mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۰ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۰ مرداد چه شنیدند؟

سایت «مردم و روحانیت» عید سعید قربان را به شما کاربران محترم سایت تبریک عرض می‌کند. به‌قول حجت‌الاسلام جلیل جلیلی، امام جمعه سردرود، مبارزه با نفس شاید مهم‌ترین فلسفه قربانی کردن باشد که انسان با تیغ تقوا، هوا و هوس خویش را قربانی می‌کند. این هفته نیز، محدودیت‌های برگزاری نماز جمعه در بسیاری از مناطق کشور همچنان ادامه داشت. مصادف شدن عید سعید قربان با روز جمعه باعث شد که در بعضی شهرها نماز عید در اماکن کم‌جمعیت‌تری برگزار شود و آیین سیاسی عبادی نماز جمعه نیز، در برخی از نقاط کشور، با رعایت موازین بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی، به‌صورت حضوری و در موارد دیگری، به‌صورت مجازی و یا مکتوب برگزار شود.

 

سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید سعید قربان

 سخنان رهبر معظم انقلاب که به مناسبت عید قربان و از طریق رسانه ملی پخش شد، از طرف بسیاری از خطیبان جمعه نیز تکرار شد. طبیعتاً یکی از مسائل مهم مورد بحث، مناسک مذهبی محرّم و برگزاری عزاداری‌های این ماه است که علاوه بر مقام معظم رهبری، تقریباً همه ائمه جمعه نیز در مورد آن صحبت کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در سخنانشان به مواضع آمریکا در مقابل ایران نیز اشاره کردند که آن هم به انواع مختلف از طرف خطیبان جمعه بازگو شد و برخی از امامان «جریان تحریف» را به کسانی نسبت دادند که تأمل برانگیز بود. بی‌شک معظلات معیشتی و گرانی‌های لجام‌گسیخته نیز همواره یکی از مهمترین مشکلات کشور به‌شمار می‌آید و امروز هم، مشترکاً از سوی رهبری و هم‌چنین از تریبون‌های نماز جمعه، به این معضل بزرگ اشاره‌ شد، ولی راه‌کارهای اساسی و مؤثری شنیده نشد و برخی از خطیبان به تشویق مردم به ادامه رزمایش مساوات بسنده‌کردند.

 

 

در ابتدا و قبل از تحلیل خطبه‌های امروز، جا دارد که ضمن عرض تسلیت به خانواده، بازماندگان و مردم یزد، در کمال تأسف، یادی کنیم از حجت‌الاسلام سید محمدجواد آیت‌اللهی (ره)، امام جمعه یزد، که چند روز پیش پس از ابتلا به ویروس کرونا، دار فانی را وداع گفت. در آخرین نماز جمعه یزد به امامت او که ۱۳ تیرماه سال جاری برگزار شد، او خواست همیشگی‌اش را مصرانه تکرار کرد که می‌خواهد مبارزه با مفاسد اقتصادی ادامه یابد تا ریشه فساد از این مملکت قطع شود. سایت «مردم و روحانیت» نیز در مورد این موضوع پراهمیت که همواره در خطبه‌های حجت‌الاسلام آیت‌اللهی مورد توجه قرارمی‌گرفت، به کررات نظر مخاطبان سایت را سنجیده‌است و در هر نظرسنجی، اکثریت قریب به اتفاق شرکت کنندگان، به اهمیت مبارزه با فساد اقتصادی رأی مثبت داده‌اند و خواست کاربران سایت نیز با خواست حجت‌الاسلام آیت‌اللهی کاملاً تطابق داشته‌ که ریشه فساد باید کنده‌شود.

 

 

در خطبه‌های مکتوب این هفته، آیت‌الله حسینی همدانی، امام جمعه کرج با اشاره به مسائل گوناگونی، بیست و سومین خطبه مکتوب را به مواردی چون ۱۱ مردادماه، سال‌گشت شهادت شیخ فضل‌الله نوری از رهبران مشروطه تا دزدی آب و کندن چاه غیرمجاز در استان اختصاص داد. ولی یکی از مهمترین بخش‌های این خطبه مکتوب تشکر وی از سپاه پاسداران بود که به قول ایشان، به خاطر رزمایش بزرگی که در حال انجام است و موشک بالستیک که بدون سکوی پرتابی از اعماق زمین شلیک می‌شود، پدیده‌ای بود که دشمنان را به هذیان‌گوئی وادار کرد. اشاره ایشان به نشر مطالب سردار امیرعلی‌ حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توئیتر بود که از یک دستاورد موشکی محرمانه نام برده‌بود. در این تویئت که با هشتگ «مزرعه موشکی» در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه شهروندان اینترنتی قرار گرفت، خبر از رویش موشک‌های بالستیک دفن شده در اعماق زمین می‌دهد که آیت‌الله حسینی همدانی این موضوع را با حضور نیروهای نظامی آمریکا در منطقه مرتبط کرد و گفت که البته غریبه‌های تروریست باید بدانند که دیگر در منطقه جایی ندارند. شایان ذکر است که ارزیابی‌های سایت مردم و روحانیت نشان می‌دهد مردم خواستار کاهش تنش در منطقه هستند و از رویکرد دیپلماتیک بیشتر استقبال می‌کنند..

 

 

در دیگر خطبه‌های مکتوب، آیت الله صفایی بوشهری، امام جمعه بوشهر با تکرار کلام به کلام نکات مهم فرمایشات رهبر، به مراقبت‌های بهداشتی درباره بیماری ویروس کرونا و مراعات بیشتر مردم توصیه‌کرد و پس از تبریک عید قربان با ذکر پانزده مرداد سالروز میلاد امام هادی (ع) و هفده مرداد روز خبرنگار برای ظهور حضرت بقیه الله  و طول عمر با عزت و مقام معظم رهبری دعاکرد. متأسفانه در مکتوب این خطیب از معضلات معیشتی مردم بوشهر و مسائل مهم سوق‌الجیشی منطقه، سخنی به‌میان نیامده‌بود. آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی، امام جمعه اراک،‌ از سوی دیگر، بیشتر به موضوع هیأت‌های عزاداری پرداخت و از آنها خواست که از برگزاری اجتماعات عزاداری بیشتر از یک ساعت و نیم بپرهیزند. البته بحث برگزاری عزاداری‌های ماه محرم هم‌چنان در جریان است و هنوز راه‌کار مناسبی به‌دست نیامده‌است. آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی به رشد غیر متعارف قیمت‌ها هم اشاره کرد و فشار مضاعفی که به اقشار آمده را بازگو کرد ولی باز هم فقط به این گفته که دولت و مجلس باید در راستای حل مشکلات مردم تلاش کنند بسنده کرد. وی با ذکر مختصری به حمایت دولت از تولید در بخش‌های مختلف، به فراهم کردن زمینه خودکفایی اشاره کرد ولی این مهم که کارنامه دولت در حمایت از تولید، چه نمره‌ای گرفته‌است را به‌میان نیاورد. آیت الله مصطفی محامی، امام جمعه زاهدان هم با توجه به شیوع ویروس کرونا به رعایت نکات بهداشتی برای حفظ جان مسلمین اصرارکرد و ضمن اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص کمک‌های مؤمنانه و همچنین با توجه به مشکلات اقتصادی، مردم را به ادامه رزمایش، با قوت تمام، دعوت کرد. بی‌شک مردم حتی‌الامکان برای یاری‌رسانی به هم‌وطنان، آنچه در توان دارند را اجرا خواهند کرد ولی تدبیرهای حکومتی، بی‌شک الزامی هستند. سایت مردم و روحانیت، پیشتر در مقاله‌ای تحت عنوان رزمایش مواسات و همدلی: حمایت معیشتی یا تبلیغات دینی؟ به موضوع این رزمایش‌ها پرداخته‌ است.

 

 

شاید یکی از خطبه‌های جنجالی امروز، مربوط به آیت‌الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت بود که با برگرفتن الهاماتی از فرمایشات رهبری، پیروی عده‌ای آدم ضعیف در داخل کشور را به افرادی نسبت داد که هنوز تصور می‌کنند که اقتدار را در سایه آمریکا می‌توانند به دست بیاورند. ایشان ارتباط با آمریکا را چیزی به جز خواری و ذلت نداست و ادعا کرد که فردی که در فکر ارتباط با آمریکا است آدمی زبون است. مهمترین نکته در این بود که آیت‌الله رسول فلاحتی با اشاره به برخی ریزش‌های در طول سال‌های گذشته در میان افراد نزدیک به امام راحل، ادعا کرد که آنها قصد ایجاد فاصله میان مردم و رهبری را دارند و این «مهم‌ترین حرفه آنها است». این سخنان که قدری تأمل‌برانگیز بود، مسلماً برای مخاطبان سؤالات زیادی را بوجود می‌آورد. سایت مردم و روحانیت همواره از هرگونه گمانه‌زنی پرهیز کرده‌است و به‌همین خاطر، فرمایش آیت الله فلاحتی را عیناً نقل کردیم. از سوی دیگر، ایشان بر ضرورت افزایش و تقویت تاب آوری در جامعه هم سخن گفت و توضیح داد که وجود نقد سبب رشد و توسعه جامعه خواهد شد. این سخان این خطیب احتمالاً با اتفاقات اخیر و اختلافات میان دولت و مجلس مرتبط است، چراکه ایشان ایجاد فاصله میان مسئولان ارشد نظام، مانند دولت و مجلس را از ترفندهای دشمن نامید و با کنایه به هردوی آنها، به دولت مبنی بر مشکلاتی همانند گرانی‌ها و افزایش نرخ ارز و به مجلس، مبنی بر نبود نظارت‌ها، انتظارش از مردم را چنین توصیف کرد که با تمام این تفاسیر، سبب نمی‌شود که دولت و مجلس را از خود ندانیم.

 

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در خطبه مجازی امروز، این‌بار برخورد متفاوتی با موضوع بهداشت و ویروس داشت. ایشان ادعا کرد که بیشترین رعایت اصول بهداشتی در برپایی شعائر الهی به چشم می‌خورد چراکه قوی‌ترین ضامن اجرای حفظ نظم بهداشتی است. ایشان در ادامه اموری که شامل شعائر الهی نمی‌شوند را به باد انتقاد گرفت و مراکز تفریحی و اقتصادی را متهم کرد که  شهر مشهد و استان را در منطقه قرمز قرار داده‌اند چراکه این به خاطر بی ملاحظگی‌ها و لاابالی‌گری‌هایی است که برخی در این اماکن انجام می‌دهند. ایشان به پیروی از رهبری در مورد اطاعت از ستاد مقابله با کرونا در مسئله تعظیم شعائر که به‌عنوان یک اصل مطرح هست، به ستاد اخطار داد که باید از متخصصین و کارشناسان استفاده کنند. از دید آیت‌الله علم‌الهدی کارشناسان، علما و روحانیون و هیأت‌های مذهبی هستند که کیفیت اجرای شعائر را می‌دانند. ایشان مصررانه از ستاد مقابله با کرونا خواست که  به‌صورت جدی و قطعی وارد عرصه مدیریت در تعظیم شعائر در جریان محرم و صفر، عید غدیر و سایر مراسم شود، نظریات همه را به دست بیاورند و طرح جامعی که جامع همه نظریات باشد، مدیریت تعظیم شعائر را در کشور تدوین کند. ایشان همواره به اهمیت باز بودن حرم و اجازه زیارت مردم اهمیت داده‌اند. در این ماه محرم پیش رو، مسلماً این بحث بسیار گسترده‌تر و حساس‌تر خواهد شد. تقابل بین سلامت عمومی و مناسک مذهبی موضوعی است که سایت مردم و روحانیت به‌طور جدی آن را پیگیری می‌کند و شما خوانندگان عزیز را در جریان این مباحث قرار داده و خواهیم داد. نهایتاً، آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اجرای دو مرحله جدید رزمایش مواسات در دهه ولایت و دهه اول محرم، از همه خیرین تشکر کرد و بدون اشاره به تدابیر لازمه از سوی مسئولان حکومتی به ادامه رزمایش اصرار ورزید.

 

 

در پایان به خطبه‌های امروز شهر کوچک صومعه‌سرا میپردازیم. حجت الاسلام محمدمهدی راشدی نوری، امام جمعه این شهر در استان گیلان، بیش از هر چیز به وضعیت معیشتی مردم پرداخت. او با تبریک عید قربان از مردم خواست که گوشت قربانی را به بینوایان و نیازمندان بدهند تا آنها نیز به وسعت و نوا برسند. ایشان به اسلامی اشاره کرد که اینقدر به نیازمندان توجه دارد و آنان را شریک در مال ثروتمندان می داند، و وضعیت فعلی را اینگونه توصیف کرد که «چقدر ننگ است که در جامعه دینی کسی به خاطر ناداری، کلیه‌اش را بفروشد تا مخارج زندگی‌اش را تأمین کند و یاخدای نکرده تن به خودفروشی بدهد، در جامعه‌ای که عده‌ای از سیری و زیادی بمیرند و جمعی به خاطر گرسنگی و نداری بمیرند، این جامعه، اسلامی و دینی نیست». این سخنان که شاید از زبان این روحانی ولی از دل نمازگزاران شهر صومعه‌سرا برمی‌خیزد، فکر هر مستمعی را به شکاف طبقاتی موجود در جامعه معطوف می‌کند. حجت‌الاسلام راشدی نوری در خطبه‌هایش به جامعه‌ای اشاره‌کرد که در آن «صاحب‌خانه به خاطر اینکه مستأجر توان پرداخت اجاره بها را ندارد و او را از خانه بیرون و آواره‌اش کند» و گفت که آن یک جامعه اسلامی نیست. ایشان به پیشنهاداتی برای شادی دل مردم به مناسبت عید غدیر اشاره کرد و از مسئولان و مردم خواست که با چراغانی کوچه و خیابان و سردرب منازل ومغازه‌ها، ادامه نهضت مواسات و کمکهای مومنانه و تعاون و احسان به نیازمندان و آسیب دیدگان معیشتی و  تخفیف جرایم مالیاتی، بیمه، راهنمایی ورانندگی و سایردستگاههای حکومتی و ویزیت رایگان پزشکان، ارزان کردن نرخ برخی اجناس وکالاها، پخت رایگان نان، تخیف و تقسیط وامها و طلبکاری‌ها، آزادکردن زندانیان دارای شرایط و … در این دوران تلخ پر از گرانی و بیماری و معظلات دیگر، شاید جند صباحی مردم بتوانند کمی شادی کنند.

 

در سایت مردم و روحانیت، هر جمعه، ما با هدف بازتاب سخنان ائمه جمعه کشور به شما خوانندگان گرامی، مشتاق دریافت بازخوردهای شما هستیم. سطح آگاهی و حساسیت جامعه روحانیت نسبت به افکار عمومی رو به افزایش است و ما نیز می‌کوشیم تا با بازتاب‌ نظرات مردم به موضع‌گیری‌های سیاسی ائمه جمعه، در مسیر نزدیک کردن مردم و روحانیت گامی برداریم. لطفاً نقطه‌نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.