mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی اردیبهشت ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی اردیبهشت ماه

در حالی که شیوع ویروس کرونا مانع پیشرفت اقتصادی کشور شده‌است، مسئولان کشور، هفته پیش با اعلام بازگشایی اماکن مذهبی و از سرگیری مراسم عبادی – سیاسی نماز جمعه، مردم را تا حدی خوشحال کردند. البته تا بحال، بازگشایی مساجد فقط در بعضی از شهرستانها و به شکل محدودی اتفاق افتاده‌است.

جمعی از فعالان سیاسى و مدنى ایرانی، انتخابات ریاست جمهوری را تحریم ...سایت مردم و روحانیت، در طول دو هفته اخیر، ۲۵ نظرسنجی از ۲۲ شخصیت روحانی را انجام داد. آنها شامل این موارد بودند: مبارزه با فساد و سو‌‌ء مدیریت، حضور خرافه سازان و خرافه ستیزان در مجلس شورای اسلامی پساکرونا، انسجام مسلمانان در زمان بحران کرونا، بازگشایی اماکن مذهبی و مداحی جنجالی محمود کریمی. در مجموع ۲۵۰۰۰ رأی از سوی مردم ثبت شده‌است که این آراء جدا از ارزیابی‌ها و پژوهش‌های مستقلی است که در رسانه‌های اجتماعی مرتبط با سایت مردم و روحانیت صورت گرفته. در همین رابطه، شماری از مقالات و یادداشت‌ها در خصوص فضای سیاسی کشور نیز در سایت ما منتشر شد، می توانید در اینجا مطالعه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

تقریباً ۲۰ درصد نظرسنجی‌های دو هفته اخیر مربوط به مبارزه با کرونا، بازگشایی اماکن مذهبی و از سرگیری مراسم فرهنگی بود که در میان آنها تعداد شرکت کنندگان به بیش از ۳۵۰۰ نفر رسید. آمار نتایج نشان می دهد که ۶۸ درصد مخاطبان با اظهارات آن دسته از روحانیونی موافق بوند که بازگشایی  مساجد کشور را مشروط به تهیه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌هایی بهداشتی میدانستند.

 

امام جمعه اصفهان: حق زن این نیست که کار کند | رادیو زمانهبرخی دیگر از روحانیون، به شدت با لغو مراسم فرهنگی بخاطر ویروس کرونا مخالف بوند. آیت‌الله یوسف طباطبایی‌نژاد گفت: «نباید به سبب شیوع کرونا در کشور، برنامه‌های دینی مردم مانند مراسم احیا و شب‌های قدر را تعطیل کرد.» در نظرسنجی مربوطه که ۷۷۱ شرکت کننده داشت، تنها ۳۱ درصد رأی دهندگان موافق آیت‌الله طباطبایی‌نژاد بودند.

 

 

مسؤولان بجای اجتماعات مذهبی سری به پل خواجو بزننددر حوزه مبارزه با فساد و سو‌ء مدیریت، نظرسنجی‌های سایت ما نشان داد که بیش از ۴۰ درصد روحانیون، به این اعتقاد داشتند که فاصله بین مسئولان و مردم افزایش یافته‌است. آیت‌الله روز جمعه هفته گذشته در مراسم شب قدر در مسجد امام (ره) با اشاره به این‌که شایسته است مأموران بهداشت به جاهای دیگر مانند پل خواجو و سی و سه پل (در اصفهان) سر بزنند، گفت: «توصیه می‌کنم مسئولان دقت بیشتری کنند. مثل این‌که ویروس کرونا در فکر بعضی‌هاست، باید ببینیم افرادی که تصمیم‌گیری می‌کنند متدین هستند یا خیر، برخی در استمرار ویروس دارند مجالس مذهبی را مدیریت می‌کنند تا به مطامع خود به راحتی برسند.»

 

 

بی نظمی در امور اقتصادی به معیشت مردم لطمه می زند

از طرف دیگر، رئیس قوه قضائیه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در امامزاده صالح (ع)، موضوع عدالت را یادآور شد و گفت: «مردم اگر احساس عدالت کنند و ببینند که در جایی تبعیض و فساد نیست، کمبودها برای آن‌ها قابل تحمل است؛ ولی اگر احساس تبعیض و بی توجهی کردند، طبیعتاً پذیرفتن برای آن‌ها سخت می‌شود.» واکنش مردم به اظهارات آیت‌الله مهدوی و رئیس قوه قضائیه را می توان با توجه به گزارش‌های سیاسی آنها دید اما در مجموع تقریباً ۷۵ درصد مخاطبان (۲۳۳۸ نفر) در نظرسنجی‌های مربوطه موافق سخنان این دو عالم بودند.

 

فرارو | (ویدئو) توضیحات محمود کریمی درباره روضه جنجالیچندی پیش شبکه‌ی دو سیما، ویدئویی از مداحی یا در واقع روضه‌‌خوانی محمود کریمی را به‌صورت زنده پخش کرد. حاج محمود کریمی در این ویدئو که حدود ۳ دقیقه است، روضه‌ای عجیب خواند که پس از آن انتقادات زیادی را به‌همراه داشت. مداحی جنجالی محمود کریمی در مورد قمار و تخته‌نرد بازی‌کردن امام حسین (ع)  با خسرو خان مست بود. محمود کریمی در واکنش به حواشی ایجاد شده گفت: «بعضی‌ها خودشان را به متوجه نشدن می‌زنند؛ قرآن هم بخوانیم عده‌ای باز هم ایراد می‌گیرند.»

 

در میان انتقادات و واکنش‌ها نسبت به این مداحی جنجالی محمود کریمی، نتایج نظرسنجی‌های این هفته نشان می دهد که تقریبا ۹۵ درصد روحانیون، در دو هفته اخیر، این نوع حکایاتی را که به قول حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی راد «نه تنها به معرفی فرهنگ معارف شیعه و اهل بیت(ع) کمکی نخواهد کرد بلکه خرافه افکنی و خرافه سازی را رواج می دهد»، محکوم کردند. عده‌ای دیگر از روحانیون نیز به این قضیه واکنش نشان دادند. یکی از آنها آیت‌الله بود که گفت: «حکایتی که این مداح مطرح کرد، صحت نداشته و بی اساس بوده‌است و اینکه مداح ادعا کرد که حضرت زهرا(س) به فردی شراب‌خوار و قمار‌باز بیان کردند با فرزند من قمار نکن، قصه‌ای عوامانه است و صحت ندارد.» در دو نظرسنجی مربوطه که بیش از ۱۶۷۵ شرکت کننده داشت، ۸۵ درصد رأی دهندگان موافق مواضع روحانیون بوند.

 

با توجه به حوزه اقتصادی که از زمان به وجود آمدن ویروس کرونا که سد راه هر گونه توسعه در عرصه تولید کشور شده، به نظر می رسد چون تعطیلی بازارهای جهانی نیز از بزرگترین عوامل رکود اقتصادی است، شعار سال جاری که «جهش تولید» می باشد، متأسفانه اثر چندانی نداشته است. در دو هفته پایانی اردیبهشت ماه، ۲۰ درصد روحانیون از مسئله معیشت مردم و بحران اقتصادی کشور صحبت کرده‌بودند و ۳۱۴۴ نفر در نظرسنجی‌های مربوطه شرکت کردند.

 

در یکی از این نظرسنجی‌ها، ۸۰ درصد مخاطبان موافق سخنان حجت‌الاسلام محسن محمودی بودند که با انتقاد از مدیریت بحران اقتصادی، گفت: «رونق و جهش تولید با مدیریت‌های فانتزی انجام نمی‌شود باید مدیران در تمامی رده‌ها از اتاق‌ها و حصارهای ساختگی بیرون بیایند.». ایشان اخیراً اظهار نظرهای مختلفی در مورد مسیر اقتصادی کشور داشت. در مطالبی که تحت عنوان «پیام جمعه» با اشاره به اینکه ایران توانایی صادرات کیت‌های تشخیص کرونا به کشورهای اروپایی را دارد، گفت: «ایران همان کشوری است که وزیر شاه می‌گفت «ایرانیان توان ساخت کوچک‌ترین چیزها را ندارند و باید برای پیشرفت از فرق سر تا نوک پا فرنگی شوند» ایران همان کشوری است که امروز ۴۰ هزار کیت تشخیص کرونا را به آلمان، صنعتی ترین کشور اروپا صادر می‌کند.» در این نظرسنجی که ۲۰۷۰ شرکت کننده داشت، تنها ۲۵ درصد موافق بیانات امام جمعه موقت ورامین بودند.

 

بعضی از روحانیون در مورد رواج خرافات توسط خرافه سازان و خرافه ستیزان در جامعه صحبت کرده‌اند. سایت مردم و روحانیت در ماه اسفند مقاله‌ای با عنوان با «خرافه گرایان آتش به اختیار» چه باید کرد؟ منتشر کرد که در آن به برائت از خرافه‌گری یا پرداختن به آسیب‌های آن اشاره کرد.

 

حجت‌الاسلام استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد که حضور فراوانی خرافه سازان در مجلس شورای پساکرونا یک هشدار است و گفت: «دوران بعد از کرونا موقعیتی خواهد بود که خرافه سازان نتوانند موقعیت چندانی کسب کنند، اگر چه نمی توانیم تضمین بدهیم که دکان آنها تعطیل شود. مجالس حسینی و محافل دینی ما باید جلوه تمام عیار خرافه ستیزی باشند و نه تنها خرافه سازان نباید به این مجالس راه پیدا کنند و نه تنها هیأتی ما نباید خرافه پذیر باشد بلکه باید خرافه ستیز باشد.» در پرطرفدارترین نظرسنجی‌ دو هفته اخیر که در مجموع بیش از ۲۵۵۰ نفر شرکت کردند، ۸۰ درصد رأی دهندگان موافق استاد حوزه و دانشگاه بودند.

 

هرچند سایت مردم و روحانیت به طور هفتگی نظرات مردم در واکنش به بیانات روحانیون را در نتایج نظرسنجی‌ها مطرح می کند، تنها با سنجش و تحلیل عقلانی داده‌ها که در مقاله‌ها به آن اشاره شده است، می توانیم علل مشکلات جامعه را درک کنیم. در صورت تمایل، ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید و سریع تر در جریان جدیدترین نظرسنجی‌ها، مقالات و یادداشت‌های مربوط به رابطه روحانیون با مردم و تحولات فضای سیاسی کشور قرار بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *