مردم در خطبه‌های ۳ مرداد چه شنیدند؟

 درحالیکه محدودیت‌های برگزاری نماز جمعه در بسیاری از مناطق کشور همچنان برقرار بود، این آیین سیاسی عبادی، در برخی از نقاط کشور، با رعایت موازین بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شد. شاید هیچ‌کس به‌اندازه نمازگزارن شهرکرد نظرشان به سوی تقویم جلب نشد، چراکه حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، وقایع اتفاق افتاده در حول و حوش سوم مرداد ماه را، یکی پس از دیگری، ذکرکرد. از قانون کاپیتولاسیون در سوم مرداد ۱۳۴۳ تا حمله منافقان به سرپل ذهاب در همان روز در سال ۱۳۶۷ که به عملیات مرصاد انجامید. از پنجم مرداد، سالروز اقامه نماز جمعه توسط آیت‌الله طالقانی تا هفتم مرداد ماه و فرار بنی‌صدر، نخستین رئیس جمهور کشور. مردم هم‌چنین از خطیبان جمعه، سخنانی در مورد معضلات معیشتی و گرانی‌های لجام‌گسیخته شنیدند، ولی تقریباً تمام  گناهان به گردن دولت حسن روحانی انداخته شد که «هیچ کاری نکرده» و تمام هشدارها بر این بود که دشمن مشکلات اقتصادی را آشکار می‌کند. در پی گزارش‌های منتشر شده از رفتار هواپیمای جنگنده اف ۱۵ در مقابل پرواز مسافری ماهان نیز، خشم امامان جمعه نسبت به حضور نظامی آمریکا در منطقه مشهود بود و زمزمه‌های «پاسخ سخت» به‌ گوش رسید. با اوج گرفتن اخبار دادگاه‌های متهمان اقتصادی، عدم اشاره امامان جمعه در خطبه‌هایشان به آنها جای تعجب داشت. اعدام یک افسر سپاه به جرم جاسوسی و لو دادن زمان و مکان تردد حاج قاسم بیش از اعتراضات میلیونی مردم با هشتگ اعدام_نکنید مورد توجه خطیبان جمعه قرار گرفت که می‌تواند نشانگر فاصله‌ بین دغدغه های مردمی و مواضع خطیبان جمعه باشد.

 

در بیست ویکمین هفته برگزار نشدن نماز جمعه در مشهد، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، احساس ناخرسندی خود را با سیاست حذف و محدودسازی ارتباطات را به روال سخنان گذشته خود،  تکرار کرد که درِ حرم امام رضا(ع) را بستن، نمازجمعه را تعطیل کردن، مساجد را بستن، درِ بازار و دستگاه‌های تفریحی را بستن، علاج قضیه نیست. ایشان نسبت به مدیریت غیر مدبرانه مسئولین اعتراض کرد و با اعتراف به این‌که مردم ما دارند در مشکلات اقتصادی دست‌وپا می‌زنند و همچنین این‌که فشار اقتصادی مردم را مستأصل کرده، از مسئولین طلب تدبیر کرد. بیشتر متن قرمایشات امروز این خطیب مربوط به آزمایش‌های الهی، خداناباوری و انحراف از دین بود که مردم را به تقوا و مقاومت فرامی‌خواند.

آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه قم به‌واسطه دیدار اخیر نخست وزیر عراق، موضوع ترور سردار شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را مهمترین بخش سخنان خود قرار داد و با نقل از رهبر معظم انقلاب که شهید سلیمانی «میهمان عراقی‌ها بود که به شهادت رسید» این موضوع را دگر بار گوشزد کرد و ادعا نمود که جمهوری اسلامی ایران قطعاً ضربه متقابل را به آنان خواهد زد. ارزیابی‌های سایت مردم و روحانیت نشان می‌دهد مردم خواستار کاهش تنش در منطقه هستند و از مواضع تند روحانیون کمتر حمایت می‌کنند.

در حالی‌که حجت‌الاسلام عباس امینی، امام جمعه شاهرود تریبون نماز جمعه را محلی برای بیان خواست‌های مردمی خواند و آن را تنها اجتماعی نامید که از آن صدای مردم به گوش مسئولان می‌رسد و همچنین ادعا کرد کرد که امامان جمعه در این راستا باید مشکلات عمومی جامعه را به مدیران شهرستان، استان و کشور یادآور شوند، او امروز بیشتر به موضوع عملیات مرصاد پرداخت و سپس با ذکر این‌که ماه رمضان در اوج کرونا با حمایت از اقشار آسیب‌پذیر انجام شد، از آن تجربه نتیجه گرفت که آئین‌های محرم و صفر نیز تعطیل نخواهند شد. در همین راستا و با توجه به انتظار مردم از امامان جمعه برای رساندن صدای نیازهایشان به مسئولین، آیت‌الله حبیب الله شعبانی، امام جمعه همدان فقط به ذکر «لزوم توجه هرچه بیشتر مسئولان به برطرف کردن مشکلات» بسنده کرد و دگر بار موضوع قرار داد چین را مصداق سخن قرار داد و گفت: تا زمانی که برخی متولیان امر امید واهی به غرب دارند گره‌های اقتصادی باز نخواهد شد. ایشان با کنایه‌هایش به دست‌اندرکاران برجام که از دید ایشان کسانی بودند که بدترین خیانت‌ها را به وطن کردند، سؤال می‌کند که آنها چگونه نگران این سند همکاری شده‌اند؟ ایشان در ضمن درباره اتفاق هواپیمای ماهان نیز، دشمن متجاوز را به ضربه متقابل تهدید کرد. حجت‌الاسلام جواد طاهری، امام جمعه موقت زاهدان نیز به طرفداری از رابطه با چین آن را کشوری با بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون نفر جمعیت خواند که بازاری گسترده ‏برای ایران محسوب می‌شود.

 

 

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در خطبه‌های نماز جمعه اصفهان، کنایه‌ای که اخیراً عراق را شدیداً مورد هدف قرار می‌دهد را تکرار کرد و با ابراز خشم، استکبار جهانی را به ترور سردار کشورمان که «مهمان کشور دیگری» بود متهم کرد. امام جمعه موقت اصفهان، انگشت تقصیر را به‌سوی دشمن اشاره‌کرد و از مردم خواست که مراقب دسیسه‌های دشمن باشند، چراکه دشمن امروزه جنگ رسانه را شروع کرده که در این جنگ به شدت مایل است ایران را دو قطبی کند و بین مسئولان و مردم جدایی بیاندازد. ایشان در مورد دولت، کمی دوپهلو سخن گفت و ضمن تکرار توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر این‌که «در این ماه‌های آخر [مجلس] این دولت کشور را رها نکند» در مورد گرانی‌های اما گناه را به گردن همان دولت انداخت و با ریختن آب پاکی صریحاً اعلام کرد که «در دولت حسن روحانی هیچ کاری صورت نگرفته» و توضیح داد که البته برخی گرانی‌ها نیز به‌خاطر بالا رفتن ارز بوده که باز کنترل آن هم به عهده دولت است. بدین معنا که روحانی مقصر اصلی فقر جامعه است و استکبار مایل به آشکار کردن آن. نهایتاً، آیت‌الله مهدوی عکس روزنامه «اصفهان زیبا» را دگربار مطرح کرد و آن را «ترویج فساد» نامید. سایت مردم و روحانیت پیشتر به موضوع دوچرخه‌سواری بانوان پرداخته‌بود و نظرسنجی‌هایی را برای مخاطبان محترم سایت تنظیم و ارائه‌ کرده‌است.

 

در سایت مردم و روحانیت، هر جمعه، ما با هدف بازتاب سخنان ائمه جمعه کشور به شما خوانندگان گرامی، مشتاق دریافت بازخوردهای شما هستیم. سطح آگاهی و حساسیت جامعه روحانیت نسبت به افکار عمومی رو به افزایش است و ما نیز می‌کوشیم تا با بازتاب‌ نظرات مردم به موضع‌گیری‌های سیاسی ائمه جمعه، گفت‌وگوی بین مردم و روحانیت را آسان کنیم. لطفاً نقطه‌نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.