mardomvarohaniat.com فراکسیون روحانیت مجلس

فراکسیون روحانیت مجلس

در زمانی‌که یک روحانی حقوق‌دان که عضو فراکسیون روحانیت مجلس نیز هست، شمشیرش را از رو میبندد و انتقاداتش از مسئولان از حدود نظارت قانونی مجلس بر دولت فراتر می‌رود و کاملاً جناحی می‌شود،‌ باید نگران وجهه و جایگاه روحانیت در مجلس باشیم. اعضای فراکسیون روحانیت باید کلیت حاکمیت و نظام را نمایندگی کنند تا با عملکردی فراجناحی، هم مطالبات واقعی مردم را پیگیری نماید و هم نماد مناسبی برای روحانیت باشد.

 

mardomvarohaniat.com تاکنون دستگاه دیپلماسی فعلی کشور ما نتوانسته موفق عمل کنددر ماه گذشته، در یک نظرسنجی انجام شده توسط سایت مردم و روحانیت،‌ نقل قولی از حجت‌الاسلام به مخاطبان سایت ارائه شد که در آن ایشان سوخت لوکوموتیو دستگاه دیپلماسی آقای ظریف را ذغالی خواند. این نقل قول که بخشی از مصاحبه حجت‌الاسلام سلیمی با بازار بود، هر چند با ۹۰ درصد رأی مثبت شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، به‌ظاهر به موافقت مردم با آقای سلیمی در مورد ناکارآمدی وزارت امور خارجه کشور صحه می‌گذاشت، ولی بایسته است که کنایه‌های تند ایشان به وزارت را هم مد نظر گرفت. ایشان بسیاری از سفارتخانه‌های ایران را اصلاً بدون رایزن علمی و اقتصادی نامید و ادعا کرد که اصلاً مشخص نیست این رایزن‌های اقتصادی مشغول به چه کاری هستند. او حتی برخی از سفرا را در حد سفیر جمهوری اسلامی ندانست و مدعی شد که آنها براساس یک نگاه جناحی و سیاسی مدیریت بعضی سفارتخانه‌ها را برعهده گرفته‌اند. البته این تنها مورد حمله حجت‌الاسلام سلیمی به دولت نبود و در چند اظهارنظر دیگر نیز شمشیر ایشان هم یقیه ظریف را خراشانده بود و هم قبای حسن روحانی را.

 

در راستای نگرش سایت مردم و روحانیت به فراکسیون روحانیت مجلس، این‌بار به حجت‌الاسلام‌علیرضاسلیمی و مواضع جناحی روحانیون مجلس می‌پردازیم. بیشتر بخوانید:

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در سال ۱۳۴۳ در شهر محلات استان مرکزی متولد شد. تحصیلاتش در مبانی حقوق و هم‌چنین دکترای فقه از دانشگاه تهران بود. ایشان در ضمن دروس خارج فقه را نیز در نزد اساتید گران‌قدری تلمذ کرده‌است. از دوره‌ هشتم مجلس شورای اسلامی، به نمایندگی از مردم محلات و دلیجان از استان مرکزی، وارد مجلس شد و تا اکنون نیز کرسی خود را حفظ کرده. آقای سلیمی از نمایندگان اصولگرا به‌حساب می‌آید که علاوه بر حضور در کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات، در فراکسیون ولایی و فراکسیون روحانیت، یکی از اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز هست. در مجلس یازدهم، ایشان یکی از دو روحانی منتخب در هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز می‌باشد. در دوره دهم مجلس در سال ۱۳۹۷، پس از آن‌که آقای سلیمی پذیرش اف ای تی اف و پالرمو را عین ذلت خواند، استفاده ایشان از یک ضرب‌المثل در جریان بحث سر موضوع پالرمو و نظرخواهی از شورای نگهبان جنجالی شد و حواشی زیادی را مخصوصاً در فضای مجازی بوجود آورد.

 

پیشتر به مواضع جناحی حجت الاسلام سلیمی اشاره مختصری کردیم. مسلماً، نمایندگان مجلس شورای اسلامی حق دارند که گرایش‌های مختلفی به طیف‌های گوناگون سیاسی داشته باشند. فی‌الواقع، با وجود این‌که نمایندگان می‌توانند به جناح‌های مختلف سیاسی تعلق داشته‌ باشند و بر این اساس، مواضع و رویکردهای متعلق به جناح خود را پیش ببرند، ولی هدف اصلی یکایک آنها باید توجه به منافع ملی باشد.  به طور خاص در رابطه با اعضای فراکسیون روحانیت، علمکردها و مواضع باید به گونه‌ای باشد که این شائبه ایجاد نشود که روحانیت ما سیاست زده شده و عملا نماینده جناح راست است. برخوردهای صددرصد جناحی، ولو آنکه مقرضانه هم نباشد، با یک واکنش منفی از طرف مردم روبرو خواهد‌ شد و در شرایطی که این‌گونه برخوردها از سوی ملبسان مجلس صورت گیرد، این عمل‌کرد خدشه‌ای جبران‌ناپذیر بر بدنه روحانیت وارد می‌کند. اصولاً، بایسته‌است که روحانیت حاضر در مجلس شورای اسلامی کمتر جناحی عمل کند و بیشتر منافع ملی کشور و حقوق مردمی جامعه را مدنظر بگیرند.

 

حجت‌الاسلام سلیمی از سال‌های پیش با کل دستگاه‌ دیپلماسی کشور سر سازگاری نداشته و بارها با گوشزد به عنوان‌های گوناگون مانند «آقای ظریف باید صحبت‌هایش را اصلاح کند» و «آقای ظریف مرتکب چهار خطا شده‌است»  همیشه وزیر امور خارجه را هدف انتقاداتش قرار داده‌است تا آنجا که عده‌ای گمان می‌کنند از دید آقای سلیمی با هر چیزی جواد ظریف می‌گوید باید مخالفت کرد. این گوشه و کنایه‌ها هم‌چنان ادامه دارد و حتی در حال حاضر که آقای سلیمی در مسند هیأت رئیسه مجلس است،‌ ماه گذشته در پی حضور آقای ظریف در مجلس، آقای سلیمی او را در صحن مجلس به باد انتقاد گرفت و پرسید «آقای ظریف چگونه است زمانی که با ۱+۵ مذاکره می‌کنید لبخند به لب دارید اما با توپ پر به مجلس می‌آیید». البته این نوع برخورد مختص جواد ظریف و دستگاه دیپلماسی نبوده و حجت‌الاسلام حسن روحانی هم از کنایه‌های آقای سلیمی بی‌بهره نمانده‌است. مثلاً همین چند روز پیش بود که در مصاحبه‌ای أقای سلیمی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه شرکت‌های دولتی حق ندارند به‌بهانه‌های مختلف قیمت جنس را اضافه کنند و آن را گران‌تر بفروشند با کنایه به او گفت که آقای رئیس جمهور به‌نوعی سخن می‌گوید که تصور می‌شود قرار است  رئیس جمهور شود، آقای روحانی باید علیه گران‌فروشی که اتفاقاً بخشی از دولت است اقدام کند، مگر کسی مانع است؟ با منتفی شدن استیضاح دولت پس از سخنان رهبر معظم انقلاب، آقای سلیمی، خطاب به آقای روحانی گفت که امروز برای دولت زنگ انشا تمام شده است و زنگ حساب رسیده است.

 

در پایان باید اشاره مختصری هم به سخنان حجت‌الاسلام مجید نصیرایی، نماینده مردم فردوس در مجلس شورای اسلامی و یکی دیگر از اعضای فراکسیون روحانیت بکنیم. ایشان که استیضاح رئیس جمهور را بهترین حالت خوانده‌ بود، گفته‌بود که حتی در آن شرایط نه تنها مشکلی حل نمی‌شود بلکه این کار خود موجب ایجاد چالش می‌شود و اگر هم  رئیس جمهور استیضاح شود، معاون اول، امور  را در دست می‌گیرد که او هم کارنامه‌اش بهتر از شخص رئیس جمهور نیست. بی‌شک نظارت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر عملکرد دولت، نه‌تنها وظیفه مبتنی بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، بلکه خواست هر ایرانی‌است. ولی زمانی که همه تمرکزها بر انتقاد از یک جناح باشد، عملا جناح مقابل تطهیر می شود و حقیقت در پرده می ماند. مجلس در معنای وسیع کلمه، و روحانیون منتخب و نمایندگان فراکسیون روحانیت مجلس بطور اخص، باید از جناح‌گیری‌های سیاسی دوری جویند چراکه این‌گونه عملکردها نه در شأن روحانیت است و نه مورد پسند مردمی که با هزار امید و آرزو آن‌ها را به بهارستان فرستادند. سایت مردم و روحانیت پی‌گیر عملکرد اعضای محترم فراکسیون روحانیت خواهد بود و شما کاربران گرامی را در جریان اتفاقات مرتبط با آن‌ها قرار خواهد‌داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *