mardomvarohaniat.com مجلس یازدهم و فراکسیون روحانیت

مجلس یازدهم و فراکسیون روحانیت

پس از رایزنی‌های بسیاری که بعد از انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، وکلای مردم را سخت مشغول کرده‌ بود، نهایتاً هیأت رئیسه مجلس انتخاب شد و بلافاصله بعد از آن نیز فراکسیون‌های مختلف شروع به‌شکل گرفتن کردند. به‌واسطه هیجان اصولگرایانی که بعد از چهار سال دوری از «خانه ملت»، دگربار اکثریت کرسی‌های «بهارستان» را تصاحب کردند، شاهد آن بودیم که ابتدا در فراکسیون اکثریت دوره یازدهم (موسوم به فراکسیون مردمی جبهه انقلاب اسلامی) و سپس در صحن علنی جلسه افتتاحیه دوره یازدهم مجلس، موضوعی که حتی پیش از برگزاری انتخابات مجلس یازدهم قابل پیش‌بینی بود، جامه عمل پوشید و این فراکسیون با تقدیم کرسی ریاست به سردار محمد باقر قالیباف و سپس دیگر کرسی‌های هیأت‌ رئیسه به ۱۱ تن از مردان اصولگرای دیگر، به‌قول خودشان سعی کردند تا در مجلسی «قوی و انقلابی» با یک هیأت‌ رئیسه‌ «کاردان و جهادی» کارشان را آغاز کنند. نام آقایان امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علی نیکزاد، حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی، احمد امیرآبادی فراهانی، حسینعلی حاجی دلیگانی، روح‌الله متفکرآزاد، علی کریمی فیروزجایی، سیدمحسن دهنوی، محمدحسین فرهنگی، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی و محسن پیرهادی در میان مردان این هیأت رئیسه است و هیچکدام از زنان منتخب در مجلس یازدهم سهمی از هیأت رئیسه نبردند. در ضمن، یک هفته پس از انتخاب قالیباف به عنوان رئیس، آقایان بابک نگاهداری، حمید اصلانی، محمدسعید احدیان، محسن مکیان، احسان عسکری و مهدی محمدی نیز معاونان و مشاوران تازه منصوب شده‌ی ریاست مجلس شورا شدند. حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌ لارگانی و حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی دو ملبّسی هستند که در ضمن حضور در فراکسیون روحانیت در هیأت رئیسه مجلس نیز منصوب شده‌اند.

 

پس از منصوب شدن هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، اگر به ترکیب فراکسیون روحانیت بپردازیم، شاهد حضور ۳۲ تن از نمایندگان ملبّس و معمم در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این فراکسیون خواهیم بود. قرار است که فراکسیون روحانیت مجلس یازدهم، منویات مقام معظم رهبری در حوزه گسترش عدالت را پیگیری و طرح‌هایی جهت تصویب قوانین را به مجلس پیشنهاد دهد. کارگروه‌های ده‌گانه‌ای نیز برای این فراکسیون پیش بینی شده است و همانند سایر فراکسیون‌ها از مجمع عمومی، دبیرخانه، هیات رئیسه و شورای مرکزی برخوردار است. هیات رئیسه فراکسیون نیز شامل رئیس، نایب رئیس اول و دوم، سخنگو و سه دبیر است.

 

ریاست فراکسیون روحانیت در مجلس به حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری (ذوالنور) واگذار شده است. او که از حوزه انتخابی قم در مجلس است، مقام جانشین نمایندهٔ ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نیز در کارنامه‌اش دارد. حجت الاسلام ذوالنور چهره ای شناخته شده در جناح اصولگرا محسوب می شود و در واقع بیش از آنکه به عنوان یک روحانی شناخته شده باشد، به عنوان یک سیاستمدار، با اظهاراتی تند و جنجالی، در میان مردم شناخته شده است. اظهارات حجت الاسلام ذوالنور به آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۰ هنوز در خاطره ها زنده است که گفت «دعا کنیم آقای هاشمی با طناب پوسیده دیگران به چاه نرود و خودش را از مسیر رهبری جدا نکند». اشاره‌ی وی در آن زمان به «جریان انحرافی» پروژه وزارت اطلاعات بود که به گفته‌ی او برای تسخیر مجلس نهم مصمم بود که اکثر کرسی‌های مجلس را ازآن خود کنند، ولی به‌قول ذوالنور «با هوشیاری، درایت، بیداری، قاطعیت و توجه مقام معظم رهبری این توطئه در نطفه خفه شد».

 

 

عضو دیگر هیأت رئیسه فراکسیون روحانیت، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده دوره‌های نهم، دهم و فعلی مجلس شورای اسلامی، از حوزه انتخابیه مشهد و کلات در استان خراسان رضوی است. وی از نظر سیاسی، به‌عنوان عضو جبهه پایداری محسوب می‌شود. ایشان که پارسال سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دوره‌ی دهم بود، نسبت به انصراف برخی هنرمندان از حضور در جشنواره فجر واکنش تندی نشان داد و خطاب به آنها اعلام کرد که «این گونه نیست که این هنرمندان در برهه‌هایی در کنار مردم باشند و بنا به شرایط تغییر موضع دهند، اگر قرار است نباشند، همان بهتر که هیچ‌وقت نباشند». در ضمن، حجت‌الاسلام پژمانفر، به عنوان یکی از اعضای اصلی کمیسیون بسیار مهم «اصل ۹۰» مجلس یازدهم نیز منصوب شده‌است.

 

 

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌ لارگانی که از مجلس هشتم تا بحال از شهرستان فلاورجان در استان اصفهان در مجلس حضور دارد در دوره‌ی نهم، با کسب ۸۰ درصد آراء، از لحاظ درصد آراء در میان کل نمایندگان، صاحب رتبه اول شد. حجت‌الاسلام موسوی لارگانی در ۱۲ آبان ماه سال گذشته در یک سخنرانی سراسر اعتراضی و حمله‌ای به رئیس جمهور کشور گفت که «احتمالا دیگر آقای روحانی متوجه شده است که آمریکا پیمان شکن است و حریمی را برای ملت ایران قائل نیست؛ حتما آقایان نیز درک کرده‌اند که زبان مقابله با آمریکا مقاومت و زور است نه مذاکره». ایشان در ادامه با بیان اینکه ۶ سال مردم را در برزخ مذاکره گرفتار و کل اقتصاد کشور را تعطیل و همه چیز را به امضای این ننگ نامه منوط کردید، اذعان داشت که «روز تصویب برجام یکی از سیاه ترین روزهای مجلس بود» و سپس با کنایه به حسن روحانی گفت که «برخی به مانند عمرو عاص نظام را به سمت مذاکره بردند؛ حال شما را چه شده که بعد از این اعتماد نافرجام به کدخدای پوشالی‌تان، تهدید می کنید که به مردم می گوییم که کشور را چه کسی تعطیل کرده است».

 

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی یکی دیگر از نمایندگان اصولگرا نیز از دوره‌ی هشتم تا بحال از حوزهٔ انتخابیه محلات و دلیجان در استان مرکزی است که علاوه بر عضویت در هیأت رئیسه مجلس یازدهم و فراکسیون روحانیت، یکی از اعضای کمیسیون آموزش‌وتحقیقات هم هست. ایشان عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز می‌باشد. سال گذشته حجت‌الاسلام سلیمی در نطقی در مجلس دهم با اشاره به «اف ای تی اف و پالرمو» با کنایه به حسن روحانی و دولت گفت که «اُف بر غیرت کسی که در این شرایط از اف ای تی اف و پالرمو دفاع کند؛ اگر این دو برای ما منفعتی هم داشته باشند باید توجه کنیم که پذیرش این دو در این شرایط عین ذلت است و ما زیر بار ذلت نمی‌رویم.».

 

در ادامه، نام دیگر اعضای فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی دوره‌ی یازدهم را ذکرمی‌کنیم و در آینده سعی خواهیم کرد که نظرات، آراء و عملکرد بعضی از آنها را برای شما کاربران محترم مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم و همین‌طور خواسته‌ها، ایده‌ها و بازخوردهای شما را نیز به گوش آنها برسانیم. حجج الاسلام،‌ آقایان محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، مجید نصیرایی، احد آزادیخواه، محمدرضا مبلغی، حسین جلالی، غلامرضا احمدپور،  سیدمحمد موحد، سیدصادق طباطبایی‌نژاد، سیدجواد حسینی‌کیا، محمدتقی نقدعلی، مرتضی آقاتهرانی، سیدمحمود نبویان، سیدرضا تقوی، محمد سبزی، حسن شجاعی علی‌آبادی، امیرقلی جعفری بروجنی، حسین میرزایی، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، رضا باقریبنابی، محمد صفری،  احمدحسین فلاحی،  حسن نوروزی،  جواد نیک‌بین، موسی احمدی، سیدکاظم موسوی،  سید سلمان ذاکر، مجید ناصری‌نژاد و موسی غضنفرآبادی از اعضای فراکسیون روحانیت یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی هستند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *