mardomvarohaniat.com مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی تیر ماه

مردم چه می گویند؟ گزارش دو هفته پایانی تیر ماه

ارزیابی‌های سایت «مردم و روحانیت» نشان می‌دهد که بیشترین نظرسنجی‌هایی که در طول دو هفته‌ی گذشته مورد توجه کاربران سایت قرارگرفته‌اند، نطرسنجی‌های مربوط به امور اقتصادی بود که شامل مسائلی چون عدم نظارت مسئولان بر قیمت‌های بازار، اقدامات وزارت امور خارجه درباره دیپلماسی اقتصادی و پدیده حضور «مافیای اقتصادی» پشت پرده است. شایان ذکر است که به گفته‌ی حجت‌الاسلام حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، این مافیای اقتصادی به‌دنبال فقیر کردن مردم است.

 

بر اساس نتایج حاصله از شانزده نظرسنجی در خصوص سخنان روحانیون در دو هفته‌ی گذشته، ۱۷ هزار و ۴۹۷ رأی از سوی مردم ثبت شده‌است. لازم به توضیح است که این آراء در پاسخ به ارزیابی‌ها و پژوهش‌های مستقلی دریافت شده که سایت مردم و روحانیت به‌واسطه‌ی سفارش مستقیم برخی از نهادها و شخصیت‌های روحانی انجام داده‌بود.

در حوزه اقتصادی،‌ نتایج ۶ نظرسنجی‌ سایت نشان می‌دهد که ۳۸ درصد روحانیون از افزایش قیمت‌ها و عدم اقدام مناسب مسئولان گله کرده‌اند. ۷۸ درصد از شرکت کنندگان، به این مواضع روحانیون، واکنشی مثبت نشان دادند. در مجموع بیش از ۷ هزار نفر از شرکت کنندگان، رأی خود را در حمایت از مواضع روحانیون ثبت کردند.

یکی از جالبترین گفته‌ها در این بازه زمانی مربوط به عضو کمیسیون صنایع مجلس، حجت‌الاسلام سید جواد حسینی کیا بود که از نقش «مافیای اقتصادی» صحبت کرد. وی با اشاره به این پدیده گفت: «دولت باید مافیای اقتصادی را از خود دور کند تا فشار اقتصادی بر مردم کاهش یابد.» حجت‌الاسلام حسینی‌کیا هم‌چنین با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس می‌بایست بیشتر نگران وضعیت معیشتی مردم و در پی گرانی‌ها باشند، گفت: «مافیای اقتصادی اطراف دولت دنبال فقر مردم است.» در نظرسنجی مربوطه که تا به‌حال در آن ۹۳۰ شرکت‌کننده ابراز عقیده کرده‌اند، ۹۵ درصد از رأی‌دهندگان با نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی موافق بوده‌اند. این در حالی است که در هفته گذشته، محور اصلی سخنان امامان جمعه، مشکلات اقتصادی کشور بود. اما متأسفانه نگاهی به دیدگاه‌های مسئولان کشور، نشانگر این واقعیت تلخ است که این‌گونه سخنان مربوط به وضعیت معیشتی مردم، در دستور کار ایشان آنچنان پررنگ نیست.

 

بیشتر بخوانید:

 

صدای روحانیت در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز شنیده‌شد. داده‌های سایت نشان می دهد که ۳۱ درصد از روحانیون به موضوع‌های اجتماعی و فرهنگی پرداختند. در همین راستا، سایت هم در مجموع ۵ نظرسنجی تنظیم و ارائه کردهبود. روحانیون بیشتر به موضوعاتی شامل دوچرخه سواری زنان، دوران «رسانه‌دایگی» و مشکلات بوجود آمده از ادغام حکومت و دین توجه داشتند. پربازدیدترین نظرسنجی در خصوص ورود حوزه به ساحت‌های جدید بود. آیت‌الله در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «کسی مخالف ورود حوزه به ساحت‌های جدید یا مراکز تخصصی جدید نیست اما باید کنترل شده باشد یعنی اینگونه نباشد که جریان غالب حوزه را که فقه و اصول تشکیل می‌دهد غافل شویم یا عناوین انتزاعی را درست کنیم.» نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که تنها ۳۷ درصد از شرکت‌کنندکان با موضع آیت‌الله علیدوست موافق‌بودند. در کل، بیش از ۵ هزار نفر در این نظرسنجی‌ها شرکت کردند.

 

در حوزه سیاست داخلی، از میان ۱۶ روحانی محترمی که در این بازه زمانی، سخنانشان مورد تحلیل سایت قرار گرفته‌بود، تنها ۱۲ درصد از ایشان توجهشان را به محدودیت‌های سیاسی ناشی از ناکارآمدی برخی از وزرا و روحانیون سیاسی معطوف کرده‌بودند. بعضی از اظهارات آنها نیز بیشتر به دعواهای جناحی دامن زد. متأسفانه حتی تعداد کمتری از روحانیون (۶ درصد) در این مدت به مسئله فساد پرداختند. بیشتر انتقادهای روحانیون با انگیزه‌های سیاسی بر علیه دولت حسن روحانی و  حاشیه‌سازی در باره ارسال نامه سرگشاده آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها به رهبر معظم انقلاب بود. واکنش مردم به اینگونه اظهارات را می‌توان با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها به وضوح مشاهده کرد که در مجموع بیش از ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی‌ها نسبت به اظهارات تندی که علیه دولت ابراز شده‌بود، واکنش مثبت نشان دادند.

 

 

یکی از دغدغه‌های همیشگی مسئولان کاهش اعتماد عمومیست که تا به حال بسیاری از روحانیون نسبت به این امر هشدار داده‌اند. اما برخی دیگر از روحانیون در پی امضا قرارداد تجاری ۲۵ ساله ایران با چین حمایت خود را نسبت به عقد این قرارداد نشان دادند. آیت‌الله فلاحتی در خطبه‌‌های نماز جمعه رشت گفت: «قرارداد ۲۵ ساله با چین سال‌ها پیش بسته شده و ما بیش از یک هزار سال است که با چینی‌ها ارتباط داشته‌ایم اما ضربه‌هایی که غربی‌ها به ما وارد کرده‌اند، شرقی‌ها هرگز وارد نکرده‌اند.» در نظرسنجی سایت مردم و روحانیت این سؤال را مطرح کردیم که آیا قرارداد همکاری‌های ۲۵ ساله با چین، سند توسعه یا خیانت به منافع ملی است؟ در نتایج این نظرسنجی که در آن تعداد شرکت کنندگان به ۵۰۰ نفر رسید، فقط ۸ درصد با سخنان امام جمعه رشت موافق‌بودند. در دو هفته پایانی تیر ماه، مجموع نظرسنجی‌‌هایی که از سخنان روحانیون محترم در خصوص موضوعات مرتبط با سیاست خارجی انجام گرفته‌بود، فقط ۱۳ درصد کل نظرسنجی‌های انجام شده در این مقطع را به‌خود اختصاص داد.

 

سایت مردم و روحانیت داده‌های لازم برای این گزارش را از گفت‌وگوها و نتایج نظرسنجی‌ها دریافت کرد. در صورت تمایل می توانید پیشنهادات و نظراتتان در مورد هر کدام از مقالات و یادداشت‌ها و یا هر گزارش دیگری را در سایت مردم و روحانیت به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید و سریع تر در جریان جدیدترین محصولات سایت قرار بگیرید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *