mardomvarohaniat.com مردم و روحانیت در سال ۱۳۹۸

مردم و روحانیت در سال ۱۳۹۸

خوانندگان، هواداران و همکاران محترم سایت مردم و روحانیت،‌ ضمن تبریک فرارسیدن سال نو، برای شما سالی سرشار از امید و سلامت آرزومندیم.  همانطور که استحضار دارید، این سایت می کوشد تا سنجشی از رابطه میان روحانیت و مردم ارائه دهد.

 

Image result for ‫مردم سالاری دینی‬‎

به اعتقاد دست اندرکاران این سایت، مردم سالاری دینی که حاصل مجاهدات قدسی امام راحل است امانتی الهی است که تنها با ارتباط نزدیک‌تر میان مردم و روحانیت صیانت می شود. در این فرصت می‌کوشیم تا حاصل نظرسنجی‌های یکسال گذشته و بازخوردهای شما خوانندگان عزیز را در یک مقاله جمع‌آوری کنیم تا  از یک سو مردم و از سوی دیگر روحانیون با ارزیابی رابطه میان این دو بخش مهم از جامعه که یکی جمهوریت و یکی اسلامیت نظام را به شکلی نمادین نمایندگی می‌کنند در سال جدید در مسیر التیام زخم‌ها و رفع شکاف‌های موجود بپردازند. سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب، سال «جهش تولید» نامگذاری شده است. در عین حال که جنبه‌های اقتصادی بیشتر مورد نظر ایشان بوده اما روحانیت و مردم باید بکوشند تا تولید اعتماد کنند و سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی که به واسطه عوامل بسیاری از جمله سوءمدیریت‌ها، سود‌جویی‌ها، و جناح‌گرایی‌ها تضعیف شده و تحلیل رفته‌اند را احیا کنند و همچو باد بهاری گره‌گشا باشند هر چند که چو غنچه فروبستگی است کار جهان.

 

Related image

سایت مردم و روحانیت به اعتبار ارزیابی داده‌ها و نظرسنجی‌های سال گذشته، در سال ۱۳۹۸ در مجموع ۴۱۵ نظرسنجی عمومی از گزیده‌های سخنان روحانیون انجام داد. در سال گذشته گزیده‌های سخنان ۱۲۱ شخصیت روحانی در این نظرسنجی‌های عمومی با مردم در میان گذاشته شد. ۵۵۶ هزار و ۳۵۳ رای از سوی مردم دریافت شد که این آرای دریافتی جدا از ارزیابی‌ها و پژوهش‌های مستقلی است که سایت مردم و روحانیت به سفارش برخی از مراجع عظام و نهادها و سازمان‌های متقاضی انجام داده است. لازم به ذکر است که نظرسنجی‌های ارزیابی شده در این گزارش سالیانه، نظرسنجی‌هایی هستند که با استفاده از اینترنت، به شکل آنلاین با مراجعه به سایت مردم و روحانیت بوده‌اند. نظرسنجی‌هایی که به شکل مستقیم در شبکه‌های اجتماعی وابسته به سایت،‌ مثل تلگرام،‌ فیسبوک،‌ توییتر و اینستاگرام صورت گرفته، در این گزارش منظور نشده است.

 

۴۱۵ نظرسنجی گزیده اظهارات ۱۲۱ شخصیت روحانی با ۵۵۶ هزار و ۳۵۳ رای از سوی مردم مواجه شد

این نظرسنجی‌ها را می‌توان به موضوعات زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • سیاست داخلی و جناحی (رفراندوم، اعتماد عمومی، اعتراضات مردمی)
 • سیاست خارجی (تحریم، مذاکره،‌ جنگ،‌ یا مقاومت، اف ای تی اف،‌ برجام و برنامه اتمی)
 • سیاست منطقه‌ای (نقش و حضور نیروهای ایرانی در منطقه،‌ شهادت سردار سلیمانی،‌ نیروهای مقاومت و رویکردهای ایران در عراق،‌ سوریه، لبنان و یمن)
 • انتخابات (مجلس یازدهم و میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، نظارت استصوابی و شورای نگهبان)‌
 • اجتماعی – فرهنگی (نماز،‌ حجاب،‌ حضور زنان در ورزشگاه‌ها،‌ فضای مجازی، جایگاه روحانیون در میان مردم و در نظام،‌ کرونا)‌
 • اقتصادی (فساد و مبارزه با آن،‌ تورم، گرانی، مشکلات معیشتی مردم)‌
 • نظامی (سپاه قدس، جایگاه سپاه پاسداران در جامعه،‌ انتقام سخت و ماجرای هواپیمای اوکراینی)

Image result for ‫خامنه روسای ۳ قوا‬‎

در حوزه سیاست داخلی و جناحی،‌ افکارسنجی‌، ارزیابی‌ها و نظرسنجی‌های سایت مردم و روحانیت نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد روحانیون به جز موارد معدودی در مسیر وحدت و آشتی ملی گام بر نداشتند و اظهارات ایشان بیشتر به دعواهای جناحی دامن زد. بیشتر این حملات انتقادهایی با انگیزه‌های سیاسی علیه دولت حسن روحانی و برخی مواد مجلس بود. واکنش مردم به اینگونه اظهارات را می‌توان با توجه به گرایش‌های سیاسی آنها دید اما در مجموع بیش از ۷۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی‌ها نسبت به اظهارات تندی که علیه دولت و مجلس بود واکنش منفی نشان دادند که این موضوع را می‌توان به نوعی انتظار مردم از روحانیت تلقی کرد که در این مقطع عامل اتحاد و التیام باشند. بسیاری از روحانیون نسبت به کاهش اعتماد عمومی هشدار دادند اما راهکاری ارائه نکردند. آگاهی از کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی با واکنش مثبت رای‌دهندگان مواجه شد. در خصوص اعتراضات و با توجه به اینکه بیشتر روحانیون بازگوکننده منویات نظام بودند و کمتر به مطالبات مردمی توجه داشتند،‌ واکنش‌های به نسبت منفی‌تری از سوی مردم دریافت کردند.

 

Image result for ‫اف ای تی اف و برجام‬‎

کارنامه روحانیون و اظهارات ایشان در خصوص سیاست خارجی نظام که در سال گذشته بیشتر معطوف به موضوعاتی چون اف ای تی اف و برجام و کاهش تعهدات ایران در تقابل با افزایش تحریم‌ها بود که واکنش‌های مختلفی را در میان رای‌دهندگان سایت برانگیخت. ۸۴ درصد از اظهارات روحانیون بر مواضعی چون عدم مذاکره،‌ عدم پیوستن به اف ای تی اف و تقابل با غرب تاکید داشت. این مواضع تنها حدود ۳۲ درصد رای مثبت از سوی مردم دریافت کردند.  حدود ۶۸ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌های این گروه خواستار کاهش تنش‌های بین المللی، ادامه مذاکره و رفع تحریم‌ها بودند.  در خصوص برنامه اتمی و کاهش تعهدات برجامی،‌ اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان ضمن حمایت ازبرنامه صلح آمیز اتمی کشور خواستار رفع فشارهای اقتصادی بودند که از مسیر برجام و پیوستن به اف ای تی اف میسرتر به نظر می آید.

 

Image result for واکنش روحانیون به شهادت سلیمانی

اظهارات روحانیون و واکنش‌های مردم به آنها در سیاست منطقه‌ای تابع ماهیت تحولات در عراق،‌ سوریه، لبنان و یمن بود. اگر موضوع شهادت سیدالشهدای مقاومت،‌ سردار سلیمانی را جداگانه بررسی کنیم، در مجموع ۸۵ درصد اظهارات روحانیون از حضور نیروهای ایران در منطقه و پشتیبانی از نیروهای مقاومت حمایت کرد. در عین حال واکنش رای‌دهندگان گویای انتظار آنها برای بازبینی در برخی از این سیاست‌ها بود. ۶۹ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌های این گروه با مواضع روحانیون موافق نبودند. این موضوع در مورد واکنش‌ها به شهادت سردار سلیمانی و اظهارات روحانیون در این خصوص متفاوت بود. به نظر می‌رسد با توجه به عاطفی بودن شهادت ایشان و غیر سیاسی/جناحی بودن سردار دلها،‌ رای‌دهندگان با اظهارات روحانیون در سوگ سردار سلیمانی بیش از ۹۵ درصد موافق بودند اما نزدیک به ۷۰ درصد از این دسته با انتقام سخت و تداوم تنش که در سخنان روحانیون تکرار می‌شد موافق نبودند.

 

Image result for ‫شورای نگهبان وجنتی‬‎

افکارسنجی سایت مردم و روحانیت در حوزه انتخابات بر اساس داده‌ها و نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهد که موضع‌گیری‌های روحانیون به خصوص خطیبان نماز جمعه در خصوص شورای نگهبان و نظارت استصوابی با استقبال کلی شرکت کنندگان مواجه نشد. بیش از ۸۹ درصد اظهارات روحانیون در حمایت از روند نظارت استصوابی بود و تقریبا ۸۰ درصد رای‌دهندگان به این اظهارات رای منفی دادند. مسئولیت‌پذیری و شفافیت مجلس و انتخابات اصلح بخش، دیگری از اظهارات وحانیون بود که در این مورد بیش از ۷۸ درصد شرکت‌کنندگان با اظهارات روحانیون موافق بودند.

 

Related image

در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی و با توجه به گستردگی آن شاید بتوان با ضریب اطمینان بالا گفت که مردم خواهان آشتی ملی و آزادی‌های اجتماعی بیشتر هستند. هر چند در اوائل سال مباحثی همچون حجاب اجباری و یا بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها داغ بود اما به مرور و با نزدیک‌تر شدن به پایان سال مسئولیت اجتماعی روحانیون و جایگاه دین در برخورد با ویروس کرونا داغ‌تر شد. در میانه راه هم رای‌دهندگان نسبت به موضع‌گیری‌های روحانیون در قبال ناآرامی‌های ناشی از گرانی بنزین را داشتیم. اگر بخواهیم به مجموع نظرسنجی‌ها و آرای دریافتی نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که وقتی روحانیون صرفا از مواضع حکومتی دفاع می‌کنند واکنش‌های مثبت کمتری را دریافت می‌کنند. در همین حال وقتی روحانیت با مردم و مطالبات حقه آنها همراه ‌می‌شود درصد بیشتری از مردم به اضهاراتشان رای مثبت می‌دهند.

 

در سال گذشته و در حوزه اقتصادی ۶۵ درصد اظهارات روحانیون بازگو کننده مشکلات معیشتی مردم بود و درخواست ایشان از مسئولین برای توجه به این معضلات. ۹۳ درصد از شرکت‌کنندگان از این اظهارات و ترویج فرهنگ شفافیت و پاسخ‌پذیری حمایت کردند. در عین حال باید تذکر داد که بسیاری از مطالبات مردم که از زبان روحانیون در خصوص مشکلات معیشتی مردم مطرح شد مورد استفاده ابزاری تعداد معدودی از روحانیون نیز قرار گرفت تا از آن برای ادامه انتقاد از دولت و یا مجلس استفاده کنند. از سوی دیگر بسیاری از روحانیون خود در سمت‌های دولتی نقش ایفا می‌کنند که برخی از این مسئولیت‌ها متوجه خود آنها نیز می‌شود.

 

Image result for ‫رژه سپاه‬‎

در حوزه نظامی که البته بخشی از آن در حوزه سیاست منطقه‌ای پایش شده است ۸۹ درصد از اظهارات روحانیون تاکید بر توان نظامی در دفاع از تمامیت ارضی کشور بود. این اظهارات ۶۵ درصد از آرای مثبت مردم را به خود جلب کرد. در عین حال پس از حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی بیش از ۳۰ درصد از این آرا از دست رفت و به شکلی بیانگر کاهش اطمینان مردم نسبت به توان و قابلیت‌های نظامی کشور را نشان داد. شایان ذکر است که نوع برخورد مسئولان و عدم شفافیتی که تا چندین روز در خصوص این اتفاق وجود داشت و در اظهارات روحانیون هم نمود داشت،‌ بیشترین تاثیر منفی را در نظر رای‌دهندگان گذاشت.

 

در این فرصت از شما دعوت می‌کنیم ضمن شرکت در نظرسنجی‌های سایت به صفحه ویژه روحانیون نیز سری بزنید و ببینید کدام شخصیت روحانی محبوب‌تر است و کدام جنجال برانگیزتر.

یک نظر

 1. سلام علیکم

  خدا قوت. در این دوران بسیار سخت و دشوار در قم، به شما خسته نباشید می‌گم.

  از صمیم قلب از شما برادران مومن و معتقد کمال تشکر را دارم که در هر موردی که لازم باشد، حرف حق را میزنید و از طرفداری‌های جناحی و خشکه مقدس بازی‌های افراطی کاملا اجتناب می‌ورزید.

  گناهش به گردن کفار ولی بعضی از اوقات با چند نفر از طلاب همدرس، بر سر نتیجه رای فرمایشات بعضی از بزرگترهامون، ما هم با همدیگر شرط و شروطی مقرر می‌کنیم.

  اجر شما با آقا امام زمان (عج)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *