mardomvarohaniat.com رزمایش مواسات و همدلی: حمایت معیشتی یا تبلیغات دینی؟

رزمایش مواسات و همدلی: حمایت معیشتی یا تبلیغات دینی؟

در روز نیمه‌ی شعبان امسال، مصادف با ۲۱ فروردین ماه سال جاری، مقام معظم رهبری در طی فرمایشاتشان به موضوع «مواسات» نیز پرداختند و فرمودند که «بایستی صحنه‌ها و جلوه‌هایی از جامعه‌ی مهدوی را خودمان به وجود بیاوریم، جامعه‌ی مهدوی، جامعه‌ی قسط و عدل است و جامعه‌ی عزّت است، جامعه‌ی علم است، جامعه‌ی مواسات و برادری است.» حال باید دید آیا جامعه روحانیت که در محور رزمایش مواسات و کمک مومنانه قرار گرفته از این آزمون سربلند بیرون خواهد آمد؟

اصفهان| مرکز تولید و نشر دیجیتال انقلاب اسلامی با پویش «کمک مومنانه» به یاری نیازمندان آمد

واژه‌ی «مواسات» در زبان عربی، کلمه‌ی «مؤاسات» است و معنای آن ناظر به وضعیتی است که آدمی، بخشی از مال خویش را در اختیار نیازمندی بگذارد و او را در استفاده از مال خود، مساوی با خود و شریک قرار دهد. مواسات، اصطلاحی ناظر به سبک زندگی اسلامی و از مهم‌ترین وظایف اخلاقی و عاطفی انسان و به معنای همراهی کردن و کمک کردن به برادر مؤمن در همه‌ی امور است. بیش از ۲۵ سال پیش، حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنان خود تاکید کرده‌بودند که «حکومت‌ الهی‌ حضرت‌ بقیه الله‌ (ارواحنا فداه‌) حکومتی‌ است‌ که‌ در آن‌ مقررات‌ حاکم‌ بر مردم‌، خواست‌ آمریکا و دیگر قدرت‌های‌ زورگوی‌ شرق‌ و غرب‌ نیست‌، بلکه‌ حکومت‌ عدالت‌، مواسات‌ و مساوات‌ و حکومت‌ معنویت‌ و فضیلت‌ است و بایستی صحنه‌ها و جلوه‌هایی از جامعه‌ی مهدوی را خودمان به وجود بیاوریم»‌.

 

فرمان رهبری برای تشکیل رزمایش همدلیحجت الاسلام علی‌پور، رئیس اداره تبلیغات اسلامی ارومیه اخیرا در رابطه با موقعیت فعلی مملکت بخاطر شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ اظهارکرد که بدلیل شرایط فعلی، ادارات و سازمان‌های تبلیغات اسلامی، اعزام مبلغین را متقوف کرده‌اند اما این به معنی تعطیلی فعالیت‌های روحانیون نیست و مبلغین، منویات مقام معظم رهبری را درباره رزمایش مواسات و همدلی عملی خواهند کرد. مقام معظم رهبری در همان سخنانی  که در نیمه شعبان ایراد کرده‌بودند، گفتند که «چه خوب است که یک رزمایش گسترده‌ای در کشور به وجود بیاید برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا که این اگر اتّفاق بیفتد، خاطره‌ی خوشی را از امسال، در ذهنها خواهد گذاشت». به همین مصداق، تصویر نوشته‌ای از فرمان رهبری برای تشکیل رزمایش همدلی ایجاد شد و هشتگ‌های #رزمایش_همدلی و #کمک_مؤمنانه در رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد. رسانه ملی نیز در برنامه‌های متعددی این اقدامات را پوشش داد.

 

اینگونه به نظر می‌رسد که حضور روحانیون در رزمایش‌های مواسات و همدلی مؤمنانه بنوعی یک عرصه جدید برای تبلیغ دین است. به‌همان شکل که یکی از دلایل انجام فرائض معنوی، تقرب به خداست، طلاب و روحانیون و مخصوصا ائمه‌ی جمعه در شهرهای سراسر کشور، خدمات اجتماعی را محور فعالیت تبلیغی خود قرار می‌دهند. در واقع، رزمایش مواسات و همدلی مؤمنانه باید با نیت تقرب به خدا انجام شود. رسالت اصلی روحانیت همان رساندن معارف دین است و در این راه باید از هر ابزار شرعی استفاده شود. در طول تاریخ عموما روحانیت به عنوان ملجاء و پناه مردم معرفی و شناخته شده است. مردم، علما و روحانیت را به عنوان معتمد و خیرخواه خود می‌دانند هر چند در مقاطعی و به دلیل اقدامات برخی از روحانیون این رابطه تقویت و یا تضعیف شده است. به عنوان نمونه، در چند ماه اخیر نیز، مبلغین دینی دوشادوش مدافعین سلامت با مقابله با ویروس کرونا در کنار مردم بوده‌اند. سایت مردم و روحانیت پیشتر در مقاله‌ای تحت عنوان نقش روحانیون به عنوان مبلغین بهداشت به این موضوع پرداخت.

 

در عین حال، از کسی پوشیده نیست که روحانیت در ضمن با یک چالش مقبولیت و یا محبوبیت روبروست. به این معنی که بسیاری از مردم، دست کم بخش عمده روحانیت را همراه با دولت و حاکمیت می‌دانند و کم کاری مسئولین را به روحانیت ربط می دهند. از همین رو، روحانیت باید در تمام امور، مخصوصا در عرصه امور خیریه، همچون رزمایش مواسات و همدلی مؤمنانه کاملا مستقل و مردمی عمل کند و به ابزاری برای توزیع کمک‌های دولتی تبدیل نشود. سایت مردم و روحانیت در گزارش دو هفته آخر فروردین ماه به موضوع ناخوشایند اقدام امام جمعه مستعفی ایرانشهر، حجت‌الاسلام سید شجاع‌الدین ابطحی اشاره‌کرد که کلیپ آن با واکنش های تندی روبرو شد و نهایتا به استعفای ایشان منجرشد. حجت‌الاسلام مسیح مهاجری نوشت: «برخلاف دستور اکید دین اسلام مبنی بر پنهان نگهداشتن کمک به مستمندان، امام جمعه ایرانشهر برای دادن چند اسکناس ۱۰ هزار تومانی به کارگرانی که بی‌کار مانده‌اند، در داخل خودرو نشست و در برابر دوربین فیلمبرداری با رفتاری غیرمحترمانه اقدام کرد.» نظرسنجی مربوط به سخنان حجت‌الاسلام مهاجری در سایت مردم و روحانیت هنوز در حال دریافت آرا است. تا کنون حدود ۸۸ درصد آرا با گفته‌های حجت الاسلام مهاجری موافقند ولی این قائله هنوز ادامه دارد و شما عزیزان را تشویق می‌کنیم که در این نظرسنجی شرکت کنید.

 

بی‌شک نیاز بیشتری نیست که ما بر لزوم شفافیت کامل، پاسخ‌پذیری و همچنین لزوم غیر دولتی یا حکومتی بودن کمک‌های خیریه‌ای روحانیون، بیش از این تاکید کنیم. آبرو و حیثیت روحانیت در گرو مردمی بودن،‌پاسخ‌پذیری و شفافیت است. حق‌الناس و کرامت انسانی تمامی دریافت کنندکان اینگونه کمک‌ها باید سر‌لوحه همه دست‌اندرکاران بویژه روحانیون و جامعه روحانیت باشد. یادمان نرود که به قول شهید بهشتی انقلاب اصلی انقلاب ارزش‌هاست و باید اخلاق حرف اول را بزند و سیاست و اقتصاد و قضاء و اجرائیات فقط در بستر اخلاق جریان پیدا کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *