mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی خرداد ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی خرداد ماه

در دو هفته آخر خرداد ماه، سایت «مردم و روحانیت» نتایج ۲۰ نظرسنجی مربوط به سخنان روحانیون در مورد مهم‌ترین مسائل روز را مرور کرد. بر اساس داده‌های سایت ما، تقریباً ۴۵ درصد نظرسنجی‌ها در طول این مدت مربوط به فسادهای مالی و تخلفات اقتصادی بوده‌اند. شایان ذکر است که تعداد زیادی از مخاطبان ما به موضوعات متفاوت و گوناگون دیگری نیز توجه داشته‌اند. در بین موضوعات برتر دو هفته اخیر، مسئله متوسل شدن بعضی‌ از مسئولان نظام به افراطی‌گری به جای گرایش به آرمان‌های انقلابی، نظارت داشتن بر نهاد روحانیت، مشارکت یا عدم مشارکت مردم در بازار بورس، فعالیت‌های حوزه نسبت به نیازهای جامعه و فاصله گرفتن مسئولان از مردم را می‌توان نام‌برد.

 

در این میان، یکی از سؤالاتی که بعد از سخنان حجت‌الاسلام مورد توجه قرار گرفت، این بود که آیا فعالیت‌های حوزه در حال حاضر متناسب با نیازهای جامعه هست یا نه؟ آقای هاجری در آستانه آغاز فعالیت دوره هشتم شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: «حضور از سوی حوزه در صحنه عمل اجتماعی باید افزایش پیدا کند و این ارتباط، اختصاص به زمان‌های بحران نداشته باشد، بلکه در روزهای عادی نیز فعالیت حوزه باید متناسب با نیازهای جامعه باشد.» هرچند که عده‌ای از روحانیون متعقدند که روحانیت از مردم فاصله نگرفته‌است، ولی داده‌های برگرفته از نظرسنجی مربوط به سخنان مسئول دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه نشان می دهد که بیش از ۹۱ درصد مردم با اظهارنظر جناب هاجری موافق هستند.

 

 روز ۱۹ خرداد سال جاری، در هنگام برگزاری جلسه صبحگاهی شورای‌عالی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی به حجم تخلفات و سوء جریانات درون دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: «این تخلفات [درون دستگاه قضایی] مربوط به کمتر از یک درصد مجموع قضات شریف و پاکدست کشور می باشد.» سخنان وی باعث واکنش‌های متعددی از سوی مخاطبان سایت شد و در نظرسنجی مربوطه، ۷۹ درصد مخاطبان با بیانات رئیس قوه قضائیه مخالف بودند. در همین رابطه آقای رئیسی چند روز پیش نیز گفت که «ملت اگر گزارش یا مستنداتی درباره تخلف فرد یا افرادی دارد، به دستگاه قضائی ارائه دهند.» نظرسنجی‌ در خصوص سخنان مذکور آقای رئیسی هنوز در جریان است و نتایج آن را در نسخه بعدی این گزارش منتشر خواهیم‌کرد.

 

 از دیگر تحولات سیاسی که در این مدت پیگیری کردیم، جنجالی شدن جزئیات پرونده فساد اقتصادی اکبر طبری و قاضی غلامرضا منصوری بود. تعداد کل شرکت کنندگانی که به این موضوع توجه داشتند و نیز در نظرسنجی‌های مربوطه شرکت کدند، نزدیک به ۵۰۰۰ نفر بود. اما همه این اخبار در روز جمعه هفته گذشته با انتشار خبر کشف جسد آقای منصوری در رومانی زیر بهمن شایعات و گمان زنی‌های مرتبط با حواشی این اتفاق، مدفون شد.

 

در بین روحانیونی که به نکات جالبی در مورد فساد سیستمی پرداختند، فعال سیاسی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری بود. هفته پیشت وی در توییتر خود نوشت: «اگر واقعا قضیه مبارزه با فساد جدی است باید بروند و پرونده فوت آقای مروی را بررسی کنند که چه طور بعد از درافتادنش با اکبر طبری و برخی دیگر از باند گسترده فساد، از معاون اولی قوه قضاییه استعفا داد و یکباره ناپدید شد! در نامه هایش چه نوشته بود؟ آیا واقعا -چنان که اعلام شد- سکته کرد؟» ایشان و عده‌ای دیگر از روحانیون نیز به این پدیده اشاره کردند که چگونه پرونده فساد اکبر طبری از دید مسئول سابق قوه قضائیه مخفی ماند؟ سایت مردم و روحانیت پارسال مقاله‌ای با عنوان «فریاد از بیکاری و فساد را بر سر چه کسی باید بکشیم؟ درسهایی از ناآرامی‌های عراق» منتشر کرد که در آن به رویکرد رئیس اسبق قوه قضائیه در پرونده فساد اکبر طبری اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید:

مردم در خطبه‌های ۳۰ خرداد چه شنیدند؟

وهن قوه قضائیه، وهن روحانیت است

به نام معمّم، به کام مکلّا

 

معاون اول قوه قضائیه، هفته گذشته در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که تخلفات [اکبر طبری] برای آیت‌الله لاریجانی و بسیاری از مدیران و مسئولان قوه قضائیه، به جز مرحوم خلفی و یکی دو نفر دیگر از مدیران ارشد محرز نشد. ایشان همچنین گفته بوده که آیا فساد طبری به گونه‌ای بود که روشن و مشخص باشد؟ پاسخ این‌ها منفی است. نتایج نظرسنجی مردم و روحانیت در رابطه با بیان اول محسنی اژه‌ای نشان می دهند که تنها ۱۸ درصد مخاطبان با سخنان معاون اول قوه قضائیه موافق بودند.

 

در حوزه اقتصاد، ارزیابی‌ها و نظرسنجی‌های سایت مردم و روحانیت نشان می‌دهد که فقط ۲۰ درصد از روحانیون به مسئله اقتصادی مردم توجه کردند و صحبت‌های آنها بیشتر به موضوع بحث برانگیز مشارکت مردم در بازار بورس دامن‌می‌زد. حجت‌الاسلام در یکصد و چهل و دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دوازدهم، گفت: «در حالی که کرونا با همراهی مردم مدیریت شده، بورس و بازار سرمایه نیز با مشارکت مردم رونق گرفته است.» نتایج نظرسنجی مربوطه که از ۲۰ خرداد تا جمعه هفته گذشته انجام شده بود نیز با واکنش‌های منفی همراه بود. در این نظرسنجی تنها ۲۴ درصد رأی دهندگان نظر موافق داشتند.

 

در میان پرطرفدارترین نظرسنجی‌های دو هفته اخیر که بیش از ۱۸۲۵ شرکت‌کننده داشت، ۸۵ درصد مخاطبان به بیانات آیت‌الله علیرضا اعرافی رأی مثبت داده بودند. مدیر حوزه‌های علمیه گفت: «از وظایف مسئولان حوزه آسیب شناسی مستمر و نظارت بر نهاد روحانیت است». شما می توانید نظرسنجی‌ها در خصوص سخنان آیت‌الله علیرضا اعرافی و دیگر روحانیون محترم را در سایت «مردم و روحانیت» در (اینجا) مطالعه کنید.

 

سایت مردم و روحانیت داده‌های لازم برای این گزارش را از گفتگوها و نتایج نظرسنجی‌ها دریافت کرده‌است. در صورت تمایل می توانید پیشنهادات و نظراتتان در مورد هر کدام از مقالات و یادداشت‌ها و یا هر گزارش دیگری را در سایت مردم و روحانیت به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید و سریع تر در جریان جدیدترین محصولات سایت قرار بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *