mardomvarohaniat.com توهم توطئه یا توطئه توهم

توهم توطئه یا توطئه توهم

در دهه‌های اخیر یک جریان فکری قدرت گرفته که به انتقاد از مدل‌های موسوم به «تئوری توطئه» می‌پردازد. بر اساس تئوری توطئه، بسیاری از تحولات سیاسی و فرهنگی را می‌توان ناشی از برنامه‌‌ریزی‌های افراد و حلقه‌هایی دانست که با بهره‌برداری از قدرت و ثروت، اهداف جناحی و گروهی خود را با موفقیت به پیش می‌برند. منتقدان، مدافعان تئوری‌ توطئه را متوهم می‌دانند و تاکید می‌کنند که تقلیل تحولات سیاسی و اجتماعی به برنامه‌ریزی‌های یک فرد یا یک گروه پشت پرده منطقی نیست. به راستی تئوری‌های توطئه تا چه میزان قابل اتکاست و اینگونه تحلیل‌ها، تا چه میزانی توضیح دهنده بحران کرونا می باشد؟

 

فرارو | (تصاویر) سخنرانی نوروزی رهبر انقلاببحث تئوری توطئه همواره در جامعه ما مطرح بوده ولی در شرایط کنونی موضوعیت بیشتری یافته زیرا گمانه‌زنی‌هایی صورت گرفته که ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیکی است که بطور خاص علیه ملت ایران ساخته شده است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی خود فرمودند آمریکایی‌ها خودشان متهم به تولید این ویروس هستند، البته نمی‌دانیم این اتهام چقدر صحت دارد اما با وجود این اتهام، کدام انسان عاقلی، کمک از این کشور را قبول می کند.

 

سید محمد باقر عبادی on Twitter: "یکی از انتقاداتی که به این دولت ...هرچند مقام معظم رهبری سناریوی سلاح بیولوژیکی را در حد یک اتهام مطرح فرمودند، ولی برخی از مسئولان با قاطعیت بیشتری در این خصوص سخن گفته اند. حجت الاسلام سید محمد باقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به یک تئوری توطئه گفته است که مسئولان چین شواهدی دارند که ویروس کرونا را آمریکایی‌ها به وجود آوردند که یک جنگ بیولوژیکی در کل جهان محسوب می‌شود. حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها هم گفته بود جنگ بیولوژیک یک فرضیه‌ای است که رد نشده است.

 

حمله بیولوژیک آمریکا به ایران و چین با سلاحی به اسم «کرونا ...با توجه به اینکه شیوع کرونا به یک بحران ملی تبدیل شده است، سخن گفتن از علل شیوع این ویروس و تحلیل‌ها در این زمینه بسیار حساس است و مستلزم دقت نظر زیادی می باشد. با توجه به این شرایط، باید پرسید که طرح این بحث که کرونا یک سلاح بیولوژیکی است چقدر منطقی است؟

 

حمایت قاطع دولت پکن از هواویاولین نکته که باید در بحث تئوری توطئه مورد توجه قرار داد، قاعده فقهی «البینه علی المدعی» است. بر اساس این قاعده، مدعی و مطرح کننده اتهام باید ادعا و اتهام مطرح شده را ثابت کند. در جریان شیوع کرونا، دولت چین از امکان تولید سلاح بیولوژیکی توسط آمریکایی‌ها سخن گفته و به همین دلیل، دولت پکن باید دلایل متقنی برای این ادعا ارائه دهد. چینی‌ها تاکنون مدارک و شواهدی برای این ادعا ارائه نداده‌اند و شواهد و قرائن ضمنی هم خلاف سناریوی فوق را تایید می‌نماید. باید توجه داشت، صرف طرح یک اتهام نمی تواند مبنای هیچ استنتاجی قرار گیرد. در ضمن طرح اینگونه اتهامات، یک تالی فاسد هم در پی دارد که همانا ابرقدرت‌سازی از دشمن است. اینکه بگوییم آمریکا ما را با هوشمندی هدف سلاح بیولوژیکی قرار داده و مسئولان ما هم برای چند هفته خطر ویروس را منکر شده‌اند، چه پیامی در بر دارد؟ جز اینکه آمریکا قادر مطلق است و مسئولان کشورمان هم دست‌دردست توطئه‌های بیگانگان داده‌اند؟

 

کرونا دست از سر اقتصاد برنمی‌داردنکته دوم که باید در فورمول‌بندی تئوری‌های توطئه مورد توجه قرار داد، امکان بروز مغالطات استنتاج است. بطور خاص در بحث اپیدمی کرونا باید مراقب مغالطه معروف به «علت مشکوک فی» باشیم. مدعیان تسلیحاتی بودن کرونا می‌گویند چون الف) شیوع این ویروس باعث ضربه به اقتصاد ایران شده و ب)‌ این امر به سود آمریکاست، پس ج) این ویروس ساخته آزمایشگاه های آمریکاست. جالب اینجاست که همین روش را عده‌ای بگونه دیگری بکار می‌برند می‌گویند چون شیوع کرونا به اقتصاد آمریکا و کشورهای اروپایی لطمه زده، پس چینی‌ها در ایجاد این ویروس نقش داشته‌اند. در تمامی این استدلال‌ها، یک نوع مغالطه «علت مشکوک‌ فی» مضمر است که سودبرنده را با عامل تخلیط می‌کند. اگر بخواهیم با این استدلال پیش برویم، روسیه متهم اصلی در ایجاد ویروس کرونا می‌شود چون دستکم در ابتدای اپیدمی، کمترین میزان مبتلا به این بیماری را داشت و از شیوع این ویروس در چین و آمریکا و اروپا هم سود بسیاری برد.

 

ابطال گرایی در اقتصاد از دیدگاه‌‌‌هایکدر انتها باید باید به لزوم رعایت «قاعده ابطال‌پذیری» هم اشاره‌ای داشته باشیم. بر اساس این قاعده، گزاره‌ای قابل استناد است که بطور بالقوه قابل ابطال باشد. برای مثال این گزاره که «فردا یا باران می آید یا نمی آید» ابطال پذیر نیست و در هر شرایطی درست است و به همین دلیل، از لحاظ محتوایی، یک گزاره پوچ محسوب می‌شود. همین موضوع در خصوص بسیاری از تئوری های توطئه هم صادق است. حتی اگر بکارگیری سفسطه علت مشکوک‌ فی را هم بپذیریم،‌ هنوز کسانی که آمریکا یا چین را متهم به ایجاد کرونا می‌کنند، عموما این اتهامات را به گونه‌ای طرح می‌کنند که به هیچ وجه قابل ابطال نباشند. ابتدا مسئله تخریب اقتصادی را طرح می‌کنند، ولی زمانیکه معلوم می‌شود کشور مورد اتهام، بیشتر از دیگر کشورها ضربه اقتصادی خورده، امکان اشتباه محاسبات از سوی آن کشور طرح می‌شود. اگر هم مشخص شود که امکان اشتباه محاسبه وجود نداشته، توجیه جدیدی مطرح خواهد شد. در واقع آنقدر شرط و تبصره برای این ادعا که فلان کشور کرونا را تولید کرده‌‌است، می سازند که این ادعا را به یک گزاره ابطال‌ناپذیر تبدیل می نمایند.

 

شکی نیست که کشورهای مختلف علیه یکدیگر توطئه می کنند و گاهی این توطئه‌ها با موفقیت روبرو می‌شود، ولی اگر تمامی اتفاق ناگواری که برای کشور رخ می‌دهد را به توطئه‌های دشمنان نسبت دهیم، هم از تحلیل واقعگرایانه اتفاقات باز مانده‌ایم و هم به یک نوع خودزنی پرداخته‌ایم که تنها به بزرگنمایی قدرت بیگانگان و تعمیق احساس حقارت ملی می‌انجامد.

یک نظر

  1. نخست اینکه قاعده سود برای افرادی که دست به حمله ژنتیکی میزننند با ضرر اقتصادی خودشان نفی نمیشود. ضرر اقتصادی به جهانیست چرا که حتی بدون ویروس ظرف دهه های اخیر پله پله دارند تمام مردم جهان را فقیر میکنند اینطوری سلطه پذیرتر میشوند و انتقام اهریمنان تکمیل میشود یعنی اینکه به فرض مثال کسی که تصمیم به حمله بیولوژیک بگیرد ضرر و زیان را میسنجد و نهایتاً سودش میچربد. اما نکته اینجاست که دولت پنهان اساسا برایش توفیری نمیکند چند میلیون نفر از یک سرزمین کشته شوند و یا اقتصاد مملکت زمین بخورد مهم ادامه یافتن حیات رژیم اهریمنی است حتی شده با تغییر ظاهری و خر همان خر و تعویض پالان. بنابراین رد فرضیه مذکور با استفاده از این توجیه که خودشان هم آسیب دیدند نمیشود چون خودزنی اتفاقا اصل اول حمله است. اینکه کار کیست متهم اصلی و همراه با شواهد و قرائن بسیار خود فقها هستند و این کار فقط از شماها بر می آید تا اینطوری هم رژیمتان را سر پا نگه دارید که حفظش اوجب واجبات است هم جهانیان را دچار وحشت و رکود کنید هم بنی آدم را که شما باهاشان دشمن هستید از پای در بیاورید و هم اجادیث جعلیتان درباره ظهور امام زمان پس از قتل عام و برداشتن موانع ظهور مهر تایید زده باشید هم اینکه خدای دجالی تقلبی و جعلی خودتان را که در حال عذاب دادن و انتقامگیری از مردم است را تبلیغ کرده باشید و پوزه بنی آدم طغیانگر که شماها را قبول ندارند را به خاک بمالید و ترویج دعا و گریه و زاری کرده باشید همچنین اینکه فقط برای آخوند جماعت است که جان مردم بی ارزش بلکه کشتار بنی آدم و فساد بر روی زمین یک ارزش الهی تلقی میشود و تجربه و تمام تاریخ و همکاری تنگاتنگ با قوم یاجوج و ماجوج هم ثابت کرده اگر امکانش را داشته باشید دریغ نمیکنید و چهل سال حکومت و دست یافتن به ثروت های قوم اسیر ایرانی دستتان را برای هر جنایت و تحقیقات علمی باز کرده است و خودتان را به خوبی نشان داده اید یکطوری که نه تنها بعید نیست بلکه نزدیک به یقین است کار خودتان است. القصه کرونا شمایید. کرونای باطن. کویید ۱۹ ادایتان را در می آورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *