mardomvarohaniat.com تقوای روحانیت ،‌مؤثرترین راه برای تبلیغات اسلامی

تقوای روحانیت،‌ مؤثرترین راه برای تبلیغات اسلامی

سال پیش، داستان جالبی را خوانده بودیم که چندی پیش، در جریان دادگاه اکبر طبری و به‌میان آمدن نام حاج آقا منصوری و قضیه رشوه گرفتن و برای درمان فرار کردن و اینستای لایو برای بیعت مجدد گذاشتن و نهایتاً هم مرگ مشکوک، خاطره آن داستانی که سال گذشته خوانده بودیم، دگربار زنده‌شد.

 

 

داستان سال گذشته از حجت الاسلام مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی بود که وقتی ایشان، پای صحبت یک واعظ، در یکی از محافل عزاداری حسینی در تهران نشسته بود و به مطالب او درباره وظایف کارگزاران نظام از نظر حضرت علی (ع)  گوش می‌کرد، به‌یکباره، سؤالی در ذهن کنجکاوش به وجود می‌آید و وقتی به چهره سایر مستمعین نگاه می‌کند، به نظرش می‌آید که آنها هم همین سؤال را دارند. و اما سؤال چه بود؟ سؤال این بود که اگر کارگزاران نظام اسلامی نباید اهل اختلاس و سوءاستفاده از مقام و منصب باشند و شایسته‌سالاری باید جای قوم و خویش‌سالاری را بگیرد و امر به‌معروف و نهی از منکر باید در روابط کاری کلیه کارگزاران جای بله‌قربان‌گویی‌ها را بگیرد و افرادی که مدیریت ندارند، نباید مدیر شوند و باید جای خود را به افرادی که توانایی دارند، بدهند و … پس چرا در نظام جمهوری اسلامی ما این توصیه‌های امیرالمومنین رعایت نمی‌شوند؟

 

طبری‌ها و دانیال‌زاده‌ها و سلطان‌های طلا و کالا و موارد دیگر، چه بد بیاورند و سر از بالای دار درآورند و یا آنکه خوب بیاورند و سر از دیار غرب درآورند، بواسطه نداشتن عبا و عمامه، نام ننگ‌آورشان با دین و مذهب گره نمی‌خورد. ولی وا مصیبتا که اگر قاضی معمم که مبلغ عدالت و فراتر آن مسئول اجرای «عدل علی وار» است، خودش به رشوه و فساد و فرار و گناهان دیگر متهم شود، دیگر چه انتظاری می‌توان از مردم داشت؟ این سؤال که چرا در نظام جمهوری اسلامی، توصیه‌های امیرالمومنین رعایت نمی‌شوند،‌ مسلماً به این خاطر پررنگ‌تر می‌شود که در کشور ما، روحانیت از جایگاه ویژه اجتماعی و سیاسی برخوردار است و معیارهای ارائه شده توسط امیرالمومنین را نه تنها می‌شناسد بلکه می‌آموزد. مگر همین روحانیت نبود که از هر منبری و از هر محرابی و از هر حجره‌‌ی درسی و از هر کرسی مجلسی و از هر پست و مقام دیگری به مردم وعده می‌داد که مناصب و مسئولیت‌ها به افرادی داده‌خواهد‌شد که دارای همان معیارهای توصیه شده امیرالمومنین باشد. بعد از بیش از ۴۰ سال، بایسته است که ما اکنون شاهد رعایت این ضوابط باشیم نه اینکه فقط به موعظه درباره آنها بسنده کنیم.

 

حجت الاسلام مهاجری در بخش دیگری در داستانش می‌گوید که تمام ابزارهای تبلیغاتی در دست مسئولین و روحانیت است ولی تبلیغات تاثیر لازم را ندارد. چرا؟ خبر موثق داریم که روحانیون زیادی در عسرت زندگی می‌کنند و بسیاری از آنها زیر خط فقر قرار دارند ولی قضاوت افکار عمومی نسبت به آنها طور دیگری است. چرا؟ سایت مردم و روحانیت در سال گذشته در مقاله‌ای تحت عنوان حجت الاسلام رئیسی، سکّاندار عدالت اجتماعی یا پرچم‌دار اجرای نص قانون؟ با نگرشی به انتصاب آقای رئیسی در صدر قوه‌ قضا، به وظایف ایشان در مقابل خواسته‌ها و نیازهای مردم اشاره کرد. پر واضح است که مردم در کل این نظام در جستجوی عدالت هستند ولی متأسفانه آن را نمی‌یابند و مسلماً دلیل نیافتنشان را به حساب روحانیت می‌گذارند. چرا که مردم اعتقاد دارند که در حالی که روحانیت در رأس نظام است، طبیعتاً، عدالت را نیز، این روحانیت است که باید تأمین کند. در شرایطی که آثارعدالت کم‌رنگ می‌شود، در دزدی، رانت، اختلاس، فقر، تبعیض و خلاصه در هر خلافی که از سوی حاکمیت ظاهر می‌شود، مردم روحانیت را مقصر می‌داند و این امر بزرگترین ضدتبلیغات علیه اسلام و دینداری است.

 

حجت الاسلام محمدحسن نبوی در ماه گذشته در رابطه با تبلیغات گسترده حوزه توضیحاتی داده‌ بود. ایشان مدعی شده بود که غیر از سایت‌ها و وبلاگ‌ها، ۶۲ کانال دارند و در درگاه‌هایی نظیر اندیشه برتر، تحلیلگر ۵۷، اندیشه تشیع، پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب، فرزند پروران موفق، مرکز جامع مشاوره خانواده، ایران باستان، پرسمان اعتقادی، قرآن و حدیث، مرکز نشر احادیث، نقد صوفیه، نقد بهائیت، نقد عرفان های نوظهور، تاریخ حقیقی ایران و نقد عقاید وهابیت فعال هستند. ایشان در ادامه توضیح می‌دهد که خبرگزاری‌های فارس، مهر، ایرنا، ایکنا و بصیر بسترهای رسانه‌ای هستند که حوزه با آن‌ها ارتباط دارد. حجت الاسلام نبوی ضمن اشاره به ۴۸ هزار جلسه سخنرانی مجازی، ۱۷ هزار هیئت مجازی و ۳۷ هزار جزءخوانی قرآن به حضور و فعالیت قریب به سه هزار و ۳۰۰ مبلغ در این فضا نیز اشاره میکند. اما با تمام این تجهیزات و تفصیلات، به‌نظر می‌رسد که موعظه دیگر به تنهایی اکتفا نمی‌کنند و تقوای عملی روحانیت می تواند هزاران برابر تبلیغ موثرتر باشد.

به‌قول حجت‌الاسلام مهاجری در همان داستانی که در ابتدای این نوشته به آن اشاره کردیم، «موعظه مربوط به زمانی بود که روحانیت در حاکمیت نبود. اکنون که در حاکمیت قرار دارد، موعظه‌ کارساز نیست و باید با مدیریت و اراده قوی برای برخورد با تبعیض‌ها و سوءاستفاده‌ها به وعده‌هایی که داده شده عمل شود و لذت عدالت به مردم چشانده شود.» تداعی فساد سیستمی و سوء مدیریت گسترده باعث می‌شود که مردم، حاکمیت سیاسی را با دین یکی بگیرند. به همین سبب، هیچ‌کدام از هزاران هزار سامانه‌ای که آقای نبوی و دیگر دست اندرکاران تبلیغات اسلامی به‌تفصیل شرح می دهند، کارساز نیست. فراموش نکنیم که حق تعالی در سوره صف فرموده:‌«یا ایها الّذین آمنوا لم تقولون مالا تفعلون کبر مقتا عند اللّه ان تقولوا ما لا تفعلون» (ای کسانی که ایمان آورده اید چرا چیزی را که انجام نمی دهید به مردم می گوئید در نزد خداوند مبغوض و گناه بزرگ است که کاری را که خود انجام نمی دهید به دیگران بگوئید.)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *