mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۳۰ خرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۳۰ خرداد چه شنیدند؟

با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا، این هفته دوباره شاهد محدودیت‌های جدید و تعطیلی نماز جمعه در چندین استان کشور بودیم. در شهرها و شهرستان‌هایی که مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه برگزار شد، امامان جمعه در مورد پرونده فساد در قوه قضائیه و ویروس کرونا صحبت کردند. این توجه به مسائل داخلی کشور، در تضاد مستقیم با رویکرد ائمه جمعه در هفته‌های اخیر بود که بر مسائل داخلی آمریکا و اعتراضات مردمی در آن کشور تمرکز داشتند. امیدواریم که ائمه جمعه با ادامه این روند بیان موضوعاتی که به بهبود و تحوّل جامعه اسلامی و وضعیت داخلی کشور یاری می‌دهد، به حمایت مستقیم خود از مردم و اقتصاد فلج کشور ادامه داده و صدای آنها را به گوش مسئولین و تصمیم‌گیران نظام برسانند.

 

این هفته اکثر امامان جمعه خطبه‌های خود را با توجه به سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) که مصادف با چهارشنبه‌ای که گذشت بود، آغاز نمودند و سخنانی در مدح و ستایش دستاوردهای این امام بزرگوار و اقدامات گرانبهای ایشان به اسلام شیعه بیان نمودند. همانطور که در بالا عرض شد، محور اصلی گفتار این هفته ائمه جمعه مبارزه قوه قضائیه با فساد سیستمی در این سازمان بود. توجه ایشان به این معضل، نظر به رسانه‌ای شدن جزئیات این پرونده و نتیجتاً جریحه‌دار شدن احساسات عمومی که در شرایط سخت معیشتی به‌سر می‌برند، امیدبخش است که امامان جمعه به مسئله فساد در قوه قضائیه توجه کنند. با توجه به مرگ مشکوک حجت الاسلام منصوری که از متهمان پرونده فساد در قوه قضائیه است، انشاالله شاهد برخورد قاطع و مدبرانه بدنه اصلی روحانیت در این خصوص باشیم.

 

در استان‌هایی که شوربختانه شیوع ویروس کرونا دوباره به حدّ خطرناک رسیده‌است، برخی از ائمه جمعه با گوشزد کردن اهمیت رعایت ضوابط بهداشتی برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن شیوع ویروس، تکلیف الهی خود را در حفاظت از مردم به‌نحو احسنت ادا کردند. حجت‌الاسلام سیّدعلی حسینی، امام جمعه دیر در استان بوشهر که مراسم اقامه نماز جمعه به‌دلیل شیوع دوباره ویروس در این شهر تعطیل شده‌بود، با انتشار پیامی مجازی از مردم این خطه درخواست کرد که مجدانه ضوابط بهداشتی را رعایت کنند. او نیز چون دیگر ائمه جمعه این هفته در دفاع از اقدامات مبارزه با فساد سیستمی در قوه قضائیه، گفت: «برای اینکه اعتماد مردم بیشتر شود، باید سلامت دستگاه قضا همیشه مورد تاکیدقرار گیرد». در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تبریز حجت‌الاسلام سیّّدمحمدعلی آل‌هاشم با اشاره به‌اینکه استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز بار دیگر به‌سختی با ویروس کرونا درگیر است و به‌سوی شرایط قرمز پیش می‌رود، از مردم خواست که با جدّیت توصیه‌های بهداشتی را دنبال کنند و افزود «به مسئولان هم گفتیم که اگر وضعیت تبریز قرمز است، اعلام کنید تا نماز جمعه را لغو کنیم. ایشان سپس سخنانی در مورد تلاش‌های اخیر قوه قضائیه در مبارزه با فساد سیستمی در این قوه بیان نمود و این اقدامات را «بسیار امیدوار کننده» توصیف کرد و افزود «قوه قضائیه باید به جایی برسد که هر فرد مظلومی حس کند با وجود دستگاه قضائی حق خود را می‌تواند بگیرد».

 

آیت‌اللّه سیّدمحمد شاهچراغی،‌ امام جمعه سمنان نیز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، پس‌از تشکر از مردم و مسئولان برای اقدامات جهادی خود در مبارزه با کرونا، به اقدامات قوه قضائیه در مقابل با فساد در این قوه ، از دستگیری و محاکمه «چند نفر دیگر از دانه درشتان و مفسدان اقتصادی» تشکر کرد. در شرایطی که گمانه‌زنی‌ها در مورد وسیعتر بودن باند طبری در قوه قضائیه و برخی سخنرانی‌ها برای دستگیری مدیران بالادستی طبری ادامه دارد، امید است که روزی مردم شاهد مجازات همه مفسدین این پرونده و گامی محکم در جهت ریشه‌کنی فساد سیستمی در این قوه باشند. از جمله امامان جمعه‌ای که در خطبه‌های خود به تحسین مبارزه با فساد در داخل قوه قضائیه پرداختند، می‌توان به امام جمعه دماوند، شاهرود و اسالم اشاره کرد.

 

در خطبه‌های مجازی که از برنامه «در ساحت حضور» رادیو تهران پخش شد، آیت‌اللّه سیّداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه‌های خود با اشاره به روز قوه قضائیه در هفته‌ای که در پیش رو داریم، این قوه را «نماد اقتدار نظام» دانست. او از رویکرد یک سال اخیر قوه قضائیه در مقابله با مفسدین، در درون و بیرون این قوه، تشکر کرد. او سپس با انتقاد از عبارت «سیستمی‌شدن فساد»، آن را عبارتی نادرست دانست و با خسته‌نباشید گفتن به قضّات، از آنها خواست که به راه جهادی خود ادامه بدهند. انتقاداتی این چنینی با شواهد و حقایق پرونده‌های فساد اخیر در قوه قضائیه، شهرداری تهران، بانک مرکزی و دیگر پرونده‌های فساد در تعارض است.

 

آیت‌اللّه خاتمی، در پایان صحبت‌های خود، با بیان اینکه «شرایط عادی نیست» از مردم خواست که با رعایت اصول بهداشتی و استفاده از ماسک، برای سلامت خود و هموطنان خود تلاش کنند. این یادآوری و هشدار علنی ایشان، به‌عنوان یکی از روحانیون سرشناس و برجسته کشور که امام جمعه استانی است که به دلیل همه‌گیری مجدد کرونا، به شرایط قرمز برگشته‌است، در اطلاع‌رسانی به مردم این استان بسیار مهم است و شایان تحسین است. برخلاف‌ آن، در دو استان خراسان رضوی و البرز، آیت‌اللّه سیّداحمد علم‌الهدی و سیّدمحمدمهدی حسینی همدانی در خطبه‌های این هفته خود هیچ اشاره‌ای به حاد‌تر شدن وضع ویروس در استان خود نکردند. مهمان دیگر این برنامه، حجت‌الاسلام سیّداحمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد بود. او نیز در سخنان خود تلویحاً در مورد پرونده اکبر طبری و پرونده فساد در قوه قضائیه صحبت نمود و به اهمیت تقوا و نقش پیشگیرانه آن در جلوگیری از فساد در دستگاه‌های حکومتی و در بین مسئولین اشاره کرد.

 

در سایت مردم و روحانیت، هدف ما بازتاب سخنان ائمه جمعه کشور به شما خوانندگان گرامی، و دریافت بازخوردها و نظرات شماست، تا بتوانیم با تبادل آن‌ها با جامعه روحانیون، بتوانیم دگرباره شاهد رابطه تنگاتنگ بین مردم و روحانیت باشیم. شما می‌توانید نقطه‌نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت نیز ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. همچنین، در صورت تمایل، شما می‌توانید ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *