mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۶ تیر چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۶ تیر چه شنیدند؟

مراسم عبادی‌سیاسی نماز جمعه این هفته در برخی از نقاط کشور برگزار شد و البته همچون هفته گذشته، به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط کشور، شاهد تعطیلی عدّه‌ای از مساجد و پایگاه‌های اقامه نماز جمعه بودیم. ائمه جمعه، حوادث ششم و هفتم تیر و به‌خصوص سالروز شهادت آیت‌اللّه بهشتی و ۷۲ تن از یارانش را گرامی داشتند. پیام‌های سیاسی خطیبان نماز جمعه این هفته که گلچینی از موضوعات ماه گذشته بود، در دو محور اقتصادی و سیاست خارجی ایراد شد. مردم تحلیل امامان جمعه خود را در مورد برخورد قوه قضائیه با فساد، «گرانی‌های افسارگسیخته» و مذاکره با آمریکا شنیدند.

 

ائمه جمعه که در ماه‌های گذشته به هیچ‌وجه مستقیماً به مشکلات معیشتی و اقتصاد نمی‌پرداختند، در دو هفته اخیر همراه با موج جدید گرانی‌ها و افزایش قیمت دلار در کشور، در همدردی با مردم، از مسئولان نظام و قوه مجریه درخواست توجه بیشتر به معضل گرانی‌ در کشور کردند. این هفته اولین بار بود که حدوداً همه ائمه جمعه در خطبه‌های خود به موضوعات معیشتی، به‌خصوص معضل گرانی، توجه کردند و شدیداً به دفاع از مردم در برابر این مشکل فراموش‌شده پرداختند. اصطلاح «گرانی‌های افسارگسیخته» که توسط تعداد زیادی از ائمه جمعه سرشناس مورد استفاده قرار گرفت، حکایت از سیاست منسجم و برنامه‌ریزی‌شده شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور برای تأکید بر اوج فاجعه گرانی در کشور دارد که انشااللّه با ترتیب اثر دستگاه‌ها و مسئولین مربوطه این مشکل به‌زودی حل شود. آیت‌اللّه عبدالکریم عابدینی،‌ امام جمعه قزوین با درخواست از دولت و مسئولین برای اینکه «دغدغه‌ای جز حل مشکلات معیشت و اشتغال و جلوگیری از افسارگسیختگی قیمت‌ها نداشته باشند»، از آنها پرسید:‌ «چرا می‌خواهید صبر مردم به پایان برسد و به وظیفه اصلی خودتان نمی‌پردازید؟!». آیت‌اللّه لطف‌اللّه دژکام، امام جمعه شیراز، نیز همچون هفته گذشته گرانی را معضل اولویت‌دار جامعه دانست و از همه خدمتگزاران ملّت در دولت خواست که به این مشکل رسیدگی کنند.

 

نکته‌ دیگری که در کنار این موضوع توسط امامان جمعه تکرار شد، اقدامات اخیر قوه قضائیه در مبارزه با فساد در این قوه بود. پس از گرامیداشت سالگرد حادثه تلخ ۷ تیر، و تبریک هفته قوه قضائیه امامان جمعه به‌صورت کلّی و بدون نام بردن از شخص خاصی، سخنانی در تحسین برخوردهای دو هفته اخیر قوه قضائیه با مقامات و مدیران مفسد در این قوه بیان نمودند که مهمترین آنها خطبه مکتوب آیت‌اللّه احمد علم‌الهدی بود، که با تشویق «تحوّل در دستگاه قضا» خواستار ریشه‌کنی فساد سیستمی شد و افزود «باید عامل فساد را براندازی کنیم، عامل فساد در کشور، ساختار نامناسب و ساختارهای فاسد پرور و فسادساز است که در جریان اجرایی کشور وجود دارد، این ساختارها باید اصلاح شود».

 

در برنامه «در ساحت حضور» که از شبکه رادیو تهران پخش می‌شود، آیت‌اللّه سیّداحمد خاتمی، چون هفته پیش امام جمعه موقت تهران بود و «خطبه بی‌مخاطب» خود را به گوش مردم رساند. وی صحبت‌های خود را با گرامیداشت ایام ۶ و ۷ تیر که مصادف با سالگرد سوءقصد به آیت‌اللّه خامنه‌ای و انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌اللّه بهشتی بود  را گرامی داشت و او  را «معمار قوه قضائیه» و «معمار نظام جمهوری اسلامی ایران» نامید. او سپس با اشاره به سالروز شهادت این عالم انقلابی که روز قوه قضائیه نام‌گذاری‌شده، از عملکرد و قاطعیت این قوّه در برخورد با مفسدین، «هرجا که هستند و هر که هستند و به هر که منصوبند»، تشکر نمود. این توصیف ایشان از مفسدین که شاید اشاره‌ای گذرا به ارتباطات و افراد دانه‌درشتی که پشت امثال اکبر طبری هستند، مورد توجه قرار گرفت. نکته دیگری که مردم در سخنان آیت‌اللّه خاتمی شنیدند انتقادات او از گرانی‌های افسارگریخته و درخواست او از قوه مجریه برای حل آن بود. یکی از نکات قابل توجه صحبت‌های ایشان این بود که برخلاف صحبت‌های پیشین خود که تحریم‌های اقتصادی علیه کشور  را بیهوده و بلااثر می‌خواند، تحریم‌ها را یکی از علل گرانی‌ها دانستند و از آنها به عنوان «هزینه استقلال و مقاومت مردم» نام برد. این هفته همچنین یکی از اوّلین خطبه‌های هفته‌های اخیر بود که ایشان سخنی درباره برجام نگفتند، اما برخی دیگر از ائمه جمعه، با اشاره به قطعنامه اخیر شورای حکام، به تحلیل این موضوع پرداختند. این ائمه جمعه، برخلاف دیگر امامان جمعه که همچون سه هفته اخیر به انتقاد از وضع حقوق بشر و تبعیض‌نژادی در آمریکا پرداختند، با انتقاد از قطعنامه شورای حکام و با مخالفت با مذاکره با آمریکا، تلویحا فشارهای اقتصادی را بی اثر قلمداد کردند و تصویری پرقدرت و خودکفا از کشور ارائه نموند.

آیت‌اللّه قربانعلی درّی‌ نجف‌آبادی، امام جمعه اراک، از مسئولان مربوطه خواست که با تصویب قطعنامه علیه کشورمان مقابله کنند و و فریب آنها را نخورند. وی افزود: «این انقلاب در مقابل دشمنی ها عقب نشینی نمی کند و از تحریم ها نمی ترسد و با آن مقابله می کند. گرچه سختی هایی وجود دارد ولی کوتاه نیامده و با قدرت ایستاده ایم». حجت‌الاسلام اللّه‌نور کریمی‌تبار، امام جمعه ایلام، نیز با بیان اینکه اوضاع کشور به گونه‌ای نیست که این قطعنامه‌ها مسیر حرکت ما را عوض کند، شعار «ما تحریم ها را می شکنیم» را تکرار کرد. آیت‌اللّه سیّدیوسف طباطبایی نژاد، امام جمعه اصفهان، هم در خطبه‌های خود با اشاره به «جرایم آمریکا»، اظهار امیدواری کرد که «کسی پیدا نشود که به آمریکا دل ببندد»، که متأسفانه در مقاله بعضی خبرگزاری‌ها با تغییراتی جزئی به «هیچکس نباید به آمریکا و مذاکره با این کشور دل ببندد»، برخی نکات سخن او تحریف شد. این‌گونه برخوردهای جناحی با صحبت‌های یک روحانی و تصرّف در آن برای پیشبرد هدف‌های سیاسی و استراتژیک خاص یک خبرگزاری یا بازوی قدرت پشت آن کاری نادرست و ناشایسته است. در چنین شرایطی جای تعجبی نیست که صحنه سیاست ما به این حد دو قطبی و جناحی شده و مصلحت ملّی قربانی بازی‌های جناحی گشته‌است.

 

در سایت مردم و روحانیت، هدف ما بازتاب خطبه‌های امامان جمعه کشور به شما خوانندگان گرامی و دریافت بازخوردهای شماست، تا انشااللّه با نشر آن برای جامعه روحانیون بتوانیم دوباره شاهد یگانه‌شدن رابطه مردم و روحانیت باشیم. شما می‌توانید نقطه‌نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت نیز ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. همچنین، در صورت تمایل، شما می‌توانید ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *