mardomvarohaniat.com محرم و کرونا، چالش مؤمنان و چاره مسئولان

محرم و کرونا، چالش مؤمنان و چاره مسئولان

به زودی به پیشواز ماه محرّم می‌رویم ولی با شیوع بیش از پیش ویروس کرونا در کشورمان، مراقبت‌های بهداشتی به چالشی برای برگزاری مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) تبدیل شده است. هرچند مراجع تقلید بر لزوم رعایت توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید می‌کنند ولی همزمان از ضرورت برگزاری مجالس عزاداری حسینی سخن می گویند. برخی از روحانیون برگزاری تمام و کمال عزاداری ها را خط قرمز خود قلمداد کرده بودند که خوشبختانه این ادعاها در پی بیانات مقام معظم رهبری در خصوص رعایت توصیه‌های بهداشتی پایان یافت. اکنون بسیاری از مراجع و امامان جمعه ضمن اشاره به رعایت دستورات بهداشتی، بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری‌های حسینی تاکید می کنند که البته معلوم نیست این توصیه‌های دوگانه چقدر در عمل قابل اجرا باشد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «ستاد ملی مبارزه با کرونا» را مرجع نهایی مسائل مربوط به کرونا  دانسته‌اند  و تاکید فرموده‌اند «بنده خودم، هرچه ستاد ملی کرونا بگویند، رعایت می‌کنم.» ایشان هم‌چنین تأکید کردند که «مسئله، مسئله کوچکی نیست؛ اگر همین مقدار مراقبت فعلی نادیده گرفته شود، فاجعه‌ای به وجود خواهد آمد که آن سرش ناپیداست.» سخنان بسیار شفاف حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حاکی از نگرانی معظم له نسبت به اتفاقات ماه آینده و هم‌چنین اهمیتی است که ایشان به حفظ جان و سلامت عزاداران حسینی و همین‌طور کل جمعیت کشور قائل هستند.

 

 

طی سال‌های اخیر شاهدیم که مداحان در بسیاری از موارد از روحانیون پیشی گرفته‌اند و عملاً در شکل برگزاری عزاداری‌ها بدعت ایجاد کرده‌اند. در هفته‌های اخیر هم متأسفانه ابتدا برخی از مداحان بودند که بحث ضرورت برگزاری تمام و کمال عزاداری‌ها را مطرح کردند. برای مثال سعید حدادیان در مراسم شهادت امام باقر(ع)  گفت که «مراسم محرم امسال را باید با شکوه برگزار کنیم.» در این مراسم که مخاطبان آقای حدادیان را اکثراً بسیجیان و سپاهیان تشکیل می‌دادند، ایشان به شکلی بی‌پرده اضافه کرد: «حتی اگر قرار باشد کسی بمیرد، کسانی هستند که بخواهند جانشان را برای این مراسم بدهند. اجازه جان ما که دست خودمان است.» ایشان با یک کنایه اعتراضی، هم‌چنین اعلام کرد که قرار بوده مراسم عرفه را در حرم عبدالعظیم برگزار کند ولی برخی مسئولین با کارشکنی آن مراسم را لغو کرده‌بودند. لازم به‌ذکر است که سعید حدادیان پس از حواشی‌های بوجود آمده از سخنان جنجالیش، ادعا کرد که سخنان او از طرف برخی رسانه‌ها تقطیع شده‌است.

 

 

حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز این را وظیفه ما دانست که «خادم پیرغلامان سیدالشهداء (ع) باشیم» و ایشان هم‌چنین مداحان و ذاکران اهل‌بیت (ع) را مبلغان دین اسلام خواند و وظیفه روایت جهاد و شهادت را بر دوش این قشر گذاشت چراکه از نظر حجت‌الاسلام قمی آنان می‌توانند این جهاد و شهادت را با زیباترین روش تبیین کنند. البته ایشان به مسائل مذهبی بسنده نکرد و در ادامه به اهمیت برپایی مراسم روضه اشاره‌کرد و تأکیدکرد که «روضه‌های سیدالشهداء گره‌های اقتصادی و سیاسی را باز می‌کند.» ایشان اصرار ورزید که با فرهنگ می‌توان مشکلات بزرگ را حل کرد اما به شرطی که به‌طور صحیح در مسیر و مدار قرار گیرد و به اهل آن سپرده شود و باید به این موضوع باور داشت که گره‌های اقتصادی هم با باز شدن گره‌های فرهنگی باز می‌شود. ایشان ادعا کرد که مراسم روضه خیر بیشتری نصیب مستضعفین می‌کند و به نیازمندان و اقشار کم‌درآمد، به واسطه مواسات هیأت مذهبی در زمینه معیشتی و بهداشتی توجه بیشتری خواهد شد. نتیجه‌گیری وی از گفته‌هایش این‌بود که روضه سیدالشهداء (ع) تعطیل بردار نیست و امسال نیز با رونق و شکوه بیشتر از سال‌های قبل برگزار خواهدشد.

 

mardomvarohaniat.com بی ملاحظگی‌ها و لاابالی‌گری‌هایی برخی باعث پخش ویروس کرونا شده استدر این میان کسانی چون آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در خطبه‌های مجازی نماز جمعه مشهد مدعی شد که بیشترین رعایت اصول بهداشتی در برپایی شعائر الهی به چشم می‌خورد زیرا باورمندی به خدا، قوی‌ترین ضامن اجرای حفظ نظم بهداشتی است اما در مراکز مختلف تفریحی، چنین رزم مردمی را مشاهده نمی‌کنید یعنی مشکل ما در این‌که این شهر و استان یک منطقه قرمز شده‌است، عمدتاً به خاطر بی ملاحظگی‌ها و لاابالی‌گری‌هایی است که برخی در حفظ اصول بهداشتی در مراکز تفریحی و اقتصادی قرار می‌دهند. سایت مردم و روحانیت این سخنان آیت‌الله علم‌الهدی را در قالب یک نظرسنجی به‌ رأی کاربران محترم گذاشته‌است و نتایج آن‌را بزودی به‌نظر مخاطبان سایت خواهد‌رساند. این سخنان خطیب جمعه مشهد در راستای برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم بود. آیت‌الله علم‌الهدی در هماهمنگی با مقام معظم رهبری در رابطه با صلاحیت و اختیارات تام ستاد مقابله با کرونا در مدیریت مراسم ماه محرم، به نحوی اخطار داد که ستاد می‌بایست از کارشناسان استفاده کنند. البته از دید آیت‌الله علم‌الهدی کارشناسان، علما و روحانیون و هیأت‌های مذهبی هستند که کیفیت اجرای شعائر را می‌دانند. ایشان همواره به اهمیت باز بودن حرم و اجازه زیارت مردم اهمیت داده‌اند.

 

 

آیت‌الله احمد خاتمی هم در جملاتی بسیار هخوان با آیت‌الله علم‌الهدی کانونهای گسترش این ویروس را کمتر مساجد، حرم‌ها و مجالس دینی دانست و بیشتر کانونهای گسترش آن را اماکن حمل و نقل، مجالس عروسی و مشابه خواند.

 

 

 

 

حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی هم در واکنش به نقدهای وارده نسبت به برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم گفت که برگزاری مراسم مذهبی هم یکی از فعالیت‌های مهم اجتماعی، عقیدتی و مذهبی است. امروز جامعه ما، یک جامعه ایمانی است و این یک مطالبه عمومی است که اگر دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده این مورد را مدنظر قرار ندهند، نشان از عدم اهمیت به نظر مردم خواهد بود. ایشان مدعی شد که عزاداری اباعبدالله آمیخته با جان مردم است و بحث‌های جناحی در این مراسم جایی ندارد.

 

 

پیشتر به سخنان جنجالی سعید حدادیان در خصوص برگزاری مراسم ایام محرم اشاره کردیم. در حواشی آن اتفاق، حجت‌الاسلام محمد عندلیب همدانی در صفحات فضای مجازی خود نسبت به اظهارات سعید حدادیان  واکنش نشان داد. در بخشی از پیام ایشان خطاب به این مداح مشهور آمده‌ که فعلا راجع به کیفیت برگزاری مراسم محرم امسال سخنی ندارم، ولی به آقای حدادیان می گویم «امام شهید سلام الله علیه نه اذن به خودکشی می دهد و نه دیگر کشی، آنچه در روایات اهل بیت علیهم السلام در باره جواز تحمل ضرر در مسیر زیارت حضرت سیدالشهدا علیه السلام وارد شده است ربطی به سخنان شما ندارد». این برخورد نسبتاً تند حجت‌الاسلام عندلیب همدانی نشانگر مخالفت شدید ایشان با حدادیان است.

 

 

 

 

آیت الله سیدمحمدعلی ایازی نیز درباره برگزاری مراسم عزای اباعبدالله الحسین(ع) در ماه محرم توضیح داد که امسال به دلیل شیوع بیماری خطرناکی که جان انسان‌ها را تهدید می‌کند، با چالشی بزرگ مواجه هستیم. متاسفانه شرایط عزاداری ماه‌های محرم و صفر، قابل مقایسه با مراسم شب‌های قدر و سایر مراسم‌های ماه مبارک رمضان نیست. در بسیاری از مراسم عزاداری، ازدحام و تداخل زیاد است و معمولاً احساسات و عواطف مذهبی اجازه نمی‌دهد، امور بهداشتی و فاصله‌های اجتماعی رعایت شود. در این میان، سینه‌زنی‌ها و نوحه‌خوانی‌ها نیز باعث اختلاط بیشتر می‌شود. حتی ماسک زدن نیز برای عزاداران بسیار دشوار است. به این دلیل که خواندن و پاسخ دادن به مداحان داخل جمعیت را سخت می‌کند. بنابراین با اینکه می توان در برخی از مراسم مانند عزاداری یا عروسی از ماسک استفاده کرد، ولی در عزاداری‌های پرازدحام، احتمال خطر انتشار بیماری بسیار افزایش می‌یابد. سایت مردم و روحانیت در یک نظرسنجی که سخنان ایشان را به رأی مخاطبان سایت گذاشته بود، نتیجه‌گرفت که بیش از ۶۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با نظر ایشان موافق بودند.

 

 

در حوزه پزشکی نیز، کسانی چون دکتر مینو محرز،  متخصص بیماری عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا، برگزاری تجمعات محرم را «فاجعه‌آمیز» خواندند. دکتر محرز توضیح داد که هنوز در شیب وحشتناک ابتلا به کرونا هستیم و خیلی از استان‌ها در وضعیت قرمز است. جمعیتی که برای عزاداری در مسجد یا هیات حضور پیدا می‌کند انبوه است و حتی حضور کوتاه با ماسک هم در چنین فضا‌هایی خطرآفرین است. او درباره شرایط برگزاری مراسم عزاداری در صورت تصمیم دولت به اتخاذ این سیاست گفت که اجتماعات محرم تنها در شرایطی باید برگزار شود که بتوانند مراسم را در جای سرباز با فاصله‌گذاری فیزیکی و ماسک و هوای آزاد، نه جای بسته، اجرایی کنند. در همین راستا، هیأت مدیره مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور، توضیح داد که  مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمن‌های علمی است که به کار سلامت می‌پردازند لازم می‌داند نگرانی عمیق خود را از آنچه که این روزها به دلیل بحران کرونا بر کشور می‌گذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسئولیت‌های اجتماعی و اخلاقی آن، اعلام می‌کنیم: «عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه‌ها باید اکیداً ممنوع گردیده بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال گردد.» شعله ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تأثیر منفی آن بر توده علاقمندان اباعبدالله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتی می‌توان پیش بینی کرد. محدودیت‌های شدید در زیارت خانه خدا، کعبه نیز در این ایام نمایانگر ضرورت تعطیلی تمامی مناسک دینی تجمعی من جمله مراسم ایام محرم است.

 

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز ضمن اشاره به رعایت پروتکل‌ها گفت که اگر مردم میخواهند خود را سالم نگه دارند، در جمع حضور پیدا نکنند چون هر چه جمع متراکم‌تر باشد و اصول حضور در جمع مثل استفاده از ماسک در نظر گرفته نشود آن جمع حفاظت شده نخواهد بود‌. تجمعی که تحرک بیشتر داشته باشد خطر را بیشتر میکند، مثل مراسم‌ عزاداری. با وجود ارادت بالایی که به ایام محرم داریم اما اگر شرایط رعایت نشود ما دچار مشکل خواهیم شد. اگر هر کار که میخواهیم انجام دهیم و بگوییم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خطر کنترل می‌شود، نمی‌شود چون پروتکل یک عصای جادویی نیست و اگر موارد گفته شده رعایت نشود می‌تواند بسیار خطرناک باشد. آقای رئیسی در ادامه به فضای مجازی اشاره کرد و گفت باید یاد بگیریم بعضی مراسم را به صورت آنلاین و یا از خانه شرکت کنیم که صدا و سیما هم در این زمینه می‌تواند کمک کند.

 

 

در روزهای آتی و تا ماه محرم، بی‌شک این موضوع خیلی حساس‌تر نیز خواهد شد. بحث تقابل سلامت عمومی و مناسک مذهبی موضوع ظریفی است که دلسوزان دین باید با دقت به آن ورود کنند و سایت مردم و روحانیت نیز به‌طور جدی این موضوع  را پیگیری می‌کند و شما خوانندگان عزیز  را در جریان این مباحث قرار داده و خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.