mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول تیر ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته اول تیر ماه

در دو هفته گذشته سایت مردم و روحانیت ۲۱ نظرسنجی انجام داد. بیشتر آنها مربوط به موضوعاتی مانند مبارزه با فسادهای مالی، رانت و اختلاس، مشکلات معیشتی مردم، ناکارآمدی دولت، شرایط رکود اقتصادی کشور و نقش رهبر انقلاب در اقتصاد کشور و نحوه‌ی مدیریت آن بود. در این میان، تعدادی مقاله و یادداشت‌ با موضوع‌های متنوع دیگری نیز در سایت ما منتشر شد. با مشاهده لینک‌های ذیل، می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

 

بیشتر بخوانید:

خداحافظی با روحانی: نامه‌ای که خوئینی‌ها باید می‌نوشت

هجمه‌ها علیه رهبری؛ ریشه‌ها و چاره‌ها

از «تاریخ طبری» تا «جنایت و مکافات»

 

با توجه به اینکه یک پاندمی جهانی، بواسطه شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ بوجود آمده‌، مراسم عبادی‌ – سیاسی نماز جمعه از نهم اسفند ماه پارسال در مراکز استان‌ها و تقریبا تمام شهرهای کشور تعطیل شدند و همچنین بسیاری از اماکن فرهنگی و مذهبی نیز درهایشان را بروی مردم بستند تا از شیوع این بیماری پیشگیری کنند. تا به امروز نیز، بسیاری از مراسم نمازهای جماعتی، منجمله نمازهای جمعه، هنوز هم برگزار نمی‌شوند. برای بررسی و تحلیل سخنان ائمه جمعه که در این دوران به اشکال گوناگونی مانند خطبه‌های مجازی، رادیویی، نوشتاری و بعضاً حضوری صورت می‌گیرد، سایت مردم و روحانیت گزارشی با عنوان «مردم در خطبه‌های نماز جمعه چه شنیدند؟» را به صورت هفتگی، تهیه نموده و برای مطالعه شما کاربران محترم منتشر می کند. مشروح آخرین گزارش نماز جمعه‌ها را در اینجا بخوانید. در برخی از شهرها و شهرستان‌هایی که این مراسم سیاسی – عبادی، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در آنها برگزار شد، ائمه جماعت آن شهرها شاهد بهبود روحیه مردم بود‌ند. بعضی از امامان جماعت، انفعال نمازگزاران را بخاطر عدم برگزاری نماز جمعه جایز نمیدانند. مثلاً، آیت‌الله علم‌الهدی بر این باور است که «نباید اینگونه باشد و این هم نیست که بگوییم نماز جمعه برگزار نمی‌شود، پس کاری نداریم؛ بلکه کار ما در فضای مختلف اجتماعی و فضای مجازی بیشتر شده است». در رابطه با اظهارات امام جمعه مشهد، از مردم چنین پرسیدیم که از آنجا که دسترسی مردم به فضای مجازی به صورت آزاد یکی از ابزارهای موثر در مقابله با کرونا بوده است و بر اساس سخنان آیت‌الله علم‌الهدی که گفته بود فعالیت حوزه‌ در این زمان بیشتر شده است، آیا به‌نفع نظام هست که فضای مجازی را فیلتر کند؟ نتایج نظرسنجی سایت مردم و روحانیت در رابطه با بیانات آیت‌الله علم‌الهدی نشان می دهد که ۷۳ درصد مخاطبان با سخنان امام جمعه مشهد موافق بودند که آن نیز نشانگر علاقه مردم در فعالیت بیش از پیش در فضای مجازی و مخالفتشان با فیلتر کردن می‌باشد.

 

 

در طی دو هفته اخیر بیش از ۳۰ درصد از اظهارات روحانیون، در مورد مشکلات معیشتی مردم بود. تعداد زیادی نیز در سخنانشان به زندگی نابسامان مردم در طبقات مختلف اجتماعی اشاره کردند. البته توجه خاص روحانیت به این معضلات به‌واسطه‌ ارسال نامه آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها به رهبر معظم انقلاب نیز بود که در پی انتشار آن، شاهد برانگیخته شدن موجی از انتقادات و حتی حمله‌ها در رسانه‌ها و در فضای مجازی شدیم. تقریباً ۸۵ درصد از شرکت‌‌کنندگان سایت از اظهارات و ترویج فرهنگ شفافیت و پاسخ‌پذیری حمایت کردند. تعداد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌های مربوطه به حدود ۴۰۰۰ نفر رسید. اما موضوع قابل توجه این‌است که در پی این هیاهوی سیاسی که در رابطه با نامه سرگشاده جناب خوئینی‌ها ایجاد‌شد، به‌نظر می‌رسد که عده‌ای از روحانیون، احساس می کردند که باید از رهبر معظم انقلاب در رابطه با نقش وی در پیشرفت اقتصادی یا عدم پیشرفت اقتصادی کشور دفاع کنند.

 

 

آیت‌الله احمد خاتمی یکی از روحانیونی بوده که در این خصوص اظهار داشت: «در مورد عرصه اقتصادی کشور همه می‌دانند که طبق قانون اساسی مقام معظم رهبری مسئول نیست.» سایت مردم و روحانیت از خوانندگان، هواداران و کاربران محترم این سؤال را به همراه نظرسنجی پرسیده بود که آیا رهبری مسئول امور اقتصادی کشور است؟ در این نظرسنجی که ۱۰۷۸ نفر شرکت کرده بودند، در مجموع تنها ۸ درصد از مخاطبان با امام جمعه موقت تهران موافق بودند که این نشانگر آن است که اکثریت قاطع مردم از مقام معظم رهبری انتظار رصدکردن، راهنمایی‌کردن و کنترل‌کردن وضعیت اقتصادی مملکت را دارند.

 

 

در مورد مشکلات معیشتی مردم و ناکارآمدی دولت، بررسی‌ها و داده‌های آماری سایت ما نشان می‌دهد که بیش از۵۰ درصد از مخاطبان، در طول دو هفته اخیر، به این موضوعات توجه خاصی داشته‌اند. بیش از ۵۰۰۰ نفر در این مدت در نظرسنجی‌های مربوطه شرکت کردند و تقریبا ۷۸ درصد از رأی دهندگان موافق مواضع روحانیون، در خصوص الزام به رفع مشکلات اقتصادی کشور بودند. از میان روحانیونی که در این مدت حمایت فراوانی از سوی مردم داشت، آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی بود که گفت: «وضعیت امروز جامعه عملا غیرقابل تحمل است و متاسفانه هر روز نیز بدتر می‌شود؛ بنابراین اینطور نیست که بگوییم صبر کنیم تا فردا یا پس فردا مشکلات حل شود.» در این نظرسنجی که حدود ۱۷۵۵ شرکت کننده داشت، ۸۷ درصد با سخنان آیت‌الله هریسی موافق بودند.

 

حجت‌الاسلام احمد مروی در همایش ائمه جمعه استان خراسان رضوی، عدم درک مسئولان از موقعیت معیشتی مردم را مشکل اصلی نظام دانست و گفت: «اگر زندگی مسئولان همانند مردم نباشد سبب‌ یأس و ناامیدی جامعه می‌شود.» قابل ذکر است که مسئولان همانند مردم زندگی نمی کنند و به این علت، شکاف عمیقی بین اقشار متوسط و پایین به وجود آمده است. این مسئله باعث سوءتفاهم بین قشرهای مختلف جامعه می شود. در نظرسنجی مربوط به سخنان تولیت آستان قدس رضوی ۸۵ درصد از رأی دهندگان با حجت‌الاسلام مروی موافق بودند.

 

 

حجت‌الاسلام محمدجواد باقری در خطبه‌های نماز جمعه خود در ۶ تیر نیز به فکر معیشت مردم بود و با انتقاد از اوضاع نابسامان اقتصادی و افزایش بی حساب و کتاب قیمت ارز و کالا و عدم نظارت و کنترل بازار گفت: «متأسفانه افسار قیمتها از دست دولت رها شده‌است و با سرعت عجیبی قیمتها رو به افزایش گذاشته است.» در نظرسنجی مربوطه که در آن نزدیک به ۹۰۰ شرکت کننده وجودداشت، ۹۴ درصد از مخاطبان با امام جمعه اسالم موافق بودند و به این سؤال رأی مثبت دادند که آیا دولت کنترل قیمت‌های بازار را از دست داده است؟

 

هفته گذشته، حجت‌الاسلام داود فیرحی در گفت‌و‌گوی با نشریه حریم امام، گفت: «وقتی که «جمهوری» نادیده گرفته بشود، قطعاً «اسلامی» هم نادیده گرفته می شود و نظام را دچار تنهایی استراتژیک می کند.» نظرسنجی مردم و روحانیت مربوط به این سؤال بود که آیا «جمهوری» در نظام نادیده گرفته شده است؟ این سؤال به یکی از پرطرفدارترین نظرسنجی‌های دو هفته اخیر تبدیل شد. در این نظرسنجی که بیش از ۱۴۰۰ شرکت‌کننده داشت، ۹۱ درصد مخاطبان به سخنان این استاد حوزه و دانشگاه رأی مثبت دادند.

 

  شما می توانید در نظرسنجی‌های مربوط به مواضع سیاسی اجتماعی روحانیون شرکت کنید و مقالات و یادداشت‌های موثق و تایید شده را در سایت «مردم و روحانیت» بخوانید. همچنین شما می توانید ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید و سریع تر در جریان جدیدترین نشریات سایت قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.