mardomvarohaniat.com نگاهی به کارنامه مدیریت آستان مقدس شاهچراغ

نگاهی به کارنامه مدیریت آستان مقدس شاهچراغ

شاید به همان اندازه که با آوردن نام شهر شیراز، ذهن مستمع به سوی شعرای شهیری چون حافظ و سعدی کشیده می‌شود، شهرت شیراز با نام خانواده  «دستغیب» هم عجین است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سید‌عبدالحسین، اخوی ایشان، سیدمحمدمهدی و دو خواهرزاده‌اش، سیدعلی‌محمد و سیدعلی‌اصغر دستغیب در سطح شهر، نقش‌های کلیدی و پررنگی را به‌دست آوردند. آیت‌الله سید‌عبدالحسین دستغیب شیرازی، رئیس حوزه علمیهٔ فارس، نماینده ولی فقیه در استان فارس، امام جمعه شیراز و نمایندهٔ استان فارس در مجلس خبرگان قانون اساسی بود که در ۲۰ آذر ۱۳۶۰ شهید محراب شد.

 

آستان مقدس شاه‌چراغ، یکی از مهمترین اماکن مذهبی کشور به‌شمار می‌آید. این مسجد، آرامگاه احمد بن موسی، برادر امام رضا (ع) است که طبق روایات، در راه پیوستن به برادر خود، وقتی‌که به طرف خراسان سفر می‌نمود، توسط افراد مأمون، خلیفه عباسی در شهر شیراز کشته شد. به‌همین دلیل، این آرامگاه به یک زیارتگاه عظیم و مهم نیز تبدیل گشته که شیعیان بسیاری از سراسر ایران و جهان برای زیارت به آنجا سفر می‌کنند. تولیت آستان در سال ۱۳۶۰ طی فرمان امام خمینی (ره) به آیت‌الله سیدمحمدمهدی دستغیب، برادر کوچک آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب واگذار شد.

 

در طول سال‌های بعد از انقلاب، افراد خانواده دستغیب همچنان در حوزه‌های سیاسی، مذهبی و اجتماعی نقش‌آفرین بودند، ولی فعالیت‌هایشان بعضاً جنجالی هم می‌شد. سیدعلی‌محمد دستغیب که امامت جماعت مسجد قبا را در اختیار داشت، آنجا را به محلی برای ابراز درگیری‌ها بین روحانیت تبدیل کرده‌بود و در اوج اختلافات بر سر قائم‌مقامی رهبری، در سال ۱۳۶۴ هوادارانش به طرف آیت‌الله احمد جنتی که امام (ره) به‌عنوان نماینده خود به شیراز فرستاده‌بود، مهر پرتاب‌کردند و او را از مسجد راندند.

 

 

 

 

 

سیدعلی‌محمد دستغیب که در مجلس خبرگان رهبری هم نماینده مردم شیراز بود، در سال ۱۳۸۸ و پس از یک نطق تند، خشم بسیاری را به‌سوی خود معطوف کرد، تا جایی‌که حجت‌الاسلام عباس کعبی آن نطق را ساختارشکنانه و موجب سلب صلاحیت وی قلمداد کرد. آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب نیز همچون برادرش در ادوار مختلف در مجلس خبرگان رهبری حضور داشت و در امور حسبیه و شرعیه از امام (ره) اجازه دریافت‌کرده بود.

 

در زمانی شایعه شده بود که در سال ۱۳۹۲ آیت‌الله سیدمحمدمهدی دستغیب با بیت رهبری اختلافات جدی و ناخوش‌آیندی پیدا کرده و حتی یک‌بار از پذیرفتن حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری خودداری کرده‌. نهاتاً پس از حدود ۳۲ سال تولیت، در ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ به‌وسیله حکمی از طرف رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب تولیت آستان و حرم احمدبن موسی معروف به شاهچراغ را از دایی خود گرفت. در آن زمان برخی گمانه زنی کردند که استفاده از عنوان «حجت‌الاسلام» به‌جای «آیت‌الله» خطاب به سید محمدمهدی در این حکم، نشانگر عدم خرسندی رهبری از ایشان بود. البته تولیت سیدعلی‌اصغر بیش از هفت سال ادامه نیافت و در ۷ تیر ماه سال جاری، با استعفای ایشان، پایان حضور فعال خاندان دستغیب در تولیت شاه‌چراغ رقم‌خورد. رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام لطف‌الله دژکام را به طور موقت به عنوان سرپرست آستان مقدس حضرت احمد بن موسی (شاه‌چراغ) منصوب کردند.

مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۷ با اشاره به مرکزیت و محوریت حرم شاه‌چراغ نسبت به سه امامزاده‌ى صحیح النسب و عالى‌مقام در شیراز، از تولیت خواستند که بعد از مشهد و قم، در واقع سومین حرم اهل بیت (ع) در سرتاسر ایران را، هم از لحاظ خدمت رسانى به زوار این حرم، هم از لحاظ معرفى کردن و نشان دادن، به مشتاقان در سرتاسر کشور و بیرون از کشور معرفی کنند. چند سالی پس از این سخنان رهبری و از سال ۱۳۹۲ که آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب تولیت آستان را به‌عهده گرفت، تغییرات گسترده دیگری نیز، در سطح شهر شیراز رو به‌ اجرا بود. در اوایل سال ۱۳۹۳ بود که جمع کثیری از دانشجویان بسیجی و ولایی دانشگاه‌های شیراز در قالب ۱۱ تشکل دانشجویی، در یک نامه سرگشاده به استاندار استان فارس از نگرانی‌های خود در مورد ساخت و ساز‌های بی رویه برج‌های تجاری در شیراز و جهت‌گیری سرمایه‌گذاری در آن شهر به سمت «سرمایه‌گذاری‌های رانتی» گلایه نمودند. در بخشی از این نامه آمده‌ بود که «تا مافیای ثروت که به دنبال سودهای افسانه‌ای و راه صدساله را یک شب رفتن است، در این شهر قلع و قمع نشود، مسئله اشتغال حل نخواهد شد.»

 

در سال‌های بعد، نمایندگان اصلاح‌طلب شورای شهر شیراز نیز راجع به توسعه‌های پرهزینه و جنجال‌برانگیز مرتبط با تولیت سخنانی گفته‌بودند. مهدی حاجتی،‌ عضو شورای شهر گفته‌بود که «سوداگران در سال‌های گذشته به جان بافت تاریخی شیراز افتاده‌اند و نکته غم انگیز ماجرا آن‌جاست که تخریب اولیه تحت عناوین مذهبی صورت گرفته. مجتمع‌های تجاری بین‌الحرمین، مجتمع نیکان و… هویت تاریخی شیراز را بلعیده‌اند.» ایشان هم‌چنین مشخصاً در خصوص ساخت هتل آسمان گفته‌بود که پروانه اولیه احداث این هتل ۶ طبقه بود که بعداً با رانت و خلاءهای قانونی به ۱۵ طبقه افزایش یافته است. البته سخنانی در باره اعتراضات بعضی از طلاب در مورد ملبس شدن احمدرضا دستغیب، فرزند آیت‌الله سید‌علی‌اصغر دستغیب و حتی شایعه دخالت او در فعالیت‌های اقتصادی تولیت شاه‌چراغ در دوران نماینده‌گی‌اش در مجالس هشتم و نهم و همچنین علیرضا دستغیب فرزند دیگر سید‌علی‌اصغردستغیب وجود دارد که به احتمال فسادهای مالی وی، من‌جمله فروش زمین‌های نذری و اهدایی برای مصرف شخصی اشاره‌می‌کند. مهدی رنجبران که یکی از آن طلاب بود که به دادگاه ویژه روحانیت هم احظار شد ولی بعداً پس از ملاقاتی با سید‌علی‌اصغر دستغیب، اظهار «امیدواری» کرد.

 

نهایتاً شاید بد نباشد که با یک توضیح مختصر، اشاره‌ای هم به ورود سپاه به برنامه‌های ساخت و ساز و توسعه تولیت بکنیم. در اوایل سال ۱۳۹۷ بود که در ملاقات آیت‌الله سیّد‌علی‌اصغر دستغیب و جمعی از نیروهای ارشد سپاه فجر استان فارس، تولیت آستان، یکی از مسائل مرتبط با سومین حرم اهل بیت(ع) را، وضعیت بافت قدیم اطراف حرم مطهر خواند و توضیح داد که وضعیت آن مناطق در مواردی تأسف بار بوده و مناسب است سپاه در مدیریت مسائل بافت قدیم که اطراف حرم مطهر است وارد شود و اقدامات فرهنگی را مدنظر قرار دهد. اکنون با پایان یافتن دوران دستغیب‌ها در تولیت آستان، باید منتظر بود و دید که این نهاد مهم مذهبی با مدیریت جدید به کجا می‌رود و تا چه میزان کاستی‌های گذشته جبران خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *