mardomvarohaniat.com تقدم «حمله تبلیغاتی به دشمنان» نسبت به «مبارزه با اختلاف طبقاتی» در کشور

تقدم «حمله تبلیغاتی به دشمنان» نسبت به «مبارزه با اختلاف طبقاتی» در کشور

به‌یاد داریم که در کارزار انتخابات ریاست جمهوری که حدود سه سال پیش در جریان بود، یکی از شعارهای تبلیغاتی آن بود که «با انتخاب دولت کار و کرامت، به دولت ۴ درصد پایان می‌دهیم». معنای آن شعار حمایت از حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی بود که با پشتیبانی توده ۹۶ درصدی مردم معمولی به مصاف حجت الاسلام حسن روحانی، با پشتیبانی خواص جامعه که کمتر از ۴ درصد جمعیت را شامل می‌شوند، برود و اوضاع نابسامان مملکت را سروسامان‌ بدهد. امروز از دو سردمدار آن شعار، یکی رئیس قوه قضا است و دیگری رئیس مجلس شورا.

 

در همان دوران انتخابات بود که حجت الاسلام علی نعمت‌الهی در جمع روحانیون گفت که «امروز مشکل اصلی مردم نداری نیست، بلکه مشکل اصلی آن است که چرا باید عده محدودی در راس یک هرم از بیشترین امکانات، دارایی و قدرت برخوردار باشند در حالی‌که سایر افراد جامعه با حداقل‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.»  ایشان، به‌عنوان مدیرکل تبلیغات اسلامی شهر قزوین، مهم‌ترین مسئله‌ای که امروزه به پاشنه‌ آشیل نظام هم تبدیل شده را، موضوع «اختلاف شدید طبقاتی و بی‌عدالتی‌ها» خواند و اذعان کرد که این واقعیت تلخ زمینه را برای ناآرامی‌ها و آشوب‌ها نیز فراهم آورده است. اصولاً، اخذ حقوق فقرا از اغنیای سوءاستفاده‌گر، برخورد قاطع و مطابق با موازین قانونی از سوءاستفاده‌کنندگان بیت‌المال، توزیع عادلانه ثروت و امکانات در سراسر کشور و در دستور کار قرار دادن حمایت از فقرا و محرومان از اصلی‌ترین ساز و کارهای تحقق عدالت اجتماعی در هر جامعه‌ای است. تعدیل ثروت مهم‌ترین عنصر اقتصادی برای تحقق عدالت اجتماعی از نظر اسلام است چرا که اختلاف طبقاتی و به تبع آن افزایش فاصله میان فقیر و غنی مشکلات بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت. لازم است سرمایه‌های میلیاردی برخی و در مقابل آن بیکاری برخی دیگر از افراد بصورت دقیق از سوی مسئولین بررسی شود و جلوی افزایش این اختلاف طبقاتی و شکاف بزرگ در جامعه گرفته شود.

 

حال، حتی با یک نگرش سطحی به اتفاقات چند هفته اخیر در ایالات متحده آمریکا، اروپا و خلاصه در کل جهان، می‌توانیم شاهد اعتراض‌های گسترده مردمی در مقابله با نژادپرستی و اختلاف طبقاتی باشیم. این اعتراضات در آمریکا بواسطه به‌قتل رساندن یک سیاه‌پوست به نام جورج فلوید به‌دست یک پلیس سفید‌پوست آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. در پی این حادثه یک سری اعتراضات خیابانی بوجود آمد که بعضاً به خشونت و بر خورد مردم با نیروهای انتظامی نیز انجامید. یکی از مهم‌ترن نکاتی که در این اعتراضات مدنی جلب توجه می کرد، حضور پررنگ رهبران دینی در کنار مردم حاضر در اعتراضات بود. در بسیاری از موارد کشیش‌ها، خاخام‌ها و همچنین امامان مساجد واقع در آمریکا، در حالی که مردم را به ادامه‌ی ابراز اعتراضات مسالمت‌آمیز و مدنی ترغیب می‌کردند، از سوی دیگر،‌ مطالبات مردم را با شرکت در راهپیمایی‌ها و استفاده از بلند‌گوهای اماکن دینی و مذهبی به سمع و نظر مسئولان و نیروهای انتظامی می‌رساندند. این امر نقش روحانیون در کشورهای غربی را یادآور می شود که برغم سکولار بودن جامعه، روحانیت پیشرو می تواند صدای عدالت خواهی و مطالبات مدنی مردم باشد.

 

در این میان، ائمه‌ی جمعه در شهرهای ایران، تقریباً یک‌صدا و کاملاً هماهنگ، به اعتراضات مردمی در آمریکا اشاره کرده‌اند، ولی جا دارد امامان جمعه در ایران، به نقش روحانیت در آمریکا و اروپا در ایجاد وحدت و آرامش و دفاع از حقوق فقرا و مظلومان نیز اشاره نمایند. با ذکر چند نمونه از حمایت روحانیون مسیحی و مخصوصاً مسلمان از آزادی های مدنی و عدالت اجتماعی در آمریکا، می‌توان به عمق حمایت روحانیون از مردم پی برد. همچنین، می‌توان شاهد ابراز مطالبات مردمی از سوی این روحانیون بود. در بطن جنبش‌های حقوق مدنی در ایالات متحده آمریکا که از سال‌های  ۱۹۵۰ آغاز شد و در سال ۱۹۶۸، با تصویب قانون مدنی آمریکا به یک سرانجام نسبی و قانونی رسید و تا امروز که این مبارزات ادامه دارند، حضور افرادی چون مارتین لوترکینگ که یک کشیش مسیحی بود، مالکم ایکس که یک امام مسلمان بود و تا امروز که ال شارپتون مسیحی و لوییس فراخان امام و رهبر جنبش امت اسلام در آمریکا با بیش از ۱۳۰ مسجد در آمریکا و جهان، به‌شکل پررنگی دیده‌می‌شود. رهبری مطالبات مردمی همواره به‌عهده رهبران دینی بوده‌است، همچنان‌که در ایران نیز، بطور سنتی و تا انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ نیز شاهد آن بوده‌ایم ولی متاسفانه در دهه‌های اخیر، روحانیت عملا از این کارکرد فاصله گرفته است.

 

سید مصطفی هاشمی طبا تنها نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری دوره پیش است که هم‌اکنون پست و مقامی ندارد. ایشان، از معدود کسانی‌است که به‌شکلی رک و بی‌پرده، خطاب به آقای روحانی، رئیس جمهور محترم میگوید که «باید به مردم بگویی که ما پول نداریم، در تنگنا هستیم و معیشت بدتر می شود، ولی نمی گویی.» همانا انتظار مردم از همه روحانیت محترم این است که برای ایجاد «کار و کرامت» سکوت نکنند و فقط به شعاردادن هم بسنده نکنند و مثل رهبری روحانیون در کشورهای غربی، برای مطالبات مردم ایران، آرمان‌های امام راحل را سرلوحه خود قرار دهند و رسالت مذهبی و سنتی خود را به‌جا آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *