مسئولیت فرصت است نه غنیمت

برخی وقتی به قدرت و مسئولیتی می‌رسند و اختیاراتی در دست می‌گیرند منحرف می‌شوند.

%۷۵

%۲۵

کل آرا
۱,۰۰۷
با برچسب , , , , , , , , , .

متن منبع

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی سعیدی شاهرودی پیش از ظهر چهارشنبه در آئین معنوی یادواره ۵۵ شهید روحانی و طلبه شاهرود به میزبانی مصلای پیامبر اعظم (ص) با اشاره به نقش امامت و بعثت در سیستم مدیریت جامعه، بیان کرد: یکی از مشکلاتی که امروز با آن روبرو هستیم دوری از همان نحوه مدیریت بر جامعه‌ای است که توسط خدای متعال ترسیم‌شده است.

وی با طرح این پرسش که علل و عوامل دین‌گریزی و اخلاق گریزی توسط سیاستمداران، قدرتمندان و مسئولان چیست؟ افزود: چرا برخی وقتی به قدرت و مسئولیتی می‌رسند و اختیاراتی در دست می‌گیرند منحرف می‌شوند؟ در جوامع غیردینی پاسخ روشن است زیرا در این جوامع اساس سود و لذت بیشتر انسان است، درنتیجه بوش، اوباما و ترامپ دست به خیانت و جنایت می‌زنند و معتقد هم نیستند که مجازات قطعی برایشان وجود دارد.

مسئولیت تکلیف است نه حق

مسئول عقیدتی سیاسی دفتر فرمانده کل قوا ادامه داد: در جوامع اسلامی چرا کسانی هستند که به قیامت و معاد هم اعتقاددارند و در نظام اسلامی هم مسئولیت می‌پذیرند اما بازهم دچار لغزش می‌شوند و به‌پای میز محاکمه می‌آیند مانند آنچه امروز در تلویزیون مردم بارها آن را مشاهده می‌کنند لذا باید پرسید چرا انسان بعد از دست‌یابی به مسئولیت این‌چنین دچار انحراف می‌شود؟

سعیدی شاهرودی بابیان اینکه مسئولیت همراه با اختیارات زیاد است، افزود: مسئولیت دارای ویژگی‌هایی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به اختیار فرمان، تصمیم سازی و تصمیم‌گیری، ابلاغ دستور، به‌کارگیری و تصرف اموال، حق تشویق و تنبیه و … اشاره کرد لذا انسان باید در برابر این مسائل خودش را بیازماید.

وی ادامه داد: مسئولیت تکلیف است نه حق، اگر مسئولی مسئولیتش را به‌درستی انجام دهد از عهده تکلیف خود برآمده است و از سوی دیگر مسئولیت فرصت است نه غنیمت و بنا است فردی که در مسئولیت قرار دارد از این فرصت برای خدمت‌رسانی استفاده کند، همچنین مسئولیت امانت است نه طُعمه؛ لذا این‌ها مسائلی هستند که در دین مبین اسلام و روایات نیز به آن‌ها اشاره مستقیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *