوق‌الذکر از زاویه رابطه مردم با روحانیت پرداخته بود. از مقالات حادثه تلخ کرمان و گلایه های مردم از روحانیت و آیا شهید اعلان شدن جانباختگان هواپیمای اوکراینی توجیه فقهی داشت؟ تا مقاله مربوط به شهدای جبهه سلامت (علم یا دین؟ کرونا چه می‌گوید؟)، تلاش ما این بود که با نگاه به تحولات مختلف در داخل و خارج، بر لزوم کاهش شکاف ایجاد شده میان مردم و روحانیت تاکید کنیم.

 

مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که اوج حوادث سال ۹۸، شهادت سردار سلیمانی بود و یادآور شدند که وداع تاریخی مردم با این سردار دلها، مایه آبرو و عزت ملت ایران بود. در مقابل، عدم اشاره امام خامنه‌ای به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری احتمالا به علت حضور نه چندان پرشور مردم بوده است. حاشیه‌های رد و تأیید صلاحیت کاندیدها، مخصوصا کاندیدهای مجلس خبرگان، سروصداهای فراوانی ایجاد کرده‌بود که سایت مردم و روحانیت نیز در مقاله حضور کمرنگ اساتید حوزه در انتخابات خبرگان و مقاله  چرا مردم با صندق ها قهر کردند؟ به آن پرداخت.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سال ۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری فرمودند و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند که «جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.»

 

بیشتر بخوانید:

 

Image result for حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی،از سوی دیگر حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور محترم، در پیام نوروزی سال ۱۳۹۹، با تاکید بر حفظ اتحاد و اخلاق تاکید کرد که سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ، سال رونق با کمک همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی ما با جهان و تعاملات ما با همسایگان خواهد بود. رئیس جمهوری با اشاره به حوادث و حماسه‌های سال گذشته و مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، اظهارداشت که سال ۹۹ گرچه آغازش همچنان سلامت، مساله اول ما است، اما با دو بال از این مشکل عبور خواهیم کرد بال اول بال کادر درمانی و پزشکی ماست که باید همه تلاش خود را بکار گیرند و بال دوم بخش خصوصی ما است که در کنار دولت و سایر نهاد‌ها باید به صحنه بیایند تا سال ۹۹ را سال سلامت و اشتغال و سال تحرک در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسازیم.

 

در طول سال ۹۸، سایت مردم و روحانیت نظرسنجی‌های متعددی از سخنان رئیس جمهوری را منتشر کرد و در مجموع با رای مثبت مخاطبان ما روبرو بود (برای بررسی گزارش آماری به این لینک مراجعه فرمایید). برغم این نظرسنجی‌های مثبت، به نظر می رسد که مردم از عملکرد دولت در مدیریت بحران‌های سال گذشته راضی نبوده‌اند این موضوع را متاسفانه در بسیاری از موارد به جامعه روحانیت نیز فرافکنی کرده‌اند. ما در سایت مردم و روحانیت به کرات به این موضوع پرداخته‌ایم و یکی از علل این معضل را در عدم تفکیک نهاد حاکمیت و روحانیت از دیدگاه مردم عادی ریشه یابی کرده‌ایم (برای نمونه به مقاله ۴۱ سالگی انقلاب و آبروی هزار ساله روحانیت مراجعه فرمایید).

 

امید است همانطور که رئیس جمهوری اشاره کردند، سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ، سال رونق با کمک همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی ما با جهان و تعاملات ما با همسایگان باشد. ما هم در سایت مردم و روحانیت سالی سرشار از موفقیت و حرکتی استوار در راه رضای حق را برای همه مردم و بالاخص مخاطبانمان آرزو می‌کنیم.

یک نظر

  1. سالی که نکوست از بهارش پیداست. امیدوارم امسال از سال پیش بهتر باشد. سال ۹۸ بد سالی بود. الهی آمین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *