mardomvarohaniat.com پیشرفت‌های حوزه پس از انقلاب؛ کمّی یا کیفی؟

پیشرفت‌های حوزه پس از انقلاب؛ کمّی یا کیفی؟

طی سالهای اخیر تلاش های خوبی برای تولیدات علمی و تبلیغاتی در حوزه‌های سراسر کشور صورت گرفته است وبه باور بسیاری، دستاوردهای خوبی هم حاصل شده‌است. برغم این دستاورها اما،  برخی معتقدند آثار فقهی و کلامی که طی چهار دهه گذشته در حوزه‌ها تولید و منتشر شده، از خلاقیت و انقلابی گری لازم برخوردار نبوده است. مقایسه آثاری که از صدر مشروطیت تا انقلاب اسلامی منتشر شد (ازتنبیه‌الامه مرحوم نائینی گرفته تا ولایت فقیه حضرت امام) با آثاری که طی چهار دهه گذشته منتشر شده نشان می‌دهد که یک نوع جمودتی در حوزه های ما جاری و ساری شده که باید فکری اساسی برای آن کرد.

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین ملکی معاون تهذیب حوزه های علمیهدر مقابل شاهدیم که برخی از طلاب به نوعی، مرعوب دستاوردهای کمّی حوزه شده‌اند و متاسفانه به این توهم دچار شده‌اند که ما در این سالها از نائینی‌ها و نوری‌ها و مطهری‌ها فراتر رفته‌ایم. برای مثال حجت الاسلام ملکی، معاون تهذیب حوزه‌های علمیه اخیرا اظهار کرد که «در طول این ۴۰ سال، حوزه‌های علمیه در عرصه تولید علمی فعالیت‌های خوب فکری و پژوهشی داشته‌اند به طوری که اگر این تولیدات علمی را در نظر بگیریم به انداز کل دوران غیبت تا انقلاب است.» متاسفانه حجت الاسلام ملکی دچار مغالطه کمّ و کیف شده‌اند و فراموش کرده‌اند که اکثر آثاری که طی این سالها منتشر شده، تحشیه‌هایی بر آثار فقها و متکلمان گذشته است.

 

روحانیت و نهضت مشروطهکتاب «حوزه نجف و تحولات سیاسی ایران از جنبش مشروطه تا انقلاب اسلامی» به قلم دکتر حمید بصیرت‌منش، جمع‌بندی مناسبی از وقایع آن دوران دارد. در این کتاب، از اهمیت جایگاه فقهای شیعه و تشکیل حوزه‌ی علمیه نجف و اهمیت این جایگاه نزد ایرانیان و متعاقبا، نقش علما در تحولات سیاسی ایران در دوره قاجار، بهویژه نقش آنان در جنگهای ایران و روس تا مقطع انقلاب مشروطیت ایران، بحث می‌شود. سپس، به دوران درخشان نقشآفرینی علمای حوزه در تحولات مربوط به جنبش مشروطیت ایران، آیات عظام سید محمد طباطبایی، سید عبدالله بهبهانی و شیخ فضل الله نوری تا پایان جنگ جهانی اول پرداخته می‌شود و بعد از آن، به مبارزات سیاسی علما در مقطع پایان جنگ جهانی اول تا تأسیس دولت عراق که همزمان با رویدادهای اواخر حکومت قاجار و قدرتگیری رضاخان است می‌پردازد. مواضع روحانیون بزرگ در قبال انقراض حکومت قاجار و تشکیل سلسله‌ی پهلوی و مواضع سیاسی دو چهره سرشناس (آیات عظام سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خویی) در قبال نهضت روحانیون ایران به پیشگامی امام خمینی (ره) تا تبعید وی به نجف مورد توجه قرار می‌گیرد. نهایتا راجع به مواضع سیاسی حوزه در سالهای تبعید امام (ره) در عراق تا مقطع انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ بحث و این رویکردها مورد بررسی قرار میگیرند. این فقط سرخط بعضی از وقایع مهم و نقش پررنگ حوزه در تقریبا ۱۰۰ سال اخیر است که پرداختن به جزئیاتش در حوصله‌ی این مقاله نیست، ولی فقط نشانگر نقش بسیار مهم و برون‌داد حوزه در آن مدت می‌باشد.

 

مراجع تقلید زنده و حاضر (در قید حیات) :: سخن بلاگدر این میان نیز، یک نگاه سطحی به لیست مراجع تقلید اعلم شیعه، در قید حیات، طبق نظر جامعه مدرسین حوزه علیمه قم، خالی از لطف نیست. با توجه به سن این علما، می‌توان دید که این بزرگواران از برون‌دادهای حوزه‌های پیش از انقلاب هستند. با وجود خفقان در جامعه، در دوران سلطنت محمد رضا پهلوی، حوزه‌ها یک فضای آزاد برای بحث و استدلال داشتند که متاسفانه در سالهای اخیر کمتر شاهد این آزادی بحث بوده‌ایم و بواسطه وابستگی حوزه‌ها به حاکمیت و نیز جناحی شدن دیدگاه‌های حوزیان، حوزه آنچنان که باید و شاید از استقلال فکری برخوردار نیست و همین امر باعث شده که آثار قابل توجهی از لحاظ کیفی تولید نشود.

 

جزئیات برنامه درسی پایه هشتم طلاب اعلام شد - خبرگزاری مهر | اخبار ...مـقوله آزادی و بحث در مورد آن، از مسائل روز و مورد نیاز جامعه است و کندوکاو در زاویه‌های گوناگون آن، ما را از فرو افتادن در تحلیل و تـفـسیرهای غیرواقعگرایانه باز می دارد. همانطور که در ابتدای این مقاله هم ذکر کردیم، استاد شهید مطهری از جمله اندیشه‌ورانی است که بازنشر و بازاندیشی افکار آن بزرگوار برای نسل نوخاسته بسیار باازش است. ما باید یاد این بزرگان را گرامی بداریم و از آموخته‌های آنها بهره ببریم. به آن امید که در محیطی آزاد و مستقل و عاری از جناح‌گیری و سیاست‌مداری، به امور واقعی حوزه بپردازیم و سنت دیرینه این نهاد مقدس را زنده نگه‌داریم.

 

نامه خانواده شهید بهشتی به علی مطهری | خط امام

سایت مردم و روحانیت، در گذشته راجع به شخصیت‌های نقش‌آفرین دوران منتهی به انقلاب اسلامی، منجمله آیات شهید مرتضی مطهری و شهید سید محمد بهشتی مقالاتی را منتشر کرده‌بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *