mardomvarohaniat.com آیا رئیس جمهور می تواند کارگزار باشد؟

آیا رئیس جمهور می تواند کارگزار باشد؟

صحبت‌های امام جمعه پردیسان قم در انتقاد از رؤسای جمهوری ایران و لزوم کارگزار بودن ریس جمهور خبرساز شده و هرچند از سوی جامعه روحانیت نفی و اثبات نشده، ولی با واکنش گسترده کاربران در فضای مجازی و برخی از سیاستمداران همراه بوده است. حجت الاسلام سیدصمصام‌الدین قوامی در نمازجمعه گفت: «هم رئیس جمهور اصول‌گرا به ما ضربه زده و هم اصلاح‌طلب. یک فرد انقلابی جوان شناسایی کنید، انقلابیون هم کمک کنند. دو نفر بیاییند، نمی‌خواهیم ۱۰ نفر بیایند، دو نفر کافی است … اینجا مردم‌سالاری دینی است، دموکراسی غربی نیست که همه شرکت کنند … ما رئیس‌‌جمهوری که خودش ایدئولوژی‌ دارد نمی‌خواهیم، ما کارگزار می‌خواهیم که تحت فرمان امام خامنه‌ای باشد.» با توجه به اینکه سخنان امامان جمعه با هماهنگی ستاد اقامه نماز کشور تنظیم می شود، این شبه بوجود می‌آید که سخنان حجت الاسلام سید‌صمصام‌الدین قوامی با صلاح دید رهبری عنوان شده است. از همین رو لازم است در این خصوص شفاف سازی شود تا از وهن بیت رهبری و مقام ولایت جلوگیری گردد.

 

به محض رسانه‌ای شدن سخنان امام جمعه پردیسان، گروه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب تلاش کردند تا سخنان ایشان را نه ناشی از نظر شخصی، بلکه بازتاب تفکر بخشی از حاکمیت جلوه دهند. به عنوان مثال اکبر ترکان، از چهره‌های نزدیک به رئیس جمهور و عضو مؤسس حزب اعتدال و توسعه گفته‌است که این طرز تفکر در ذهن بسیاری از افراد هست و حجت‌الاسلام سیدصمصام‌الدین قوامی این تفکر را لو داده است. وی افزود که این صحبت‌ها تصادفی نیست و بسیاری چنین اعتقادی دارند و انتخاب مردم را تنها یک زینت می‌دانند و نه یکی از مبانی.

 

باید به یاد بیاوریم که امام خمینی (ره)‌ همواره بر وصلت اسلامیت و جمهوریت در نظام سیاسی ایران تأکید داشتند و از همین رو در زمان حیات خود، بر قدرت و استقلال نهاد نخست وزیری تأکید ویژه‌ای داشتند و به رغم خیانت‌های بنی‌صدر، همچنان بر لزوم انتخابی بودن این نهاد پافشاری می‌کردند. برای یادآوری بد نیست به فرازهایی از بیانات امام راحل در خصوص اهمیت رأی و انتخاب مستقل مردم توجه کنیم:

 

  • جمهوری اسلامی، یک رژیمی است متکی بر آراء عمومی و رفراندوم عمومی، و قانون اساسی‌اش قانون اسلام و باید منطبق بر قانون اسلام باشد.» (صحیفه امام، جلد ۴، صفحه ۴۵۵)
  • «ما نظام جمهوری را به آرای عمومی می گذاریم.» (صحیفه امام، جلد ۵، صفحه ۱۴۲)
  • «جمهوری، به همان معنایی که همه جا جمهوری است…اینکه ما جمهوری اسلامی می گوییم، برای این است که هم شرایط منتخب و هم احکامی که در ایران جاری شده اینها بر اسلام متکی است، لاکن انتخاب با ملت است، طرز جمهوری هم همان جمهوری است که همه جا هست.» (صحیفه امام ، جلد ۴ ، صفحه ۴۷۹ )

 

نگاهی به بیانات فوق نشان می‌دهد که برای امام راحل، فرم حکومت به اندازه محتوای آن از اهمیت برخوردار بوده و انتخابات یک معنی واقعی داشته و فقط در حد تشریفات نبوده‌است. البته در همان زمان حضرت امام (ره) هم عده‌ای با این رویکرد انتخابات غیرتشریفاتی مخالفت داشتند ولی به هر حال در اقلیت بودند و تاثیری بر نظرات و تصمیمات حاکمیت نداشتند. اکنون اما اظهارنظراتی همچون صحبت‌های امام جمعه پردیسان با اجماع بخشی از افراد موثر در حاکمیت همراه است و این شائبه را ایجاد کرده که حضرت آیت الله خامنه‌ای هم با این موضوع دستکم مخالفت جدی ندارند. از همین روست که روشنگری از جانب معظم‌له می تواند بسیار کارساز و روشنگر باشد.

یک نظر

  1. بهتر است خود حضرت آقا تشریف بیاورند و وظایف رییس جمهور را بر عهده بگیرند ببینیم واقعا کاری از ایشان ساخته است یا خیر بالا نشستن و حرف زدن و انتقاد از خرابکاری که حاصل دخالت غیر مسئولانه در همه امور است هنر نیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *