mardomvarohaniat.com نامه به سردبیر - خوارج با مردم مداری علی (ع) مشکل داشتند

نامه به سردبیر – خوارج با مردم مداری علی (ع) مشکل داشتند

جمعه گذشته پس از انتشار مقاله هفتگی مردم در خطبه‌های ۲۶ اردیبهشت چه شنیدند؟، چندین نامه در مورد سخنان آیت الله علم الهدی، امام جمعه محترم مشهد مقدس دریافت کردیم که در اینجا یکی از آنها را منتشر می کنیم. برای مشارکت در این گفتمان‌ شما هم می‌توانید نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها پست کنید یا از طریق پست الکترونیکی سایت با ما در میان بگذارید.

 

با عرض سلام خدمت دست اندرکاران وبسایت مردم و روحانیت

جمعه گذشته نقل قولی از آیت‌الله علم‌الهدی منتشر کرده بودید که ایشان در پیام جمعه خودشان گفته بودند شهادت حضرت علی (ع) قسمتی از یک عملیات روانی و متاثر از جریانی بوده که میگفت «ما رهبر دیکته شده نمی‌خواهیم». بنده پس از عمری مطالعات تاریخی و دینی این اولین بار بود که در مورد عملیات روانی و جریان‌های دموکراتیک در اوایل ظهور اسلام در شبه‌جزیره عربستان می‌شنیدم. سخنان جناب علم‌الهدی به نوعی روایت به‌روزشده‌ای از وقایع تاریخی بود که به نظر حقیر کاری اشتباه و واهی است و جایز نیست که به منظور بازگویی یک رخداد، از ایده‌های مدرن همچون «عملیات روانی» در بازگویی آن استفاده کرد تا به وسیله آن حکایتی پر آب‌و‌تاب‌ و تحریف شده به مخاطبین ارائه داد. البته با توجه به شناختی که از سخنان جناب علم‌الهدی دارم بنظر می‌رسد که هدف ایشان موازی سازی‌های تاریخی و مرتبط کردن جریان خوارج با جریان‌های منتقد حاکمیت در دوران ما می‌باشد. هرچند در مواردی بی انصافی‌هایی زیادی علیه مقام معظم رهبری می‌شود، ولی بنظر بنده تشابه‌سازی میان این منتقدان و خوارج، خود یک نوع بی انصافی است.

 

شکی ندارم که بازگویی سالانه وقایع و داستان‌های تاریخی کار ساده‌ای نیست و بیان آنها به همراه پیامی آموزنده، نو و متناسب با مناسبت آن روز مستلزم تیزبینی و فرهیختگی می‌باشد. مضافاً به هیچوجه قصد ندارم آیت‌الله علم‌الهدی را به دروغگویی متهم کنم، اما باید مراقب پیامدهای بازسازی وقایع تاریخی بود و از این روش برای به حاشیه کشاندن منتقدان استفاده نکرد. اگر بخواهیم انصاف در تحقیق را رعایت کنیم باید بگوییم که دقیقا برخلاف نظر جناب علم‌الهدی مشکلی با رهبر دیکته شده نداشتند و اتفاقا برعکس، به علی (ع) خرده می گرفتند که چرا مردم‌مدار است و نظر جمهور ناس را مد نظر قرار می‌دهد.

 

همانطور که مورخین ذکر کرده اند، پس از جنگ صفین و بازگشت حضرت علی(ع) به کوفه، خوارج به دشمنی‌های خود علیه اهل بیت افزودند و این شعار را سر دادند: «لا حکم إلا لله و لوکره المشرکون، ألا إن معاویه وعلیاً اشرکا فی حکم الله» خوراج با نگاهی کاملا قشری از لا حکم الا لله سخن می گفتند و معاویه و علی (ع) را مشرک خطاب می‌کردند. یکی از اصلی‌ترین مواردی که خوارج به علی (ع) ایراد می‌گرفتند این بود که چرا آن حضرت، مردم را در دین خدا حَکَم قرار داده است و در واقع چرا مولای متقیان، راسا و بگونه ای خودکامه تصمیم نگرفته است. این امر دقیقا مخالف نکته ای است که آیت الله علم الهدی ذکر کرده اند. در واقع ایراد خوارج به حضرت علی (ع) این بود که چرا به مردم اعتنا می‌فرمایند و چرا خود را ولی مطلق قلمداد نمی‌کنند.

 

از حضرت امام خمینی (ره) نقل شده که ایشان مدل حکومت جمهوری اسلامی را بر اساس حکومت پنج ساله حضرت علی (ع) در ذهن داشتند. منش عادلانه و مردم مدارانه امام اول شیعیان، مبنایی برای مدل حکومت مردم سالاری دینی بوده است و به همین علت است که بنظر بنده باید در موازی‌سازی های تاریخی که میان حکومت آن حضرت و دوران معاصر می کنیم کاملا دقت داشته باشیم.

یک نظر

  1. با عرض سلام و خدا قوت خدمت دست‌اندرکاران وبسایت مردم و روحانیت، بنده هم همیشه تصمیم میگیرم که پس از مطالعه مطالبتان چند کلامی بنویسم و ارسال کنم ولی متاسفانه همیشه این فرصت را از دست میدهم.

    من هم با نظر این دوست محترم که مثل حقیر فرصت را از دست نداده و برایتان نامه‌ای فرستاده، کاملا موافقم. از دید این حقیر هم، حاج آقا علم الهدی، با کمی بی انصافی، نظرات خوارج و اتفاقات آن زمان را تحریف کرده‌است.

    امام علی (ع) پرچم‌دار مردم‌سالاری و اسطوره‌ی عدل اجتماعی بود. خوارج آن روز، داعشی‌های امروز بودند و حضرت علی (ع) را بخاطر مردم‌داری و عدم خودکامگی و مطلقه ندانستن احکامش به شهادت رساندند. خودسری و استبداد داعشی، شایسته یک جکومت پیرو اسلام واقعی و عدالت علی (ع) نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *