mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۲ اردیبهشت چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۲ اردیبهشت چه شنیدند؟

در اولین جمعه‌ ماه مبارک رمضان، یکبار دیگر نمازهای جمعه در تمام مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها تعطیل شدند. بنابر اطلاعیه شماره ۱۰ شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، با عنایت به تصویب نهایی دستورالعمل بهداشتی و الزامات سلامت محیط در مساجد و مصلی‌ها و آغاز تدابیر اجرایی برای فراهم آوردن مقدمات بازگشایی آنها، امید می‌رود از هفته آینده شاهد بهره‌مندی تدریجی مردم شریف ساکن در «مناطق سفید» از فیوضات نمازهای جمعه و جماعت در ماه مبارک رمضان باشیم. البته در سایر مناطق زرد و قرمز، کماکان مراسم عبادی – سیاسی نماز جمعه تعطیل خواهند ماند.

 

سالگرد شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و روز معلم گرامی باد ...در پیام‌های جمعه و خطبه‌های رسانه‌ای امروز، خطیبان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله مرتضی مطهری، فرارسیدن هفته بزرگداشت مقام معلم را به همه مجاهدان سنگر علم و دانش تبریک گفتند و از زحمات و خدمات ارزنده این قشر شریف قدردانی کردند. بعضی از ائمه‌ی جمعه نیز، با توجه به روز کارگر و با اشاره به عوارض ویروس کرونا، به جریان شدیدا لطمه خورده‌ی اقتصاد کشور و اوضاع وخیم معیشتی مردم پرداختند و با توجه به اینکه فعالیت‌های قشر کارگر در محیط کار تا اندازه‌ای معطل و متوقف شده، اذعان داشتند که متأسفانه چرخ‌های اقتصاد با ضعف و فرتوتی مواجه شده‌اند. امید میرود که رزمایش‌های مواسات و همدلی ذره‌ای از معضلات معیشتی نیازمندان را برطرف کند و دستخوش تبلیغات سودجویانه نشود. در همین راستا، اکثر خطیبان جمعه با توجه به ماه مبارک رمضان و ایام عبادت، معیار اصلی جامعه‌ی بشری را تقوا دانستند و آن را راه دوری از جهنم و امنیت انسان‌ها خواندند و کمبود تقوا را دلیل مشکلات اقتصادی کشور نامیدند.

 

خطر کرونا باقی است/ مردم توجه کنندآیت الله علم الهدی که همواره از مشوقان بازگشایی هر چه زودتر مساجد و از طرفداران سرسخت اجرای مناسک مذهبی است، در خطبه مجازی خود ابراز امیدواری کرد که سخنان مکتوبش مورد توجه علاقه‌مندان به نماز جمعه و کسانی که در گذشته، هر هفته موفق به این عبادت بودند و مدتی است «به خاطر عوارض این ویروس منحوس از این فیض محروم هستند» قرار بگیرد. در این میان، روحانیون دیگری مانند حجت الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی و حجت الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم با آیت الله علم الهدی همصدا شده‌ بودند و بزرگترین دغدغه‌ی قشر متدین و مذهبی را، با وجود بازگشایی برخی اماکن عمومی، عدم بازگشایی اماکن مذهبی خواندند. هرچند پیشتر، حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز، با بیان اینکه تا رسیدن به وضعیت سفید از نظر شیوع ویروس کرونا باید اصول بهداشتی رعایت شود، خواسته بود که برای حفظ سلامت مومنان نمازگزار، تا سفید شدن وضعیت، درب‌های مصلی‌ها بسته بمانند.

 

نقش قوه قضائیه در اجرای توصیه چهارم بیانیه گام دوم انقلاب نقش ...از سوی دیگر، حجت الاسلام رضاپور، امام جمعه بخش جوادآباد تهران در مورد کرامت ماه مبارک رمضان سخن گفت و برای رفع بلای کرونا دعا کرد. وی سپس مدیریت لیبرالی را به چالش کشاند و با کنایه، ضعف حاکمیت مادی در مقابل کارایی مدیریت دینی را اعلام کرد و گفت که «مردم دیدند که علی‌رغم تحریم‌های ناجوانمردانه، حتی در زمینه‌های پزشکی و دارویی و مشکلات جدی اقتصادی ما، به حمدالله نظام اسلامی در کنترل و مدیریت این بیماری در رده دوم جهانی، پس از چین قرار گرفته است».

 

 

رادیو تهران: پخش زنده گفتگوی آیت الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل در برنامه "در ساحت حضور"در برنامه ساحت حضور شبکه رادیویی تهران که برخی از ائمه جمعه، خطبه‌های نماز جمعه خویش را ایراد کردند، آیت الله سیدحسن عاملی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان اردبیل،  تقوا را راه دوری از جهنم و ابزار امنیت انسان‌ها دانست و از روزه به عنوان نمود تقوا نام برد. ایشان فرمودند که کمبود تقوا دلیل مشکلات اقتصادی جامعه در کشور است و «غالب مشکلات اقتصادی حاضر در کشور ریشه فرهنگی دارند و رشوه، اختلاس، دروغ، و نبود احساس‌های جمعی، عدم امانت‌داری، عدم وجدان کاری و … همه به دلیل نبود وجدان فرهنگیست. فرهنگ به منزله ریل است و اقتصاد به منزله قطار. جایی که ما ریل نداریم،‌ طبیعی است که ما آنجا قطار هم نداریم». حجت الاسلام سید سعید لواسانی،‌ امام جمعه لواسان نیز عینا به مشکل فساد در جامعه پرداخت و مدعی شد که اصلی‌ترین دلیل ظهور امام زمان (عج)، مبارزه با ظلم و فساد است. ایشان برقراری عدالت را در گرو رفتار و اعمال افرادی مانند ائمه جمعه و روحانیون، نخبگان و خبرگان علمی و سیاسی، و همچنین خبرنگاران و دیگر فعالان فضای مجازی دانست که «علم عدالت و مبارزه با فساد را بلند کرده» و دعوت به خیر می‌کنند. حجت الاسلام لواسانی همچنین قوای سه گانه را نیز خطاب قرار داد و از این مسئولان خواست با برخورد جدی با فاسدان، وضع‌کردن قوانین شفاف و دقیق و همچنین با انتصاب کارگزاران پاکدست، منافذ فساد را ببندند و همینطور نظارت شدید و شفافی داشته باشند تا شاهد برچیده شدن بستر فساد در جامعه شویم. لازم بذکر است که نهادهای بالادستی دیگر هم باید مسئولیت‌پذیر باشند و فراتر از آن، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و همچنین نظارت مقام معظم رهبری بر عملکرد ارگان‌ها و سازمان‌های تحت کنترل، مسلما ریشه‌ی فساد را خشک خواهدکرد.

 

راهپیمایی محکومیت اغتشاشات تهران در میدان انقلاب برگزار می‌شود ...حجت الاسلام سیدمحسن محمودی در «پیام جمعه» شهرستان ورامین از اقدامات مسئولان، هیأت‌های مذهبی، مساجد و پایگاه‌های بسیج و سپاه برای تقدیم بسته‌های معیشتی تشکر کرد و با ارزشمند خواندن این اقدامات، متذکر شد که «حجم مشکلات مردم ناشی از شیوع ویروس کرونا آن‌قدر زیاد است که رفع تمامی آن‌ها به عزم آحاد جامعه نیاز دارد.» ایشان در ادامه عده‌ای از افراد که بیکار شده‌ و در تنگنا قرار گرفته‌اند را به امید، تحمل، صبر و توکل به خدا دعوت کرد و از کسانی هم که دارای ثروت هستند خواست که  خدیجه‌وار به داد محرومین و آسیب دیدگان از کرونا برسند. رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران با اشاره به اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی به مسیر رو به رشد کشور اشاره کرد و پرتاب ماهواره توسط سپاه را نشانه‌ی این اقتدار دانست..

 

شفافیت، شاه‌کلید مبارزه با فساد اقتصادی - پایگاه اطلاع رسانی کالاخبردر این خطبه‌ها صحبت‌هایی که در تکریم تقوا در زندگی انسان و جامعه کشور و در تقبیح فساد در جامعه شد حائز اهمیت بودند. این روزها که اقتصاد فلج ما در سایه کرونا وامانده‌است، صحبت‌های ائمه جمعه در مورد مبارزه با فساد نشانگر توجه آنها به این معضل عظیم و ریشه‌دار در جامعه بود. اما این هفته نیز مشابه هفته گذشته این خطبه‌ها خالی از اشاره‌ای به تحریم‌ها و درخواست روحانیون به عنوان صدای مردم برای رفع آنها بود. درحالیکه تنها ۳ ماه دیگر با دومین سالگرد تحریم‌های  آمریکا علیه اقدامات هسته‌ای ایران فاصله داریم، مردم روزنه‌ای از امید برای رفع دشواری‌ها و بهبود وضع اقتصادی نمی‌بینند.

 

کوشش ما در سایت مردم و روحانیت همواره بر این است که نوشته‌ها و گفته‌های ائمه جمعه را با شما کاربران عزیز در میان بگذاریم و همچنین خواستار انعکاس بازخوردها و نظرات شما در قسمت نظرسنجی سایت هستیم تا بتوانیم افکار و نظراتتان را مورد توجه شخصیت‌های روحانی قرار دهیم. بدین وسیله، رابطه میان مردم و روحانیت مسلما بیشتر و قوی‌ترخواهد شد. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. در هفته‌های اخیر شاهد افزایش نظرات بازدیدکنندگان سایت بودیم که در همینجا از شما عزیزان تشکر می‌کنیم و دعوت می‌کنیم همچنان نظراتتان را با ما و سایر خوانندگان سایت در میان بگذارید.

یک نظر

  1. این مسئله تقوا به نظرم بزرگترین مشکل دنیای امروزماست. الان حدود پانزده بیست سالی میشود که امنیت تو کوچه و محله خود آدم هم نیست. قبلاها آدم در خونه رو باز میگذاشت و میرفت اینور و اونور و نه دزدی میامد و نه کسی کشته میشد. اینها همش به خاطر نبود تقوا است که حرمت انسان و مال آدم رو نگه نمیدارن. فقر هم باعث میشه آدم بیتقوا بشه و از این کارا بکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *