mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول اردیبهشت ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول اردیبهشت ماه

اینچنین به‌نظر می‌رسد که روزهای سخت کرونایی، بالاخره در شرف اتمام است. در دو هفته اخیر، سایت «مردم و روحانیت» ۲۲ نظرسنجی را از ۲۱ شخصیت روحانی در معرض قضاوت شما کاربران محترم قرار داد که شامل این موارد بودند: بازگشایی اماکن مذهبی و مراکز اقتصادی، وجود کرونا به‌عنوان یکی از نشانه‌های ظهور امام زمان، کنترل و مهار ویروس کرونا، استعفای امام جمعه ایرانشهر، قابل اعتماد بودن سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته به سازمان ملل متحد و رزمایش طلاب جهادی در برابر شیوع ویروس کرونا.

 

آغاز ماه مبارک رمضان در کشورهای اسلامی | خبرگزاری بین المللی شفقنادر ماه مبارک رمضان ۱۴۴۴ ه.ق. مجموعه‌ای از مهمترین بیانات و نقل قول‌های روحانیون را در قالب نظرسنجی‌ها و مقالات مختلف جمع کردیم. در این مدت تقریباً ۲۰ درصد نظرسنجی‌های سایت ما مربوط به بازگشایی اماکن مذهبی و مراکز اقتصادی بودند که در آنها تعداد شرکت کنندگان به بیش از ۵۸۶۴ نفر رسید. آمار نتایج نشان می دهد که ۸۰ درصد مخاطبان با اظهارات روحانیونی موافق بوند که باز کردن مساجد و مراکز اقتصادی را مشروط به تهیه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌هایی دانسته بودند که برای رعایت بهداشت در مقابله با ویروس کرونا انجام شوند.

 

در مرحله مدیریت بهینه کرونا هستیم نه مرحله مهار و کنترل آناز ابتدای پاندمی کرونا دولت محدودیت‌هایی را برای کنترل و مهار ویروس در تهران و برخی استان‌های دیگر اعمال کرده‌بود که انشاالله تا آخر اردیبهشت ماه برداشته می‌شوند. در این راستا ۴۰ درصد از روحانیون در دو هفته اخیر بر لزوم تلاش‌های بیشتری از سوی مسئولان و مردم برای رفع مشکلات و تبعات منفی شیوع ویروس کرونا تأکید کردند. در ۶ نظرسنجی مربوطه که بیش از ۸۰۰۰ شرکت کننده داشت، تقریباً ۷۰ درصد بر این نظر بودند که دولت اقدامات کافی برای کنترل شیوع کرونا انجام نداده است.

 

کسانی‌ که می‌گویند کرونا علامت ظهور است آبروی دین را می‌برند/ اگر قرار باشد کرونا را علامت ظهور و مامور خدا بدانیم یعنی بشر باید به دنبال مبارزه با آن نرود حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی، پژوهشگر مسائل دینی در خصوص وجود کرونا به‌عنوان یکی از نشانه‌های ظهور امام زمان گفت: «اگر قرار باشد که این (ویروس کرونا) را علامت ظهور و مأمور خداوند بدانیم یعنی بشر باید به دنبال مبارزه با آن نروند، یک گوشه‌ای بخوابد و بگوید که علتش که خداست و ما با خدا چکار می‌توانیم بکنیم یا اینکه نشانه ظهور امام زمان (عج) است، با ظهور چه کنیم؟» نتایج نظرسنجی‌ مربوطه نشان می دهد که ۷۹ درصد از ۸۳۸ رأی دهنده مخالف جناب میبدی بودند.

 

حجت الاسلام والمسلمین میر باقریبا توجه به انتقادات برخی از روحانیون به قابل اعتماد نبودن نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، جالب اینجا است بدانیم که اظهارات حجت‌الاسلام محمدمهدی میرباقری، استاد حوزه علمیه قم، با سخنان رئیس جمهور آمریکا آنچنان تفاوتی ندارد. یکی از دغدغه‌های ترامپ در برابر بحران کرونا این است که سازمان بهداشتی جهانی به موقع اطلاعات معتبر و موثقی را به دستش نرسانده‌بود. حجت‌الاسلام میرباقری در نشست توجیه و تبیین برنامه‌های ماه مبارک رمضان که با حضور تعدادی از ائمه جمعه مساجد قم برگزار شد، گفت: «سازمان بهداشت جهانی همانند سایر نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد قابل اعتماد نیست. بسیاری از طرح‌های استعماری توسط این سازمان‌ها در جهان اجرا می‌شود.» در این نظرسنجی که ۷۷۵ نفر شرکت کرده بودند، در مجموع ۷۰ درصد با جناب میرباقری موافق بودند.

 

یکی از اتفاقات پرهیاهو در دو هفته اخیر استعفای امام جمعه ایرانشهر، حجت‌الاسلام سید شجاع‌الدین ابطحی بود. در آخرین گزارش «مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته آخر فروردین ماه» به نظرسنجی ما در خصوص اظهار نظر حجت‌الاسلام مسیح مهاجری در مورد اقدام این امام جمعه مستعفی اشاره کرده بودیم ولی نتایج آن تا این هفته در دسترس نبود. در صورت تمایل می‌توانید سخنان جناب مهاجری را اینجا مشاهده کنید. نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که ۱۸۲۵ نفر در این نظرسنجی شرکت کرده بودند و در مجموع ۸۶ درصد با حجت‌الاسلام مهاجری موافق بودند.

 

دیدار حجت الاسلام و المسلمین ربانی با حجت الاسلام و المسلمین شهرستانیپرطرفدارترین نظرسنجی در سایت مردم و روحانیت و همچنین در رسانه‌های اجتماعی متعلق به سایت ما، مربوط به سخنان حجت‌الاسلام حسن ربانی بود. ایشان با حضور در موسسه آل البیت(ع) با حجت‌الاسلام شهرستانی از حضور جهادی طلاب در صحنه‌های کمک‌رسانی تعریف کرد و گفت: «همانند سیل سال گذشته که طلاب به‌صورت جهادی وارد میدان شدند در قضیه کرونا نیز حضور جهادی طلاب چشمگیر بود و موجب سربلندی و مایه آبرو شد و توانستند خدمات شایانی را ارائه کنند.» در این نظرسنجی بیش از ۲۰۴۴ نفر شرکت کردند و ۷۵ درصد موافق اظهارات جناب ربانی بودند.

 

هرچند سایت مردم و روحانیت به طور هفتگی نظرات مردم در واکنش به بیانات روحانیون را در نتایج نظرسنجی‌ها مطرح می کند، تنها با سنجش و تحلیل عقلانی داده‌ها که در مقاله‌ها به آن اشاره شده است، می توانیم علل مشکلات جامعه را درک کنیم. در صورت تمایل، ما را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کنید و سریع تر در جریان جدیدترین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌های مربوط به رابطه روحانیون با مردم و تحولات فضای سیاسی کشور قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *