mardomvarohaniat.com نگاهی به شایعات درباره جامعه المصطفی (ص) العالمیه

نگاهی به شایعات درباره جامعه المصطفی (ص) العالمیه

 ویروس کرونا ایران و جهان را سخت گرفتار کرده و با ایجاد طوفان‌های اقتصادی و مصائب اجتماعی، بسیاری از سیاستمداران را به جان هم انداخته و بازار تئوری توطئه و اتهام زنی‌ها را پر رونق کرده‌ است. در میان این فرافکنی‌ها در کشورمان،‌ عده‌ای این تئوری را مطرح کرده اند که برخی از دانشجویان چینی جامعه المصطفی‌ العالمیه از عوامل شیوع ویروس کرونا در قم بوده‌اند. در مقابل این اتهام‌زنی‌ها، متاسفانه شاهد برخورد احساسی و انفعالی مسئولین جامعه المصطفی بودیم که باعث افزایش شایعه پراکنی‌ها و خدشه‌دار شدن افتخارات این مجموعه شده است.

 

جامعه المصطفی (ص) محل حضور هزاران دانشجوی خارجی است ولی این امر به معنی درستی اتهامات وارده علیه این مجوعه  نمی‌باشد. حجت الاسلام علی عباسی، رئیس جامعه المصطفی می‌گوید دهها هزار تن از ۱۳۶ ملیت در این مجموعه مشغول کسب علوم دینی هستند و در واقع جامعه المصطفی امتداد حضور بین‌المللی حوزه علمیه است. هم اکنون این دانشگاه در ۱۹ رشته کارشناسی ارشد و ۱۸ رشته دکترا دانشجو می پذیرد ضمن اینکه چندین دانشکده از جمله، دانشکده‌های ادیان، مذاهب اسلامی، شیعه‌شناسی، فلسفه و همچنین زن و خانواده هر کدام در رشته‌های مختلف در این دانشگاه فعالیت دارند.

 

بحرینی طوسی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد شد | خبرگزاری ایلنابا نگاهی به سیر اتهامات علیه جامعه المصطفی می‌توان دید که این تئوری که شیوع ویروس کرونا در ایران بخاطر اتباع خارجی بوده، ابتدا از سوی دکتر سید محمد حسین بحرینی طوسی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطرح شد که با اشاره به طلاب خارجی در جامعه‌المصطفی، آمار مرگ و میر بالای کرونا در ایران را به حضور ۷۰۰ طلبه چینی در حوزه علمیه قم مرتبط دانسته بود. البته دانشگاه مشهد بعدا این سخنان را تکذیب کرد.

 

ادعای مولوی عبدالحمید درباره‌ی کرونا طلاب چینی و جامعه المصطفی [+فیلم]از سوی دیگر مولوی عبدالحمید زهی، امام‌جمعه زاهدان نیز با انتشار ویدئویی مدعی شد که ویروس کرونا از طریق طلاب چینی جامعه المصطفی وارد کشور شده‌. البته ایشان جامعه‌المصطفی را با اتهامات دیگری هم مورد حمله قرار داد و ادعا کرد که فعالیت این مجموعه برخلاف وحدت شیعه و سنی است. بر اساس ادعادی مولوی عبدالحمید زهی، «جامعه المصطفی هزاران طلبه‌ی اهل سنت دارد ولی استاد اهل سنت ندارد. بعضی اوقات طلاب آنها فرار کردند و به ما مراجعه کردند که ما می‌خواهیم به وطنمان برگردید ولی گذرنامه‌های ما را نمی‌دهند و گاهی گفته‌اند که هزینه ندارند که به وطن برگردند…»

 

Image result for ‫جامعه المصطفی العالمیه‬‎جامعه‌المصطفی در پاسخ به سخنان مولوی عبدالحمید زهی در اطلاعیه‌ای وی را شدیدا مورد انتقاد قرارداد و ادعای ایشان مبنی بر انتقال کرونا از طریق دانش‌پژوهان چینی المصطفی را بی اساس خواند و منشاء این اتهام را تنها در رسانه‌های معاند دانست. فراتر از موضوع کرونا، جامعه‌المصطفی از مولوی عبدالحمید زهی می‌پرسد که به چه دلیل وی حضور طلاب اهل سنت در مراکز آموزشی المصطفی را مغایر با سیاست تقریب مذاهب اسلامی شمرده‌است، حال‌آنکه این حضور، خود نشانه‌ای از سیاست تقریب مذاهب است.

 

متاسفانه پاسخ‌هایی که عزیزان جامعه المصطفی به اتهامات وارده داده‌اند بیشتر جنبه احساسی و جدلی داشته و از ذکر مصادیق خالی بوده است. باید توجه داشت که حتی اگر طلاب چینی عامل ورود ویروس کرونا به ایران بوده باشند، این امر زمانی رخ داده که هنوز هیچ نهاد داخلی و یا خارجی از تهدید کرونا مطلع نبوده و به طور اولی مسئولان جامعه المصطفی هم کوتاهی در این خصوص نکرده‌اند. مشکل اما در نحوه اطلاع رسانی‌ها و روشنگری‌ها بعد از انتشار اخبار است که متاسفانه تنها به افزایش تشکیک‌ها و قدرت گرفتن شایعات می شود.

 

دکترعلیرضا رئیسی | اعتمادآنلاین

 با توجه به حساسیت بحران کرونا، باید انتظار داشت که بحث و مجادلات در مورد منشاء شیوع ویروس کرونا در کشور ادامه داشته باشد. در این خصوص می توان به ویدئو کنفرانسی از دکتر علیرضا رییسی درباره آخرین یافته‌های وزارت بهداشت درباره منشاء کرونا اشاره کرد که در آن تاکید می‌شود بر اساس مطالعات تیم اپیدمولوژی مسلم شده که این بیماری در قم واضحا و مشخصا مرتبط با چینی‌های مقیم این استان بوده که شامل تعدادی کارگر چینی (که در بهمن ماه رفت و آمد داشتند) و همچنین یک سری دانشجو در قم بوده است. دکتر رئیسی در رابطه با طلاب چینی همچنین توضیح داده که در ابتدا احتمال می دادیم منشاء اولیه بیماری از قم بوده که به جاهای دیگر نیز سرایت کرده است. اما اکنون این احتمال را هم می‌دهیم که منشاء در دو نقطه بوده؛ هم در قم و هم گیلان.

یک نظر

  1. خسته نباشید

    این جاج آقا عباسی، رئیس جامعه المصطفی، فقط بفکر قدرت خودش هست و لا غیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *