mardomvarohaniat.com مردم در خطبه‌های ۱۷ مرداد چه شنیدند؟

مردم در خطبه‌های ۱۷ مرداد چه شنیدند؟

سایت «مردم و روحانیت» فرارسیدن عید سعید غدیرخم را به شما کاربران گرامی تبریک عرض می‌کند. به قول آیت‌الله‌ سیدمحمدمهدی حسینی همدانی، امام‌جمعه کرج، غدیر را باید زنده نگه‌داریم اما نه‌فقط با جشن و شیرینی. مهمترین بحث در مورد این اتفاق مهم و حیاتی در صدر اسلام، این بود که چه کسی صلاحیت حکومت بر مسلمانان را دارد. بی‌شک ویژگی‏‌های رهبر در جامعه اسلامی، با ساختار یک حکومت مردم‌سالاری دینی، از اهم مباحث و مسائل است. این هفته نیز، به‌واسطه گسترش شیوع ویروس کرونا، محدودیت‌های برگزاری نماز جمعه در بسیاری از مناطق کشور همچنان ادامه داشت.  اما، در برخی از نقاط کشور، نماز عبادی – سیاسی جمعه با رعایت موازین بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی، به‌صورت حضوری و در موارد دیگری، به‌صورت مجازی و یا مکتوب برگزار شد. خطیبان جمعه ضمن تبریک عید غدیرخم، به سالروز شهادت محمود صارمی و هم‌چنین روز خبرنگار اشاره کردند. برخی از امامان جمعه نیز با بازگو کردن فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی معظم له در عید سعید قربان، به دو موضوع برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم و هم‌چنین به توطئه‌های دشمن بر علیه ایران و محور مقاومت پرداختند. در راستای مراسم ماه محرم، مسائل معیشتی مردم و مشکلات اقتصادی، دگر بار مورد بحث برخی از ائمه جمعه قرار گرفت. طبیعتاً حادثه هولناک انفجار در بندر شهر بیروت در لبنان نیز مورد توجه خطیبان بود.

 

آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی در خطبه‌های نماز جمعه اراک آماده شدن مردم برای برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) را بسیار مهم شمرد و به پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری از مردم خواست که این ایام را با معنویت، سلامت محور و بر اساس ضوابط و دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا برگزار کنند. آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی در خطبه‌های هفته پیش، محدودکردن زمان برگزاری اجتماعات عزاداری به کمتر از یک ساعت و نیم را از هیأت‌ها درخواست‌کرد. البته در یک نظرسنجی سایت مردم و روحانیت در مورد این سخنان، ۷۷ درصد شرکت‌کنندگان به این پیشنهاد رأی منفی داده‌بودند. بررسی نتایج نظرسنجی‌های دیگر سایت نشانگر این است که اکثر شرکت کنندگان با برگزاری مراسم به شکل سنتی موافق نیستد و طبق فتوای آیت‌الله العظمی محمدعلی علوی گرگانی با برگزاری مراسم به طرق نوین و ابتکاری موافقند. نکته قابل توجه در سخنان آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی در این بود که ایشان هرگونه سهل‌انگاری که موجب افزایش شیوع این بیماری شود را، مسئولیت همگان خواند. در ادامه، آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی از مردم خواست که امسال نذورات خود را در این ماه‌ها به تهیه بسته‌های غذایی برای نیازمندان و آسیب‌دیدگان از کرونا اختصاص دهند. موضوع مشکلات معیشتی مردم و امکان کمک‌ها و نذورات مردمی به مستضعفین و مستمندان مورد بحث بسیاری از روحانیون محترم قرار گرفته‌است. نهایتاً این عضو مجلس خبرگان رهبری، از انفجار بیروت به عنوان یک «حادثه تروریستی» و مشکوک نام‌برد. شایان ذکر است که گمانه زنی‌ها در خصوص علت این انفجار هنوز ادامه دارد. در پایان ایشان گفت که کشورهای همسایه باید برای جبران خسارات‌ ایجاد شده تلاش کنند تا خرابی‌ها از نو ساخته شوند.

 

در بخش اسالم شهرستان تالش، حجت‌الاسلام محمد جواد باقری بیش از هر چیز به بیانات مقام معظم رهبری در روز عید سعید قربان در خصوص چگونگی برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم پرداخت و فرمایش ایشان مبنی بر اینکه «هر چه ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم بگیرد ایشان هم به همان تصمیم عمل خواهند کرد» را تکرار کرد. این‌گونه به‌نظر می‌رسد که تمامی ائمه جمعه کشور، امروز قصد داشتند که اهمیت سخنان رهبری در مورد اطاعت از دستور‌العمل‌های ستاد مبارزه با کرونا را به مردم گوشرد کنند. امام جمعه اسالم تا این حد پیش رفت که عزاداری را «مستحب» اما حفظ جان و سلامت انسان‌ها را «واجب» خواند و به اهمیت این موضوع بیش از حد اشاره‌کرد. او در ادامه با اصرار به این‌که عزاداری تعطیل نمی‌شود، مدعی شد که عزاداری می‌تواند تغییر شکل بدهد. وی افزود: زنده نگه داشتن یاد امام حسین(ع) فقط سینه زنی و زنجیر زنی نیست. باید خود را برای مواجهه با شرایط جدید آماده کنیم و با روش‌های جدید پیام عاشورای امام حسین(ع) را به عالم برسانیم. حجت‌الاسلام باقری با بیان اینکه کسانی که خلاقیت داشته و مدیریت فرهنگی را به خوبی بلد هستند برای ورود به شرایط جدید مشکلی ندارند، با کنایه به کسانی که مدیریت فرهنگی نمی‌دانند، گلایه کرد که همیشه صدای اعتراض آنها بلند است. ایشان همچنین با تبریک ۱۷ مرداد، روز خبرنگار، شهادت مأموران کنسولگری ایران و نماینده خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف  که به دست طالبان به شهادت رسیدند را گرامی‌داشت وگفت که قلم خبرنگار سلاح اوست و باید بسیار مراقب باشد که این سلاح را به کدام سمت نشانه رفته است و در عمل به رسالت خود باید بهترین اهداف را با دقت نشانه گیری کند. امام جمعه اسالم نهایتاً ضمن ابراز همدردی با مردم لبنان و جانباختگان حادثه انفجار با کنایه این انفجارها را به «شیطنت‌های آمریکا و صهیونیست در منطقه» مرتبط دانست.

 

امام جمعه سنندج، ماموستا فایق رستمی با اشاره به سختی‌های موجود در کشور، گناه را به گردن تحریم‌های آمریکا انداخت و از مردم خواست با دعا کردن نزد خداوند ایمان داشته‌باشند که مشکلات و سختی‌ها از سر کشور رفع خواهند‌شد. ایشان در بخش دیگری از سخنانش به همجنسگرایی اشاره کرد و آن را دوری از اخلاق و فطرت انسانی خواند. قسمت تامل برانگیز در سخنان ایشان این بود که افراد همجنسگرا  به اعتقاد ایشان «مطمئنا» با عذاب و جزای خدای متعال روبرو می‌شوند. این درحالی‌است که حجت‌الاسلام جلیل شریفی‌نیا در خطبه‌های نماز جمعه آرادان، با روایت سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به گلایه رهبری از «لجام گسیختگی در بازار ارز و کاهش پول ملی و تورم» اشاره کرد.  این دو خطیب به معضلات معیشتی مردم اشاره کردند ولی راه‌کارهای اصولی ارائه ندادند. حجت‌الاسلام شریفی‌نیا از دولت خواست در مدت باقی مانده از دوره‌اش، تلاش کند.  ایشان ابراز امیدواری کرد که در آینده با روی کار آمدن جوانان حزب اللهی، کارها مدیریت بهتری پیدا کند. ایشان نیز در ادامه بحث تحریم و تحریف از مردم خواست تا در برابر جریان مدافع مذاکره بایستند.  در یک نظرسنجی مرتبط با مذاکره، که در آن حجت‌الاسلام مجید نصیرایی گفته بود «مجلس اجازه نخواهد داد کسانی وقت کشور را صرف رفتارهای پرهزینه و بی‌خاصیت مذاکره با آمریکایی‌ها و ۲ الی ۳ کشور مستکبر اروپایی و غربی کنند» اکثریت قریب به اتفاق (۹۲ درصد شرکت‌کنندگان) رأی منفی داده‌بودند. این نشانگر آن است که برای حل مشکلات اقتصادی کشور، مردم تمایل به نگرش به گزینه‌های مختلفی را دارند که شاید مذاکره هم بتواند بخشی از آن‌ها باشد. حجت‌الاسلام شریفی‌نیا از روحانیان و صاحبان مجالس حسینی و مداحان و ذاکران و مردم عزادار خواست که آنچه ستاد ملی کرونا می‌گوید را رعایت کنند. در بوئین میاندشت استان اصفهان،‌ حجت‌الاسلام حسن اسکندری به شیوع با شدت بیماری کرونا در استان اشاره‌کرد و با تأکید بر اینکه هیأت‌های مذهبی در ماه محرم در مکان باز عزاداری برپا کنند، از آنها خواست که از تصمیمات ستاد مبارزه به کرونا کاملاً پیروی کنند. ایشان در خاتمه با اشاره به روز مقاومت اسلامی اعلام کرد که مردم ایران در کنار مردم لبنان هستند.

 

آیت‌الله رسول فلاحتی در خطبه‌های نمازجمعه رشت به موضوع توطئه دشمنان علیه نظام و ملت ایران پرداخت و ادعا کرد کرد که دشمن به دنبال این است با ایجاد فشار و تنگناهای اقتصادی در جامعه مردم را به ستوه آورده و در مقابل نظام قراردهد. ایشان با برداشت از سخنان مقام معظم رهبری از اهداف کوتاه، میان و دراز مدت دشمن، مدعی شد که ایجاد مانع در مسیر پیشرفت و توسعه کشور از اهداف میان مدت و ایجاد مشکلات در حوزه اقتصادی کشور از اهداف بلند مدت دشمن است. ایشان هم‌چنین به ربط این موضوع و محور مقاومت پرداخت چراکه آمریکا ادعا می‌کنند که ایران از بسیاری از احزاب اسلامی در منطقه حمایت می‌کند. البته ایران هم این ادعا را رد نمیکند هما‌ن‌طور که آیت‌الله فلاحتی توضیح داد که انقلاب اسلامی ایران در میان محور مقاومت از جایگاه خاصی برخوردار است. ایشان در ضمن با بیان اینکه دشمن در کنار تحریم، تحریف واقعیت‌های جامعه ایران را نیز در دستور کار قرار داده است، اظهار کرد: در این میان افرادی که فریب دشمن را می‌خوردند علیه نظام و انقلاب عمل می‌کنند فریب شیطان را خورده‌اند. امام جمعه رشت با حرارت بسیار از خسارات برجام گفت و کشورهای اروپایی را یدک کش آمریکا خواند. نهایتاً، آیت‌الله فلاحتی هم بدون اشاره به گزارشات رسمی، انفجار در بندر لبنان را کار آمریکا و صهیونیست خواند.

 

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در بیست و سومین هفته برگزار نشدن نماز جمعه در مشهد با بیان اینکه غدیر یک گفتمان و اندیشه خاص اجتماعی و به تعبیر دیگر، یک «دکترین سیاسی» در جریان رهبری و حکومت امت اسلام در هر زمانی است، غدیر را عیدالله اکبر نامید. ایشان که همواره به برگزاری مراسم مذهبی به شدت اصرار می‌ورزد، خطاب به مردم گفت که نباید به خاطر سختی برگزاری، شعائر محرم تعطیل شود. ولی در عین حال از آنها خواست که با ابتکارات خودتان تعظیم شعائر را انجام دهید. ایشان از هیأت‌ها خواست که از اصل عزاداری امام حسین(ع) منصرف نشوند و نگویند امسال که مسائل با این مشکلات روبرو هست، ما اقدامات هرساله را از نظر نذورات و شعائر حسینی انجام نمی‌دهیم.  ایشان هم‌چنین خطاب به خبرنگاران گفت که آنها بدانند که خبرنگاری یک نقطه امتحان و آزمایش الهی برای آنان در جریان تقوا هست. نه‌تنها این حرفه باعث تعالی نیست بلکه باعث گرفتاری و عذاب الهی خواهد شد و در حساب زندگی به‌عنوان یک خزی در کارنامه عملی‌اش ثبت می‌شود. نهایتاً در خصوص فاجعه بیروت نیز ایشان به حلقه مقاومت اشاره کرد و با کنایه گفت که این ضایعه را نیز مثل بقیه خسارت‌هایی که در جریان مقاومت به وجود آمده است، جبران کند.

 

همانطور که در ابتدای این نوشته ذکر کردیم، در بیست و سومین خطبه مکتوب جمعه، آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز و امام‌جمعه کرج آمده‌بود که غدیر را باید زنده نگه‌داریم اما نه‌فقط با جشن و شیرینی. ایشان فلسفه تشکیل حکومت اسلامی را اجرای حدود و برقراری عدالت دانست و به جبران اشتباهات گذشته، به واسطه فعالیت‌های کنونی دستگاه قضا ابراز امیدواری کرد. سایت مردم و روحانیت در سال گذشته در مقاله‌ای تحت عنوان چالش های حجت الاسلام رئیسی برای تحقق عدالت چیست؟ به این موضوع پرداخته‌بود. آیت‌الله همدانی  از تخفیف مجازات دانه‌درشت‌ها و اصحاب قدرت انتقاد کرده است که از تسهیلات ویژه برخوردارند و با بازی و ترفند از زیر قانون در می‌روند. ایشان تاکید کرد که این روش قطعا اسلامی نیست.

 

 لطفاً نقطه‌نظرات خود را در قسمت نظرسنجی سایت ارائه کنید. برخی از نتایج این نظرسنجی‌ها را می‌توانید در بخش سنجش‌های آماری هفته زیر عنوان مردم چه می‌گویند مطالعه کنید. لطفا ما را در رسانه‌های اجتماعی (تلگرام اینستاگرام، توییتر) دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.