mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۲ خرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۲ خرداد چه شنیدند؟

نماز جمعه دوم خرداد ماه در ۱۸۰ پایگاه، مستقر در ۱۳۲ شهرستان که از نظر شیوع کرونا، وضعیت سفید پیداکرده‌اند، اقامه شد. نماز جمعه دوم خرداد امسال مصادف بود با روز قدس. بیشتر خطیبان جمعه متاثر از بیانات مقام معظم رهبری به روز قدس، آزادسازی خرمشهر، شهادت سردار سلیمانی و گذار از مجلس دهم به یازدهم اشاره داشتند.

 

 ترجمه گزاره «راه‌حل نهایی» در پستری که در سایت مقام معظم رهبری منتشر شده بود حاشیه‌ساز شد. شباهت آن با گزاره‌ای که هیتلر در یکی از سخنرانی‌های خود که منجر به نسل‌کشی یهودیان و واقعه هالوکاست شد، این حساسیت را به وجود آورد. به‌همین خاطر، رهبر انقلاب در توئیتی توضیح دادند که منظور یهودیان نیستند. از این‌‌رو، در عکسی که امروز از صحنه‌ی سخنرانی مجازی مقام معظم رهبری، در سایت قرار گرفته، بجای آن از عبارت «سخن آخر» استفاده شده است. جدا از این اتفاق ناخواسته، بسیاری از خطیبان جمعه از سخرانی مجازی آیت الله خامنه‌ای برای خطبه‌های خود الهام گرفتند. رهبر انقلاب طلوع انقلاب اسلامی در ایران را فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین نامیدند که به اعتقاد ایشان منجر به پدید آمدن جبهه مقاومت در لبنان و درون مرزهای فلسطین یعنی حزب‌الله و حماس شد.

 

آیت‌الله علم‌الهدی: آزادی قدس با مبارزه فراگیر با صهیونیسم محقق می‌شودآیت‌الله سید احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، در خطبه مکتوب نماز جمعه مشهد، روز جهانی قدس را به عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد مرتبط کرد و گفت: اسم عملیات بیت‌المقدس بود، امروز نیز روز قدس است، آن عملیات بیت‌المقدسی که خرمشهر را آزاد کرد، با رهنمود امروز مقام معظم رهبری، اگر یک مبارزه فراگیر جهانی و همه‌جانبه جهان اسلام علیه صهیونیسم آغاز بشود، با عملیات بیت‌المقدس همچنان قدس را آزاد خواهد کرد. وی همچنین مسئله قدس را مسئله براندازی اسلام و جمع کردن سفره اسلام از زمین نامید و ابراز امیدواری کرد که آزادی قدس به عنوان «یک فکر و همت عالی» و با فعالیت و مجاهدات همه مسلمانان در فلسطین هرچه زودتر و سریعتر متحقق و باعث نابودی صهیونیست شود.

 

امام جمعه کرج:شاخص های اقتصادی البرز باید محقق شود - ایرنااین استفاده از واژه قدس در اسم عملیات بیت‌المقدس در سخنان برخی دیگر از خطیبان جمعه نیز شنیده شد. از جمله نماینده ولی فقیه در استان البرز،‌ آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی،‌ اسرائیل را «غاصبان پلید و کودک‌کشان خبیث» نامید و گفت: رزمندگان مقاومت اسلامی با عملیات بیت‌المقدس دیگری مردم دنیا و مسلمین جهان را به خاطر آزادسازی قدس شریف خوشحال نمایند.

 

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران منصوب شد- اخبار ...حجت الاسلام سید محسن محمودی، امام جمعه موقت ورامین و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران، در «پیام جمعه» خود گفت: مقابله با رژیم اشغالگر قدس و دفاع از مردم مظلوم فلسطین، سرمایه‌گذاری بلندمدتی است که امنیت کشور را حفظ می‌کند. در عین حال وی به اندازه سایر خطیبان جمعه مستقیما از عملیاتی چون بیت‌المقدس برای آزادی قدس سخن نگفت. وی در پایان پیام جمعه خود گفت: به تعبیر امام راحل خرمشهر را خدا آزاد کرد و با لطف خداوند متعال، قدس را نیز خدا آزاد خواهد کرد.

 

امام جمعه ای که از لقب «آیت الله» گریزان است - خبرگزاری حوزهبعضی از خطیبان جمعه، منجمله حجت الاسلام علی اصغر انصاری، امام جمعه شهرستان شهربابک در کرمان، به پیروی از پیام رهبر انقلاب، اجرای یک همه‌پرسی در فلسطین را الزامی دانستند. ولی برخی دیگر چون حجت الاسلام محمدعلی نکونام، نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با الفاظی تندتر مردم را به «جهاد» برای آزادی قدس فراخواند و آن را یک وظیفه دانست.

 

 

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید عازم مناطق سیل‌زده شدند - پایگاه جامع ...از خطبه‌های خطیبان جمعه اهل سنت نیز اینگونه بر‌می‌آید که امامان جمعه سنی و شیعه در خصوص مسئله قدس از یک رویکرد واحد تبعیت می‌کنند. ماموستا عبدالرحمن خدایی، امام جمعه شهرستان مرزی بانه، به نوید امام خمینی (ره) برای آزادی سرزمین فلسطین اشاره کرد و «شمارش معکوس برای نابودی اسرائیل» را محرز خواند. ماموستا مصطفی شیر‌زادی، امام جمعه مریوان هم تأکید کرد که «بیانات حیات‌بخش، امیدآفرین و دشمن‌شکنانه رهبر عزیز انقلاب اسلامی وحدت در بین مسلمانان جهان اسلام ایجاد کرد.» ماموستا محمدامین راستی، امام جمعه موقت سنندج هم به این امید داد که یقیناً مسلمانان به‌زودی در مسجدالاقصی نماز اقامه خواهند کرد. در استان مرزی و منطقه سنی نشین سیستان و بلوچستان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان نیز بر لزوم حفظ تمامیت ارضی فلسطین و به‌رسمیت‌شناختن «دولت مستقل فلسطین» تاکید کرد.

 

اما در خصوص مقوله مجلس دهم و یازدهم مردم از زبان خطیبان جمعه خود چه شنیدند؟  آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی در خطبه مکتوب خود از مجلس یازدهم خواست تا «در ریل‌گذاری برای حکومت خوب عمل کنند.» وی همچنین گفت: امیدواریم که در این دوره رهبر معظم انقلاب از مجلس گله نداشته باشند. و در برابر دشمنان ملت و نظام از صلابت و مقاومت بیشتری بهره‌مند باشند و ان‌شاءالله در پایان این دوره، نماینده رد صلاحیت شده به خاطر مفاسد اقتصادی و … نداشته باشیم.

 

امام جمعه رشت: پرداخت حقوق کارگران به تعویق نیفتد - ایرناآیت الله رسول فلاحتی،‌ نماینده ولی فقیه در گیلان در پیام جمعه این هفته خود گفت: مجلس دوره دهم شورای اسلامی با گلایه‌هایی که داشتیم به اتمام رسید. وی افزود: به پاسخ های مقام معظم رهبری در کنترل قیمت ها و توجه به نقدینگی در جامعه پاسخ داده نشده‌است. خواهان سیاه نمایی نیستم و نظام اسلامی هیچگاه درجا نزده است اما وعده‌های متولیان به مردم متحقق نشده‌است. ایشان تأکید کرد که هنوز دستمزد کارگران و کارمندان افزایش پیدا نکرده اما نرخ اقلام چند برابر تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است. وی خواست سازمان‌های نظارتی «به فریاد مردمی که ۸۰۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند، برسند.» وی همچنین گفت: رهبر معظم انقلاب تمام هشدارها را به مسئولان دادند و ایشان دلسوزترین فرد برای ملت ایران، امت اسلامی و حتی ملت های مظلوم دنیا است.

 

اینگونه به نظر می‌رسد که دست کم تعدادی از امامان جمعه ضمن اینکه در خصوص حمایت از مردم مظلوم فلسطین سخن گفتند از وضعیت مردم مظلوم کشورمان هم آگاهند و می‌بینند که این مظلومیت و فشارها هم «مرز ندارند.»

 

کوشش ما در سایت مردم و روحانیت همواره بر این است که نوشته‌ها و گفته‌های ائمه جمعه را با شما در میان بگذاریم و همچنین خواستار انعکاس بازخوردها و نظرات شما در قسمت نظرسنجی سایت هستیم تا بتوانیم افکار و نظراتتان را مورد توجه شخصیت‌های روحانی قرار دهیم. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. در ضمن، در صورت تمایل، شما می‌توانید ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) نیز دنبال کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *