چرا جهش تولید؟

اگر در سالهای گذشته به اندازه فرصت همان سال به تحقق شعار سال و حرکت چرخ اقتصاد کشور بها داده بودیم و اقدامات لازم را انجام داده بودیم الان کار بسیار راحتی در پیش داشتیم.

موافقمخالف
با برچسب , , , .

متن منبع

اعتمادآنلاین| جهش اسم مصدر از مصدر جَستن و جَهیدن است. تولید هم به معنای پدیدآوردن و حاصل کردن چیزی ازطریق زراعت یا صناعت می باشد. حالا چرا این دو کلمه به هم اضافه شده و شعار سال ۱۳۹۹ را شکل داده اند نیازمند واکاوی کاربرد این لغات و پیشینه شعار سال های گذشته نامگذاری شده توسط رهبر معظم انقلاب است.

جهش و جستن و جهیدن غالباً در جایی به کار برده می شود که ما بخواهیم مسافتی را که با چند گام می توان طی کرد را یکباره و با یک حرکت طی کنیم. به اصطلاح عامیانه می گویند: « چند پله را با هم پریدن ». خب به کار بردن چنین واژه ای آن هم توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی که هر ساله با درایت و بر اساس نیازهای کشور شعاری را به عنوان سیاست کلی در آن سال تعیین و مشخص می کنند یقینا بی حکمت نیست.

نگاهی به شعارهای سال به خصوص در ده سال اخیر نشان می دهد که اقتصاد با تمام مقدمات و زیر مجموعه های آن همیشه پای ثابت شعار سال بوده است. انتخاب واژه جهش در کنار تولید به این معناست که ما در تولید عقب مانده ایم. بگذارید برایتان یک مثال بزنم؛ در سیستم های تاکتیکی فوتبال دو بازیکن کناری در خط میانی بازی می کنند که به آنها هافبک کناری یا پیستون می گویند. یکی از اصلی ترین وظایف این بازیکنان در زمین انتقال سریع توپ از کناره های زمین به نوک حمله است.

اگر این بازیکن نتواند توپ را به خوبی انتقال دهد هافبک کناری تیم حریف توپ را از این بازیکن می رباید و سریع آن را به دروازه حریف می رساند. بازیکنی که عقب مانده است برای اینکه خود را به بازیکن پا به توپ برساند مجبور است یک حرکت جهشی داشته باشد و به اصطلاح فوتبالی یک استارت بزند. حالا در عالم اقتصاد هم همین است. وقتی در سال های اخیر که شعارهای سال با موضوع حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی بوده است عملا محقق نشود. وقتی در تولید عقب بمانی مجبوری برای جبران این عقب ماندگی جهش کنی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *