mardomvarohaniat.com نامه‌نوشتن به پاپ یک تصمیم مدبرانه یا یک دخالت در سیاست خارجی

نامه‌نوشتن به پاپ یک تصمیم مدبرانه یا یک دخالت در سیاست خارجی

در پی شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ که گریبانگیر همه جوامع جهانی شده‌‌ است، کشورمان نیز بواسطه ارقام بالای ابتلا به این بیماری و مرگ هزاران نفر به‌ موجب آن، در شرایط بسیار سختی بسر می‌برد. گذار از این بحران مستلزم اقدامات بسیار زیادی منجمله تجهیز کادر سلامت و بهداشت استان‌ها به مستلزمات پزشکی و درمانی است. کمبودها و ناکارآمدی‌ها برای تامین اینگونه وسایل پزشکی، تهیه دارو و دیگر لوازم ضروری برای درمان و پیشگیری، شرایط دشوار کنونی را بغرنج‌تر نموده‌ است. در این میان، آیت اللّه سیّدمصطفی محقق‌ داماد، عضو هیأت ممیزه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رئیس بخش مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران به مصداق مشکلات ایجاد شده در زندگی بشر به خاطر ویروس کرونا، ماه گذشته در نامه‌ای به پاپ فرانسیس، رهبرکاتولیک‌های جهان، از وی خواست نسبت به رفع «رفتار غیرانسانی» دولت ایالات متحده برای تحریم ایران اقدام کند.

 

تاکید شخصیت‌های سیاسی و حقوقی بر ویژگی‌های علمی و شخصیتی آیت‌الله ...آیت اللّه محقق‌ داماد در این نامه با اشاره به اینکه «عموم ملت ایران از یک سو با فراگیرشدن این ویروس مواجهند و هرلحظه جان دادن عزیزی را درکنار خود تجربه می کنند» به فشار حداکثری علیه ایران پرداخت و تاکید کرد که تحریم‌ها، درد و رنج مردم ایران را چند برابر ساخته و حل مشکلات را دشوارتر کرده است. ایشان در ادامه، به عنوان یکی از روحانیون ایران، از پاپ درخواست کرد که «به عنوان رهبر محترم کاتولیک‌های جهان و جانشین پطرس مقدس، برای رفع این تحریم‌ها اقدام فرمایند.» پیشتر نیز آیت الله محقق داماد (به نقل از روزنامه گاردین) از ۲۴ تن از شخصیت‌های نامدار سیاسی و نظامی جهان که طی بیانیه‌ی مشترکی خواستار رفع تحریم‌ها شده‌بودند، با ارسال پیامی، مراتب قدردانی خود را ابراز کرده بود .

 

پاپ فرانسیس در واقع رهبر کشور واتیکان است و منطقا تنها باید پاسخ رهبران کشورها و مجامع جهانی را بدهد. ولی جالب اینجا بود که نخست وزیر واتیکان (به نیابت از طرف پاپ) در پاسخ به آیت‌الله محقق داماد نوشت که رهبر کاتولیک‌های جهان، مراتب همدردی معنوی با مردم ایران و تمام مردم درگیر این ویروس در سراسر جهان را ابراز میدارد. ایشان در ادامه نامه‌اش توضیح داد که دفتر پاپ با خانم کلی کرافت، نماینده دائمی ایالات متحده در سازمان ملل متحد، تماس گرفتند و مراتب نگرانی مقامات ایران را اعلام کردند. نخست وزیر واتیکان افزوده است که نهایتا پاپ خاطرنشان کردند که اعتقاد دارند مقامات ایرانی از هیچ تلاش عملی برای برقراری صلح و وفاق دریغ نخواهند کرد و از انجام هر عملی که موجب افزایش تنش و همزیستی مسالمت آمیز می شود پرهیز خواهند نمود.

 

خبرآنلاین - تصاویر روحانی در قلب واتیکان - صاحب‌خبرآیا اقدام آیت اللّه محقق‌ داماد برای ایجاد گفتمانی که ذاتا یک بار سیاسی دارد، نمی‌بایستی با وزارت امور خارجه کشورمان هماهنگ می‌شد؟ بدیهی است اقدام آیت اللّه محقق‌ داماد و درخواست وی از پاپ فرانسیس از روی خیرخواهی و دلسوزی برای منافع ملی کشور بوده و از آن نظر قابل ستایش و تحسین است، ولی آیا بهتر نبود ارتباط و نامه‌نگاری با رهبران جهان به مقام های سیاسی کشور واگذار می‌شد؟ بی‌شک مبرم‌ترین مطالبه‌ای که همواره از روحانیت وجود داشته، نصحیت و انذار سیاستمداران و تسهیل پیوند مردم و حکمرانان بوده، و از همین رو، بهتر می‌بود که آیت اللّه محقق‌ داماد، دولت و دستگاه دیپلماسی کشور را خطاب قرار میداد و مسئولیت تماس با مقامات خارجی را به وزارت امور خارجه می‌سپرد تا روحانیت با جوابی چون «مقامات ایرانی از هر عملی که موجب افزایش تنش می شود پرهیز کنند» مواجه نمی‌شد.

 

دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سیدمحمد محقق ...عدم مداخله شخصیت بزرگواری همچون آیت اللّه محقق‌ داماد در دیپلماسی به معنی جدایی سیاست از روحانیت نیست، بلکه سخنی است در پایبندی به تقسیم وظایفی که در قانون اساسی پیش‌بینی شده که ضامن استقلال و قدرت قوای سه‌گانه کشور می باشد. در همین راستا بوده‌است که رهبر معظم انقلاب مرتبا و مؤکدا در سخنان خویش بر نقش حیاتی روحانیون در «اداره و تدبیر حرکت جامعه» اشاره نموده‌اند و از طرف دیگر وظیفه پیشبرد اهداف استراتژیک و سیاست خارجی کشور را وظیفه وزارت امور خارجه دانسته‌اند. امید است در این ایام که وزارت امور خارجه سخت در تلاش برای مقابله با فشارهای بین المللی علیه کشور اسلامی ایران است، روحانیت نیز در کوشش برای همراهی و همقدمی با دولت و فعالیتهایش قدم بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *