mardomvarohaniat.com گله‌‌های رهبری از پس‌رفت در برخی از اهداف انقلاب

گله‌‌های رهبری از پس‌رفت در برخی از اهداف انقلاب

رهبر معظم انقلاب در یک سخنرانی زنده، بواسطه سالگرد رحلت امام خمینی (ره)، سخنان قابل تأملی را بیان فرمودند که در میان آنها گله‌مندی ایشان از برخی از ارکان نظام مشهود بود. ایشان به «تبدیل روحیه خمودگی و تسلیم ملت ایران به روحیه‌ای مطالبه‌گر» اشاره کردند و با یاد خاطرات نهضت سال ۴۲ و متعاقبا انقلاب اسلامی ۵۷ به رهنمودها و رهبری امام عظیم‌الشأن پرداختند که ملت ایران را از ملتی بی‌تحرک که فقط به فکر زندگی شخصی خود بود، به ملتی مطالبه‌گر و حاضر در میدان تغییر داد.

 

البته این مطالبه‌گری می‌بایست بشکلی انقلابی ادامه پیدا کند و بنظر میرسد گله‌ی آیت الله خامنه‌ای هم به همین مضمون بود که چرا با گذشت بیش از ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، اوضاع مملکت اینگونه وخیم است که به گفته‌ی مقامات مسئول، جمعیت کثیری زیر خط فقر هستند و فساد تا این حد در بطن جامعه و حتی برخی از ارکان نظام رخنه کرده که همین چند سال پیش، سران فعلی سه قوّه یکدیگر را به تخلفات نجومی و فسادهای کلان متهم می‌کردند. نظامی که ۷۰ نماینده‌ی مجلس شورای اسلامیش، بخاطر فساد مالی و عدم تعهد به موازین قانونیش، ردّصلاحیت میشوند، بیشک رهبر معظم انقلاب را می‌رنجاند و روح پر فتوح بنیانگذار انقلاب را می‌آزارد.

 

رهبر انقلاب همچنین اشاره فرمودند که در این ۳۰ سال دوران ولایت ایشان، با وجود پیشرفت و تحول در عرصه‌های گوناگون، در برخی موارد در زیر ساختها تحول به‌وجود آمد اما به فعلیت نرسید و در برخی موارد هم عقب‌گرد و پس‌رفت داشتیم که تأسف‌بار و غیر قابل قبول است. ایشان با تاکید بر اینکه برخی از انقلاب‌ها به خاطر بی‌اهتمامی‌هایشان مبتلا شدند به ارتجاع، به عقب‌گرد؛ مشخصا ارتجاع را نقطه‌ی مقابل انقلاب دانستند و توضیح دادند که اگر انسانها غلط حرکت بکنند، پس‌رفت خواهیم داشت. حال باید کارنامه‌ی مسئولین را در طی این ۳۰ سال گذشته بررسی کرد. در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، سایت مردم و روحانیت، با مقاله‌ی چهل و یکمین فجر انقلاب و آبروی هزار ساله روحانیت ، با نگاهی گذرا، به بررسی این کارنامه پرداخت.

 

متاسفانه، در بسیاری از مواقع، مردم مشکلات را از چشم روحانیت می‌بینند. سایت مردم و روحانیت، پیشتر نیز در مقاله‌ای تحت عنوان چرا همه قصورات دولت به گردن روحانیت می‌افتد؟ به این موضوع پرداخته‌بود. در این واقعیت که رسالت روحانیت همانا در صیانت از اهداف انقلاب است، کوچکترین شکی نیست. البته روحانیتی که در سالیان دراز، در کنار مردم بوده و مطالبات مردم را از حکومت طلب کرده، امروزه نیزاین کار را باید ادامه دهد. در یکی از سخنرانی‌های تاریخی امام (ره)، ایشان فرمودند که این مملکت را برگرداندند از آن حال که یک حاکمی که وارد یک جایی می‏شد، هزار جور فساد می‏کرد، حالا آن جور نباشد. امام (ره) تاکید کردند که وقتی ما در محضر خدا هستیم، بندگان خدا که عزیز خدا هستند، در محضر خدا ما به آنها اذیّت بکنیم؛ این جرم بخشودنی نیست.

یک نظر

  1. مسلما ما نتنها به دوران فلاکت‌بار قاجار پس رفته‌ایم، بلکه در بعضی موارد به دوران ۱۴۰۰ سال پیش و جهالت و خرافات نیز پس رفته‌ایم.

    هوا کردن چند تا موشک کره‌ای توجیه کننده‌ فقر و فلاکت و انزوا و بدنامی نیست. …

    به گفته خود هزار فامیل، یکی دزد تر از دیگری و یکی خائن‌تر از دیگری… اسلام و ایمان و مذهب این مردم را و آب و خاک و نفت این سرزمین را فدای ناکارآمدی و کبر و حرص خودشان و اطرافیانشان کرده‌اند.

    رهبری ۳۰ سال است که نصیحت و راهنمایی میکنند ولی از عمل و بقول خودشان «فعلیت» خبری نیست. اگر میتوانید جلوی فساد را بگیرید، که بسم الله. اعدام یکی دو تا «سلطان» این و آن فقط یک نمایش پوچ و تهی است ولاغیر.

  2. سلام علیکم. بنده هم با جناب ب.س. موافقم که رهبری در مهار فساد ناکارآمد بوده…

  3. مهار فساد یک کار فردی نیست که انتظار داشته باشیم مقام معظم رهبری بتواند یک تنه از پس آن بر بیاید. به همین علت این اظهار نظر که رهبری موفق نبوده از اساس غلط است. ایشان برای حفظ آبروی نظام و مسئولان فرموده اند که در کشور فساد سیستمی وجود ندارد. ولی واقعیت این است یک تعداد زیادی از مدیران اجرایی و حتی نمایندگان مجلس دهم دچار فساد بوده اند و همین باعث شده که مشکل فساد خیلی عمیق شود. رهبری بارها بر لزوم مقابله با فساد تاکید فرموده اند و الان وظیفه مجلس یازدهم و قوه قضائیه است که این مطالبه را پیگیری کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *