mardomvarohaniat.com چه کسی از آقامیری پدیده ساخت؟

چه کسی از آقامیری پدیده ساخت؟

این روزها که مرز بین خبر و مصاحبه و مناظره از بین رفته و با یک لایو اینستاگرام می‌توان هرسه را یکجا انجام داد و مخاطبان زنده میلیونی داشت، سیّدحسن آقامیری به چهره‌ای پرماجرا و موفق در فضای مجازی تبدیل شده و تعداد طرفداران و مخالفانش ظرف مدّت نسبتاً کوتاهی رشد چشمگیری داشته است. وی با هر پست و «لایو اینستا»ی خود، اهمیت شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط، سرگرم کردن و اطلاع‌رسانی به مردم عامه را برجسته‌تر می‌کند و جای خالی طلّاب و روحانیون فرهیخته را در میان اقشاری که در هنجارهای سنّتی دینداری نمی گنجند، نمایان می‌سازد. در این میان، این سوال مطرح می‌شود که علّت محبوبیت آقامیری چیست؟ سخنان جنجالی؟ استفاده از شبکه های اجتماعی؟ و یا خبرسازی و جنجال پس از خلع لباس؟

 

http://tweetna.ir/static/media/tweets/d1c2dcbe47cf11e9927b0050563d120e.jpgسیّد حسن آقامیری که حدود دو سال پیش خلع لباس شد و از آن زمان متاسفانه یا خوشبختانه بر محبوبیت اینترنتی‌اش افزوده شده، از معدودی طلّابی است که در شبکه‌های اجتماعی و در میان اقشاری که چندان میانه‌ای با خوانش رسمی دین ندارند، حرف از اسلام و معنویات می‌زند. هرچند آقامیری از لحاظ میزان دانش آکادمیک و سوابقه حوزی در سطحی نبوده که به مرجعی برای نسل جوانان تبدیل شود، ولی واقعیت اینست که این اتفاق رخ داده و مخاطبان آقامیری از بسیاری از مراجع ما بیشتر است. ما باید صادقانه به این سوال پاسخ دهیم که چه چیزی باعث شده که شاهد ظهور پدیده آقامیری باشیم؟

 

آقامیری پیش از خلع لباس هم شخصیت پرطرفداری بود ولی قطعاً با جنجالی که پس از خلع لباسش ایجاد شد، بر محبوبیتش افزوده شد. متاسفانه این موضوعی است که در رابطه با برخی دیگر از موارد خلع لباس نیز شاهد بوده ایم. به‌طور سنّتی و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها در موارد نادری خلع لباس رخ می‌داد و برخلاف روال چهار دهه گذشته، این موضوع باعث محبوبیت روحانی خلع لباش شده نمی‌گشت. احتمالا حکم خلع لباس در ایران برای اولین بار در سال ۱۲۲۹ هجری شمسی صادر شد که مربوط به یک روحانی‌ بوده که در محکمه، هم به نفع شاکی و هم به نفع متهم شهادت داده و از هر دو نیز رشوه گرفته بود. به دستور امیرکبیر این فرد خلع لباس و تنبیه می‌شود. آیت اللّه هاشمی رفسنجانی در کتاب «امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار»، چنین سختگیری‌هایی را برای حفظ آبروی اسلام و جامعه روحانیت واجب می‌داند و می نویسد «اگر خود روحانیون در صدد بودند که افراد نالایق را از خود طرد کنند و اجازه ندهند این لباس شریف را هر کس و ناکس بپوشد، اعتبار و حیثیت آنها خیلی بهتر از از وضع موجود آنها بود».

 

امام خمینی(ره) باعث احیاء اسلام و عزت ایران شد - ایرنا

امام خمینی (ره) نیز متوجه خطر «آخوندهای فاسد» بودند. در صحیفه نور آمده است «آنقدر صدمه‌ای که اسلام از یک آخوند فاسد می‌خورد از محمدرضا نمی خورد!». از این رو بود که ایشان دادگاه ویژه روحانیت را بنا نهادند تا بدین‌سان از تقدس اسلام و روحانیت در مقابل روحانی‌نماها دفاع کنند. متاسفانه در سالهای اخیر، مکانیزم خلع لباس به‌جای اینکه برای جلوگیری از تخلفات طلّاب و حفظ آبروی جامعه روحانیت به‌کار رود، برای حذف روحانیون به اصطلاح دگراندیش به‌کار رفته است. خلع لباس و محبوبیت متعاقب آقامیری در سال ۱۳۹۷نیز در همین راستا قابل‌تحلیل است. در آن زمان سایت مردم و روحانیت در یادداشتی نگاهی به فعالیّت‌های آقامیری داشت  و درخصوص امکان افزایش محبوبیت وی گمانه‌زنی کرده بود. افزایش تعداد طرفداران و فالوئرهای آقامیری در شبکه‌های اجتماعی همچنان ادامه داشته و تعداد آنها دوچندان شده و به حدود ۲.۸ میلیون نفر رسیده است.

 

در دوران شیوع ویروس کرونا که شبکه‌های اجتماعی تنها میعادگاه مردم است، فعالیّت‌های آقامیری در اینستاگرام از همیشه خبرسازتر گشته و لایو اینستاگرام‌های او با خوانندگانی چون احلام و حسین تهی جنجالی شده است. در چنین موقعیتی، سلبریتی‌هایی چون آقامیری قطعاً گوی سبقت را از روحانیونی که در صداوسیما ظاهر می شوند ربوده‌اند و در جذب مخاطب موفقتر عمل می کنند.

 

در کنار خلع لباس آقامیری، نحوه ارتباط وی با مخاطبان نیز عاملی در افزایش محبوبیت وی بوده است. آقامیری پیام ساده‌ای دارد که عطش کسانی را سیراب می‌کند که در پی معنویاتند ولی با چهارچوب‌های دیکته شده از سوی حاکمیت همراه نمی شوند. متاسفانه در نبود روحانیون فرهیخته‌‌ای که بتوانند با چنین پیام‌های غیر ارتدوکسی وارد میدان شبکه‌های شوند، بازار امثال آقامیری گرم خواهد بود. در اینجا بخشی از کم کاری بر دوش روحانیونی است که در حوزه استخوان خرد کرده‌اند و می‌توانند خارج از چهارچوب‌های رسمی به جذب مخاطب بپردازند. بخش دیگری از این معضل امّا ناشی از عملکرد دادگاه ویژه روحانیت است که با دادگاهی کردن امثال آقامیری‌ به محبوبیت آنها می‌افزاید و با استفاده ابزاری از خلع لباس، جسارت روحانیون فرهیخته و مبتکر را در نطفه خفه می‌کند .

 

جامعه بشریت به سرعت به سوی فعالیت در فضای مجازی می‌رود و در این فضاست که می‌توان با تمرکز بالا و دامنه‌ای گسترده به مردم خبررسانی و پیام‌رسانی کرد. برای تحکیم وحدت مردم و روحانیت استفاده از این فضا بسیار مهم و حیاتی است، امری که اجرای موفق آن در گرو اجازه دادن به ظهور ابتکارات و خلاقیت‌های فردی و گروهی روحانیون پیشرو می باشد. در اینجا سخن داهیانه امام خمینی (ره) که فرمودند «ما طرفداری از عمامه نمی‌کنیم. ما طرفداری از اسلام می‌کنیم» قابل‌تأمل است. امام راحل به ما توصیه کردند که از اسلام دفاع کنیم و نه از عمامه، چراکه اسلام است که ارزش است، اسلام است که آزادی‌بخش است و رهایی‌بخش روح. در همین راستاست که وقتی مردم عادی احساس می کنند که خلع لباس به موضوعی سیاسی بدل شده، بیش از پیش به دنبال مصادیق واقعی اسلام می گردند و البته در این راه متاسفانه ممکن است فریب پیامبران دروغین را نیز بخورند.

یک نظر

  1. سلام علیکم. بعنوان یک طلبه، من با موضوع خلع لباس بدون پیگرد قانونی کاملا مخالفم. اگر طلبه‌ای مرتکب جرمی شده‌باشد که باعث شود مراجع ذی صلاح او را مستحق ملبس بودن ندانند، وی باید از سوی مقامات قضایی و یا مراجع محترم مورد بازخواست قرار بگیرد، وگر نه همین می‌شود که شما هم در این یادداشت ذکر کردید. یعنی، این حکم «خلع لباس» به مستمسکی در دست «آخوندهای حکومتی» تبدیل می‌شود تا در یک دادگاه نا معلوم و غیر علنی، این حربه بازیچه‌ی دست چند نفری بشود که نه حوزه روی آنها نظارت دارد و نه مراجع محترم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *